Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwój judo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_drexio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MMz

Napisano Ponad rok temu

Rozwój judo
Często się słyszy o seminariach w taekwon-do, jj, bjj i innych stylach. Jak dotąd niezauwazyłem, aby odbywały się gdzies seminaria w judo. Czy judo wciąż się rozwija czy już nie?
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
seminaria stylowe sa pop to, aby wielcy artyści SW mogli przekazywac swoje doświadczenia, a nie po to aby styl się rozwijał.
  • 0

budo_drexio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MMz

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
A takie przekazywanie doświadczenia nie prowadzi do rozwoju stylu?
  • 0

budo_koniuszko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
To nie byloby takie glupie, tylko znajac polskie realia...komu by sie chcialo? "polskie piekielko"
  • 0

budo_drexio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MMz

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Wiec jak to jest obecnie? Judo sie rozwija czy stoi w miejscu?
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
drexio:
Często się słyszy o seminariach w taekwon-do, jj, bjj i innych stylach. Jak dotąd niezauwazyłem, aby odbywały się gdzies seminaria w judo. Czy judo wciąż się rozwija czy już nie?

Kręciel:
Te sztuki walki co wymieniłeś nie posiadają tradycji olimpijskich jak judo.
Takie seminaria to tak naprawdę pedalenie się i nie mają zbyt wiele wspólnego z rozwojem sztuki walki. Judo nie potrzebuje imprez tego typu. W niektórych krajach, w których polityka ma bardziej właściwe ukierunkowania judo jest doskonale wypromowane i samorzutnie się rozwija.
  • 0

budo_drexio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MMz

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
No właśnie o taka odpowiedź mi chodziło :D
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Sam się ostatnio nad tym tematem zastanawiałem. Ale judo jest sportem, ograniczonym konkretnymi zasadami. Więc wszyscy na świecie trenują tak samo, bo obowiązują takie same zasady, różnica jest tylko w poziomie tych treningów. Nie widziałem np. żeby gdzieś do Warszawy przyjechał Wielki Mistrz boksu (kajakarstwa, skoku o tyczce :) ) i ogranizował seminarium. Ze sztukami walki jest trochę inaczej. Nie ma jednolitych zasad (w walce wogóle ich nie ma ;-) ), każdy mistrz dzieli się swoim własnym doświadczeniem, swoimi przemyśleniami, demonstruje nowe metody treningowe etc. I jakkolwiek wszystko i tak zależy od naszego zaangażowania w trening i naszego stażu w danej sztuce walki, to nie nazwałbym seminariów z mistrzami "pedaleniem".
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
ZANSHIN zauważ, że judo jako jedyne jest sportem olimpijskim. I to nie byle dlaczego. Tylko judo udało się przetrwać jako jednolitej sztuce walki.

Tak - judo jest sztuką walki. Jest też i sportem. Bo wg mnie to nierozerwalne. Walka może być i sportem i sztuką zarazem. Bo dzięki judo wyrażamy się. Z tego powodu zapewne wschodni mistrzowie nazywali walkę sztuką.

Judo jako jedyne jest na olimpiadzie, bo jako jedyne ma jednolitą strukture organizacyjną. Nie ma judo itf czy judo wtf dla przykładu :) Obecnie większośc sztuk walki, aby uzyskać większe znaczenie próbuje się dostać na olimpiadę. BJJ też. Jednak chyba i w BJJ sa już jakieś podziały, ale w tym się nie orientuje za bardzo.

Dlatego judo nie potrzebuje seminariów, by przetrwać i się rozwijać.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo

Judo jako jedyne jest na olimpiadzie, bo jako jedyne ma jednolitą strukture organizacyjną.


A taekwondo na olimpiadzie nie ma? :wink:

Nie ma judo itf czy judo wtf dla przykładu


Ale jest Kosen judo i Kodokan judo, a że jako formuła olimpijska wybił się akurat Kodokan... :wink:

Obecnie większośc sztuk walki, aby uzyskać większe znaczenie próbuje się dostać na olimpiadę. BJJ też.


Sportów walki. Albo jak wolisz sztuk walki posiadających formułę sportową. A dlaczego? Bo dyscypliny sportowe (zwłaszcza olimpijskie) uzyskują dofinansowanie ze strony państwa, związków sportowych etc (bo to duży sportowy prestiż sukcesy na zawodach). Z rozwojem stylu jako sztuki walki nie ma to nic wspólnego.

Dlatego judo nie potrzebuje seminariów, by przetrwać i się rozwijać.


Napisałem dlaczego moim zdaniem w judo nie ma seminariów. W żadnym sporcie, ani walki ani innym nie ma seminariów. Wszyscy walczą pod określone zasady i uczą się najlepiej je wykorzystywać na swoją korzyść na zawodach. Stąd tworzą się zachowania nie mające nic wspólnego ze sztukami walki czy (tfu! ;-) ) samoobroną (np. pozycja żółwia). Nie widzę tu żadnego rozwoju judo jako sztuki, raczej stagnację. Natomiast tam, gdzie nie ma zasad sportowych jest też wiele możliwości, różne rozwiązania, których nie wszędzie się naucza i którymi mistrzowie dzielą się z uczniami na seminariach...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Jezdze na seminaria bjj i jakos nie zauwazylem, zeby ktos cos takiego robil, co tak obrazowo okreslil kreciel.

Te seminaria - bardzo mocno plynely na rozwoj polskiego bjj i nie tylko polskiego. W Polsce to widac na zawodach gdzie judocy z brazowymi i czarnymi pasami (chocby w Koninie), w formule "poczatkujacy" niejednokrotnie dostaja w dupe od ludzi z bjj cwiczacych piec miesiecy. To tyle jesli chodzi o wymiane zlosliwosci.

Dokad beda seminaria? Dotad dopoki nie wylonia sie polscy trenerzy z czarnymi pasami w bjj. W Brazylii jakos nie organizuje sie seminariow, a wymiana doswiadczen, technik i umiejetnosci zachodzi w czasie rywalizacji sportowej.

Techniki judo sa oczywiste, skodyfikowane i policzalne - niczym juz nie mozna nikogo zaskoczyc. Co najwyzej tzw. "przygotowaniem fizycznym", co oznacza czasami, tego ktory odkryl nowy typ koksu, na ktorym sie jeszcze nie wpada. Jak to w szlachetnych sportach olimpijskich powszechnie sie zdarza.


A w ogole to zastanawiam sie - czego ja np. moglbym sie nauczyc od judokow na seminarium, gdyby takie bylo? Czy dysponuja jakimis technikami, taktyka - ktorych ja nie znam (nie mowie, ze umiem, bo sie w nich nie specjalizuje), ale zwyczajnie nie widzialem, badz nie wiem jak je wykonac?

K_P
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo

A w ogole to zastanawiam sie - czego ja np. moglbym sie nauczyc od judokow na seminarium, gdyby takie bylo? Czy dysponuja jakimis technikami, taktyka - ktorych ja nie znam (nie mowie, ze umiem, bo sie w nich nie specjalizuje), ale zwyczajnie nie widzialem, badz nie wiem jak je wykonac?

K_P


Oj, to brzmi tak, jakbyś nic nie zawdzięczał tym "obliczalnym" i "nudnym taktycznie" judokom. A przecież - przyznasz - sporo się od nich nauczyłeś. :wink:
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Kto widzi stagnację ten ma dobry wzrok, ja tymczasem do okulisty idę.

Jak dla mnie zbyt luźny i emocjonalny temat by było jedno słuszne zdanie, bez złoślowości.

Wszystko się rozwija i jest w ciągłym ruchu :!:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Mameha szczerze? Kiedys jako dziecko cwiczylem troche judo. Szybko jednak mi sie znudzilo i wybralem pilke nozna.
Nastepnie ta dyscyplina sportu zaintresowalem sie ponownie pare lat temu wlasnie poprzez bjj, a nie odwrotnie.
Jesli chodzi o walke na chwyty do techniki konczacej - to bjj jest znacznie do przodu, jesli chodzi o rozwoj.
A judo stalo sie od dawna dyscyplina telewizyjna.

Czy judo sie rozwija?
Zalezy jak ktos rozumie rozwoj?
Jako dyscyplina olimpijska jest dotowana i cwiczy ja wielu ludzi na swiecie. W tym sensie rozwija sie... Natomiast w tym sensie, czy powstaja nowe techniki, to nie zauwazylem zadnego przelomu od lat.
A w istocie polega to na rekapitulacji.

K_P
  • 0

budo_drexio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MMz

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
A czy występ Nastuli w Pride może mieć jakis wpływ na judo, np. że teraz częsciej będą nauczane techniki przydatne w vale tudo ?
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Mozliwe w sumie. Np. kiedy Nastula skonczy kariere w prajdowaniu moze zostac pierwszym trenerem judo pod VT 8) Ale jak dla mnie to daleka droga do tego. Aczkolwiek byloby to ciekawe, bo wtedy judo zyskaloby na popularnosci jeszcze bardziej. Mozliwe ze Ci, ktorzy uwazaja judo tylko jako sport (i przez to klada lacza na wstepie na nasz styl walki) zaczeliby interesowac sie judo wlasnie poprzez poznanie innej strony judockiego lania :) Choc mogloby byc tez na odwrot - Ci ktorzy trenuja judo sportowo czy rekreacyjnie przeszliby na judo przekrojowe, czyli tak jak jest w bjj chyba.

Obecnie wg mnie na necie krazy taka teoria - do klatek ogolnie (fakt - parter) najlepsze bjj, do chwytow - zapasy, do po mordzie czy gdzieindziej walenia - boks i muai thai. A wszystko uwiarygodniane wieloletnimi startami w/w styli przedstawicielami. Judokow za wielu nie startowalo (choc moge sie mylic). Dopiero teraz startuja Ci, ktorzy naprawde w judo sie licza badz liczyli jak Nastula czy Yoshida.
  • 0

budo_danbog
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
W Judo nie robi się seminariów ponieważ :
1. Judo to sport . Jak ktoś coś sensownego wymyśli to pokazuje dopiero na zawodach.
2. Judo to dobrze znany styl walki. Seminaria zazwyczaj są organizowane dla ludzi którzy chcą poznać coś czego nie znają.
3. W judo przepisy walki ulegają uproszczeniu poprzez eliminacje rozwiązań taktyczno technicznych. Można by powiedzieć że judo podlega regresji a nie rozwojowi.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Hejo!

W Judo nie ma stricte seminariów ale przecież są obozy - co nie?

Pozdrowionka
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwój judo
Bez watpienia judo sie rozwija technicznie, wystarczy porownac zawody z lat 50tych czy 60tych. Pozycja, rozwiazania taktyczne, nawet wykonanie samych technik.... I nie da sie wszystkiego wytlumaczyc koksem, niestety....
Bez przerwy podglada sie nowe rozwiazania zaobserwowane podczas zawodow i sie je cwiczy na treningach....

Co do semianriow, to np u nas, Nakamura sensei zaprasza roznych ludzi ze Stanow czy z Anglii (Adams) ktorzy prowadza u niego staze, i to przez caly tydzien i nie tylko dla kadry narodowej. Oczywiscie sa to ludzie najwyzszej klasy swiatowej, ale takie staze sa organizowane.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024