Skocz do zawartości


Zdjęcie

ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_dacheng
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 1401 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?
Ogół chińskich sztuk walki przyjęło się na Zachodzie określać nazwą kung-fu. Kung-fu oznacza jednak nie sztukę walki, a wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku ciężkiej, długotrwałej nauki. Może to dotyczyć wielu różnych dziedzin. Jeśli chodzi o chińskie sztuki walki, to bardziej prawidłowa jest nazwa używana w Chinach - wushu, czyli dosłownie: sztuki wojenne. Termin wushu zapisuje się takimi samymi znakami jak japoński termin bu-jitsu.

Wushu dzieli się na xiandai wushu (współczesne wushu) lub jingsai wushu (sportowe wushu) oraz chuantong wushu (tradycyjne wushu), inaczej nazywane minjian wushu (ludowe wushu). Używany na Zachodzie termin kung-fu pokrywa się w zasadzie raczej z chuantong wushu/minjian wushu, nie obejmuje zwykle jednak xiandai wushu/jingsai wushu.

Xiandai wushu/jingsai wushu to przede wszystkim dyscyplina sportowa - obecnie już olimpijska. W konkurencji form - taolu stosuje się podział przede wszystkim na changquan (długa pięść - formy zwykle bardzo akrobatyczne, o ruchach stosunkowo płynnych i dużej dynamice), nanquan (południowa pięść - bardziej stabilne pozycje, mniej akrobacji, dużo fizycznej siły) i taijiquan (ruchy miękkie, pełne gracji, w większości wykonywane powoli). Uprawiana jest także konkurencja sanda/sanshou, czyli rodzaj walki w rękawicach i ochraniaczach (m.in. na korpus) zbliżona do kick-boxingu, ale z szerokim wykorzystaniem rzutów i zepchnięć z podestu na którym odbywają się walki. W wariancie zawodowym stosuje się mniej ochraniaczy, natomiast wykorzystuje się dodatkowo uderzenia kolanami.

Chuantong wushu/minjian wushu, bądź w terminologii bardziej popularnej na Zachodzie - kung-fu, to nie jedna, określona sztuka walki, a ogromne bogactwo rozmaitych systemów, opartych na bardzo różnych koncepcjach i zasadach. Jest to bogactwo tak duże, że powszechnie stosowane klasyfikacje stanowią nadmierne uproszczenie. Jednak wspomnimy tu o nich ze względu na to że są dość rozpowszechnione.

Chińskie sztuki walki dzieli się zwykle na północne i południowe. Mówi się przy tym, że style północne opierają się na kopnięciach, a południowe na technikach ręcznych. Jednak zarówno na południu Chin spotyka się style zawierające dużo kopnięć, jak i na północy uprawia się wiele systemów nie przywiązujących do kopnięć dużej wagi.

Stosuje się też podział ze względu na związek danego systemu z jednym z głównych ośrodków które wpływały na rozwój sztuk walki, np.: Shaolin (funkcjonuje podział na Shaolin północny i południowy), Wudang, czy Emei. Wiele systemów nie mieści się w tej uproszczonej klasyfikacji.

Popularny jest podział na style zewnętrzne - waijia i wewnętrzne - neijia. Do zewnętrznych zalicza się zdecydowaną większość, a tylko nieliczne do wewnętrznych. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że style zewnętrzne koncentrują się bardziej na typowym treningu fizycznym, i typowym wykorzystaniu siły, a wewnętrzne bardziej na pracy nad koordynacją pomiędzy umysłem i ciałem oraz nad specyficznym sposobem generowania siły przy użyciu całego, stosunkowo rozluźnionego ciała. Tradycyjne teorie określały to jako "użycie siły kości i ścięgien, a nie mięśni". Ten rodzaj pracy ciała jest dość charakterystyczny i rzadko spotykany poza systemami wewnętrznymi. Jednak spotyka się przedstawicieli systemów zewnętrznych, których sposób pracy ciałem wykazuje przynajmniej pewne podobieństwa. Stąd dyskusje dotyczące precyzyjnego podziału na style zewnętrzne i wewnętrzne, czy ścisłego zdefiniowania czym różni się "zwykła" siła techniczna w kung-fu - jin od tej określanej jako "siła wewnętrzna" - nei jin.

Na początku XX wieku grono mistrzów xingyiquan, baguazhang i taijiquan w Pekinie uznało, że systemy te mają wiele cech wspólnych i w związku z tym zdecydowano o zaliczaniu ich do jednej rodziny neijia (dosłownie: rodzina wewnętrzna). Z przyczyn historycznych zatem, gdy mowa o stylach wewnętrznych, ma się na myśli te właśnie. Nie ma też większych wątpliwości, jeśli chodzi o styl liu he ba fa. Często także yiquan, wywodzący się z xingyiquan, jest zaliczany do systemów wewnętrznych, chociaż z punktu widzenia jego twórcy yiquan miał być czymś wykraczającym poza stare klasyfikacje.

W ostatnich latach określenie wewnętrzny stało się tak popularne, że bardzo różne style wykorzystują je w celach marketingowych i znajdują po temu różne uzasadnienia i definicje "wewnętrzności".

Trzeba zwrócić uwagę, że podziału na systemy zewnętrzne - waijia i wewnętrzne - neijia nie należy mylić z podziałem na metody treningowe zewnętrzne - waigong (trening fizyczny) i wewnętrzne - neigong (trening mentalny, "energetyczny" itp). W niemal wszystkich bowiem systemach klasyfikowanych jako zewnętrzne wykorzystuje się bowiem w mniejszym lub większym stopniu trening neigong.

Określony styl kung-fu to nie tylko zestaw technik, czy form. To zawsze pewien system wzajemnie z sobą związanych metod treningowych - gongfa i koncepcji - quanli. Wszystkie metody treningowe, łącznie z wykorzystywanymi w wielu stylach formami, stanowią ilustrację teorii danej szkoły, służąc poznaniu i praktycznemu opanowaniu jego koncepcji i rozwinięciu charakterystycznych dla danego stylu umiejętności. To jest pewien wyróżnik szkół autentycznego kung-fu (chuantong wushu).

Organizowane są zawody sportowe w których startują przedstawiciele tradycyjnego kung-fu/wushu. Różnica w stosunku do jingsai wushu polega jednak na tym, że w chuantong wushu rywalizacja sportowa nie jest głównym celem, któremu całkowicie podporządkowany jest proces treningowy, a stanowi tylko pewien element znacznie szerszej całości. Kung-fu (chuantong wushu) nie jest zatem tylko dyscypliną sportową, w której liczą się wyniki na zawodach i odbywa się proces selekcji tych, którzy rokują w tym kierunku największe nadzieje. Kung-fu jest dla każdego i może być uprawiane przez całe życie. Odpowiedni system można dobrać w zależności od indywidualnych upodobań, predyspozycji i warunków fizycznych.

W kung-fu przywiązuje się wagę nie tylko do rozwinięcia umiejętności walki wręcz, czy z bronią, ale także do wszechstronnego rozwoju adepta. Wzorcem wojownika kung-fu jest ktoś, kto nie tylko potrafi walczyć, ale posiada szeroką wiedzę. Dla adeptów spoza Chin nauka kung-fu to często także poznawanie bogatej kultury Kraju Środka. W wielu szkołach naucza nie tylko sztuki walki, ale także tradycyjnych metod leczenia (akupresura, akupunktura, ziołolecznictwo) bądź ćwiczeń służących kultywowaniu zdrowia - neigong, qigong. Niektóre systemy kung-fu słyną z walorów zdrowotnych, np. taijiquan i yiquan, w których te same metody treningowe służą zarówno rozwojowi umiejętności walki jak i zdrowiu ćwiczącego. Wielki nacisk kładzie się także na postawę etyczną adepta - wude (dosłownie: cnoty wojownika). Mówi się: "Ucząc się sztuki walki, przede wszystkim uczysz się być dobrym człowiekiem".
 • 0

budo_anka
 • Użytkownik
 • PipPip
 • 50 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?

Xiandai wushu/jingsai wushu to przede wszystkim dyscyplina sportowa - obecnie już olimpijska.


Od kiedy to dyscyplina olimpijska? 8O

Znam tylko wykaz dyscyplin olimpijskich ze strony krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Przy czym nie znajduje tamże Xiandai wushu/jingsai.

Czy mogę prosić o jakiś link do wykazu, w którym ta dyscyplina zakwalifikowana jest jako olimpijska? :roll:
 • 0

budo_wolin
 • Użytkownik
 • PipPip
 • 56 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?
Wushu jako dyscyplina sportowa zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008). Jest to fakt i nie ma, co tu się sprzeczać pokazując jakieś wykazy dyscyplin. Ja znalazłem kilka słów o tym między innymi pod [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Kłopot tkwi w tym, iż chyba nie każdy jest zadowolony, że wushu stanie się swego rodzaju wizytówką wszystkich stylów kung-fu (a przynajmniej będzie tak pojmowane prze większość niewtajemniczonych osóB) … no, ale o tym nie raz już pisano na forum. :roll:
 • 0

budo_marcin(18)
 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 195 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?
Anka napisała:

Czy mogę prosić o jakiś link do wykazu, w którym ta dyscyplina zakwalifikowana jest jako olimpijska?


A Wolin jej odpowiedział:

Wushu jako dyscyplina sportowa zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008). Jest to fakt i nie ma, co tu się sprzeczać pokazując jakieś wykazy dyscyplin. Ja znalazłem kilka słów o tym między innymi pod tym linkiem.


Kwestia włączenia wu shu do programu igrzysk w Pekinie była z pewnością dyskutowania, ale nie jestem pewien, czy ostatecznie ją rozstrzygnięto.

Wg autorów strony: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W 2002 roku Rada Programowa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rozpatrzyła propozycje dotyczące zaprezentowania 19 nowych dyscyplin sportowych na Igrzyskach w Pekinie (...) Wśród odrzuconych dyscyplin znalazły się także, między innymi: bilard, kręgle, narty wodne i Wu shu, poza granicami Chin znane pod nazwą Kung Fu.


Jak wynika z spisu dyscyplin sportowych zamieszczonych na oficjalnej stronie chińskiego komitetu organizacji olimpiady

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

nie uwzględniono w nim wu shu.

Sam jestem bardzo zainteresowany tą kwestią, ale może założyć nowy topic: "Wu Shu jako dyscyplina olimpijska", aby nie zaśmiecać tematu otwartego przez dacheng`a
 • 0

budo_zorro
 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 453 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Gracie Camp.

Napisano Ponad rok temu

Re: ARTYKUŁ: Kung-fu? Wushu? Co to jest?
wu shu będzie dyscypliną pokazową coś jak taekwondo wtf w seulu i barcelonie
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022