Skocz do zawartości


Zdjęcie

nóż narodowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

nóż narodowy
W związku z tym, że we wtorek święto narodowe, tak mi się na patriotyczne myśli zebrało, oczywiście w nawiązaniu do noża :-) I tak właśnie się zastanawiam, czy jest jakiś nóż, który można by uznać za ściśle polski, no jeśli nie, to przynajmniej jakiś nóż słowiański. Chodzi mi oczywiście nie o markę, tylko o rodzaj noża. Finowie mają pukko, Japończycy - tanto, Amerykanie - bowie, Hiszpanie - navaja, Włosi - stiletto, Gurkowie - kukri... A my, Polacy / Słowianie, mamy swój nóż?
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
my mamy siekiere...
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Ew. kosę na sztorc :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Ew. kosę na sztorc :)


ot co, Polska - kraj prowizorki :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Z powieści historycznych wynikało, że w czasach Mieszka I modne były skramasaksy, ale to raczej nie jest osrze pochodzące z Polski.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
taaa my we krwi nie mamy bawienia sie ostrzami malego kalibru. kosa, topor (spotkalem sie ze stwierdzeniami ze do Europy topor przywiedli Slowianie), wlocznia, to jest bron :) . a tak serio - hmm chyba raczej zadnego nozyka narodowego nie posiadamy niestety
  • 0

budo_okruch
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Zygmuntówka, batorówka... mało poręczne jako EDC, ale jakże praktyczne. Koncerze husarskie, czekany. Ale noże?
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Swoją drogą łowiectwo pośród szlachty polskiej było popularną rozrywką, więc sądzę, że musiały też ukształtować sie jakieś typowe ostrza popularne pośród myśliwych tamtych czasów. Jakby dobrze poszukać to sądzę, że jednak coś by znalazł. :wink:
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Swoją drogą łowiectwo pośród szlachty polskiej było popularną rozrywką, więc sądzę, że musiały też ukształtować sie jakieś typowe ostrza popularne pośród myśliwych tamtych czasów. Jakby dobrze poszukać to sądzę, że jednak coś by znalazł. :wink:


Więc może jakiś kordelas myśliwski?
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Coś tam chyba nawet w "Panu Tadeuszu" było :wink:
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
My mamy te miecze co je pod Grunwaldem dostaliśmy. Albo Szczerbiec jest jeszcze.
  • 0

budo_arbuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Z powieści historycznych wynikało, że w czasach Mieszka I modne były skramasaksy, ale to raczej nie jest osrze pochodzące z Polski.


"skramasaks" to inaczej "długi nóż saksoński" wiec tak niebardzo to polskie.... chociaż żeczywiście był u nas dość powszechny... i prawdopodobnie wiekszosć noży była na nim wzorowana...

W europie była sławna polska szabla... o nożu to mi nic niewiadomi...
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Witam,
moze cos takiego...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

A tak na serio...
Noz to byla raczej chlopska bron, noszona w ukryciu (wolni chlopi nosili zreszta wieksze rzeczy), panowie kluli sie mizerykordiami i lewakami ale to przeciez nie noze...
Zdaje sie, ze to my tworzymy historie

:)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Xsiao napisał:

A tak na serio...
Noz to byla raczej chlopska bron, noszona w ukryciu (wolni chlopi nosili zreszta wieksze rzeczy), panowie kluli sie mizerykordiami i lewakami ale to przeciez nie noze...
Zdaje sie, ze to my tworzymy historie


A więc może opracujemy, na bazie histo(e)rycznych doświadczeń wzór POLSKIEGO NOŻA NARODOWEGO??? A co, niechaj wżdy postronni narodowie znają, iż Polacy nie (nie wiem co :) ) i swój nóż mają :) Proszę więc zgłaszać propozycje.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
hmm to jak ma byc na wzor historyczny i taki popularny w Polsce... to hmm - trzeba cos na bazie kopii rycerskiej wymyslic ;)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Właśnie zabrałem się za broń w dawnej Polsce Żygulskiego. Może będzie tam na coś o nożach...
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Ze wspolczesnych prob jest szturmowa Wuzetka, uznana przez publicznosc za niewypal (nie wiem czemu, zapomnieli chyba o przeznaczeniu). Niestety chyba za malo patetyczna jest...
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
ale przynajmniej (prawie) każdy już ją ma :)
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Swoją drogą łowiectwo pośród szlachty polskiej było popularną rozrywką, więc sądzę, że musiały też ukształtować sie jakieś typowe ostrza popularne pośród myśliwych tamtych czasów. Jakby dobrze poszukać to sądzę, że jednak coś by znalazł. :wink:


Więc może jakiś kordelas myśliwski?


A więc może opracujemy, na bazie histo(e)rycznych doświadczeń wzór POLSKIEGO NOŻA NARODOWEGO??? A co, niechaj wżdy postronni narodowie znają, iż Polacy nie (nie wiem co ) i swój nóż mają Proszę więc zgłaszać propozycje.


Proszę bardzo :)
Moja propozycja -
-kordelas albo chociaż nóż mysliwski
-paradny
-szpanerski
-szlachecki
-sarmacki
-damastowy

taa-daam:

Dołączona grafika

Wszelkie pomysły na ulepszenie pomysłu mile widziane.
Mogłem nieco przesadzić z damastem, to bardziej domena art-knives... ale to zawsze mozna poprawić. Jeśli ktoś ma inny pomysł na "wykończenie", wypałnienia - mogę zamieścić sam szkielet :)

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Ze wspolczesnych prob jest szturmowa Wuzetka, uznana przez publicznosc za niewypal (nie wiem czemu, zapomnieli chyba o przeznaczeniu). Niestety chyba za malo patetyczna jest...

Niekoniecznie zbyt mało patetyczna, po prostu w zastosowaniu do celów pokojowych niezbyt funkcjonalna, co wcale nie znaczy, że nie można jej mieć:wink:

Wszelkie pomysły na ulepszenie pomysłu mile widziane.
Mogłem nieco przesadzić z damastem, to bardziej domena art-knives... ale to zawsze mozna poprawić. Jeśli ktoś ma inny pomysł na "wykończenie", wypałnienia - mogę zamieścić sam szkielet :)

Ze wspomnianego opracowania Żygulskiego wynika, że jednak coś polskiego było. Zgodnie z treścią tej publikacji mieliśmy swój nóż noszony przez szlachtę, był to pochodzący z XVIII w kordelas z rękojeścią karabelową, który nawet rozpowszecnił się w Europie. Niestety brak jest we wspomnianej publikacji rysunków lub zdjąć tego noża, co zresztą jest zrozumiałe ze względu na fakt, że ukierunkowana jest ona głównie na broń na usługach Marsa, może ktoś ma jakieś fotki lub rysunki??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024