Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate tradycyjne???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Karate tradycyjne???
Mam pytanie. Kiedyś spotkałem się z sekcją, która nauczała "karate tradycyjnego". Pomyślałem, że to jakaś lewa sekcja, bo jakby chodziło o jakiś styl tradycyjny, to napisaliby: "sekcja shotokan karate", "goju ryu karate" albo podali nazwę konkretnego stylu... Ostatnio jednak znalazłem nagranie z "turnieju karate tradycyjnego"... 8O Doszedłem więc do wniosku, nie wiem, czy słusznego, że to jakaś formuła zawodów... Jeśli tak, to czym różni się ona np od kyokushin?

Z góry dzięki i pozdrawiam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Mam pytanie. Kiedyś spotkałem się z sekcją, która nauczała "karate tradycyjnego". Pomyślałem, że to jakaś lewa sekcja, bo jakby chodziło o jakiś styl tradycyjny, to napisaliby: "sekcja shotokan karate", "goju ryu karate" albo podali nazwę konkretnego stylu... Ostatnio jednak znalazłem nagranie z "turnieju karate tradycyjnego"... 8O Doszedłem więc do wniosku, nie wiem, czy słusznego, że to jakaś formuła zawodów... Jeśli tak, to czym różni się ona np od kyokushin?

Z góry dzięki i pozdrawiam


Jezeli chodzi o karate tradycyjne W. Kwiecinskiego (H. Nishiyama) to blizej ma do shotokan niz kyokushin.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Karate tradycyjne p. Kwiecinskiego:
Bylem kiedys na torwarze i ogladalem turniej w tym karate. Zobowialem sie tez przed soba ze na forum nie bede mowil ze ten styl to to a tamten to tamto. Wiec opowiem jak walczyli ludzie z karate tradycyjnego:

Stanelo dwu kolesi na przeciw siebie i rozpoczeli walke. Generalnie wygladalow to tak ze obudwaj stali poruszajac dosc niemrawo i od czasu do czasu jeden z nich uderzal gyaku-tsuki z baaaaaaaaardzo dlugim kime. Bylo to dawno i tylko tyle zapamietalem.

Osobiscie nie uwazam zeby mialo blisko do shotokanu, chyba ze baaaaaardzo tradycyjnego:), chyba ze teraz sie cos zmienilo. No ale z pewnoscia kyokushinu tez nie przypomina.
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

chyba ze baaaaaardzo tradycyjnego:),

jeśli to z przymrużeniem oka to ok. jeśli nie to jesteś w dużym błędzie, style tradycyjne jak goju-ryu uechi-ryu czy shorin-ryu to zupełnie cos innego niż karate p. Kwiecińskiego
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Nie znam pana Kwiecińskiego, natomiast oglądając fragmenty walk w karate tradycyjnym doszedłem do wniosku, że techniki są tam bardziej sformalizowane niż na kyokushin. Tak jakby zawodnicy przejmowali się nie tylko efektem, ale i wyglądem ciosów (np stosowano bardzo schematyczne bloki - np uke age to się chyba nazywalo, w kyokushin się z tym nie spotkałem)... Co do rozpoznania stylu, to nie jestem specem od karate, żeby rozróżnić czy ten styl przypomina shotokan, czy też nie...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Wiesz to że coś nazywa się karate tradycyjne, to nie znaczy że tym jest :wink: . (gdzie utwardzanie? zawody w semi-contacie wprowadził japończyk w celu popularyzacji karate, i sam mówił jeszcze że ma nadzieje, że jak umże to funakoshi na tamtym świecie nie skopie mu za to czterech liter, w tradycyjnym karate do dziś jest full-contact, co do kata to też mamy uproszczone i w niskich pozycjach w przeciwieństwie do tradycyjnych, ponieważ brak jest zawodów w interpretacji kata to i z nimi cieńko, kata sieu nas ćwiczy tylko po to żeby ćwiczyć)


PS. Więc ja nie wiem czy to takie tradycyjne ktoś powinien siezdrowo zastanowić nad metodami treningu i albo zrobić nawrót do tradycji (ale jakiemu danowi chciałby się uczyć w pełni tradycyjnych kata). Albo zgadać się z trenerami kick-boxu i pójść w strone nawoczesności, a nie ściemniać o tradycji, mistrzach kata (może i byli nieźli dzięki kata ale czwiczyli całkiem inaczej niż my) oraz nie pocieszać nikogo ze po 6 latach obroni się na ulicę (przecierz tego można nauczyć szybciej, technika ni musi być piękna bo co z tego jak ktoś robi ładnie technikie zuki, jak potrafi je wykonać tylko w powietrze, bo kasy na sprzęt oczywiscie też nie ma często, a sparingów jako takich też nie (przez długi okres) ). :wink:



TERAZ PEWNIE MNIE ZJEDZIECIE ALE CO TAM TAKA JEST PRAWDA DZIŚ MAŁO KTO Z ĆWICZĄCYCH KARATE TAK NAPRAWDE JE ĆWICZY. KASA ROBI SWOJE, DO TEGO JESZCZE BURDEL NA GÓŻE ZE SIETAK WYRAŻĘ.

I NIE PISZĘ BROŃ BOŻE ŻE SHOTOKAN JEST TOTALNIE NIESKUTECZNY. (ŻEBY KTOŚ MNIE ŹLE NEI ZROZUMIAŁ)
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

chyba ze baaaaaardzo tradycyjnego:),

jeśli to z przymrużeniem oka to ok. jeśli nie to jesteś w dużym błędzie, style tradycyjne jak goju-ryu uechi-ryu czy shorin-ryu to zupełnie cos innego niż karate p. Kwiecińskiego


Nie opisywałem innych styli tradycyjnych. Nie mogę ich opisywać bo zawodów w tych stylach nie widziałem. Co nieco poznalem shorin-ryu ale zdecydowanie za malo by to opisywac. To co opisałem widziałem na gali karate tradycyjnego na warszawskim torwarze ladne pare lat temu. I bylo to karate wlasnie pana Kwiecinskiego. I to nie jest z przymrozeniem oka. Po prostu tak bylo.

Co do tego co napisal Wnuk. Zawodów w semi contakcie nie wprowadzil zaden Japonczyk! Sami Japonczycy byli zawsze przeciwni robieniu z karate widowiska sportowego (co tlumaczy to ze dlugi czas nie startowali w zadnych zawodach). A karate semi i full - contact spopularyzowane zostalo w USA tzn. robiono tam piewrsze zawody. Do dzisiaj zreszta w USA np. kick-boxing w formule semi kontakt jest jednym z bardziej popularnych sportów walki.
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Więc ja jako przedstawicielka tegoż stylu karate tradycyjnego wypowiem się :) . Pan Kwieciński nie stworzył karate tradycyjnego. Jest tylko prezesem PZKT w Polsce jak również uczniem pana Nishiyamy. Cały napęd nadaje temu pan Nishiyama, który był uczniem Funakoshiego-więc jak najbardziej z tradycji:).
Perminator-każdy bardziej rozumie to czego sam się uczy. W karate tradycyjnym kładzie się bardzo duży nacisk na postawę (wyprostowana sylwetka), jeśli chodzi o "niemrawe" poruszanie to po prostu szuka się momentu w którym najlepiej zadać cios, który dojdzie do celu. Widzisz,jak ja oglądałam zawody kyokushin to dla mnie to było podwójnie niemrawe-dwóch kolesi się szarpie, do tego garbią się, nie utrzymują prawidłowej postawy i tylko non stop low kicki (tak JA to widziałam-bez urazy).
Jeśli chodzi o treningi-wydaje mi się że nic im nie brakuje (przynajmniej w moim klubie)-mamy kihon, kata-i to nie ćwiczone tak sobie,bo są objaśniane,jest do nich interpretacja, kumite łącznie z wolną walką. A sprzęt swoją drogą to też mamy :wink: . Tarcze i makiwarę-więcej nam nie potrzeba.
Wracając do pana Kwiecińskiego-nie znam go osobiście aczkolwiek miałam okazję z nim poćwiczyć i jest naprawdę dobry w tym co robi. Co więcej-nie stworzył żadnego swojego karate tylko przekazuje to co się nauczył od p.Nishiyamy.
Fakt, że większość spraw kręci się wokół zawodów nie znaczy że są one przymusem. Ja na przykład nie biorę udziału w zawodach bo nie po to ćwiczę. Fakt że jestem trochęza stara na zawody ale nikt się nie pluje o to:). Wolny wybór.
Na koniec zapraszam na stronkę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A jak coś mi się przypomni to jeszcze napiszę:).
pozdrawiam!
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Nie obrazam sie, gdyz nie cwicze KK:).

Uwazam tez ze organizowanie zawodow w karate oraz innych dyscyplinach sportu jest bardzo dobrym pomyslem.

A "karate tradycyjne p. Kwiecinskiego" nazywam tak dla rozroznienia od styli tradycyjnych. Gdyz znow ktos mi zarzuci, ze opisuje shorin-ryu czy goju-ryu:).

Poza tym z tego co napisalas to poprawnie opisalem zawody w karate tradycyjnym.
  • 0

budo_mika'
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Ja też trenuje karate tradycyjne p. Kwiecińskiego.
Ale na wszystkich dyplomach mam zawsze wpisane
STYL (szkoła): shotokan
i pieczatka pzkt tez tam jest. Jak to pierwszy raz zobaczyłam to zdziwiło mnie to trochę
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Zawodów w semi contakcie nie wprowadzil zaden Japonczyk!


No masz racje bo to sie pewnie inaczej nazwyało ale chodziło o zatrzymanie techniki przed przeciwnikiem :wink: , a przeciwny zawodom był funakoshi ale jego uczniowie i tak zrobili swoje. (wogle jeżeli sie nie mylę to po śmierci funakoshiego, zrobił się bigos).

PS I nie myl okinawczyków z japońcami :) (bo to tylko podzbiór)

Co do sprzętu to różnie bywa ale większosć cwiczy bez niego (z tego co się orientuję).

Do nie_ja1: obyś nigdy nie biła się z kimś z kyoka o podobnym poziomie do twojego. :wink:

Jedyne co się nie zmieniło to techniki zapomniałem tego dopisać w poprzednim poście :wink: (pomijając że dziś nie uczy się już w shotokanie sierpów, łokci itp. bynajmiej w sekcjach nastawionych na zawody ale tu mogę się mylić).

Pozdrowienia :)
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Dlaczego nie polecasz mi "bicia się" z kimś z kyoka o podobnym poziomie do mojego? To znaczy jakim? Nie wiesz przecież na jakim poziomie jestem. Nie uważam aby jakiś styl był lepszy czy wogóle jakaś sztuka walki. Myślę, że "wygranie" Aikido-karate, karate-Ju Jitsu itp. jest zależne od tego kto jest szybszy. Jeśli aikidoka pierwszy cię złapie to zginiesz:), jeśli ty będziesz szybszy i zdążysz pierwszy wyprowadzić reakcję to plus dla ciebie. Ale to neiważne bo nie chciałam pisać o wyższości stylów bo takie coś dla mnie nie istnieje:).
Jeśli chodzi o zatrzymanie techniki przed przeciwnikiem to też takiego czegoś w karate tradycyjnym nie ma (chyba że ktoś ćwiczy inne tradycyjne niż ja:)). Jest dozwolony na zawodach leki kontakt-ale jest. Nie wyobrażam sobie full kontaktu ponieważ są tak mocne,że wszyscy by się pozabijali. Nieraz widziałam na zawodach "niezatrzymanie" się techniki-wyglądało to tak, że zazwyczaj zawodnik robił odjazd na matę.
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???

Jest dozwolony na zawodach leki kontakt-ale jest. Nie wyobrażam sobie full kontaktu ponieważ są tak mocne,że wszyscy by się pozabijali. Nieraz widziałam na zawodach "niezatrzymanie" się techniki-wyglądało to tak, że zazwyczaj zawodnik robił odjazd na matę.

W zasadzie chciałam coś zjadliwego odpisać, ale obawiam się, że każde zdanie, które przychodzi mi na myśl mogłoby wywołać między nami wojnę. Więc ograniczę się tylko do tego: przeprowadzanych jest wiele zawodów w formule full kontakt, i jakoś nie słyszałam aby tam dochodziło do wypadków śmiertelnych. Choć faktycznie nie wiem jak kształtowała by się liczba ofiar na zawodach Twojego stylu, gdyby zezwolono na nich na full kontakt :)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
zamknijcie ten temat bo w złą stronę zmierza :-)
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
No właśnie,wogóle schodzimy już z tematu powoli jak w każdym temacie :D . Więc ja już kończę:). Napisałam co chciałam i jak ja to widzę,każdy widzi inaczej i rozumie bardziej swój styl.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
No właśnie ja nie pisałem o skutecznosci.

I NIE PISZĘ BROŃ BOŻE ŻE SHOTOKAN JEST TOTALNIE NIESKUTECZNY. (ŻEBY KTOŚ MNIE ŹLE NIE ZROZUMIAŁ)


Tylko o tym co myślę o tradycyjnym karate oraz o tym, które ćwiczę. Karate shotokan, to shotokan karate i tak powinno się to nazywać.

PS. A że mam radykalne poglądy to już inna bajka (ale każdy ma prawo do własnego zdania po to jest forum)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Tak naprawde Nishiyama nie byl beposrednim uczniem Gichina Funakoshi, jesli chodzi o tzw. uczniow wewnetrznych. Jego nauczycielami byli Masatoshi Nakayama i Gigo Funakoshi. Nie moge powiedziec, ze nigdy Nishiyama nie byl na treningach u Gichina Funakoshi, ale nie jest to rownoznaczne z tym ze byl jego uczniem.
Nastepna sprawa jest ze mowi sie w PZKT ze Nishiyama jest ostatnim zyjacym uczniem g. Funakoshi. Jeszcze zyja Hirokazu Kanazawa i Asai... Niestety w zeszlym roku odeszli od nas kolejni wielcy - Kase i Enoeda.

Co do skutecznosci Shotokanu. Tak naprawde bardzo niewiele osob w Polsce zdaje sobie sprawe z tego jak wygladaly treningi G. Funakoshi przed 1936. Dlaczego wlasnie 1936? Bo w tym roku Gigo Funakoshi wprowadzil wolna walke sparingowa jako element treningu karate. Co to ma do rzeczy? Ma. Wlasnie to wydarzenie zapoczatkowalo ere karate sportowego. Mimo ze do 1957 roku nie odbyly sie zadne zawody sportowe, wlasnie to spowodowalo ze zaczeto odchodzic od spraw skutecznego karate na rzecz karate nazwijmy "ladnego".
Dzisiaj swiadczy o tym podejscie do kata. Kata coraz czesciej postrzega sie jako relikt historii, czy tez zbedny balast. Ja zadam tylko jedno pytanie. Ile osob wypowiadajacych sie w ten sposob zna przynajmniej w stopniu dobrym kata Heian (Pinan)? I bynajmniej nie chodzi mi o znajomosc ukladu w sensie pokazowym, tylko o to, czy potrafi zinterpretowac kazda sekwencje kata, kazdy uklad. Dopiero osoba znajaca kata moze byc skuteczna. A coraz czescie slychac glosy ze w sekcjach karate tradyjnego, i nie mam na mysli tylko karate p. Kwiecinskiego, zupelnie zaprzestano treningow z Bunkai i Kumi Kata. Osoby siedzace w temacie wiedza o co chodzi.
Podsumowujac. Jak osoba nie majaca bladego pojecia o co wlasciwie chodzi w karate moze byc skuteczna.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Dzieki Giro za madry kawalek historii.

A co do kata to sadze ze bez znajomsci interpretacji nie da sie wykonac dobrze kata. To moje zdanie. Ale interpretacje te sa zupelnie nieprzydatne w realnej walce czy walce na zawodach. Mowie o shotokanie a nie karate tradycyjnym, bo z tego co widzialem tam kata zupelnie inaczej wyglada.
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
podobno karate/kata powstalo w okresie kiedy sztuki walki nie sluzyly do osiagania sukcesow na zawodach tylko aby nie dac sie zabic. a w tedy bunkai bylo integralna czescia szkolenia karate i praktycznie to wlasnie o bunkai w tym wszystkim chodzi wiec jak mozna mowic ze interpretacja kata jest nieprzydatna w realnej walce jesli wlasnie po to zostala stworzona i to wlasnie z bunkai powstaly kata?
mamy tu chyba sprzecznosc
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne???
Wtedy moze tak...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024