Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Kłaniam się

Mam takie maleńkie pytanie - zdaję sobie sprawę, że są ludzie wyjątkowo uzdolnieni, którym przeskoczenie z jednego na drugi stopień zajmuje bardzo mały okres czasu - ale ostatnio zaobserwowałem, że "wylęgło się" sporo różnej maści shihanów, senseiów,sempaiów (itd itp), przy czym po spojrzeniu w "metryke" okazuje się że, nie mając wcześniej żadnego kontaktu ze sztukami walki sensu largo, stopnie uczniowskie zaliczali średnio w odstepie 1,3 roku , a stopnie mistrzowskie zdobywali w odstępie średnio 0,9 roku ... :? lub "nagle"przeskoczyli z n.p 1 kyu do 4 dana w 2-3 lata
(co ciekawe, niektórzy uznają za stosowne chwalić sie tym)

nie chce tutaj mówić o żadnym konkretnym stylu, żadnym konkretnym człowieku, żadnym konkretnym mieście....dlatego temat zamieszczam tutaj - rzucam temat o takim stopniu abstrakcji, żeby ktoś nie zaczął się nagle doszukwiać nieistniejącego 15 dna i ataków na swoich ukochanych mistrzów (wiadomo - "uderz w stół a nożyce sie odezwą")

ale jakie jest wasze stanowisko, kiedy na obozie w mieście X w roku n.p 2000 widzieliście kogoś "uzbrojonego" w n.p 6 kyu, a na obozie w mieście Y w roku n.p 2004 tą samą osobę widzeliście z 2 danem ???

Ja jestem zbyt cienki w uszach żeby oceniać umiejetności "czarnych pasów" - oczywiscie mam swoich "ulubionych" Mistrzów, ludzi których bardzo cenie i zawsze chętnie uczestniczyłem w każdym treningu jaki prowadzili - nie tylko z mojego miasta, ale także Tych, którzy nierzadko gościli w naszym dojo...

Może sie mylę, ale "dorastałem" w przekonaniu że istnieją "minimalne okresy treningowe między egzaminami na kolejne stopnie" , i "przeskakiwanie" stopni (podwójny egzamin) to coś naprawde tak wyjątkowego, że każdy taki przypadek jest godny zapamiętania (przez 8 lat zetknąłem sie z czymś takim chyba tylko 2, a może 3 razy)
i dlatego mam strasznie mieszane uczucia, kiedy ktoś w 4 lata przeskakuje n.p 3 stopnie uczniowskie i 4 mistrzowskie (hiperbola wprawdzie, ale chodzi mi o pewne zjawisko)

Nie chce nikomu nic zarzucać, ale znam Mistrzów, którzy swoje stopnie zdobyli ciężką pracą, wielkim wysiłkiem, długim okresem nauki, i naprawdę wysiłek włożny w zdobycie kolejnego dana był wart nagrodzenia, lub przynajmniej docenienia...
A z zewnątrz, dla kogoś nie siedzącego "w środowisku" ktoś kto pieczętuje się n.p 3 Danem (ale zdobytym ciężką pracą przez te kilka ładnych lat) wygląda"miernie" na tle kogoś kto pieczętuje sie danem 5-6 (tyle że 2 lata wcześniej na dyplomie było 1 kyu - tyle że na plakacie/wizytówce tego nikt nie napisze)


Wiem - temat drążony wielokrotnie - ale najczęściej w odniesieniu do konkretnych osób/ szkół/miast..... - a chodzi mi o ogólne podejście

Mam nadzieje że nie wyszedł z tego posta jakiś bełkot :P
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
nie wyszedl. coz, tez mnie to ciekawilo ale nie mialem odwagi pytac ;) ... moze ktos "w temacie" sie wypowie?
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
po co się przejmować stopniami?

wiesz - tu trochę zachacza się o idee stopni - jeżeli uważasz, że stopień jest odzwierciedleniem umiejętności - to skoro umie na 125 dan to czemu nie? Jeżeli ma być wyznacznikiem włożonej pracy to minimalne okresy czasu są sensowne. W niektórych stylach są limity wiekowe - coby mistrzem nie był 15 latek (pewnie chodzi o pewien poziom doświadcznia - także życiowego).

Także pytanie sprowadza się do pytania o funkcję i metodykę stopni - a taki temat był wałkowany jeszcze więcej razy ;)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
do autora tematu.


wiesz wielu takich ludków widziałem a najbardziej mnie bawią tego typu teksty, "a ty dalej w tym pasku ganiasz". nie przejmuje się, wystarczy, że mam coś do pokazania. Wiesz ze to zabrzmiało nieco zuchwale, ale byłem na kilku seminariach, gdzie sie nudziłem, zwyczajnie i po prostu sie nudziałem, prowadzący niewiele umiał, za ćwiczący "umieli wszystko", ja byłem leszczem, tylko ze to potem ich łapy bolały, lub sie mnie pytali jak bylo po treningu, gdzie się tego nuaczyłes ? Trenowałem a nie stopniowałem, trenuję jakieś 10 lat, i najwyższy stopien jaki posiadam to pierwsze kyu, smieszne co ?
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Gzies kiedys na tym forum byl pokazany wywiad z jakims mistrzem aikido z calego wywiadu podobala mi sie jedna wypowiedz
"- jak szybko mozna zdobyc czarny pas w aikido?
-to zalezy jak daleko masz do sklepu."
Tutaj to sie odnosi bezposrednio do aikido ale chyba do innych ŚW to tez pasuje...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Ostanio w necie na jakies anglojezycznej stronie natknalem sie na biografie jakies typa co prowadzi gdzies tam swoja sekcje-nie wazne.

Rozbawial mnie jeden fakt: Tam bylo napisane, ze rozpoczal trening karate w wieku 46 lat :!: i po 4 latach :!: zdobyl shodana :!: i to jeszcze zlozyl egzamin u jakiegos japonczyka 8 dan :!:

Jak dla mnie to nie mozliwe, zeby 46 latek w 4 lata shodana zrobil 8O 8O 8O

Po pierwsze, zeby wogle w 4 lata zdobyc 1 dan to trzeba byc nie wiem jak cholernie uzdolnionym, a po drugie 46 lat to nie np 16 czy 18 :!: :!: :!: :!:

I co o tym sadzicie :?: :?: :!: :!: :!:
  • 0

budo_jerryisback
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kosh/wwa
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
ze stopniami czesto bywa tak ze przyjezdza do sekcji pan egzaminator, placi sie pieniazki i zdaje egzamin... oczywiscie trzeba cos umiec,ale to taka masowka. ja nie przykladalem do stopni zadnej wagi. jak cwiczylem tkd to nie myslalem nawet o zdawaniu na wyzsze stopnie, bo po co? umiejetnosci od innej barwy pasa mi nie przybedzie napewno. a lepiej miec nizszy stopien i moc zaskoczyc umiejetnosciami, niz wyzszy i byc jednak leszczem.
a w kwestii przeskakiwania stopni... moim zdaniem nie tylko umiejetnosci sie licza a rowniez doswiadczenie.sytuacja gdy ktos kto w ciagu 2 lat staje sie mistrzem z ucznia to lekka przesada dla mnie.to mija sie z idea "mistrzostwa". do tego powinno sie dochodzic ciezka dluga praca nad soba.
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Uchideshi w Honbu dojo IKO po zaliczeniu trzyletniego intensywnego programu treningowego zdają na 3 dan.
Zaznaczam, że przez "intensywny" mam na myśli do 8 godzin treningu dziennie. Im chyba nikt nie ośmieli się zarzucić, że za szybko zdobyli swój stopień... :wink:
Moim zdaniem sęk nie w tym, że ludzie szybko zdobywają stopnie mistrzowskie, gdyż sądzę, że tzw. "minimalne okresy czasu między egzaminami" to zupełny bezsens: jeśli ktoś jest gotowy, to powinien być skierowany na egzamin przez swojego instruktora. Żadnego "jesteś świetnie wyszkolony, ale zdawać możesz dopiero za rok". Prawdziwy problem tkwi w tym, że ludzi znajomość Sztuki mirzą nie umiejętnościami, lecz kolorem pasa. :(
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany

Uchideshi w Honbu dojo IKO po zaliczeniu trzyletniego intensywnego programu treningowego zdają na 3 dan.


Spoko, tylko mam jedno pytanie czy oni zaczynaja od zera??????Czy czasem nie przychodza tam np. juz z 1 danem????
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
żeby być uchideshim to już trzeba mieć jakiś stopien, i to najpewniej mistrzowski, więc pewnie 1 dan mają.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany

żeby być uchideshim to już trzeba mieć jakiś stopien, i to najpewniej mistrzowski, więc pewnie 1 dan mają.


Tak tez myslalem :wink:

Dlatego ja nie widze , w tym nic dziwnego ze po 3 latach ciezkiego treningu wychodza z 3 danem.

Ale zeby po 4 latach od zera miec 1 dan i to jeszcze zaczynajac trening w wieku 46 lat - to jest paranoja dla mnie :)
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Pozwólcie, że zacytuję artykuł - autorem jest chyba sensei Zacharski, który miał zaszczyt i przyjemności trenować przez pewien czas w Japonii:

[/quote]Na około 2 kilometry przed zmianą kierunku biegu mija nas lider – uchi-deshi z żółtym pasem... [quote]

Artykuł znajdziecie pod adresem
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Przypuszczam, że bez względu na posiadany stopień uchi-deshi muszą i tak zdawać od zera. Głowy oczywiście nie dam, gdyż w żadnoch dostępnych mi źródłach nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.

Zresztą uchi-deshi to nie jedyny przykład szybkiego zdobywania wysokich stopni okuionego ciężkim treningiem. Wystarczy wymienić choćby pana Jacques Sandulescu czy shihan Bobby`ego Lowe (ten ostatni był chyba pierwzym uchideshi, tak przynajmniej został opisany w książce autorstaw Michael`a Lordena).
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
A moze przychodza z danem, ale na znak pokry rzuca im sie pod nogi bialy pas i zaczynaja od zera w ten sposob????

Tak jak to zrobili z drewniakiem :?: :?: :?:
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany

Mam takie maleńkie pytanie - zdaję sobie sprawę, że są ludzie wyjątkowo uzdolnieni, którym przeskoczenie z jednego na drugi stopień zajmuje bardzo mały okres czasu - ale ostatnio zaobserwowałem, że "wylęgło się" sporo różnej maści shihanów, senseiów,sempaiów (itd itp), przy czym po spojrzeniu w "metryke"...


A moze lepiej podac nazwisko czy miasto??

... okazuje się że,....lub "nagle"przeskoczyli z n.p 1 kyu do 4 dana w 2-3 lata


Jakos w to nie moge uwiezyc.

ale jakie jest wasze stanowisko, kiedy na obozie w mieście X w roku n.p 2000 widzieliście kogoś "uzbrojonego" w n.p 6 kyu, a na obozie w mieście Y w roku n.p 2004 tą samą osobę widzeliście z 2 danem ???


Pomyslalbym ze wtedy (w 2000 r) zapomnial swojego wlasciwego pasa i ktos mu pozyczyl :)

w przekonaniu że istnieją "minimalne okresy treningowe między egzaminami na kolejne stopnie" , i "przeskakiwanie" stopni (podwójny egzamin) to coś naprawde tak wyjątkowego


W kazdej szanujacej sie organizacji tak jest :-)


A moze lepiej poczekajmy z 10-15 lat kiedy grupa zaawansowana sekcji to nie beda niebieskie i brazowe pasy, a 1-5 dany, tak jak to jest na zachodzie, a stopien shihan nie bedzie wzbudzal sensacji??
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany

Rozbawial mnie jeden fakt: Tam bylo napisane, ze rozpoczal trening karate w wieku 46 lat :!: i po 4 latach :!: zdobyl shodana :!: i to jeszcze zlozyl egzamin u jakiegos japonczyka 8 dan :!:



Jesli wczesniej aktywnie uprawial sport, byl np nauczycielem WF (ale nie takim z brzuszkiem, ktory zuca dziecia pilke i idzie sobie zapalic) to jest to jak najbardziej osiagalne.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Zależy od człowieka, nie mnie jednak w cudowne "awanse" nie wierzę.

Najlepszy jaki znam to w ok 4 lata dojscie do czarnego pasa jj(1 dan), ale
1)koleś był ciągle sportowcem, otarł się o zawodostwo(miał i siłę i koordynację)
2)Mógł prawie codziennie ćwiczyć...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany

Jesli wczesniej aktywnie uprawial sport, byl np nauczycielem WF (ale nie takim z brzuszkiem, ktory zuca dziecia pilke i idzie sobie zapalic) to jest to jak najbardziej osiagalne.


No nie wiem Washi. Ja nie potrafie w to uwierzyc :? :?
  • 0

budo_marshall loh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
Wydaje mi się że jest to wina tego że ludzie lecą na kasę. Za taki egzamin mistrzowski trzeba pewnie nieźle płacić.
Często jest tak że osoba posiada stopień na jaki nie zasługuje...
Podobno w Stanach czarne pasy są po prostu rozdawane...
Jeden z moich kolegów co miał czerwony pas w Taekwon do opowiadał mi jak to w USA trafił na sekcję czarnych pasów....

Na niego i jego kolegę (również czerwony pas) czarne pasy patrzyły się jak na kosmitów i terminatorów...

Osobiście uważam, (zresztą nie tylko ja) że stopień nie świadczy często o umiejętnościach...

Pamiętam jeszcze jak byłem mały i ćwiczyłem karate tradycyjne, obserwowałem jak koledzy szybko zdawali na wyższe stopnie...nie prezentując nic szczególnego swoimi umiejętnościami...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
W ameryce to jest inny swiat i ludzie tam sa zdrowo pojebani, wiec sie nie dziw, ze twoj kolega trafil na sekcje czarnych pasow :)
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprint między stopniami - Na skróty przez Dany
nie tylko w Ameryce są sekcje czarnych pasów..... :?
znana jest polityka pewnych polskich sekcji brzmiąca : "nie wypisuj sie od nas, a będziesz miał czarny pas" - czyli "przekupywanie' uczniów żeby nie rezygnowali z treningów u danego mistrza , i nie odchodzili do konkurencji
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024