Historia Ki Aikido w Polsce zaczyna się na dobre od Andrzeja Mroczkowskiego.
Wprawdzie przed nim grupa aikidoków z Torunia kontaktowała się z Yoshigasaki Sensei , ale nie zaowocowało to powstaniem grup trenujących Ki Aikido w Polsce.
(...)Andrzej Mroczkowski zaczął trenować Aikido w 1983r. w Zielonej Górze w czasie studiów. Po skończeniu studiów poszukiwał nauczyciela Aikido, u którego mógłby kontynuować naukę. Od ludzi trenujących w Aikikai dostał adresy Dojo Ki Aikido. Posłał kilka listów z prośbą o kontakt i dostał ofertę od Carstena Moeller'a z Kopenhagi.
W lipcu 1991 Andrzej pojechał na dwa tygodnie do Kopenhagi, a potem z ludźmi z Danii na seminarium z Yoshigasaki Sensei do Holandii.
Zachwycił się tam płynnym, dynamicznym ruchem i zasadami wynikającymi z praw fizyki (Andrzej jest nauczycielem fizyki). A przy tym wszystko to było łagodne dla uke.
więcej na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
LITERATURA KI - AIKIDO
Reise ins unbekannte ich (Inner Voyage of a Stranger)
To pierwsza z dwóch książek jakie zaplanował wydać Sensei Yoshigasaki.
W tej książce nie ma prawie słowa o Aikido, ale została napisana dla uczniów Sensei ponieważ Sensei chce przekazywać nie tylko techniki Aikido, ale również swoje rozumienie życia. Ponieważ w ciągu 25 lat nauczania zebrało się wiele materiału do przemyśleń powstała ta książka, aby każdy mógł spotkać się z myślą Sensei nie tylko podczas seminariów.
Książka ukazała się również po angielsku i włosku
Ki w życiu codziennym
Jedna z podstawowych książek dla ćwiczących Ki & Aikido.
Napisana przez samego Koichi Tohei. Opisuje Zasady Ki i ich zachowanie w życiu codziennym
Księga Ki
Również jedna z podstawowych książek dla adeptów Ki & Aikido autorstwa Koichi Tohei. Tohei Sensei opisuje w niej między innymi swoje życie i drogę do odkrycia zasad Ki & Aikido.
Kiatsu
W tej książce Koichi Tohei opisuje zasady Kiatsu (nie mylić z Shiatsu), czyli metodę leczenia z Ki.
Unification of Mind and Body and Ki Aikido
Pierwsza europejska książka o Ki & Aikido. Zawiera bardzo dokładne wyjaśnienie Hitori Waza i wiele przykładów zastosowania zasad Ki w różnych dziedzinach życia.