Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pewne przemyślenia o nożach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Pewne przemyślenia o nożach
Witam Wszystkich! Nie wiem czy już ktoś o tym pisał. Ale temat jest na tyle ciekawy i interesujący, że zdublowanie go nie powinno być grzechem. Dotyczy mianowicie testów na nożach różnych firm. Będąc w gościnie u jednego z naszych kolegów oglądałem razem z nim filmy zrealizowane przez firmę Cold Steel. Film ten dotyczył różnego rodzaju testów przeprowadzanych na nożach tej firmy. Jak wszyscy wiemy firma CS robi dobre noże i wcale nie tak strasznie drogie. Ale zastanawia mnie jeden fakt dlaczego takich testów nie opublikuje np.: Microtech czy też osławiony i zachwalany na każdym kroku Chris Reeve lub też Mad Dog. Znalazłem natomiast testy na nożach Extrema Ratio. Czyż by tak znamienite firmy bały się konfrontacji i spadku swojej sprzedaży w związku z ujawnieniem wad blokad czy też słabości głowni? Wiadomo nikogo z nas nie jest stać na zmasakrowanie noża za parę tysięcy ale uważam, że firmy powinny publikować i rozpowszechniać takie testy. Sama wzmianka, że dany nóż jest używany na przykład przez Zielone Berety wcale nie jest miarodajnym wskaźnikiem jakości wykonania i funkcjonalności noża. Za przykład może służyć nasz rodzimy nóż rodzimej produkcji KS62 wz.92 . Jest to nóż używany jak głosi reklama przez polskie oddziały specjalne. Ale czy ten nóż jest naprawdę funkcjonalny? Ja sam mam wątpliwości co do funkcjonalności noży wykonywanych przez Chrisa Reeve. A dlaczego zaraz wytłumaczę. Seria OPR, czyli okrągła rękojeść nawet moletowana nie będzie tak dobrze leżeć w dłoni jak rękojeść wykonana z drewna czy też z nowoczesnych materiałów. Gdyby metalowa rękojeść była tak bardzo praktyczna to nasi przodkowie na pewno nie męczyli by się z profilowaniem i wykonywaniem rękojeści z innych materiałów tylko zostawi by metalową rękojeść o okrągłej średnicy. Naprawdę chciałbym zobaczyć te noże tnące luźno wiszące liny, czy też tnące maty tatami, lub też wkręcone w imadło odginane za pomocą rury. W tym filmie pokazano jak pracownicy firmy CS wbijali w blachę maski samochodowej foldery . Ciekawe czy Sebenza czy też foldery Microtecha zniosła by takie traktowanie? Zastanawia mnie jeszcze jedno co tworzy funkcjonalność noża? Jakość wykonania głowni, materiały, kształt, wykonanie rękojeści, blokady itp. czy też logo firmy? Może już czas otrząsnąć się z legendy i ślepej wiary w znaczek na głowni, a spojrzeć na funkcjonalność noża? Jak myślicie?
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
W skrocie bo nie mam czasu:
1. Testy CS mozna se w dupsko wsadzic.
2. Wystawiam kazdego, o podobnej (w miare) budowie OPRa przeciw CS.
3. WYstawiam MD przeciwko CS (j.w.)
4. Co do Microtechow to na ten moment uznalbym je bardziej za noze kolekcjonerskie niz uzytkowe.

Generalnie firma wchodzaca na rynek musi sie jakos przebic stad robienie testow publicznych. Testy CS sa tragiczne i naginane, w realnych warunkach nie ma duzych szans zeby te noze przetrwaly takie akcje, CS to wcale nie sa drogie noze tak poza tym. To jest klasa przecietna. Proboja sie przebic marketingiem, i slusznie, na ich miejscu robilbym tak samo. Wez pod uwage ze zaznaczaja ze nie mozna powielac tych testow w domu (czy cos pdoobnego). I w takim razie o czym to swiadczy???
Mad Dogi to tez twardziele, to ze zdarzaly sie przypadki zlamania nie wyklucza tej opinii...Ich cena wynika z tego ze robi sie je calkowicie recznie. Jest duzo niezaleznych uzytkownikow ktorzy byliby w stanie to powierdzic.
CRK tez robi jakies tam testy publiczne, nie reklamuja sie tak bardzo jak CS czy SRK ale sa pewni w czym ich produkty sa dobre.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
myślę że testy noży przeprowadzane przez ich producentów można traktować tylko i wyłącznie jako działalność reklamową. Nie wszystkie firmy chcą się reklamować akurat w ten sposób. I tyle. Dla mnie jedyne testy do których przywiązuję jakiekolwiek znaczenie to publikowane w prasie czy na stronach internetowych przez osoby które można uznać za niezależne.
A już paranoją jest, że taka firma jak Cold Steel każe sobie płacić za filmy reklamowe - to oni powinni mi płacić żebym je oglądał...
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
a i jeszcze coś. Jak myślicie czy jakakolwiek frima opublikowałaby testy w których ich noże wypadają słabo? Gdyby testy robiły wszystkie firmy mielibyśmy same laurki, z których by wynikało że wszystkie noże są znakomite i znów nie wiadomo byłoby co kupić. Wracamy do punktu wyjścia.
a jestem pewien że CS połamał w czasie testów dużo noży, ale do publikacji wybrał tylko ten materiał w którym wypadły znakomicie.. nawet jeżeli był to 1 na 100
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
a ja Hakas myśle że rozpętasz burze i doprowadzisz do tego, że grupa ludzi w białych kapturach złapie Cie w nocy, przywiąże do słupa i rozpali ogień. :) :wink: :)
Moim skromnym zdaniem każdy ER zrobi to samo co Strider ale o połowę taniej.
Kilka większych Spyderco swobodnie może konkurować z MT pod wzgledem użyteczności
BM od Blueclass swobodnie mogły by konkurować nawet z Sebenza
Firmy nie przedstawiają testów bo przecież jak coś jest idealne to nie trzeba tego udowadniać :wink: :lol:

Dobra a teraz kto mi pożyczy More Proof ??
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach

Ja sam mam wątpliwości co do funkcjonalności noży wykonywanych przez Chrisa Reeve.

Mam watpliwosci do kazdego noza, ktorego nie trzymalem w reku... z wyjatkiem nozy CRK :)
Co do OPR'ow - jasne, ze nie kazdemu pasuja. Ja przekonalem sie do nich bardzo szybko i uwazam, ze sa BARDZO praktyczne...

Co jeszcze? Podobnie jak Dark uwazam, ze tedy CS sa... do doopy.
Zreszta - bardziej do mnie trafia opinia UZYTKOWNIKA niz najwymyslniejsze nawet testy przeprowadzone przez firme...
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach

BM od Blueclass swobodnie mogły by konkurować nawet z Sebenza

A konkretnie ktory? I w czym mialby konkurowac?
Widzialbym chyba tylko jednego zawodnika - Pinnacle...

No to teraz sie zacznie :)
  • 0

budo_thorneb
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 512 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Już Warszawa :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Co do ER i Stridera, to test porównawczy składaków chyba pokazał, że ER nie radzi sobie za dobrze z tak trywialnym zadaniem jak cięcie :wink: (no w każdym razie robił to wyraźnie gorzej od GB) i o ile sprawdzili granicę wytrzymałości Stridera, to z ER już tak nie zrobili, ze względu na backlock.Oczywiście nie mam tutaj zamiaru kwestionować pancerności ER, bo w końcu Stider się złamał a ER nie. Co do ceny, to faktycznie Stridery są w Polsce sporo droższe od ER ale już w USA ceny są chyba podobne. Pozostaje pytanie co by wybrał każdy z nas, gdyby produkty obu firm kosztowały mniej więcej tyle samo :wink:
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
A jeśli można wiedzieć Akme co robiłeś OPR-ami w lesie ( sprawiałeś zwierzaczka w zimie, pracowałeś przy słabej widoczności bardzo długo pracowałeś i to ciężko, czy podobnie jak Piter przerąbywałeś się w burzę po przez Mazurską dzunglę za pomoca Shadowa? A ja uważam, że testy stosowane przez CS przekonują . Oto niektóre z nich
- cięcie mięsa na haku doskonale obrazują siłę penetracji głowni,
- cięcie liny
- cięcie tektury , czy też maty TATAMi.
- rąbanie kantówki
- sprawdzanie wytrzymałości blokady
Czy uważasz, że wytrzymała blokada to niepotrzebna rzecz?
Pisząc o gównianych nożach od CS zaprzeczasz wielu użytkownikom SRK, MASTR HANTER. Przecież CS produkuje noże z CARBON V ( czy to jest gówniana stal?)
Pozdrawiam Hakas
  • 0

budo_thorneb
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 512 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Już Warszawa :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Kiedyś czytałem o tych testach cold steel`a że są ostro oszukane. Doszukano się tam fotomontażu i innych nieczystych zagrań. Ja bym nie wierzył w to, co tam przedstawiają...
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
:rofl:

... i póki co, jest to jedyny komentarz jaki mi przychodzi do głowy po lekturze niektórych fragmentów tego wątku.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Ja się niestety muszę zgodzić: CS robi dość mierne noże, za to mnóstwo szumu i huku wokół swojej firmy. Po za kilkoma naprawde przyzwoitymi projektami ( m.in. SRK, Peldletony, MH, UH, B&T) wiekszośc oferty Cold Steal to repliki, podróbki i kradzione projekty. W dodatku dupacko i niechlujnie wykonane. Llynn Thompson nagrabił sobie strasznie w swiatku nozowniczym, a ostatnio to juz przegiął próbując opatentować kerambity. Carbon V? Cholera tak naprawdę wie co to za stal. Zazwyczaj ta, jaką akurat CS ma na składzie. W SRK udało mi się akurat trafić na porzadną. :)

PS: O Imperial Taipanie zapomniałem! Wielki plus za Imperial Tai Pana.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Aha, Hakas, popytaj trochę osób nawet z tego wąskiego grona... Cynika, Wysza, Akme, Darka i jeszcze paru...

EDIT: ok, już widzę, że się odzywali i to ja się spóźniłem ;)
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach

A jeśli można wiedzieć Akme co robiłeś OPR-ami w lesie

A pracowalem nim troszke... nawet juz o tym pisalem w galerii chyba - nie chce mi sie teraz szukac.
Zwierzakow nie oprawialem bo nie poluje, ale doskonale sprawdzil sie w zimie w Tatrch Slowackich, przy temperaturze ok -20 i widocznosci baaardzo slabej (ale co ma kur#& widocznosc do pracy nozem?) ... Rabalem galezie (i to grubsze niz rozsadny czlowiek rabalby tak malym nozem), skuwalem lod z zamarznietych drogowskazow, i kupe innych robot. Ze rekojesc metalowa? Co z tego - w zimie w gorach mam zawsze rekawice...

Latem spokojnie zbudowalem szalas, cialem galezie, "rozdrabnialem" pniaki na ognisko i wykonywalem mnostwo prac obozowych... O robieniu zarla nie wspomne...
Zaden tam hard core, ale nie po to kupuje noze by je bezsensownie rozpieprzac.

Wszystkie te prace nie zniszczyly nawet powloki i nie meczyly jakos strasznie dloni, wiec nie pisz mi prosze, ze OPRy sa niepraktyczne.

O jakosci testow CS juz pare osob napisalo, wiec nie bede sie powtarzal...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Jak widze, ze na filmie CS 120kg grubas wiesza sie na malym folderku z carbon V a potem blacha lamie ich 2 razy grubszy model podczas jednego rzutu w drzewo, a na BF jest post, jak SRk zlamal sie od rabania drewna tuz przy rekojesci, to juz wszystko jasne co mozna o tych filmach powiedziec... Science fiction.

Zastanawia mnie jeszcze jedno co tworzy funkcjonalność noża? Jakość wykonania głowni, materiały, kształt, wykonanie rękojeści, blokady


Wlasnie to, wszystko po trochu.

A co do OPR, najmocniejsze fixed na rynku moim skromnym zdaniem. Bardzo wygodne w lapie i praktycznie nie stwarzajace zadnych problemow przy czyszczeniu i pracy w korozyjnym srodowisku.
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
To kochani panowie powiedcie dlaczego ludzie w mundurach z reguły używaja noży z normalną rękojeścią a nie tych waszych OPR-ów. Skoro są takie mocne i taktyczne.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Ktorzy ludzie w mundurach ? Wszyscy ? Na calym swiecie ? Wszyscy uzywaja nozy z rekojesciami z drewna ? A moze z g-10 ?

Bo ja mysle ze raczej jest tak, ze kazdy uzywa to, co mu najbardziej pasuje i dam sobie glowe uciac ze przynajmniej jakis % "ludzi w mundurach" uzywa OPR.
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Pomijając wyższość lub nie kultowych marek nad mniej znanymi, pragnę tylko od siebie dodać jedno zdanie .

Ni cholery nie wierzę w testy jakiegokolwiek producenta czegokolwiek(wykonane w celach czysto marketingowych) !

Nikt mi nie wmówi ,że podczas kręcenia reklamówki nie wybrano kilku ujęć (np: cięcie liny) z dla przykładu 200 lub 300. Ciekaw jestem ile noży musiało legnąć na polu testu ,aby ten jeden osiągnął dobry wynik ?

Renomę każdego sprzętu kreują zadowoleni użytkownicy . Dlatego dla mnie bardziej miarodajne jest stwierdzenie mimochodem w rozmowie : Ot taki sobie ,ale się przyzwyczaiłem . Usłyszane od właściciela starego wędkarskiego Gerlacha ,niż reklama super wędkarskiego scyzoryka z gps'em i sonarem .
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach

To kochani panowie powiedcie dlaczego ludzie w mundurach z reguły używaja noży z normalną rękojeścią a nie tych waszych OPR-ów. Skoro są takie mocne i taktyczne.

Hakas, jakbym jechał na wojnę, to bym nie brał Ubejane (z różnych wzgędów nie jest to wtedy dobry wybór, nie?). Ale póki co to moje wyjazdy na łono przyrody wymagają ode mnie troszkę innych zastosowań niż ma to miejsce na polu walki. I tu taki choćby Ubejane sprawdza się jak na moje potrzeby dość dobrze. Miałem w międzyczasie sporo różnych noży. I co więcej, nadal używam różnych noży. Czasem mam ochotę wziąć Dwyera D-AL, czasem OPR'a, zaś czasem Green Bereta. A czasem Stridera. A na codzień Sebenza lub UDT czy coś. No i Spyderco Navigator obowiązkowo, bo lubię go. Sprawia mi to przyjemność. Takie hobby w sumie, lubię mieć pod ręką coś ostrego. A że przy okazji nie są aż tak do dupy jak piszesz (bo nie są) tym lepiej dla mojej duszy, która się raduje przygotowując śniadanko na biwaku nożem nie-stricte-kuchennym. A jeszcze chcę dołożyć do mojej osobistej stajni Project I bo po prostu bardzo mnie kręci. Niestety, aktualne wydatki (córa na przełomie VII i VIII br.) powodują, że póki co czeka na chętnego w sklepiku i jedyne co mogę, to zrobić mu zdjęcie. Ale będzie kiedyś taka sztuka u mnie. I jestem pewien, że spisze się jak trzeba. Jak dla mnie. No :roll:
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pewne przemyślenia o nożach
Dobra, po kolei.

Hakas bracie ja tobie kiedys juz opowiadalem o panu Jerry Busse...

(kurna, co to za buczenie slysze z tylu sali co? :evil: :) )

Otoz przejzyj sobie kiedys busseforum ew. ba bladeforums podforum Busse, ten koles ze wszystkich sil zacheca uzytkownikow swoich nozy, zeby abusowali je jak tylko im sie podoba, robili z nimi absurdalne rzeczy i publikowali relacje. Jak ktos noza zlamie czy cos to Jerry od razu bez pytania wymienia. I kurde ludzie robia rzeczy kosmiczne po prostu... I dziala to fajnie w obie strony, Jerry ma najlepsza mozliwa reklame a uzytkownicy pewnosc, ze to co dostaja faktycznie takie jest jak sie mowi.

Co do DVD cold steela to mi sie raczej srednio podobalo. Widzieliscie w jaki sposob sie wieszali na folderach? Klinga praktycznie cala wsadzona w dziure a wieszali sie tak,z eby wiekszosc ciezaru siebie zawiesic jak najblizej osi glownej - dziwnym nie jest, ze si enie poskladaly. Co do przebijania blachy samochodu - fajnie, ze si enie zlamal ale nie bylo ani zooma na krawedz tnaca ani nie bylo zadnego pociagniecia zeby chociaz 5 cm uciac tej blachy [mogloby to ew. jakis ratownikow zainteresowac czy cos..] - nie wspomne, ze po czyms takim nie sprobowali ukroic danym nozem nic innego..

Co do noza dla zolnierza czy jak to tam nazwiemy to mi to tam zwisa czy ktos w jakies jednostce teog uzywa czy nie bo o tym wielokrotnie rozmawialismy juz jak to wyglada. Ciezko,z eby USMC dawali przydzialowo kazdemu po mad dogu skoro wiekszosc i tak nie bedzie z nich kozystac za bardzo, czesc sprzeda, kupu ka bara a reszte przepije czy cos ;) . Kwestia indywidualna.

OPR to specyficzny wynalazek, ktory si emoze podobac lub nie, nikt nie twierdzi,z e to rewolucja, ktora powinna wyprzec wszystkie inne typy nozy. Ja tam OPRa troche pouzywalem wiec wypowiedziec sie moge. a co do ludzi w mundurach - moze po prostu nie uznaja noza za tak wazne narzedzie, zeby wydawac na OPRA czy innego MD tak wielkiej kasy? Zlego araba przeciez muela mozna zaciukac, tak samo jak sobie krzynke z amunicja otworzyc.
Pozatym pod pewnymi wzgledami uzytkownik cywilny jest bardziej wymagajacy. Jak zlnierz cos spieprzy to dostanie przydzial nastepny, czy to pas czy plecak czy cos, uzytkownik prywatny nie ma takiej opcji i chce kupic raz a dobrze/ Z reszta o tym rozmawialismy przy okazji jakiegos watku o Maxpedition. Pozatym podejzewam, ze na dluzsza mete statystyczny zolnierz ma mniej potrzeby uzywania noza niz statystyczny survivalowiec. No i zadania nieco inne...

Ide kawe sobie zrobic bo watek mi sie urwal :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024