Skocz do zawartości


Zdjęcie

Go Rin no Sho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Go Rin no Sho
Hej, wakacje to taki lekki temat wrzuce ;)

Jakie czytujecie książki pod kątem rozwijania iaido? Tak pytam bo znalazłem ciekawski wywiad z nauczycielem mojego nauczyciela :) - z Haruna Sensei. Tam zapytany o to z jakich źródeł powinno się zdobywać wiedzę odpowiedział, że _wystarczającym_źródłem_ jest właśnie Go Rin no Sho Miyamoto Musashiego a ponadto nic więcej nie jest potrzebne, ta jedna książka zawiera całośc informacji potrzebne by zgłębić filozofię iaido.

co wy na to???

szczegóły po angielskiemu: Wywiad z Haruna Sensei
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Jesli mowa o duchowym aspekcie rozwoju majacym pomoc w treningach czytuje czasem Dostojewskiego, troche Gombrowicza i innych nie wykluczajac takich jak Topor, czesto siegam po kwartalnik literatura na swiecie (polecam wydanie o Japonii) Lubie tez studiowac traktaty znanych artystow jak naprzyklad Cellini, Durer itp. Bardzo dobrze sie to wszystko komponuje w polaczeniu z treningami.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho

wystarczającym_źródłem_ jest właśnie Go Rin no Sho Miyamoto Musashiego a ponadto nic więcej nie jest potrzebne, ta jedna książka zawiera całośc informacji potrzebne by zgłębić filozofię iaido.


Totalnie się z tym nie zgadzam. Czytałem Go Rin no Sho i po pierwsze, metoda Musashiego była baardzo prymitywnym (co nie znaczy że nieskutecznym ;-) ) podejściem do walki jako takiej (cyt. "w cięciu nie chodzi o to, aby było szybkie czy wolne, ale o to, aby zarąbać przeciwnika", czyli w wolnym tłumazeniu "zajeb go, k...a, a jak leży to jeszcze dla pewności po nim poskacz"). Poza tym, nito ryu, czyli szkoła dwóch mieczy musashiego była przede wszystkim szkołą kenjutsu, o ile mi wiadomo, nie zawierała ani jednej techniki iaido/iaijutsu.

Istnieje wiele dużo lepszych opracowań pomocnych dla adeptów iaido, czy budo wogóle, jak chociażby Heiho Kaden Sho aut. Yagyu Munenoriego, gdzie zwraca się uwagę na aspekty psychologiczne, stan umysłu w chwili zadawania cięcia, szukanie luki w pozycji atakującego przeciwnika, co jest dużo bliższe koncepcji walki w iaido/iaijutsu. W Go Rin no Sho natomiast mówi się o pracy z rytmem, zmianach pozycji, straszeniu przeciwnika, co jest przydatne raczej w walce kenjutsu czy kendo.
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Ja osobiscie czytalem Go Rin no Sho jako lekture do zabicia czasu w pociagu. Raczej nic odkrywczego w sobie nie zawiera, jezeli poswiecilo sie juz troche czasu na treningi. Jedyne co sie moze przydac to wskazowki dotyczace psychologii podczas walki, ale nic takiego o czym by sie wczesniej nie wiedzialo.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Lektura dobra, ale może nie jako kompendium wiedzy o iaido. Książka mnie trochę "naprowadziła", żeby nie robić z tego co robię jakichś wielkich ceregieli, tylko zeby mieć noralne podejście - "Jak nie wyszło, to spróbuj jeszcze raz, po to trenujesz". Musashi ujmował wiele rzeczy prosto i to chyba tak naprawdę w tym wszystkim chodzi, nie komplikować rzeczy prostych - jak ciąć to ciąć, ale tak by to było cięcie itp. Potwierdziło się też to co mi tłumaczyło kilku nauczycieli.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho

W Go Rin no Sho natomiast mówi się o pracy z rytmem, zmianach pozycji, straszeniu przeciwnika, co jest przydatne raczej w walce kenjutsu czy kendo.


Nie tylko w Go Rin no Sho zawarte jest wiele innych rzeczy - jak np. etykieta, postawa, ubiór itp. czyli rzeczy baaardzo ważne dla każdego iaidoki, zresztą nie ma co wymieniać wszystkiego - wystarczy przeczytać (podobno).

Cóż, ja mam bardzo podobne zdanie do waszych :) Ale na razie. Henry, mój nauczyciel miecza pzreczytał ta książkę grubo ponad 200 razy przestraszony Za każdym razem mówi że dowiaduje się czegoś nowego. Poza tym - on czytał ją w oryginale :) Nie za łatwo podobno ale sie da.

Może więc problem leży w przekładzie???
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Napewno lepiej czytać wszystko w oryginale. Niestety, póki co, mój japoński ogranicza się do nazw technik. Aczkolwiek niektórzy Japończycy mają na temat Musashiego i jego księgi podobne zdanie.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Przeczytałem Gorin no sho już dobre 5 razy i czytam od czasu do czasu wybrane fragmenty.

Pragnę Wam powiedzieć że z mojego punktu widzenia prymitywizm zawarty w treści jest jedynie powieszchowny i stosowany celowo. Dzięki takiemu podejściu nie dochodzi w walce do przerostu formy nad treścią. Musashi wspomina o wcześniejszym długotrwałym treningu, a to co przychodzi później "rach ciach ciach" ma być jego "naturalnym" następstwem.
Według mnie właśnie na naturalnych odruchach (czyli najsilniejszej broni) kładzie nacisk Musashi.
Uważam że w Gorin no sho leży głęboki sens. I mam nadzieje że coraz bardziej go rozumiem po kilkukrotnym czytaniu oraz poszczególnych fragmentach. Nad tym trzeba się mocno zastanawiać.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho

(...) prymitywizm zawarty w treści jest jedynie powieszchowny i stosowany celowo.


No właśnie - może Księga czytana wprost, bez zastanowienia nie daje nic, może trzeba zastanawiać się nada każdym rozdziałem i starać wyciągać wnoiski...
Na pewno napisana jest bardzo nie po europejsku, żadnej 'kawy na ławę'.
Ja oczywiście staram sie wynieść z tej książki więcej niż na pierwszy rzut oka widać, ale to pewno pod wpływem mojego nauczyciela. Dla niego jest to podstawowe żródło wiedzy o filozofii, strategii czy duchu iaido. No ale on uczył się u Haruna Sensei.

Z drugiej strony słyszałem też o nieprzychylnym podejsciu niektórych Japończyków do samej osoby Musashiego.
Pewno jak zwykle - punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia...
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Go Rin no Sho
Najważniejsze co pisze Musashi: nie wystarczy przeczytać 10000razy, nie wystarczy powtórzyć 10000 razy. Trzeba uczynić to własnym odkryciem. Poza tym ogromne podobieństwa do tzw szkoły niemieckiej długiego miecza, i w ogólnych założeniach (zero kombinacji- miecz służy do rąbania celem zabijania) i w pewnych sprawach technicznych (pięć postaw i pięć kontr). Głównie widzę podobieństwo w podejściu do sprawy 'dzisiaj tylko się popisują, a tu mordować trzeba' :) Rzecz jasna różnic jest bez liku, ale to kwestia kontekstu kulturowego. Nawet praca nóg jest podobna! Pozdrawiam
Gwyn
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024