Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate tradycyjne???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Ale interpretacje te sa zupelnie nieprzydatne w realnej walce czy walce na zawodach. Mowie o shotokanie a nie karate tradycyjnym, bo z tego co widzialem tam kata zupelnie inaczej wyglada.



Interpretacje tez mozna wykonac na rozne sposoby, moze ona byc bardzo realna, ale jak ktos ma talent ;) to potrafu ja maksymalnie unierealnic :D

A co do tego ze w roznych stylach rozne kata roznie sie robi... nie widze problemu by cwiczyc jedno kata w kilku wersjach jak i interpretacje.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

a w tedy bunkai bylo integralna czescia szkolenia karate i praktycznie to wlasnie o bunkai w tym wszystkim chodzi wiec jak mozna mowic ze interpretacja kata jest nieprzydatna w realnej walce jesli wlasnie po to zostala stworzona i to wlasnie z bunkai powstaly kata?


Yuda tak jak napisał Washi są rózne style , różni ludzie, różne interpretacje i mało kto je ćwiczy :) rozumiesz teraz bezsens całości (to oc napisałem mam nadzieję nie tyczy się do tradycyjnego karate, [w gwoli jasnosći chodzi o okinawskie karate typu shorin-ryu, goju-ryu itp. nie shotokan])
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Dzieki Giro za madry kawalek historii.

A co do kata to sadze ze bez znajomsci interpretacji nie da sie wykonac dobrze kata. To moje zdanie. Ale interpretacje te sa zupelnie nieprzydatne w realnej walce czy walce na zawodach. Mowie o shotokanie a nie karate tradycyjnym, bo z tego co widzialem tam kata zupelnie inaczej wyglada.

Bo ludzie nie potrafią się uwolnić od pewnych schematów i wykonują bunkai tak, żeby maksymalnie było to zbliżone wizualnie do danego elementu kata. A nie chodzi o to, żeby robić coś schematycznie, tylko wydobyć z tego kata coś, co jest przydatne i zrobić to wg swojego uznania - u każdego będzie to wyglądało nieco inaczej.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Bo ludzie nie potrafią się uwolnić od pewnych schematów i wykonują bunkai tak, żeby maksymalnie było to zbliżone wizualnie do danego elementu kata. A nie chodzi o to, żeby robić coś schematycznie, tylko wydobyć z tego kata coś, co jest przydatne i zrobić to wg swojego uznania - u każdego będzie to wyglądało nieco inaczej.


Ja bym to powiedzial tak:

Bo wiekszasc ludzi na tym forum nie ma pojecia co to jest kata, cwicza tylko bunkai na zasadzie karateka-atakuje-karateke, a to sa formy dla poczatkujacych (powiedzmy zolte-zielone pasy, no moze niebieskie jescze).

Radze sie zaglebic w korzenie (koryute-ryu itp.) i zastanowic czym naprawde jest kata, co w sobie kryje.

Podpisuje sie pod slowami Grio. Na tym forum o skutecznosci kata wypowiadaja sie ludzie, co nawet w poprawnym stopniu heianow nie znaja (chodzi oczywiscie o bunkai).

Nie wspomne juz o bunkai dla zaawansowanych, ludzi ktorzy mysla juz w karate, anie tylko robia cos na pale, tam nie ma zadnych oi-zuki, sa sierpy itd. ataki maksymalnie zblizone do ulicy. I to nie sa zadne wymysly, tylko tak bylo. Wiekszasc nie ma nawet pojecia jak brutalne sa same heiany.
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
mam za sobą ileś tam lat praktyki Shorin-Ryu. niby styl okinawa karate, niby bunkai i interpretacja kata ale co z tego jeśli i tak poza ściśle określonymi SPISANYMI bunkai ktore tak naprawde rownie dobrze mozna sie nauczyc z ksiazki jak sie zna terminologie w japońską i wiedze na temat tego co jak się nazywa to można się nauczyć pamięciowo.
na początku sądziłem że przecież to wszystko się da wykorzystać w realiach(no bo przecież jak oni to robili to nie po to aby ładnie wyglądało) no ale jakoś na to nie wygladalo. sobie mysle, kazdy mistrz spedzil wiele lat nad jednym kata i i dzieki temu potrafił za pomocą tego wlaczyć.
no to i ja przez wiele lat cwiczylem te interpretacje, trzeskałem kata... tyle ze absolutnie zadnych rezultatow w praktyce to nie dało.
nie wiem, może to dotyczy tylko Shorin-Ryu w sekcji ktora ćwicze, może tylko SHorin-Ryu wogóle
nie ćwiczyłem innych styli okinawa karate więc się na ich temat nie wypowiadam ale mówie, wg.mnie to chyba nie jest tak jak nam to wpajają.
sytuacja w moim życiu się diametralnie zmieniła kiedy spotkałem na swojej drodze Ryu-Te.
styl odpowiada w 100% mojemu wyobrażeniu jakie się ukształtowało na temat bunkai i jego zastosowaniu w ciągu tych kilkunastu lat treningu.
kazdy ruch z kata można powiązać z innym. nie ma bzdurnych i wyssanych z palca interpretacji (w Shorin niech podam chodzby bunkai wykonywany przy zgaszonym świetle, wybaczcie ale jakoś to do mnie nie przemawia). każdy element który się stosuje w walce czy to ręce czy nogi, są wyciągane ze wcześniejszych elementów czy to kihon, czy kata i tworzą spójną całość. moim zdaniem to właśnie Ryu-Te jest w dzisiejszych czasach jest stylem pokazującym do czego tak naprawdę służą kata jak wiedzę w nich zawartą można wykorzystać w REALNEJ walce.
aczkolwiek nie widziałem Koryu nigdy więc nie mówie że ten styl też tego nie pokazuje ale jak mówie nie widziałem więc nie mówie ani na + ani na -
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Jesli naprawde zadne elementy bunkai, ktore cwiczyliscie w shorin-ryu nie nadawaly sie do walki, samooborny, to wychodzi na to, ze zle cwiczyliscie, przykro mi, ale inaczej sobie tego nie wyobrazam :(

Wnioskujac z twojego opisu Ryu-te moge powiedziec, ze piszemy o podobnych rzeczach. Przedrostek Koryu oznacza poprostu stary styl.

Pelna nazwa to Koryu-Te-Ryu (badz Koryute-Ryu) i jest to styl maksymalnie, zblizony do starozytnego To-De, z ktorego jak wiadamo wywodzi sie karate. Koryute-Ryu jest wiec cofnieciem do korzeni i szukaniem tam odpowiedzi.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Wiekszasc nie ma nawet pojecia jak brutalne sa same heiany.


:) :lol: :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Jesli mozna spytac, to co cie tak cieszy????????

Znasz wogole interpretacje wszystkich heianow??
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
może ja się mylę ale ja interpretuję Ryu-Te jako jakby połączenie Te i chinskich sztuk walki a to wszystko uzyte do interpretacji kata itd. itp.
na czym polega Koryu to nie wiem chociaz kiedys pisalem do Roberta ale mi nikt nie odpowiedział.
co do brutalności kata to ja wychodzę z założenia ze nie należy się zbyt długo z tym męczyć bo nie o to w tym chodzi, ważne jest to co nich zostało zawarte. aczkowiek oczywiscie jesli sie poprawnie kata nie wykona to czasami mogą uciec niezmiernie wazne szczegoly ktorych interpretacja moze duzo nowego wniesc w arsenał ćwiczącego.
kata to początek góry, potem należy schodzić coraz niżej do coraz to bardziej rozległych interpretacji i kombinacji, czerpać wiedzę z ruchów co w konsekwencji da moim zdaniem pewną wiedzę która osoba wprawna może starać się wykozystac w walce

nie wiem czy shorin nie da się wykozystac w walce, mowie tu zarowno o walce na ulicy jak i walce na zawodach, ja nigdy nie widzialem aby ktos POTRAFIŁ to wykozystac.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Nie gniewaj sie karate koks... ale okreslenie "brutalne heiany" :) :lol: :) jest powalajace. Jakiez to brutalne interpretacje mozna przypisac oi-tsuki ???!!! Wydawalo mi sie ze "cios jak to cios" i dziala jak trafi... ale ja prosty czlowiek jestem i moze nie wglebilem sie dostatecznie w analize tego uderzenia zeby dostrzec jego wyjatkowa brutalnosc.



ps. A moze dopiero sekwencja oi-tsuki jest taka mordercza ??!!! Jeden cios to nic dopiero uklad kata daje ta dzikosc :lol: :)
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Nie wspomne juz o bunkai dla zaawansowanych, ludzi ktorzy mysla juz w karate, anie tylko robia cos na pale, tam nie ma zadnych oi-zuki, sa sierpy itd. ataki maksymalnie zblizone do ulicy. I to nie sa zadne wymysly, tylko tak bylo. Wiekszasc nie ma nawet pojecia jak brutalne sa same heiany.


:) u mnie nawet 1 kyu rypie praktycznie non stop.

karateka-atakuje-karateke


PS. Czasami mają jiu-ippon.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
spoko nie gniewam sie, bo widze ,ze i tak nie wiesz o chodzi telex :)

Nie mialem na mysli oi-zuki, tylko inne elementy, oi-zuki, jest zwyklym uderzeniem masz racje. ale tam jest duzo dzwigni, ktore koncza sie przykrymi zlamaniami. W Heian Sandan przykladowo jest skrecenie karku ( a to raczej do milych rzeczy nie nalezy), o ktorym tez pewnie nie masz pojecia :)

Zaraz mi napiszesz moze, ze czlowieka na ulicy nie zabije, i masz racje, bo nie warto, ale karate sluzylo kiedys tylko do samoobrony..... a zreszta co tu pisac. Nie wazne. dla ciebie to moze byc smiszne, ale to twoje zdanie i masz do tego prawo, dla mnie tez wiele rzeczy jest smieszne.

Takze nie ma sensu wywolywac tu wojny i pisac poraz setny o skutecznosci tego czy tamtego.

Pozdrawiam :wink: nie gniewam sie :)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
A ja mam takie pytanie ...skoro wiekszosc z nas zle wykonuje piniany/heiany to kto w takim razie dobrze je wykonuje ?kto je poprawnie interpretuje (chociaz interpretacji moze byc wiele )?
i jakie sa kryteria poprawnosci wykonania danego kata ?

W Heian Sandan przykladowo jest skrecenie karku


Konkretnie ,ktore to ruchy w tym kata miałyby skrecac kark?
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

A ja mam takie pytanie ...skoro wiekszosc z nas zle wykonuje piniany/heiany to kto w takim razie dobrze je wykonuje ?kto je poprawnie interpretuje (chociaz interpretacji moze byc wiele )?
i jakie sa kryteria poprawnosci wykonania danego kata ?


no właśnie, sam jestem ciekaw.
przeciez rozne style mają rózne wersje kata. więc kiedy wiadomo że dany ruch jest poprawnie zinterpretowany?
poza tym o jaką interpretacje chodzi?
poprawna interpretacja to taka która jest skuteczna? czy taka która bezpośrednio wypływa z ruchów kata czy taka która jest przekazywana na drodze linni karate w znaczeniu ze wykonywana przez "mojego nauczyciela" tak jak byłą wykonywana przez założyciela stylu?
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Nie da sie powiedziec, ktora interpretacja jest dobra, bo istnieje wiele wariantow. Tylko, ze nie ktorzy pokazuja naprawde glupoty (glownie pewnie z niewiedzy), a to juz sie da odroznic, od poprawnych form.



Konkretnie ,ktore to ruchy w tym kata miałyby skrecac kark?


Jest to jedna z interpretacji sciezki, gdzie masz Kokutsu-dachi-Shoto-uke, nastepnie, zenkutsu-dachi-nukite, nastepnie obrot i kiba-dachi-tetsui-uchi.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

A ja mam takie pytanie ...skoro wiekszosc z nas zle wykonuje piniany/heiany to kto w takim razie dobrze je wykonuje ?kto je poprawnie interpretuje


przeciez rozne style mają rózne wersje kata. więc kiedy wiadomo że dany ruch jest poprawnie zinterpretowany?


hmmm....

Ja mysle ze wiekszosc z osob, ktore wykonuja w sposob przemyslany robi ja poprawnie. Jednak wiele nieporozumien bierze sie stad, ze czesc osob z reguly poczatkujacy (choc tu mozna i spotkac taki poglad u osob z kilkunastoletnim stazem) uwazaja ze ta interpretacja, ktora zobaczyli u swojego senseia lub tez ta ktora przedstawil ktos z bardzo wysokim stopniem jest jedyna i sluszna - szkoda, ze nie wiedza w jakim sa bledzie.

Moim skromnym zdaniem interpretacje kata potrafi zrobic ta osoba, ktora widzac dane kata po raz pierwszy potrafi (poswiecajac gora kilkanascie sekund na dany ruch) wykonac interpretacje.
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
a nie uważasz że w tedy było by za prosto? jakaś osoba z jakiegoś stylu karate widzi kata z obcego stylu i już zna dokładą interpretacje każdego uchu.
wybacz ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
chcesz mi powiedzieć że kata w stylu który reprezentujesz są aż tak zmodyfikowane że osoba doświadczona po kilku powtórzeniach potrafi poznać interpretacje tych ruchów?
to by był jakiś super hiper mistrz
ale przypomne jeszcze coś bardzo ważnego.
znać interpretacje a potrafić użyć wiedzy w niej zawartej podczas walki to dwie zupełnie różne sprawy.
poznać można wiele interpretacji a można nie potrafić żadnej wykorzystac.
a to chyba nie o to chodzi.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Konkretnie ,ktore to ruchy w tym kata miałyby skrecac kark?


Jest to jedna z interpretacji sciezki, gdzie masz Kokutsu-dachi-Shoto-uke, nastepnie, zenkutsu-dachi-nukite, nastepnie obrot i kiba-dachi-tetsui-uchi.


Szczerze to mnie to mało przekonuje, bo z tego co ja wiem to nie ma tam czegos takiego - Heian san dan Shotokan jest taki sam jak Pinian Sandan Kyokushin (schemat).

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tu jest schemat tego kata, jak mozesz to wskaz mi to skrecenie karku, bo mnie to zainteresowało.Chyba ,ze ja czegos nie widze .


Ja mysle ze wiekszosc z osob, ktore wykonuja w sposob przemyslany robi ja poprawnie. Jednak wiele nieporozumien bierze sie stad, ze czesc osob z reguly poczatkujacy (choc tu mozna i spotkac taki poglad u osob z kilkunastoletnim stazem) uwazaja ze ta interpretacja, ktora zobaczyli u swojego senseia lub tez ta ktora przedstawil ktos z bardzo wysokim stopniem jest jedyna i sluszna - szkoda, ze nie wiedza w jakim sa bledzie.


Dokładnie, zgadzam sie z Washim.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Przez niektorych za skrecenie karku uwazany jest moment po nukite, w ktorym ponoc lapie sie glowe i skreca kark...

Ale jak to sie ma do rzeczywistosci naprawde ciezko powiedziec...

Poza tym wszyscy na tym forum sa chyba mistrzami w odchodzeniu od tematu :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Przez niektorych za skrecenie karku uwazany jest moment po nukite, w ktorym ponoc lapie sie glowe i skreca kark...


Dokladnie, to jest jedna z mozliwych interpretacji tego ruchu.

Uderzasz nukite w krtan, potem reka przechodzi za glowe przeciwnika, sciagasz go do siebie, robisz z nim obrot (tak jak w kata) i skercasz mu kark (interpretacja tetsui-uchi).

Inna mozliwosc, to np. po nukite przeciwnik zlapal cie za reke, robisz obrot (tak jak w kata) z jednoczesnym wyrwaniem reki i uderzasz go tetsui-uchi. (podejrzewam, ze to znasz, bo to taka powiedzmy wersja podstawowa).

Mam nedzieje, ze sie rozjasnilo i wiesz o co chodzi juz:wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024