Skocz do zawartości


Zdjęcie

nóż narodowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_arbuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
a niepisało nic o ostrzu? :?

jak nie to sami coś wyskropiemy i zaczniemy wprowadzać do obiegu :)
  • 0

budo_arbuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
PS.
Smoku może psrubował byś przeprojektować Twój szkic na kordelas z rękojeścią karabelową??
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

W związku z tym, że we wtorek święto narodowe, tak mi się na patriotyczne myśli zebrało, oczywiście w nawiązaniu do noża :-) I tak właśnie się zastanawiam, czy jest jakiś nóż, który można by uznać za ściśle polski, no jeśli nie, to przynajmniej jakiś nóż słowiański. Chodzi mi oczywiście nie o markę, tylko o rodzaj noża. Finowie mają pukko, Japończycy - tanto, Amerykanie - bowie, Hiszpanie - navaja, Włosi - stiletto, Gurkowie - kukri... A my, Polacy / Słowianie, mamy swój nóż?


Sztacheta :) Tylko kiepsko ostrze trzyma, ale za to tania i wielozadaniowa :)
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

PS.
Smoku może psrubował byś przeprojektować Twój szkic na kordelas z rękojeścią karabelową??


...jak mi wytłumaczysz co to znaczy... :)

To bardzo chętnie się podejmę wyzwania :wink:

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
PS.

A mże coś takiego jak produkuje Kopromed - takie małe co,ś wypolwerowane na lustro z rysunkiem dzika na klindze?

Tylko z innej stali czy cóś :idea:

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Kiedyś oglądałem Tok Szok z udziałem tego ruskiego (Domagarow???) co grał w ogniem i mieczem (Bohuna).
I mówił on, że szabla jest typowo polską bronią.
Potwierdzi ktoś????

pozdrawiam
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
a poza szabelką to mieliśmy jeszcze kosynierów :) , nie wiem czy takie cuś występowało w jakimś innym kraju

pozdrawiam
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Polacy raczej zapożyczali z zewnątrz. Dawniej Saxy w czasach sarmacji Jatagany. Co do noży myśliwskich to cała gama. W "Panu Tadeuszu" jest opis rzadkiej, zapomnianej jak na owe czasy sztuki miotania nożami - szczególnie praktycznej w walkach karczemnych.
A szabla rządzi po wsze czasy.
  • 0

budo_kamboras
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 823 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Polacy raczej zapożyczali z zewnątrz.


No, nie marudziliśmy, braliśmy co "goście przywieźli". A odwiedzali nas często, każdemu było po drodze nas "odwiedzić", niestety.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

jak mi wytłumaczysz co to znaczy... :)

To bardzo chętnie się podejmę wyzwania :wink:

Np. pokombinować z jakąś rękojeścią z tej strony i jakąś klingą. Niestety cholera wie jaką klingę owe kordelasy miały.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Wydaje mi się, że rękojeśc powinna być chyba odrobinę mniej ozdobna a zato bardziej funkcjonalna :wink:
  • 0

budo_okruch
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Współczesny nóż narodowy? Może motylek za 12 zł od Wasyla z bazaru? :roll:
  • 0

budo_shamad
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
A ja bym postawil na klasyczny sierp alb harcerke Finke :wink:
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
kuchenny psze państwa :wink:
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Spokojnie, bośta się z tą skalą rozszaleli...
A nożyk sierpikowaty to nie łaska?
Na jakimś "słowieńskim festiwalu" pokazywanym na relacji w TV widzialem jak gostek w zgrzebnej koszuli, poslugujac sie rekonstrukcja dymarki swietokrzyskiej, wykonal w okolo 5 minut na kowadle cos na ksztalt "bird+trout". Moze nieco wieksze ostrze... wygiete lukowato jak ksiezyc w nowiu, zaostrzone po zewnetrznej krawedzi. Cala rekojesc stanowil kawalek preta, zagiety na koncu tak, ze mozna bylo przez niego przelozyc maly palec.
Byla to kosa robiona na podstawie wykopalisk z tamtych regionow - taki neck sprzed 1000 lat :)
Wiec prosze mi tu z toporami nie wyjezdzac, wy posiadacze kompleksu wielkosci :)
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I wiek naszej ery to 2000 lat temu, wiec musze sie poprawic - neck sprzed 2000 lat.
Te egzemplarze z linkow powyzej sa nieco ozdobne, tamten byl typowo uzytkowy - koniec ostrza skrecony w druga strone, z dziura na palec. Ostrze mial nieco krotsze i bardziej plynnie wygiete.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
ale nozyki sierpikowate byly popularne nie tylko u Polakow (??) ...
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
pewnie tak. funkcjonalnosc malego noza jest podobna niezalenie od polozenia geograficznego :)
ale takie cos robiono w tych okolicach juz 2000 lat temu.
I jakze jest wdziecznym nosnikiem logo MS/VB :)
  • 0

budo_mcbren
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wo

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Przejrzałem "1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym" Włodzimierza Kwasniewicza i z czymś takim jak polski nóż narodowy naprawdę kiepsko. Oczywiście mamy szablę, ale na coś podręcznego na codzień i jako użytkowe, to się to kiepsko nadaje. A już tacy Rosjanie/Ruscy mają, aż dwa. Są to: tzw. "nóż za cholewą buta", tam też noszony i charakteryzujący się wąską, zakrzywioną i jednosieczną głownią w kształcie kindżału (używany do rzucania). Był też nóż podsaczny, z krótką jednosieczną i mocno rozszerzającą się głownią, noszony przy pasie w szerokiej pochwie.
Sporawdziłem też jatagan, ze względu że nawet miał polską nazwę "atagan". Było on jednak rzadko noszony i głównie jako broń zdobyczna.
Najlepszym trafieniem jest kordelas. Cyta z "1000 słów...": "W broń tego typu uzbrojeni byli żołnierze insurekcji kościuszkowskiej, uczestnicy powstań narodowo-wyzwoleńczych. ... w Polsce przez pewien czas noszone nawet do szlacheckiego kontusza zamiast szabli. ... W okrsie międzywojennym uzywali w Polsce kordelasów funkcjonariusze administracji laśów państwowych." - więc panowie, wybór jest prosty, only kordelas.
Znalazłem też jeszcze coś ciekawego w książce Szymona Kobylińskiego "Gawędy o broni i mundurze", tam lekki wojownik piastowski oprócz łuku urzbrojony jest w dwa duże noże rzutki o cylindrycznej trzonkowej rekojeści i dużej liściastej głowni. Przyczym jedna z nich jest symetryczna, druga zaś nie i posiada coś jak głownie typu clip-point.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy
Może, jak uda się nam coś wymyślić, to będzie fajne logo "Magii Stali" :-) Pozdr.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: nóż narodowy

Znalazłem też jeszcze coś ciekawego w książce Szymona Kobylińskiego "Gawędy o broni i mundurze", tam lekki wojownik piastowski oprócz łuku urzbrojony jest w dwa duże noże rzutki o cylindrycznej trzonkowej rekojeści i dużej liściastej głowni. Przyczym jedna z nich jest symetryczna, druga zaś nie i posiada coś jak głownie typu clip-point.

Żygulski podaje, że broń w czasach wczesno - piastowskich pochodziła głównie z importu, owszem sa tam rysunki kilku noży, jednak z treści wynika, że broń była głównie sprowadzana z zachodu (mimo zakazów zachodnich władców), ponadto ikonografia z tego okresu nie oddaje rzetelnie uzbrojenia polakich wojów i często stoi w sprzeczności ze znaleziskami archeologicznymi. Faktycznie chyba najbardziej trafionym wyborem wydaje się kordelaś, Żygulski również pisze, że ten z rękojeścią karabelową był noszony przez szlachtę do kontusza.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024