Skocz do zawartości


Zdjęcie

Terminologia kulturystyczna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_theriel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Terminologia kulturystyczna
Witajcie. Nie wiedziałem gdzie napisać, więc napisałem tutaj #-]. O co chodzi ? Ano mam rozpiskę treningów, które dobrze byłoby wykonywać, ale jest taki "malutki" problem -> nigdy nie interesowałem się kulturystyką w żadnym tego słowa znaczeniu, więc niektóre nazwy wykonywanych ćwiczeń są dla mnie zupełnie niezrozumiałe, albo "mogę się domyślać o co chodzi, jak Bóg da to wykonam prawidłowo", dlatego prosiłbym o jakiś opis, ew. skierowanie na odpowiednie www. W nawiasach moje komentarze #-P.

1.wyciskanie sztangi na ławce skośnej
2.wyciskanie sztangielek na ławce skośnej (sztanga, sztangielka, może sztangieleczka #-P)
3.rozpiętki na ławce płaskiej (rozpiętki, zapiętki, dopiętki...)
4.wyciskanie sztangi z piersi siedząc
5.wznosy sztangielek bokiem stojąc
6.wznosy sztangielek przodem stojąc
7.wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie

8.francuskie wyciskanie podchwytem (brzmi gorzej od japońskiego seppuku )
9.wyciąg – nachwyt (orczyk - podchwyt)
10.brzuszki na ławce z obciążeniem (brzuszki z obciążeniem, czy ławka z obciażeniem i dlaczego na ławce, to jakaś różnica ?)
11.unoszenie nóg leżąc na ławce (znowu ta ławka... ?)
12.przyciąganie półsztangi w opadzie (dobra, były sztangi, sztangielki, są półsztangi, jak dojdziemy do ćwierćsztangi to dajcie znać)
13.przyciąganie do klatki siedząc na wyciągu neutralnym (nie no, nie bedę nic przyciągał do klatki na wyciągu - przecież można spaść!)
14.martwy ciąg (martwy to ja będę po tym treningu)
15.wznosy sztangielek w opadzie
16.ściąganie linek do klatki
17.uginanie przedramion ze sztangielkami stojąc
18.wznosy sztangielek o kolano siedząc
19.wznosy sztangielek w uchwycie młotkowym
(a siekiera na to niemożliwe)
20.wyprosty nóg siedząc (w siadzie nogi są zazwyczaj wyprostowane... zapomnijcie na chwilę plz o Japończykach i Turkach .)
21.suwnica (mhm, a ja Theriel)
22.wspinanie na palcach na maszynie Smitha (już się boję)
23.brzuszki na ławce ze skrętami tułowia (jea! to rozumiem! i nawet wiem jak wykonać! tylko czemu na ławce...)
24.butterfly (batman)
25.podciąganie sztangi (najlepiej łamanej) do szyi stojąc (łamanej ?)
26.ściąganie linki wyciągu (że ja mam niby cały wyciąg ściągnąć ? Nieee no, bez jaj)
27.wiosłowanie w opadzie tułowia (wiedziałem! wiedziałem! a mi sternik kazał na egzaminie siedzieć prosto i wiosłować, kiedy ja ciągne opadałem!)
28.przysiady na Hack-maszynie (...)
29.martwy ciąg na prostych nogach (tak, ja udaję trupa, prostuję nogi, a kumpel mnie ciągnie ?)
30.wspinanie na palcach (suwnica) (skąś tę panią znam...)

Nie śmiejcie się plz z mojej niewiedzy tylko powiedzcie co się z czym je... Google niezabardzo chciał mi pomóc w tej kwestii...

Z góry wielkie dzięki
Pozdrawiam
Theriel
  • 0

budo_pablo ii jaronir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Tutaj powinieneś znaleźć odpowiedzi:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pablo ii jaronir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
I jeszcze

"9.wyciąg – nachwyt"

Bez sensu 8O
Równie dobrze mogłoby być- sztanga- i się człowiek ma domyślić

"10.brzuszki na ławce z obciążeniem"

Moim zdaniem nie warto robić z obciążeniem, zwłaszcza jeśli zaczynasz dopiero.

"12.przyciąganie półsztangi w opadzie"

To jest trochę enigmatyczne 8O A już co to jest "półsztanga" to nie mam pojęcia :lol:

"26.ściąganie linki wyciągu"

Ale przyciąganie do czego?


Wrzuć tu ten plan to co niektóre rzeczy typu "wyciąg- nachwyt" będzie można wydedukować :)
  • 0

budo_rabi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 597 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Moim zdaniem polsztanga to taka sztanga na ktora naladowane jest obciazenie tylko na jedna strone a druga jest zabezpieczona i lezy na ziemii. Podnosisz ta jedna strone za pomoca uchwytu do wyciagu, taki trojkacik mniej wiecej. Pozdrawiam
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Dokladnie. Można ją również podnosić chwytem za sztangę oburącz przy ciężarze. Stoi się nad sztangą okrakiem, pochyla się proste plecy i przyciąga ciężar do klatki piersiowej. Ważne jest zmienianie kolejności rąk, bo są one obciążone nie do końca równomiernie. Takie wykonanie jest prostsze i jest jednym z cennych ćwiczeń na mięsień najszerszy grzbietu.
  • 0

budo_theriel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Dzięki wielkie za pomoc, ten atlas to ja sobie kulturalnie wydrukuję i już będę wszystko wiedział #-].

P.S. Możecie tak "na oko" stwierdzić, po przeczytaniu w/w, jakie urządzenia są potrzebne do wykonywania w/w ? Sztanga, sztangielka, drążek, co jeszcze ? Tak pi razy oko, bo przeglądanie i "tłumaczenie" z polskiego na naszy tego wszystkiego zajmie mi wieki, a dla Was pewnie to chwila...

Pozdrawiam
Theriel
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Zamiast wczytywać się w tę rozpiskę, lepiej pójść do pierwszej lepszej siłowni z instruktorem, który ci wszystko wytłumaczy i pokaże, jak masz te ćwiczenia robić.
Co najmniej kilka z tych ćwiczeń jest na tyle skomplikowanych, że bez fachowca można sobie łatwo krzywdę zrobić.
  • 0

budo_noite
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna

P.S. Możecie tak "na oko" stwierdzić, po przeczytaniu w/w, jakie urządzenia są potrzebne do wykonywania w/w ? Sztanga, sztangielka, drążek, co jeszcze ?


laweczka (zwykla + skosna), sztanga (+obciazenie ;) ), suwnica, wyciag, blablabla...
standardowe wyposazenie silowni :)
  • 0

budo_theriel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Blabla, u mnie w mieście siłowni z prawdziwego zdarzenia nie ma #-]. Są tylko takie, gdzie płacisz, wchodzisz, masz trochę starego sprzętu i róbta co chceta, byle by nie poniszczyć wszystkiego #-/... a o fachowcu to ja sobie mogę pomarzyć...

P.S. Ale od września będę urzędował we Wrocku - może ktoś ma namiary na siłownię w tym mieście z prawdziwego zdarzenia ?

Pozdrawiam
Theriel
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Tak naprawdę, to nie potrzeba dużo sprzętu, tylko dużo chęci. Moja podstawowa siłka to ta, którą mam w pracy, a to pełny prymityw. Jednak przy odpowiedniej wiedzy, jestem tam w stanie zrobić wszystkie grupy i to na kilka sposobów. Więc podstawa to wiedza!
  • 0

budo_theriel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Świetnie. Wiedzy nie mam, siłowni nie mam, więc lipa... Chyba, że jesteś w stanie podać mi odpowiedniki w/w ćwiczeń... Tzn., sztangielki sobie kupić mogę, jakieś w miarę tanie i niezbyt duże akcesoria również, ale np: sztangi do pokoju nie wstawię... więc albo znajdę jakieś rozwiązanie logiczne, albo będę musiał się porozglądać za okolicznymi miastami i siłowniami w nich...

Pozdrawiam
Theriel
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Terminologia kulturystyczna
Theriel:

(Komenty w nawiasach do ćwiczeń)



:rofl: :rofl: :rofl:

Nie no masz talent, myślałem że spadne :) Ostro z tą suwnicą pojechałeś :)
Hack-maszyna to tak jakby sztanga zawieszona na takiej suwnicy 8) (ale nie wiem czy to ma związek z suwnicą tą ktorą napisałeś oddzielnie) tak że jak podnosisz tę sztangę to tylko po linii prostej wertykalnej. Nie odchyli cie do przodu ani do tyłu, najwyżej zgniecie :D

Martwy ciąg - stoisz prosto, chwytasz sztange w łapy przed sobą, musisz mieć prosty kręgosłup i tylko zginasz go w odcinku krzyżowym, czyli po prostu schylasz się po tę sztangę, a potem podnosisz i tak w kółko, nie możesz przestać :!: (sory tyle ile masz w serii znaczy się)

A w ogóle to zajrzyj tutaj, na pewno się sporo dowiesz:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024