Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przyszłość kungfu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcin(18)
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
Siska napisała (napisał?):

a nowoczesne wykonania taolu to niezaprzeczalna przyszłość kungfu wushu. takie jest moje zdanie.


No tak, to bez wątpienia przyszłość Kung-Fu :-) Tylko, że to raczej mroczna przyszłość :wink: Patrz jeden z moich pierwszych postów w tej dyskusji o tym, jak będzie ewoluować Kung - Fu w przyszłości...
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

napisałem tylko o nowoczesnym taolu, które wywodzi się z tradycji. Każda szkoła tradycyjna miała i ma swoje formy, a nowoczesne wykonania taolu to niezaprzeczalna przyszłość kungfu wushu. takie jest moje zdanie.


Widzisz, to że coś się wywodzi z tradycji i rozwija się tylko i wyłącznie jako sport, wcale nie musi oznaczać że jest lub że będzie przyszłością :)

Style tradycyjne mają sie nadwyraz dobrze i nie sądzę aby coś się miało zmienić w najbliższej przyszłości. :)

Najlepiej by było gdyby zarówno kung-fu, jak i sportowe wushu szły swoimi własnymi drogami. Jedno i drugie się rozwija więc niech tak będzie nadal :)

I jak długo nikt nie będzie "na siłę" próbował tego połączyć, lub podporządkować jedno drugiemu, będzie ok. A jak jest każdy widzi :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Opracowany w instytutach wushu nanquan to obecnie kompletny system zawierający trójkonkurencję ręka-kij-szabla.


Co rozumiesz pod pojęciem system kompletny ?
  • 0

budo_mask of sanity
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z tego czego sie boisz

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
[/quote]Style tradycyjne mają sie nadwyraz dobrze i nie sądzę aby coś się miało zmienić w najbliższej przyszłości.
[quote]
a przepraszam bardzo co rozumiesz pod pojęciem nadwyraz dobrze[/quote]
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
Mask of Sanity vel zorro vel kmicic116 - ostrzegałem cię wiele razy, ale widzę że chcesz bana na forum...
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
siska:

...napisałem...doskonaliłem...


Z profilu wynika, że jesteś kobietą więc może określ od razu czy twoje posty są na serio czy to wakacyjny żart...

Każda szkoła tradycyjna miała i ma swoje formy, a nowoczesne wykonania taolu to niezaprzeczalna przyszłość kungfu wushu.


Powstanie nurtu nanquan nie spowodowało przejścia wszystkich ćwiczących Hung Gar, Choy Li Fut czy innych systemów, przez ciebie wymienionych na odmianę sportową. Taka moja mała obserwacja.

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_mask of sanity
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z tego czego sie boisz

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Mask of Sanity vel zorro vel kmicic116

8O :?: :roll: :drinking: :shocked!:
ale ooo sooo choźi
  • 0

budo_siska
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
Pioetrek, jak wynika z profilu jestem kobietą i moje posty są bardzo na serio. Razem z moim Mistrzem prowadzę wiele dyskusji na tematy pojawiające się na forum, w związku z czym udział w dyskusji bierzemy razem, zawsze jednak kiedy rozmawia on podpisuje się -"modern wushu". Mam nadzieję, że teraz wszystko bedzie jasne :D
Pozdrawiam.
/Siska
  • 0

budo_siska
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
Co rozumiesz pod pojęciem system kompletny ?[/quote]

System kompletny- o tyle, że do tej pory nikt nie zjednoczył mnogości południowych styli tak dobrze. Jest jednak na tyle niepełny, że wciąż się rozwija. Widziałem i jestem w posiadaniu formy opracowanej w chińskich instytutach np. "formy człowieka walczącego w kajdanach", która również pochodzi z południa.
Wykonania form styli tradycyjnych widziałem w różnych miejscach, a ostatnio na zeszłorocznym Grand International Wushu Festival gdzie prezentowano Hung Gar i formy północne tradycyjne praktykowane w organizacji Chin Woo. Mimo bardzo ciekawej struktury form wykonania nie zachwycały.
Rozumiem, że Kungfu tradycyjne to nie tylko walka i formy, ale również historia Chin, malarstwo, kaligrafia i teoria jin i yang nie mówiąc już o tradycyjnej medycynie chińskiej.
mimo, że ostatnio zajmuję się sportem to jednak chciałbym poznać różne aspekty Kungfu takie jak twardy qi qung. Ponieważ wykonując taolu bez zastosowań po pewnym czasie "strasznie świeżbią ręce". Czy jest ktoś w stanie mnie tego nauczyć?
pozdrawiam.
/modern wushu/
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

System kompletny- o tyle, że do tej pory nikt nie zjednoczył mnogości południowych styli tak dobrze.


A czy mógłbyś określić czego nie ma w Hung Gar czy Choy Li Fut a jest w Nanquan?
Moim zdaniem stworzono nurt Nanquan ponieważ takie było zapotrzebowanie władz i prawdopodobnie miało to być w miarę zbliżone do popularnych systemów południa Chin i jednocześnie efektownie wyglądać. Tak myślę...

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Widziałem i jestem w posiadaniu formy opracowanej w chińskich instytutach np. "formy człowieka walczącego w kajdanach", która również pochodzi z południa.


Może się mylę ale nie sądzę, żeby chińskim instytucie Wushu uczyli takiej formy. Przecież szkoły Wushu sportowego od razu zapełnią się dysydentami gotowymi podjąć nauki systemu do wali z tymi co im te kajdany nałożyli. Chyba, że nie opracowano zastosowań...

Pozdrawiam

Piotrek[/list]
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Rozumiem, że Kungfu tradycyjne to nie tylko walka i formy, ale również historia Chin, malarstwo, kaligrafia i teoria jin i yang nie mówiąc już o tradycyjnej medycynie chińskiej.


Takie podejście to zwykła szopka. Byle kto może sobie zajmować się tymi różnymi rzeczami i udawać tradycjonalistę w kung-fu. Natomiast tradycjonalista może spokojnie te pierdoły olewać, bo on nie potrzebuje tych "kulturalnych" dodatków, bo on wie co robi, on rozumie jak to się ma do chńskiej kultury i filozofii. On ma to "wewnątrz", głeboko zintegrowane, a nie na poziomie jakiejś cepeliady. Uczyć się porządnego zhengzong gongfu trzeba, a nie odstawiać pozoranctwo.
  • 0

budo_siska
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
W Hungar i Choy Li Fut istnieje mnogość odmian jednak nie ma jasnych regół i wytycznych , takich możliwości startów i tak precyzyjnie opracowanych form jak w sportowym Nanquan. Nanquan jest opracowywane dla każdego. Jasne, przejżyste opisy wykonań , ekstremalność wykonań o charakterze sportowym oraz elementy akrobatyczne są typowe dla Nanquanu.
  • 0

budo_siska
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
[quote]Takie podejście to zwykła szopka. Byle kto może sobie zajmować się tymi różnymi rzeczami i udawać tradycjonalistę w kung-fu. Natomiast tradycjonalista może spokojnie te pierdoły olewać, bo on nie potrzebuje tych "kulturalnych" dodatków, bo on wie co robi, on rozumie jak to się ma do chńskiej kultury i filozofii. On ma to "wewnątrz", głeboko zintegrowane, a nie na poziomie jakiejś cepeliady. Uczyć się porządnego zhengzong gongfu trzeba, a nie odstawiać pozoranctwo.[/quote][/quote]

Upierałabym się jednak przy swoim sposobie myślenia, iż rozwijanie się w różnych kierunkach wzbogaca nas oraz kształtuje wrażliwość i osobowość zarówno przeciętnego człowieka jak i sportowca (a wydawałoby sie to takie oczywiste). Ja osobiście widzę Kungfu zarówno w walce, formach, histori, kulturze jak w malarstwie i kaligrafi chińskiej. Na zajęciach w katedrze kaligrafi uczyłam się o tym że mistrzowie chińscy porównują władanie pędzlem do władania szablą .Zapraszam do obejżenia chociażby "Hero" Z całą pewnością tak tradycjonalista jak kazdy inny potrzebuje "kulturalnych dodatków". Zapewniam. Aby mieć silne i bogate wnętrze trzeba je cały czas wzbogacać i rozwijać. W tym tkwi sens ewolucji., trenować nie tylko ciało, ale i umysł, co nie jest równoznaczne z cepeliadą. A jeśli chodzi o pozoranctwo...naprawdę nie należe do tej grupy.
/Siska
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Na zajęciach w katedrze kaligrafi uczyłam się o tym że mistrzowie chińscy porównują władanie pędzlem do władania szablą .Zapraszam do obejżenia chociażby "Hero"


A dlaczego mam czerpać akurat z "Hero" A jak się będę edukował z takiego filmu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] to co?
Chcesz podyskutować o realiach w filmach kung fu? :)
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Zapraszam do obejżenia chociażby "Hero"


Ja dodam od siebie, że Jet Li w takim np filmie Cradle to the Grave czy Romeo must die wszystkich rozwalał a szczególnych odniesień do kultury chińskiej tam nie znalazłem.
Ciekawi mnie w jakiej to katedrze kaligrafii miałaś okazję studiować i czemu Twój mistrz tutaj na forum pyta czu ktoś nauczy Go zastosowań technik formy Nanquan?

Pozdrawiam

Piotrek

[/list]
  • 0

budo_angmoh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Antypodów

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

W Hungar i Choy Li Fut istnieje mnogość odmian jednak nie ma jasnych regół i wytycznych , takich możliwości startów i tak precyzyjnie opracowanych form jak w sportowym Nanquan.

Twierdzenie że w tradycyjnych stylach, w tym przypadku Hung Gar i Choy Li Fut, formy nie sa opracowywane precyzyjnie świadczy tylko i wyłącznie o Twoim totalnym ignoranctwie jeśli chodzi o tradycyjne kung fu. Prawidłowe wykonanie tradycyjnej formy wymaga ogromnej precyzji i długiego i ciężkiego treningu pod kierunkiem prawdziwego mistrza który rozumie każdy ruch (nie mówię o znajomości zastosowań tylko o rozumieniu mechaniki ruchu).

Ośmielę się twierdzić że nie widziałaś/widziałeś prawdziwego tradycyjnego kung fu, tylko jakąś szopkę podającą się za tradycyjną ale nie mającą z prawdziwą tradycją wiele wspólnego.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

Upierałabym się jednak przy swoim sposobie myślenia, iż rozwijanie się w różnych kierunkach wzbogaca nas oraz kształtuje wrażliwość i osobowość zarówno przeciętnego człowieka jak i sportowca (a wydawałoby sie to takie oczywiste). Ja osobiście widzę Kungfu zarówno w walce, formach, histori, kulturze jak w malarstwie i kaligrafi chińskiej. Na zajęciach w katedrze kaligrafi uczyłam się o tym że mistrzowie chińscy porównują władanie pędzlem do władania szablą .Zapraszam do obejżenia chociażby "Hero" Z całą pewnością tak tradycjonalista jak kazdy inny potrzebuje "kulturalnych dodatków". Zapewniam. Aby mieć silne i bogate wnętrze trzeba je cały czas wzbogacać i rozwijać. W tym tkwi sens ewolucji., trenować nie tylko ciało, ale i umysł, co nie jest równoznaczne z cepeliadą. A jeśli chodzi o pozoranctwo...naprawdę nie należe do tej grupy.
/Siska


O.K. jeszcze raz doprecyzuję o czym mówię.
Nie chodzi na pewno o to, że ćwiczący kung-fu nie ma się uczyć historii Chin, filozofii itd. Jeśli nie będzie tego poznawał, trudniej mu będzie rozumieć to czego się uczy. Nawet niezależnie od treningu kung-fu, jest to ciekawa nauka, poznawanie kultury, rozwijanie się.

Moja wypowiedź natomiast odnosi się do kontekstu dwóch z występujących sytuacji.

1. Ktoś uczy się czegoś co tutaj modliszkowcy określali jako ortodoksyjne kung-fu (zhengzong gongfu)

Poznaje spójny system sztuki walki, gdzie metody treningowe (w tym formy) i walka ściśle się ze sobą wiążą, oparte na zespole koncepcji (quanli). Siłą rzeczy nauka wiąże się z rozumieniem faktycznych klasycznych koncepcji teoretycznych i ich sposobu użycia w sztuce walki, jak to faktycznie zostało rozwinięte w Chinach. Wyrazem tej spójności jest pewna skuteczność w walce. Zakładając nawet, że nie jest to najwyższy możliwy poziom skuteczności (chociaż przedstawiciele systemów dzisiaj uważanych za skuteczne mogą się czasem nieźle naciąć, gdy trafią na takie kung-fu) następuje tutaj nauka jak Chińczycy konstruowali systemy, których nauka miala przynosić pewną skuteczność w walce, na czym faktycznie opiera się rozwój tej skuteczności, jakie w tym procesie jest miejsce różnych metod treningowych (w tym form), i jakie faktycznie w tym kontekście zastosowanie mają np. tradycyjne koncepcje filozoficzne, rozumienie ich zalet i ograniczeń zastosowania - "praktyczne" rozumienie tego, bo w jakimś stopniu zweryfikowane poprzez ocenę w walce/sparingu rozwoju poziomu umiejętności walki.

Gdy mówimy o tradycyjnym kung-fu, ortodoksyjnym kung-fu, to trzeba sobie zdawać sprawę, jak je rozumieją przedstawiciele takiego podejścia.

2. Ktoś inny nie uczy się systemu spójnego w takim sensie jak powyżej.

Uczy się na przykład form, albo form sobie, a trening walki jest od tego oderwany, albo próbuje robić walkę "jak w formie", i oczywiście obrywa, bo nie ma dobrego przekazu, poznał jakąś ściemę, i nie ma pojęcia o calości swojego systemu, jakie tam faktycznie jest miejsce form, co w tych formach faktycznie jest/było zawarte i jak to się ma do walki. Albo prezentuje system oparty na zupełnie innych źródłach, gdzie nawet formy pochodzące z Chin są wykorzystywane, ale bez przejęcia tego co w nich faktycznie było, związanego z koncepcjami przenoszącymi się na skuteczność, bez zrozumienia tego i bez wiedzy o tym.
Ktoś taki, gdy mówi o tradycji, to zaczynają się "ludowe" stroje treningowe, ceremoniały, imprezy folklorystyczne, powtarzanie sloganów o filozofii. W ten sposób zaznacza się "tradycyjność" podejścia. Ale nie ma tam nic z tej tradycyjności o której mówią przedstawiciele podejścia opisanego w punkcie pierwszym. Czytanie książek o historii i filozofii Chin, nauka poezji i kaligrafii, choć same w sobie bardzo ciekawe i rozwijające, nie są w stanie przenieść takiego kung-fu do kategorii z punktu pierwszego.

Jedyny sposób, by kung-fu było tradycyjne, autentyczne, ortodoksyjne, jak w punkcie pierwszym, to znaleźć nauczyciela, który takiego kung-fu naucza. Chyba trudno się dziwić, że przedstawiciele takiego podejścia nazywają szopką i pozoranctwem, gdy ktoś faktycznie prezentuje punkt drugi, a próbuje udawać, że przynależy do grupy reprezentującej punkt pierwszy. Problem polega na tym, że mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę z różnicy.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu
poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon

chociaż i tak nie wszyscy zrozumieją Twoje słowa
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przyszłość kungfu

W Hungar i Choy Li Fut istnieje mnogość odmian jednak nie ma jasnych regół i wytycznych , takich możliwości startów i tak precyzyjnie opracowanych form jak w sportowym Nanquan.


:lol: :lol: :lol: ale może napisz skąd takie ciekawostki na temat Hung Gar i Choy Li Fut ?
np. w CLF formy są dokładnie spisane i opisane... na długo przed tym jak "powstał" naquan... więc sorry ale piszesz bzdury chociaż może nawet o tym nie wiesz :?

Nanquan jest opracowywane dla każdego.


No chcialbym zobaczyć np. 60 latka skaczącego te wasze formy :lol:

Jasne, przejżyste opisy wykonań , ekstremalność wykonań o charakterze sportowym oraz elementy akrobatyczne są typowe dla Nanquanu.


Ale jak to się ma do systemów tradycyjnych ? a elementy akrobatyczne są również typowe (i to zdecydowanie bardziej) dla gimnastyki sportowej 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024