Skocz do zawartości


Zdjęcie

Siekiery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Siekiery
Witam!

W ostatnim czasie kilka razy ten temat przewinął się przez moją głowę po obejrzeniu pokazów mistrzów w sportowym rąbaniu oraz w TV jak w Kanadzie pracuje się siekierą w lasach 8O ,Można dobrym sprzętem strugać pniaki jak dobrym nożem kijki do kiełbasy.

No właśnie dobrym sprzętem.I o taki chciałem zapytać szanownych kolegów - czy taki w Polsce istnieje?Z jakiej stali produkuje się dobre siekiery?
Mam Fiskarsa i to dobry sprzęt sprawdzony do ogólnego stosowania,ale czy znane w Polsce jest coś jeszcze z górnej półki?
Spotkałem kilka razy jakiegoś STANLEY'a ale zdania o nim nie mam.

Pytam ogólnie,ale nie wykluczone że poszerzę swój "zbiór" o jakieś conieco :)

Naszedł mnie taki temat do przemyśleń w związku z tym zapraszam do dyskusji
Może jakieś linki do stron producentów z za wielkiej wody?
pozdrawiam
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Hmmmm. Taka sympatyczna prowokacja i nic?
Przecie widziałem tu fotki zacnego produktu Gransfors Bruks więc i użytkownicy są.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Pisałem, że polecić mogę z produkcyjnych toporki SAW Sweden, Fiskars, Roselli. Bywają bardzo różne. N.p. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Topory z nożem w rączce, całkiem metalowe odradzam.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Hm... może tak produkty firm: SANDVIK i GRANSFORS? Wszyscy tylko Fiskars i Fiskars... :-)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Mam dwa Fiskarsy - rewelacja.
Ostatnio porąbaliśmy z kumplem (też ma Fiskarsa - tego największego) 3 kubiki dębiny do kominka - sama radość pracy...
Generalnie - wszystko co skandynawski i kanadyjske - można brac w ciemno - duuuuzo lasów tam mają....
Miałem kiedyś wynalazaek pt. "tomahawq" - rozleciał się (choć toporzysko z hikory), Stanley - kiepska stal i beznadziejnie wyważony, do ciupaina na szczapki owszemn, ale do poważnego rąbania - dupa.
Zresztą - tak jak z nożami - hasło "dobra siekiera" brzmi podobnie jak "chłopaki - chciałbym fajny nóż...", co pozostawiam na tym forum bez komentarza.:lol:
Inną siekierą się drzewo ścina, inną opiernicza z gałęzi, jeszcze inną koruje (mówię o klasycznym podejściu do tematu) - 20 lat temu bez mała w, czasach młodzieńczego buntu - spędziłem dziekankę w Bieszczadach z drwalami... - WSZYSTKIE siekiery były (jakbyśmy to dziś powiedzieli) customami...
Z tego co dziś można w sklepach dostać - faktycznie - jeno Fiskars...
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Jeśli jakość, waga i cena mają znaczenie - dobrym wybórem będzie taki zestaw od K.J.Eriksson, Mora, Sweden
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
a no siekiera wlasnie chodzi mi ostatnio po glowie coraz mocniej....... jakos mnie nie przekonuje rabanie drzewa nozem....... noz zostal stworzony do ciecia....... nie pomne ksiazki ale kiedys przeczytalem ze szanujacy sie traper nie wyruszyl w tajge bez siekiery :)

pytanko zatem....... czy ktos zna poza fiskarsem (gerberem) jakies inne siekiery ktore mogly by uchodzic za turystyczne (do plecaka i na pasek.....w najgorszym wypadku do samochodu) czyli max jakies 0,6kg ....... lekkie, uniwersalne i wytrzymale..... co to i drwa narabiesz i szlas sklecisz a jak i trzeba to i chalupe bo za mlotek tez bedzie mogla robic :)
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Witam
Ja choruję od dłuższego czasu na Paul's Ratchet Swamp Rata.
Kominka nie mam więc duże siekiery to przyszłość, mam małego Gerbera na większe małe rąbania biwakowe ale na krótkie kilkudniowe wypady do lasu chce coś jeszcze lżejszego.
W sumie wystarcza czasem SRK ale do robienia żarła nieco przytęgi a do rąbania czasem nieco przylekki ;)
Tak więc stawiam ostatnio na fixedy do 5" (ech ... Badger Attack od Bussego :roll: ) i mały lekki toporek.
Paul's Ratchet Swamp Rata
Stal SR-101; 8 cm krawędzi tnącej; 23,5 cm długości całkowitej; 370 gram; 6 mm grubości i rękojeść z Resiprene C.
Chyba się nada, bo nie miałem przyjemności tego nigdy pomacać :)
Ewentualnie gdyby była górka finansowa to cuś podobnego od Pana Bussego :)
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
I tutaj zgodzę się z Żelaznym Wilkiem GRANSFORS !!!
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Dodałbym jeszcze Hults Bruks ale namiarów brak

Ktoś na forum ma już Wildlife hatchet bo widziałem gdzieś fotkę. A recenzji nie zrobił :)

Ja zaczekam na 25 calową Gransfors Bruks Scandinavian Forest z Londynu a porządnego Sandvik'a nigdzie namierzyć nie mogę bo są jakieś małe egzemplarze w zachodnich marketach internetowych.
  • 0

budo_chichako
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Oczywiście, że jest taka siekierka. Ręcznie kuta w Finlandii, wzór dopracowany po pięciu latach doświadczeń,wzorowana na XI wiecznym wizerunku,anatomiczne stylisko. Rąbie wszystko, bo to sprzęt dla zawodowców a nie kit do marketów /nie obrażając Fiskarsa bo też mam trzy różne/. Waga 850 gram, długość 46 cm.Wersja krótsza - odpowiednio750 i 36. Długość ostrza 9 cm. Na ostrze skórzany pokrowiec z możliwością przypięcia do pasa.
Cena w kraju to lekko powyżej 300 zł.
Jeśli szukasz czegoś z duszą to to jest to.
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
ten swamp rat to raczej tasak....... pociac potnie...... ale IMHO wazne tez jest to aby mozna tym bylo pracowac podobnie jak mlotkiem

gransfors mnie urzekl musze przyznac, w fiskarsie troche mnie przeraza perspektywa...... psypie sie trzonek i co dalej (choc te ich doswiadczenia z jezdzeniem po tym samochodem sa obrazujace :? )....... tutaj przewage maja klasyki...... polamiesz to wycinasz nowy...... osadzasz w stylisku i wio :wink: ...... no i maja dusze :)

a jakies namiary na tego customa z Finalandii co to ma dusze ?
  • 0

budo_chichako
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ceny w złotych na dziś - 306 i 289 zł
zainteresowanym podam kontakt
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
To i ja rzucę garść linków

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] link do strony producenta Hults Bruks
teraz to Hultafors AB.
kliklnąć "Våra produkter" i "Yxor"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] opisy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ogólnie testy recenzje
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] opisy techniczne
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Wydaje mi się, że to niezła rzecz, choć nie tania... :-)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_atomex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Ostatnio kosiarka mi się zepsuła i w serwisie Husqvarny wypatrzyłem siekiery właśnie tej firmy. W prospekcie reklamowym chwalą się, że stal kuta ręcznie, trzonek z drzewa orzesznika , a i cena niezła. Za podręczny toporek coś ok 80 zł. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z siekierami Husqvarny? Byłbym wdzięczny za uwagi.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery

trzonek z drzewa orzesznika


A co to orzesznik? Hikora jakaś?
  • 0

budo_atomex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Sam się zastanawiałem ,ale brzmi solidnie :)
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery

Wydaje mi się, że to niezła rzecz, choć nie tania... :-)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


a no wlasnie...... przyznawac sie kto ma Wildlife Hatchet zwanego małym toporem :)
cena w stosunku do fiskarsa turystycznego obuchowa :wink: ....... ale zdjecia i opisy zachecajace......... no to kto ma ?
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Siekiery
Żelazny Wilku dzięki za linka...no to mamy highendowe siekiery w kraju :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024