Skocz do zawartości


Zdjęcie

yiquan??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_viroos
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chyliczki

Napisano Ponad rok temu

yiquan??
Witam :)
Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym jeszcze raz przywitać i pozdrowić wszystkich forumowiczów, a także prosić o wyrozumiałość.

Długo się z tym nosiłem, ale w koncu ostatecznie postanowiłem, że już najwyższa pora zacząć coś trenować. Zwłaszcza, że są bardzo sprzyjające ku temu warunki (koniec L.O.->bardzo dłuuugie wakacjie :) ). Niestety nie mam żadnego doświadczenia ze sportami walki, a moja sprawność fizyczna pozostawia troszke do życzenia... Dlatego mam kilka obaw, wątpliwości:

1.Mam 1,83 wzrostu waże około 85kg i bardzo przeciętną kondycje i kordynacje ruchową (jestem kiepski w gry zespołowe :( ) . Zależy mi głównie na poprawieniu zdrowia, ale też poznaniu sztuki walki (jednak bardziej zależy mi na satysfakcji niż na możliwości wykorzystania moich umiejętności w prawdziwej walce) oczywiście przedewszystkim zależy mi na kształtowaniu osobowości (ale nie oczekuje tego bezpośrednio od sztuki walki). Czy wobec powyżej opisanych predyspozycji psycho-fizycznych kung fu jest dla mnie (jeśli nie to co proponujecie w zamian)??
2. jeśli tak to czy styl yiquan jest dla mnie? Nie ma to dla mnie narazie decydującego znaczenia, ale chciałbym poznać styl, w którym walczy się bardziej w dystanie i w którym stosuje się wysokie kopnięcia, czy yiquan takim jest?
3. jeśli tak to czy akademia yiquan ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) jest dobrą szkoła? Jej stronka bardzo mnie zachęciła. Zachęciły mnie również ciekawe posty użytkownika o nicku dacheng (jak wnioskuje z jego postów, postów innych użytkowników i informacji w jego profilu Pan Andrzej, jest instruktorem w tej szkole). Jednak bardzo zależy mi też na wypowiedziach osób które w tej akademi trenowały.
4.niezależie od odp na pytanie 3. czy są jeszcze jakieś inne dobre szkoły kung fu w
Warszawie, zwłaszcza interesuje mnie jej południowa część (okolice Piaseczna, Konstancina )

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

Pozdrawiam Maciej 'viroos' S.
  • 0

budo_jola
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Jesteś bardzo niesprawny fizycznie ale chcesz poznać styl który bazuje na walce w długim dystansie i wysokich kopnięciach ? :)
A jeżeli chodzi o yiquan to spodziewaj sie kopnięc do pasa i dużej ilości ćwiczeń polegających najprościej mówiąc na staniu i powolnym ruchu.
  • 0

budo_viroos
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chyliczki

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
dzięki za odpowiedź.
dla uściślenia nie jestem bardzo niesprawny. Ale nie jestem też bardzo sprawny. Przedewszystkim nie mam super keordynacji, troszke się też garbie, czasami coś mnie pobolewa w kręgosłupie... Wiem ze brzmi to kiepsko, ale bez przesady znam ludzi w gorszym stanie... W sumie to po zastanowieniu dochodze do wniosku że mam też mocne strony: całkiem nieźle śmigam na rowerku (zostawiam większość kumpli w tyle), uprawiam (niestety mało systematycznie) różne IMHO ciekawe sporty, których jakoś daje sobie rade np wspinaczka, żeglarstwo, do niedawna też całkiem nieźle jeździłem na nartach ale od kąd się połamałem z nartami już jest gorzej.

Co do tych wysokich kopnięć to narazie wiem, że mi się one podobają (w mojej opini ładnie wyglądają), ale nie wiem na ile są skuteczne i na ile szybko można się tego nauczyć. I zdaję sobie sprawe, że w moim wypadku taki trening mugłby trwać lata zanim coś zaczełoby mi wychodzić, ale narazie myśle że nawet jeśli tyle czasu miałoby mi to zająć to warto...

Pozdrawiam Viroos
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Hmmm, ja w yiquan jestem co prawda calkiem swiezy (co widac na treningach :wink: ) ale moze moja wypowiedz Ci pomoze:

O ile dobrze zrozumialem, yiquan nie jest stylem skladajacym sie z jakichs raz na zawsze ustalonych technik - jezeli zajdzie w walce sytuacja usprawiedliwiajaca uzycie takiego kopniecia, a Ty bedziesz w stanie je wykonac, nie ma powodu zebys tego nie zrobil. Jesli opowiadam jakies herezje, Andrzej mnie zapewne poprawi. :wink:
Wysokie kopniecia moze i sa ladne, ale ich skutecznosc to temat cokolwiek drazliwy i czesto walkowany takze na tym forum, wiec nie ma powodu, by go tu znowu roztrzasac. Moje zdanie jest takie, ze o ile nie jestes dajmy na to Mirko CroCopem lepiej profilaktycznie dac sobie spokoj. (Moga one byc skuteczne, ale chyba bardzo niewielu ludzi jest w stanie je wykonac na tyle dobrze, by stanowily jakies wielkie zagrozenie).
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Viroos, moja propozycja jest taka:
W tym tygodniu mamy jeszcze zajęcia na sali, w przyszłym w parku (Pole Mokotowskie) o stałych godzinach - rozpiskę znajdziesz na stronach Akademii. Wpadnij do nas, zapraszamy. Będziesz miał okazję poćwiczyć, popatrzeć i zobaczyć z czym to się je.
Spodoba Ci się, to zaczniesz ćwiczyć, nie spodoba się, to pójdziesz gdzie indziej ;)
Z opisu wynika, że jesteś w młodym chłopakiem, w miarę sprawnym, zatem spokojnie dasz sobie radę z ćwiczeniem. Jeśli cokolwiek wysiłku w to ćwiczenie włożysz, to gwarantuję, że na efekty nie będziesz czekał wiele lat. Jak zajrzysz na trening, to będziesz miał okazję zobaczyć ludzi po roku ćwiczeń i ocenić ile potrafią.
Yiquan jest bardzo fajny, ale też bardzo nietypowy i nie każdemu pasuje. Mnie pasuje bardzo, bawię się u Andrzeja czwarty rok i jak na razie jest coraz ciekawiej. A porównanie jakieś mam, bo po salach treningowych się już lekko ponad dekadę włóczę (zaczynałem w Twoim wieku).
To co mogę zagwarantować, to to, że będziesz miał poukładany, metodyczny plan nauczania i uwagę nauczyciela. Tylko i aż tyle. A sam styl musisz ocenić osobiście, bo inaczej się nie da.

Pozdrawiam,
K.
  • 0

budo_viroos
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chyliczki

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
wielkie dzieki za bardzo konkretna odpowiedz :) pojawie sie w najblizszym czasie.
tylko dwa krotkie pytanka:
1. Czy musze sie specjalnie umawiac, czy moge isc z "marszu"?
2.Jak mam miec stroj na pierwsze zajecia?

Pozdrawiam Viroos
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

2.Jak mam miec stroj na pierwsze zajecia?


chinskie kimonko zielone z jedwabiu z Hangzhou (ale pamietaj jedynie z hangzhou!!!), jedwab clasa druga (jedynie prowadzacy ma pierwsza!!!) i zlote mokasynki w zielone ciapeczki made in china :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_viroos
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chyliczki

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
nie wiem co Cie tak rozbawilo w moim pytaniu.
Wiadomo ze nie kimono. Ale np krotkie spodenki czy dresy? Mam sobie kupowac trampki czy sie czwiczy boso i mam obcinac paznokcie :P ?? itd itp....


Pozdrawiam Viroos
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Wszyscy cwicza w butach, a co do dresow i krotkich spodenek - jak to mowia, wybor nalezy do Ciebie. :wink:
  • 0

budo_rosomak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

[...]Mam sobie kupowac trampki czy sie czwiczy boso [...]

Na pierwszy trening to propunje ci wziasc z soba najlepiej nie trampki a korkotrampki - jak ktos zechce ci na treningu pokazac skutecznosc yiquan na poczatkujacym to wejscie nakladka w piszczel powinno ostudzic zapedy delikwenta. Uwierz - dziala 8)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

nie wiem co Cie tak rozbawilo w moim pytaniu.
Wiadomo ze nie kimono. Ale np krotkie spodenki czy dresy? Mam sobie kupowac trampki czy sie czwiczy boso i mam obcinac paznokcie :P ?? itd itp....


Nie kupuj trampek, kup co innego.
U nich jest taka tradycja (jak w "Sadze o judo" Kurosawy), że nowy stawia flaszkę. Wybredni nie są, przynieś cokolwiek , byle moc miało i sponiewierało :wink:
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

jak ktos zechce ci na treningu pokazac skutecznosc yiquan na poczatkujacym to wejscie nakladka w piszczel powinno ostudzic zapedy delikwenta. Uwierz - dziala


Nie wierz. Nie stosuj przeciwko komuś tego, co jest akurat jego specjalnością. Bjj-owca nie próbuj ściągać do parteru. Z yiquanowcem nie wdawaj się w niskie kopnięcia, bo to jest akurat jeden z ważnych elementów z którymi pracujemy. Sposób poruszania się jest z tym ściśle związany. Więc taka rada dla początkujacego, to coś jak powiedzieć przechodzącemu przez ulicę, by rzucił się pod nadjeżdzający autobus.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

Na pierwszy trening to propunje ci wziasc z soba najlepiej nie trampki a korkotrampki - jak ktos zechce ci na treningu pokazac skutecznosc yiquan na poczatkujacym to wejscie nakladka w piszczel powinno ostudzic zapedy delikwenta. Uwierz - dziala Cool


Rosomak, a Ty u nas byłeś na treningu, że dajesz takie rady?
Studziłeś kogoś? :evil:

Viroos, Ty już nie pytaj, tylko na trening przyjdź. Przełam mój stereotyp, że jak ktoś na forum dwa razy pyta, to znaczy, że na trening nie przyjdzie ;)

Robert, no wiesz... :roll: Przecież wiesz, co się u nas pija :)
K.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Mam nadzieje, że nie zostane zdeptany :) , ale jaka jest właściwie skuteczność w walce Yiquan? Mozna ją porównać do jakiegoś stylu nie-chińskiego ? (karate,box,kick,taj)

ps. głównie chodzi mi o walke na ulicy/samoobrone, bo o zawodach to już było :-)

ps2. Ja nigdy nie miałem styczności z tym stylem dlatego pytam :-)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Na pewno trenując yiquan rozwiniesz umiejętności, które mogą się przydać w sytuacji na ulicy. Ale nie będę się wypowiadał o mniejszej lub większej skuteczności na ulicy, bo bez zmierzenia tego w bardzo wielu "eksperymentach" i porównania do odpowiedniej liczby podobnych "eksperymentów" z udziałem karateków, bokserów itp., to byłoby czyste opowiadanie głupot :) . Generalnie osoby ćwiczące yiquan ćwiczą bo to lubią i tyle. Oczywiście cały czas pracujemy nad pewną skutecznością, i to odniesioną do sytuacji bliższych ulicznym niż ograniczonych formułach sportowych.
  • 0

budo_marcinb
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Jeżeli chodzi o ubiór to załóż coś wygodnego. Ćwiczenia (pozycje) są dla początkujących niewygodne i po co się dodatkowo martwic krępującym ubraniem czy ciasnymi butami.
Ćwiczymy na sali lub w parku na trawie (w jakim proszku pierzesz :) ). Zdarzało mi się już cwiczyc w spodniach od garnituru i koszuli. Lepiej już tak niż wcale, ale to oczywiście sytuacje wyjątkowe. Im dalej tym treningi stają się bardziej "brutalne". Zauważyłem, że o wiele lepiej cwiczy mi sie w butach typu adidasy, czy też cięższych niż w tenisówkach. Buty na salę powinny byc antypoślizgowe i miec raczej szeroką i płaską podeszwę.

Demonstracji skuteczności yiquan na początkujących się nie stosuje. Wyjątkiem są jedynie osoby wątpiące :) Fali też nie ma. Tak więc nie należy się niczego obawiac.

Flaszek nikt stawiac nie musi. NA TRENINGACH ALKOHOL STOSUJEMY JEDYNIE W CELU DEZYNFEKCJI RAN (otarcia, złamania otwarte i inne takie).
Degustacje win oraz potraw wszelakich odbywają się po treningach.

Pozdrawiam
Marcin
  • 0

budo_viroos
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chyliczki

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
Dzieki za wszystkie odpowiedzi :-)
Przyznam ze corazbardziej mnie przekonujecie. Ostatnie kluczowe pytanie(a) i jak tylko dostane odpowiedź to sie pojaie:
czy ten termin: "Początkujący: Wtorki i Czwartki, godz. 18.00.-19.30." jest aktualny? I czy dobrze zrozumialem ze teraz zajecia sa na Polach Mokotowskich jesli tak to w ktorym miejscu, bo w sumie to dosc spory teren??

Pozdrawiam Maciej Sawicki
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
W najbliższy wtorek i czwartek tam będziemy o tej porze.
Na mniejszej części pól mokotowskich. Okolica klubu "Park"
W lipcu tylko w weekendy (ok. 10.30.-13.30., jak zwykle w weekendy, zresztą)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??

Mam nadzieje, że nie zostane zdeptany :) , ale jaka jest właściwie skuteczność w walce Yiquan? Mozna ją porównać do jakiegoś stylu nie-chińskiego ? (karate,box,kick,taj)


Nie mam pojęcia, ale jak zerkniesz na filmiki z ich strony to widzisz, że chwilami to co robią wygląda jak zwykła chamską uliczna przepychanka a nie żaden balet w piżamach.
A "przepychankę" ową mają dobrą, bo to że ludzie się odbiajają od Dachenga to nie dziwota (Newton już to przewidział :wink: ) ale ćwiczenie z osobnikiem mojej wagi, który mnie wybijał z łatwością z równowagi było pouczające.
Może to zabrzmi paradoksalnie, ale ze styli nie-chińskich, to bym Yiquan porównał do ....judo.
Wybijają przeciwnika z równowagi, aby wykorzystać ten moment na atak.
P.S. Ja tylko tak teoretyzuję, bo choć parę razy byłem na seminariach, to nie ćwiczę z nimi :(
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: yiquan??
No rozumiem, że korzysta się z momentu,w którym wyprowadzamy przeciwnika z równowagi i atakujemy, ale czym go atakujemy ? Czy to są jakieś techniki typu lowkick,frontkick, side kick,prosty,sierp czy robi się to instynktownie?/jak leci/na jaśka ?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024