Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy tak można?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Czy tak można?
:?:

Takie mam hipotetyczne pytanie...

Przypuscmy że Pan X ma ciotke która uczy Pana X Aikido w garażu. Pan X uczy sie u swej Ciotki przez 7 lat i stwierdza ze wiecej sie juz od niej nie nauczy wiec idzie do Dojo gdzie zajęcia prowadzi ktoś wysoki (stopniem)- pewnie jakiś Sensei :)

Zaczyna wiec cwiczyć pod okiem nowego nauczyciela i tu pojawia sie pytanie:

Czy ten Sensei może oceniając stopień umiejętności nowego swego ucznia od razu zaprosic go na egzamin np na 2kyu z pominięciem wszystkich wcześniejszych egzaminów. Innymi słowy czy mozna przeskoczyć (w wyjątkowych sytuacjach) jeden lub kilka egzaminów/zdać je razem etc.? I jak to sie ma do minimalnych okresów na macie pomiędzy egzaminami? (to samo pytanie dotyczy sytuacji b. zdolnego ucznia).

A może jest jakiś regulamin w Polskich Federacjach/Uniach/stowarzyszeniach/itd

:?:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Jasne ze można pod warunkiem, że nazywasz się Steven Seagal i żenisz się z córką szefa dojo :P :P :P . Wtedy w twoim cv pojawi sie takie ładne okreslenie rapidly promoted :) :) :)

Ł (nie szukający dróg na skróty)
  • 0

budo_pekar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

Ł (nie szukający dróg na skróty)



Siedem lat w garażu, pod okiem Ciotki Pana X to według Ciebie droga na skróty? :D :D :D

A na serio to chyba znane są przypadki przeskakiwania po kilka stopni, nie wiem na jakiej zasadzie (kumoterstwo?, wybitne umiejętności?) ale jak wszystko na tym świecie, możliwe na pewno jest
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
7 lat i drugie kyu? malo troche. :) nie widze przeszkod
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Wszystko zalezy od standardow jakie ustala szef dojo. Jak nie ma zadnych, to czemu nie? Moze mu dac od razu czarny pas :lol:

Ja mam podobny przypadek, zapisal sie jeden gosciu, co cwiczyl kilka lat w dojo ze stylu Saotome sensei. Ma stamtad 3 kyu i nosi hakame. Niestety, boje sie go mocniej rzucic, zeby sie nie polamal przy ladowaniu. Oni po prostu nigdy nie rzucaja nikogo naprawde, raczej uke sam we wlasnym rytmie siada na macie i potem robi rolke.
My mamy bardzo duzo technik rzutowych typu koshinage, wiec umiejetnosc ich bezpiecznego odebrania to podstawa.
Inna sprawa to ze gosciu posiada spore luki w podstawowych technikach, np. unieruchamianie robi symbolicznie. Nie umie tez wejsc w technike robiac irimi, caly czas sie cofa, lub usiluje robic uniki :roll: :) Postawe ma z przygieta tylna noga, ktora gorliwie zamiata rzucajac kogos :(
Ogolnie gosciu ma duzo dobrej woli, chetnie sie uczy nowych rzeczy, i jest niezly technicznie...........ale przeciez nie moglbym go wyslac na zaden egzamin, bo bylby obciach.
W zwiazku z tym, cwiczymy intensywnie techniki wymagane na 5 kyu 8)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Nie widze przeszkod. Ja chyba za granica startowalem od 3 kyu. Hehehe.

U Saotome wszyscy chodza w hakamach. i slusznie. kiedys Wendy Whitehead odciagnela mnie na bok i powiedziala, ze mam inaczej robic techniki, bo ona nie chce zebym kogos uszkodzil. :lol: Takze za cwiczenie na krawedzi mozna dostac opierdol, wiesz Szczepan.
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Chyba mozna. Na pewno w innych sztukach walki jest to dozwolone, to czemu nie w aikido :wink:
  • 0

budo_zizin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Chyba można... ja zaczynałem od 4 kyu ... i tak mi do tej pory zostało :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Pytnie:
Czy tak można?
Odpowiedź:
Zalezy od tego czy partnerka się zgodzi.

PS. jakby wspomniec moje pierwsze dwa egzaminy:
1 - 5 kyu
2 - 2 kyu
potem normalnie 8)
przy czym z 2 ką chodzilem prawie 3 lata zatem nic nadzwyczajnego. Mam jakąś tendencję do olewania egzaminów. :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Z piątka chodziłe m prawie 3 lata. :oops: sory za omyłkę, to przez te kilka strongów po bjj ;)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Nie lepiej, żeby Pan X założył sobie własne dojo i nadał sam sobie 10 dan jako założycielowi stylu? :lol: :lol:

A swoją drogą to pewnie zależy od od senseia... Jak ja będąc kiedyś w sekcji aikikai pytałem, czy istnieje możliwość przeniesienia stopnia z Nishio aikido (o 5 kyu chodziło, a nie jakiś wysoki stopień...) to uzyskałem odpowiedź, że kategorycznie nie i wogóle będę musiał zdawać od 6 kyu...

A swoją drogą, to tamtejsi 5 kyu to nawet aihanmi od gyakuhanmi nie rozróżniali... :wink:
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
No to jest ciekawe - żeby nie powiedzieć dziwne - właśnie z tymi stopniami.
Oglądałem sobie stronkę nyaikikai, ponieważ się wybieram do Nowego Jorku i będę chciał poćwiczyć w miarę możliwości w dojo Sensei'a Yoshimitsu Yamada. Z ciekawości zajrzałem na stopnie i ku mojemu zdziwieniu ujrzałem że oni tam zaczynają od 5 kyu ale co ciekawsze (jak dla mnie) ich 5 kyu zawiera techniki które u mnie w TCAA są na 6 kyu.
Więc gdybym tam zdał na to 5 kyu, to mój Sensei u siebie w dojo mógłby tego stopnia nie uznać.
Troche confusing, jak to mawiają za oceanem.
Nie lepiej byłoby, gdyby wszystkie wymagania na wszystkie stopnie były jednolicie ustanowione przez Hombu Dojo ?
I czemu tak nie jest ?

Pozdrawia niezmiernie zadziwiony,

chavez
  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

Nie lepiej byłoby, gdyby wszystkie wymagania na wszystkie stopnie były jednolicie ustanowione przez Hombu Dojo ?
I czemu tak nie jest ?


Może dlatego że wiele osób "z góry Aikido" uważa tak:

To train for shodan:
You are training to become a beginner, no longer just a guest in the dojo, but a student with very real responsibilities. One must study the basic technical form and basic physical principle until the correct movement is automatic and feels natural.


*tekst zaczerpniety z
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Czyli inaczej mówiąc po co ustalać spójne regóły dla "gości w dojo".

...ale i tak szkoda ze takich regół nie ma :)
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
Rozgraniczmy dwie sytuacje:

1. Jesli ktos przychodzi z innej organizacji to nie powinno sie go degradowac tylko dlatego, ze cwiczyl inne aikido. Przeciez aikido jest jedno i rozni sie tylko stylami. Z zalozenia wszyscy dazym do tego samego celu tylko innymi drogami.

2. Jesli egzaminy nie sa regularne niestety jest to wina nauczyciela. Mowa tu oczywiscie o sytuacji gdy ktos robi postepy a nie zdaje na kolejne stopnie. To nauczyciel powinien promowac ucznia jesli widzi, ze uczen sie stara i robi postepy. Egzamin to forma sprawdzianu ale takze i motywacji do dalszej pracy.
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

:?:
I jak to sie ma do minimalnych okresów na macie pomiędzy egzaminami? (to samo pytanie dotyczy sytuacji b. zdolnego ucznia).

A może jest jakiś regulamin w Polskich Federacjach/Uniach/stowarzyszeniach/itd

:?:


To sa wewnetrzne regulacje kazdej organizacji. Pamietaj o tym, ze jest to tez $$$ za podejscie do egzaminu.
Poza tym niestety w dzisiejszych czasach o egzaminach decyduja 3 czynniki:
1. POLITYKA
2. POLITYKA
3. POLITYKA
i kazdy w dowolnej kolejnosci :)

Niestety ma sie to do wszystkich naszych rodzimych organizacji :(
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?
za oceanem to trza od razu zdawac na shodan. przywozisz taki stopien do domu tak samo jak kupiona po lepszej cenie kamerke i laptopa :) .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

za oceanem to trza od razu zdawac na shodan. przywozisz taki stopien do domu tak samo jak kupiona po lepszej cenie kamerke i laptopa :) .

Bujin, ty bys nawet rozgrzewki w NYAikikai nie wytrzymal, shodan mu sie sni hehehehe
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

za oceanem to trza od razu zdawac na shodan. przywozisz taki stopien do domu tak samo jak kupiona po lepszej cenie kamerke i laptopa :) .

Bujin, ty bys nawet rozgrzewki w NYAikikai nie wytrzymal, shodan mu sie sni hehehehe


Znowu taniocha, szczepan. rozgrzewki w aikido to nic w porownaniu z bjj. 20 minut bjj jest energetycznie ekwiwalentne godzinie mocnego aikido.
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

rozgrzewki w aikido to nic w porownaniu z bjj. 20 minut bjj jest energetycznie ekwiwalentne godzinie mocnego aikido.


Dokładnie. Po porządnym treningu Bjj czuje się każdy mięsień. Nieznacznie lżej jest w Judo, ale tylko nieznacznie 8) .

Petrus zadał dobre pytanie. Z danami może być różnie, mogą być specjalnie traktowane, ale jak to jest ze stopniami kyu? Chodzi o sytuację, gdzie np. zmieniam klub z A na B(gdzie A i B to różne style, federacje itp.). W A miałem X kyu, to czy w B będę miał moje X kyu?
  • 0

budo_pekar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy tak można?

W A miałem X kyu, to czy w B będę miał moje X kyu?


Dziesiąte kyu?? nieźle 8O :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024