Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwoj czlowieka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Rozwoj czlowieka
Dzis rano wyczytalem (mam taki zwyczaj 6.30), ze rozwoj mozgu czlowieka w blisko 50 proc. dzieje sie do czwartego roku zycia. 36 proc. do osmego, a pozostale do 18 roku zycia. Rozwoj mozgu trezba stymulowac, jesli nie ma wlasciwych bodzcow mniej sie rozwija.
Innymi slowy - o tym jakimi bedziemy ludzmi decyduja pierwsze lata wychowania... Stad narzekania (czeste), ze szkola nie wychowuje nie maja absolutnie zadnego uzasadnienia. Do szkoly bowiem czlowiek przychodzi juz z uksztaltowana matryca.
To ma pewnie i konsekwencje dla sztuk walk.
Choc przyznam - ja balbym sie swiata zlozonego z samych geniuszow.
K_P
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
A mianowicie jakie ma konsekwencje dla sztuk walki?
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
A mianowicie jakie ma konsekwencje dla sztuk walki?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
Jeden z mistrzow, powiedzial, ze wygrywa ten (przy wyrownanej wadze, sile i technice), ktory szybciej mysli, a szybciej mysli ten, ktory ma lepiej uksztaltowane polaczenia w w mozgu, a te dokonuja sie w opisywanym przeze mnie okresie. Zwlaszcza w bjj bardzo czesto wgrywa ten, ktory szybciej mysli.
K_P
  • 0

budo_dagusia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
A mnie to zawsze zastanawialo jak to jest ze jedni nie wyobrazaja sobie zycia bez SW a inni na odwrot....ciekawam bardzo od czego to zalezy?? :D
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
To jest tylko kwestia motywacji i priorytetow...
K_P
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka

Jeden z mistrzow, powiedzial, ze wygrywa ten (przy wyrownanej wadze, sile i technice), ktory szybciej mysli


Bede to zawsze cytowal bo to zywa reklama szachow.
:lol: :) (co mnie ogromnie cieszy jako bylego szachisty)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
Bjj na wyzszym poziomie to takie szachy.
Rownie zadowolony K_P Byly szachista
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka

Dzis rano wyczytalem (mam taki zwyczaj 6.30), ze rozwoj mozgu czlowieka w blisko 50 proc. dzieje sie do czwartego roku zycia. 36 proc. do osmego, a pozostale do 18 roku zycia. Rozwoj mozgu trezba stymulowac, jesli nie ma wlasciwych bodzcow mniej sie rozwija.
Innymi slowy - o tym jakimi bedziemy ludzmi decyduja pierwsze lata wychowania... Stad narzekania (czeste), ze szkola nie wychowuje nie maja absolutnie zadnego uzasadnienia. Do szkoly bowiem czlowiek przychodzi juz z uksztaltowana matryca.
To ma pewnie i konsekwencje dla sztuk walk.
Choc przyznam - ja balbym sie swiata zlozonego z samych geniuszow.
K_P


Ja co prawda szachista nie jestem/nie byłem, ale Kubuś to o czym napisałes to jest poprostu socjalizacja , czyli innymi słowy przyswajanie pewnym wzorcow postepowania, internalizowanie norm, uczenie sie porzadanych społecznie zachowan = rozwoj człowieka...w celu prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Oczywisie na kazdym etapie rozwoju człowieka, tak jak to Kubusiu przedstawiłes, inaczej to wyglada.

Rozwoj człowieka w duzej mierze zalezy od tego w jakim otoczeniu socjalizacja (=wychowanie) nastepuje. Prawidłowe warunki rozwoju dziecka czy młodego człowieka powoduja prawidłowe , nie-dewiacyjne rozwiniecie osobowosci. Natomiast wystapienie elementu patologicznego powoduje, ze rozwoj człowika jest w jakims tam stopniu zabouzony.Tu pojawia sie probelm pozytywnych wzorcow odniesienia(autorytetu??)Oczywiscie duza role odgrywaja tu takze pozytywne wzmocnienie zachowan społecznie porzadanych i nieporzadanych. W duzej mierze funkcjonowanie człowieka i jego rozwoj zalezy od tego na ile silnie zinternalizował, przyswoił sobie normy postepowania społecznie akceptowane.

Szkola ma nie wychowywac, a wzmacniac pozytywane zachowania i wzorce, rozwijac osobowosc młodego człowieka, zaszczpiac ciekawosc swiata i dazenia do poszukiwan. Czynnikami odpowiedzialnymi za wychowanie jest przede wszystkim rodzina i grypy rowniesnicze, społeczne, w ktorychmłody człowiek sie obraca.

A jak sie to ma do sztuk walki to poprzednicy juz napisali... w kazdej Sztuce walki trzeba myslec , przewidywac, rozpartywac , w miare mozliwosci, kazda mozliwac opcje...słowem myslec.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka

Jeden z mistrzow, powiedzial, ze wygrywa ten (przy wyrownanej wadze, sile i technice), ktory szybciej mysli, a szybciej mysli ten, ktory ma lepiej uksztaltowane polaczenia w w mozgu, a te dokonuja sie w opisywanym przeze mnie okresie.

Z tego co wiem połączenia mózgowe m.in. tworzą się wtedy kiedy używamy w jakiś twórczy sposób mózgu, czyli także po 18stym roku życia możemy ulegać ciągłemu rozwojowi.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
MANIAK to chodzi o cos innego niz "socjalizacja". Ty wyglosiels po rostu jakas szeroka definicje.
Chodzi o rozwoj polaczen miedzykomorkowych w mozgu.
Eksperymentowano m.in. z dwiema grupami mlodych szczurow, jeden zyly w izolacji (socjalizacja ograniczona, fakt), bez zabawek, bez ciekawych torow przeskod etc. Druga w grupie, wsrod przeroznych zabawek, z ciekawymi przeszkodami do pokonania. Jak sie okazalo druga grupa miala o wiele bardziej rozwiniety polaczenia miexzy komorkami mozgowymi - byla inteligentniejsza.
A socjaliacja to cos innego - to tylko przykrajanie do naszej matrycy.
K_P
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka

Chodzi o rozwoj polaczen miedzykomorkowych w mozgu.


A to troszeczke zmienia postac rzeczy.Ja rozwoj człowieka przedstawiłem ,po kroctec, bardziej z socjolgicznego punktu widzenia, bo bardziej sie w tym specjalizuje. :)
:)

pzdr.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
A mnie chodzulo o to, ze w penym wieku jest sznasa na rozwoj polacen mozgu, jak sie to w tym momencie zaniecha, to juz sie tego nie odrobi.
K_P
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
K_P, jesteś tego pewien? Daj moze jakiegoś linka albo cytaty na ten temat jeśli możesz.
  • 0

budo_dżej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łodź

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
wydaje mi się że "szybkie myślenie podczas walki" raczej ciężko stymulować. Jest to coś zupełnie innego niż to co potocznie zwiemy "inteligencją".
Znam co prawda parę osób które braki fizyczne nadrabiają właśnie inteligencją, z drugiej strony znam też parę z którymi o mechanice kwantowej raczej nie pogadam, natomiast w walce również wykazują dużo finezji i mają szybkie reakcje.
Jak najbardziej zgadzam się z tym, że rozwój mózgu podlega najszybszemu rozwojowi do 18 roku życia (w tym we wczesnych latach najbardziej), ale nie przekłada się to na walkę. Reakcje podczas walki należą raczej do sfery zachowań atawistycznych.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozwoj czlowieka
Mylisz sie. Jak sadze w calej rozciaglosci.
Przy wyrownanych warunkach fizycznych - wygra ten, ktory lepiej "czyta" walke potrafi sie przystosowac, zmienic taktyke, narzucic strategie - to wszystko jest zwiazane z mysleniem.
A Ty mowisz tylko o prymitywnych cwaniaczkach, ktorzy dominuja nad slabszymi.
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024