Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido - style, szkoły i....pieniądze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Aikido - style, szkoły i....pieniądze
Dziwi mnie strasznei ilość wątków poświęconych udawadnianiu wyzszości jednej szkoły(stylu, lini przekazu etc.) Aikido nad innymi.

Czy nie było tak że za czasów O'sensei wszyscy wielcy Aikidocy którzy dzisiaj są uważani za głównego kontynuatora myśli Ueshiby ćwiczyli razem (w sensie u tego samego nauczyciela), a mimo to storzyli rózniące się od siebie interpretacje tych samych technik. Może więc O'sensei (nie znam go osobiście więc mogę tylko domniemywać :) ) dopuszczał na swoich treningach różniące się nieco interpretacje zakożenione jednak w solidnych podstawach.

Czy nie tak powinien wyglądac rozwój aikido? Szkolyuważam powinny się mieszać i szanować swoją odmienność - to tak jak z religią trzeba się z sobą spotykać wymieniać poglądy - nie koniecznie nawracając się przy okazji. Każdy powinien móc wypracować sobie swój indywidualny "styl" tak aby wykonywane przez niego techniki pasowały do niego. Do tego jednak trzeba mieć możliwość poznania większej ilości interpretacji.

Innymi słowy po co udowadniać sobie nawzajem co jest lepsze a co gorsze, co lepiej a vo gorzej sprawdzi się gdzieś tam i co jest skuteczniejsze - nie lepiej spotykać się i razem na bazie róznych doświadczeń budować coś wspólnego?

Co myślicie o takim podejściu? Czy to możliwe żeby PFA,PUA itd... zaczęły współpracować ze sobą? Zeby były wspólen staże, treningi - moze cos dobrego by z tego wyszło....?
  • 0

budo_dafok
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skądinąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze

moze cos dobrego by z tego wyszło....?

8O 8O 8O :shocked!: :shocked!: :shocked!:

co przez to stwierdzenie rozumiesz :?: :?: :?:
  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
to ze współpracując mozna się rozwijać...kłucąc się raczej nie. A jakoś mało współpracy widzę pomiędzy różnymi organizacjami/stylami Aikido.

Może warto zeby jedne szkoły czerpały z doświaczeń innych?
  • 0

budo_dafok
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skądinąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
....no ale przeciez ludzie z różnych organizacji spotykaja sie na stażach(no chyba że są to staże zamkniete)...a co do współpracy wspólnych treningów, to nierealne.

Pozdro
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
Kazdy chce wspolpracowac tylko tak zeby bylo po jego mysli
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze

dopuszczał na swoich treningach różniące się nieco interpretacje zakożenione jednak w solidnych podstawach.



kiedys bylo cos takiego jak kihon... :roll: :roll: :roll:


to Petrus:
zgadzam sie :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze

Co myślicie o takim podejściu? Czy to możliwe żeby PFA,PUA itd... zaczęły współpracować ze sobą? Zeby były wspólen staże, treningi - moze cos dobrego by z tego wyszło....?

To jest niemozliwe. Nawet jak ostatnim razem bylem w Polsce i organizowalismy wspolne cwiczenie ludzi z Budo, to bardzo malo ludzi przyszlo z roznych organizacji, mimo ze osobiscie niektorych wielkich senseiow zapraszalem. W zasadzie byli tylko moi stazy kumple z ktorymi razem zaczynalismy aikido + 3-4 osoby z Budo.

Ego wielkich miszczow jest tak wielkie, ze nigdy nie przyjda cwiczyc jako zwykli aikidocy, musza prowadzic trening. A jeszcze musisz ich blagac na kolanach zeby przyszli poprowadzic trening......A juz bron boze, jakby trening prowadzil ktos z wrazej federacji..... :roll: :cry:

Po prostu, nigdy nie cwiczyli w powaznym dojo, nie mieli przykladu swojego instruktora, nie nauczyli sie skromnosci, bo sami o wiele za wczesnie zaczeli prowadzic treningi.

Jedyna mozliwosc, to nieformalna inicjatywa oddolna pomiedzy ludzmi ktorzy sie przyjaznia.
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
Zgadzam się z Tobą w 100% , dlatego jak będziesz następnym razem w Polsce daj znać, a z przyjemnością przyjdę poćwiczyć jako uczestnik, ponieważ mój nauczyciel nauczył mnie, że od każdego można się czegoś nowego nauczyć. Poza tym jestem ciekaw jak ćwiczycie w Kanadzie nigdy nie mialem możliwości ćwiczenia z ludźmi stamtąd, dlatego będzie to dla mnie wielka przyjemnością.

Osu.
  • 0

budo_dafok
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skądinąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
Panowie Szczepan i Sigh-zgadzam się z Wami

p.s.kiedyś planowałem zrobić maraton po klubach,żeby poznać innych nauczycieli i ich aikido-tak dla czystego doświadzczenia i ciekawości(ale póki co moja sytuacja na razie mi na to nie pozwala)

Pozdro.
  • 0

budo_*michu*
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Torun

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze

p.s.kiedyś planowałem zrobić maraton po klubach,żeby poznać innych nauczycieli i ich aikido-tak dla czystego doświadzczenia i ciekawości(ale póki co moja sytuacja na razie mi na to nie pozwala)

Pozdro.

jop ja kiedys przeszedłem sie do innego dojo i powiedziałem ze kiedys cwiczylem gdzie indziej . Od razu zaczeła sie gatka ze u nich jest lepiiej bo styl X jest leprzy od stylu Y :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - style, szkoły i....pieniądze
Trzeba postawić klatke, spędzić aikidoków z róznych organizacji i wyjaśnić kto ma najlepsze aikido. A jak nie, to niech każdy u siebie robi co mu sie podoba i udowadnia co mu do głowy przyjdzie. Nie ma to najmniejszego znaczenia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024