Skocz do zawartości


Zdjęcie

warkocze - dobre czy złe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

warkocze - dobre czy złe
Może to temat trochę off-topic, ale związany z historią Chin.

Chodzi mi od warkocze, jakie nosili dostojnicy (i chyba też inni) chińscy przed wielkoma wiekami (nie znam dokładnych dat - okol. +- X w.).

Spotkałem się z dwoma wersjami przyczyn ich istnienia:
1) Dobra - tak, jak "kok" samuraja, był oznaką honoru, godności itp. itd.
2) Zła - był symbolem podległości Chin pod władzę mandżurską

Proszę o pomoc - szczególnie naczelnego sinologa forum pana dachenga.

Pozdrawiam
Seadragon
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: warkocze - dobre czy złe
Po pierwsze, nie biorę udzialu w dyskusjach :) Wiec proszę na przyszłość nie kierować do mnie pytań :)

- Warkocze wprowadzili obowiązkowo dla Chińczyków Mandżurowie, dynastia Mandżurska - Qing - 1644-1911.
- Pod koniec panowania dynastii Qing, Chińczycy nie pamiętali już, że to był przymus, i gdy nastała republika i warkocze ścinano, wielu protestowalo, podobnie jak samuraje.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: warkocze - dobre czy złe
Zobacz może ktoś na sinologii o tym pracę magisterską lub doktorską walnął... :) :) :)
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: warkocze - dobre czy złe
Witam
Z tego co wiem, na UW w tym roku na kierunku sinologii jest 12 miejc. !! :wink: A nie sądzę, żeby sinologia była jeszcze na innych uniwerkach. Dlatego też bardzo nikłe jest prawdopodobieństwo znalezienia takowej pracy. Mimo to, poszukam. :D

Po pierwsze, nie biorę udzialu w dyskusjach :) Wiec proszę na przyszłość nie kierować do mnie pytań :)

Przepraszam, nie wiedziałem :oops: . Proszę o wybaczenie :wink: . Prośbę tą skierowałem do Ciebie, ponieważ jesteś pewnym autorytetem na tym forum (właśnie w szczególności na temat kultury Chin - przynajmniej dla mnie) :-)

-Warkocze wprowadzili obowiązkowo dla Chińczyków Mandżurowie, dynastia Mandżurska - Qing - 1644-1911.
- Pod koniec panowania dynastii Qing, Chińczycy nie pamiętali już, że to był przymus, i gdy nastała republika i warkocze ścinano, wielu protestowalo, podobnie jak samuraje.

Z tego rozumiem, że z czasem warkocze stały się "punktem" honoru, a przestały być symbolem hańby do Chińczyków [bo podobno podległość pod Mandżurię taką było].

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :-)
Seadragon
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: warkocze - dobre czy złe
jest na innych - na pewno jest w Poznaniu na UAMie i chyba na UJ w Krakowie (ale tego drugiego nie jestem pewien)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024