Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
Dołączona grafika

Duma i kasa

Słynny judoka nie pęka, choć poznał już smak nokautu

Mistrz olimpijski w judo Paweł Nastula (34 l.) zszokował sportowy światek podpisując kontrakt na 5 walk w wyjątkowo brutalnym sporcie walki "Pride" (Duma). To właściwie nie sport, ale "rzeźnia" - twierdzą krytycy.

- Żadna "rzeźnia" - prostuje Nastula. - Przy ringu jest zawsze pięciu lekarzy i ich asystenci. Rywalizacja przebiega głównie w parterze. Nie ma tyle krwi co w zawodowym boksie. Chociaż ciężkie nokauty się zdarzają, ale nie znam przypadku śmiertelnego.

Ćwicząc nowy sport "Nastek" poznał już smak bokserskiego nokautu.

- Raz zaliczyłem deski i nawet straciłem na krótko świadomość. Ale zaraz wstałem i biłem się dalej. Pewnie nieraz jeszcze dostanę takie uderzenie - przypuszcza.

Nikt go nie ścigał
Do "Super Expressu" dotarła informacja z firmy windykacyjnej, że otrzymała zlecenie na ściągnięcie długu od... Pawła Nastuli. Skojarzyliśmy to z faktem, że złoty medalista olimpijski zdecydował się wystąpić w dyscyplinie, która sławy sportowej mu nie przyniesie, za to wzbogaci konto o około 100 tysięcy dolarów (tyle podobno ma otrzymać za pięć pojedynków w ciągu półtora roku, debiut 26 czerwca w Tokio).

Czyżby "Nastek" wpadł w finansowe tarapaty jako współwłaściciel ośrodka fitness oraz sportów walki i musi teraz bić się w Pride, aby zarobić na spłatę długów?

Nastula stanowczo zaprzecza. - Rzeczywiście początkowo szło mi ciężko w tym biznesie, lecz długów nie miałem. Co najwyżej mogłem nie zapłacić na czas jakiejś faktury na tysiąc czy dwa tysiące złotych. Przypominam sobie, że raz tak na pewno się zdarzyło, kiedy... psy na mojej działce wyciągnęły rachunki ze skrzynki pocztowej i zjadły je.

Złoty medalista olimpijski zapewnia nas, że jego klubowy interes najtrudniejsze lata ma za sobą. - Nareszcie mamy dodatni bilans, rysują się szanse na coraz większe dochody - mówi.

Wysokie honorarium za występy w Pride oczywiście przydadzą się mistrzowi olimpijskiemu. To jednak nie jedyny powód jego występów.

- Chciałbym coś odłożyć "na stare lata". Ale równocześnie chciałbym sprawdzić się w czymś nowym, wejść w inny świat sportu - mówi.

Szansa w parterze
Rano trening bokserski z medalistą olimpijskim Krzysztofem Kosedowskim albo ćwiczenie ciosów z kick boxingu. Po południu zapasy w stylu wolnym albo walki w parterze, głównie obrona przed założeniem dźwigni na nogi. Do tego siłownia. Tak Paweł Nastula przygotowuje się do debiutu w Pride.

- Codziennie biegam z treningu na trening. Tylko niedziela jest wolna - wyjawia eks-mistrz olimpijski w judo. - Chwilami czuję się zmęczony. Ale się nie nudzę, ćwiczenia są bowiem bardzo różnorodne.

Mistrzem świata Pride jest rosyjski mistrz sambo Fiodor Jemielianienko. Nastula jest przekonany, że nie jest bez szans na detronizację Rosjanina.

- Boksersko jestem jeszcze słaby. Moje zadanie to podejść blisko do rywala i sprowadzić go do parteru. I wtedy zadawać uderzenia, przydusić go albo założyć dźwignię. Właśnie w parterze upatruję swoją szansę. Występując w judo akcjami w parterze wygrywałem wiele pojedynków - wspomina.

Powalczy z kolosami
"Nastek" walczyć będzie w kategorii ciężkiej (powyżej 93 kg). Teraz waży 104 kg. Może się zdarzyć, że będzie miał za rywala zawodnika o kilkadziesiąt kilogramów cięższego.

- Jak obalę rywala do parteru, to wtedy różnica wagi, nawet kilkudziesięciu kilogramów, nie ma takiego znaczenia. Powinienem wygrać - ocenia.

PS. Być może walki Nastuli w Pride pokaże jedna z polskich telewizji. Niebawem przyjechać mają w tej sprawie na rozmowy do Warszawy przedstawiciele Pride.

Pride
- zasady
walki
Arena
Ring 7 metrów na 7

Waga
Dwie kategorie - średnia (do 93 kg) i open (od 93 kg w górę)

Czas

Trzy rundy. Pierwsza - 10 min, druga i trzecia - po 5. Między rundami 2-minutowe przerwy.


RozstrzygniĘcie
1) Przez nokaut

2) Poddanie się przeciwnika, uderzającego trzy razy ręką o matę

3) Techniczne k.o.

a) gdy jeden zawodnik zdecydowanie dominuje i kontynuowanie walki byłoby niebezpieczne dla zdrowia;

B) z powodu kontuzji. W tym wypadku zwycięzcą ogłoszony jest przeciwnik, chyba że spowodował kontuzję faulując;

c) poddania przez sekundantów (muszą rzucić ręcznik na ring).

4) Decyzję sędziów

Punktuje trzech arbitrów, oceniają ilość ciosów i ich skutki.

5) Dyskwalifikację

Faulujący zawodnik otrzymuje najpierw żółtą kartkę, trzy ostrzeżenia powodują dyskwalifikację.

Zakazy
W Pride można niemal wszystko, ale nie wolnoÉ

1) Uderzać głową, ciągnąć za włosy, gryźć, szczypać, wkładać palców do oczu

2) Zadawać ciosów w krocze

3) Atakować tył głowy rywala

4) Uderzać łokciem

5) Wypychać przeciwnika z ringu

6) Wybiegać z ringu

7) Wieszać się na linach

8) Kopać nogą ani kolanem leżącego przeciwnika w głowę czy twarz.



Paweł Nastula (34 l.)
Mistrz olimpijski w judo (1996, Atlanta), dwukrotny mistrz świata (1995 i 1997), wicemistrz świata (1991), trzykrotny mistrz Europy (1994, 1995 i 1996), wicemistrz Europy 1999. Trzynastokrotny mistrz Polski.

Niepokonany na tatami od marca 1994 do końca roku 1997.

autor: Dariusz Chrabałowski Piotr Koźmiński PK


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli

8) Kopać nogą ani kolanem leżącego przeciwnika w głowę czy twarz.


Naprawdę?? nie wiedziałem :lol:
  • 0

budo_sniffles
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze slonecznej warmii
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
Juz sie nie moge doczekac pierwszej walki P. Pawla :D

8) Kopać nogą ani kolanem leżącego przeciwnika w głowę czy twarz


A Silva wiele razy deptal twarze rywali albo kopal ich po glowach gdy ci lezeli , wiec jak to jest z tym zakazem ?
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli

PS. Być może walki Nastuli w Pride pokaże jedna z polskich telewizji. Niebawem przyjechać mają w tej sprawie na rozmowy do Warszawy przedstawiciele Pride.


najciekawsza czesc wywiadu
  • 0

budo_marcholt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
chyba ciężko w gazecie "dla ludzi" a nie takich twardych fanów jak na budo, napisać tylko prawdę o zasadach PRIDE. Nie wspominając o różnicach w poszczególnych turniejach (bushido). z tym kopaniem w głowe leżącego to chyba decyduje zawodnik lżejszy (jeżeli jest ileś tam kilo różnicy w wadze) czy chce cy nie.

a co do polskiej TV... to jakoś w to nie chce mi sie wierzyć. Jezeli już to obstawiam polsat, w drugiej kolejności tvn. TVP ostatnio za święta jest na takie rzeczy. Ciekawe czy jeżeli będzie transmisja np. na polsacie, to w Uwadze na TVN albo w jakimś syfiastym programiku na TVP będą atakować MMA. Bo przecież oni się gryzą w tych telewizjach między sobą jak szczury.
No ale nie nastawiam się na zadną transmisję. zbyt piękne by to było.
  • 0

budo_shrek.rtx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków dawna stolica Polaków

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli


Mistrz olimpijski w judo Paweł Nastula (34 l.) zszokował sportowy światek podpisując kontrakt na 5 walk w wyjątkowo brutalnym sporcie walki "Pride" (Duma). To właściwie nie sport, ale "rzeźnia" - twierdzą krytycy.


Nie rzeźnia tylko krwawa łaźnia :?

Kiedy "Oni" wreszcie zrozumieją :roll:


Lemur "rzeźnik" zwany Rocco
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli

PS. Być może walki Nastuli w Pride pokaże jedna z polskich telewizji. Niebawem przyjechać mają w tej sprawie na rozmowy do Warszawy przedstawiciele Pride.


najciekawsza czesc wywiadu


przychylam sie do twojego spostrzezenia :-)
  • 0

budo_zbiger
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WWA

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli

która sławy sportowej mu nie przyniesie


tu bym sie nie zgodzil,mysle ze jak dobrze powalczy to slawny bedzie tylko ze nie w naszym kraju gdzie nikt nie wiem co to MMA i wszyscy mowia o krwi 8O ,a w pozostalych krajach,z reszta podobno w japonii juz jest bardzo znany. co do transmisji to mila zapowiedz,aby sie udalo.Ps: szkoda ze super ekspres wplatal ten temat o dlugach,bezsensowne szukanie sensacji.Pawel za medale mistrzostw swiata i olimpijskie ,reklamy i plebiscyty zarobil juz tyle hajsu ze napewno niezla sumka jest odlozona i pracuje na siebie :) pozdr
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
zgadzam sie z sorata :) poza tym ciesze sie ze "Nastek" jest tak pewny siebie. oby slowa przelozyly sie na czyny
Pozdrawiam
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
ja licze na TVN , mieli kase na walke Goloty ktora kosztowala mase forsy , nie transmituja zadnej pilki noznej , kosza , to moga miec kase na PRIDE, jesli nie na live to przynajmniej na powtorke

kase napewno maja ale czy beda chcieli ja wydac hmm...
  • 0

budo_jurek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca, panie

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
Ja stawiam na Polsat - w koncu juz pokazuja MMA na swojej antenie.
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
a, no tez racja , ale nie wydaje mi sie zeby polsat mial tyle kasy

fajnie by bylo jak by w PL telewizje walczyly kto bedzie transmitowal pRIDE:):):)
  • 0

budo_jurek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca, panie

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
Jedno jest pewne - Janisz bedzie komentowal. :)
  • 0

budo_ps_87
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TYCHY

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli

Mistrzem świata Pride jest rosyjski mistrz sambo Fiodor Jemielianienko.



Myślałem że, pisze się Fedor Emelianenko :D
  • 0

budo_mateuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Nocnego Patrolu

Napisano Ponad rok temu

Re: Duma i kasa - artykuł w Super Expresie o Nastuli
Poprawnie w polskiej transkrypcji pisze się Fiodor (tu jeszcze otczestwo powinno być, np. Nikołajewicz) Jemielianienko, tamto to pokaleczona angielska fonetyczna pisownia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024