Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shihonage


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
113 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Shihonage
Ponoc(nie czytalem osobiscie) K.Ueshiba w swojej ksiazce "Aikido" napisal:
"Zastosowania shiho-nage". Istotą tej techniki jest wychylenie a nie dzwignia.

Tak sie zastanawiam, a resztki wlosow mi wypadaja radosnie.....Jak do diabla mozna wytracic z rownowagi nie robiac dzwigni?
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Szczepciu, ciezko cos powiedziec bez czytania oryginalu - i to z calym kontekstem. I nie chce gdybac - ale przeciez nie napisano ze NIE ma dzwigni - tylko, ze to nie ona jest istota techniki. To tak jak istota zakupow nie sa pieniadze, choc sa niezbedne ... Cus mi sie widzi, ze tutaj to szukasz dziury w calym.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
A czy jest tam napisanie: nie rób dźwigni a jedynie wytrąć przeciwnika z równowagi? Z tego co zacytowałeś to nie wynika. Wynika co jest istotą techniki. Nie ma nic o środku jak to osiągnąć. Więc dlaczego wykluczyłeś dźwignię? Moim zdaniem wsjo jest ok: dźwignia pozostaje środkiem a nie celem ;-) Poza tym gdyby dźwgnia była istotą shihonage była by techniką z grupy osae, a nie nage.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
A włosami sie nie przejmuj. To ponoć pozostałość po naszych małpich przodkach...
  • 0

budo_wia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Przysłowie ludowe tako rzecze:

Mądrej głowy włos się nie trzyma


  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
pewne rzeczy nalezy wiedziec, a sa to podstawy. zalozenie dzwigni na stabilnym przeciwniku prowadzi donikad. Przeciwnik da sobie zlamac reke, a jednoczesnie skontruje druga. Zreszta co to za dzwignia, gdy przeciwnik ma niezakloconą rownowage? moze to jakies kanadyjskie aikido, hgw.
fiod sie nadal upiera ,ze mod to fachowiec.. co to za fachowiec co podstaw nie zna?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
No ale skoro przy pomocy dzwigni wykonuje sie wychylenie, to jesli dzwigni zabraknie to i wychylenia nie bedzie :roll:
Ma ktos pomysl czym innym wychylic goscia przy ataku gyaku hanmi katatetori, jesli nie dzwignia?
Istota w technice to ta czesc, bez ktorej technika nie moze zadzialac, nie ma sensu, no tak mi sie przynajmniej na dzisiaj wydaje.... :?
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

No ale skoro przy pomocy dzwigni wykonuje sie wychylenie, to jesli dzwigni zabraknie to i wychylenia nie bedzie :roll:
Ma ktos pomysl czym innym wychylic goscia przy ataku gyaku hanmi katatetori, jesli nie dzwignia?
Istota w technice to ta czesc, bez ktorej technika nie moze zadzialac, nie ma sensu, no tak mi sie przynajmniej na dzisiaj wydaje.... :?



eee ten tego - pewnie bzdurę powiem, ale takie np atemi na pyszczycho powinno go lekko odgiąc.... na chwilkę. Przynajmniej po to, żeby w to pyszczycho nie zarobić powinien się odchylić... no chyba, że wejdzie pod rękę, to wtedy klops. :(
Hmmm.... a np irimi w kierunku zgodnym z ręką atakującą? Takie wejście wiesz, jak by mieczem przez brzucho ciął. Może być? Pewnie nie, ale... no kombinuję w tym aikido klawiaturowym jakoś. :wink:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Racja Szczepan. Istota rzutu (nage) poelga na rzuceniu. Dzwignia zaiste nie jet istota tej techniki. Moze jest tak, ze robisz dzwignie by wychylic i przewrocic, a nie wychylasz by potem dziwgnią przewrocic. O co chodzi? Chyba wsjo jasne? Prosze jeszcze raz zwrocic uwage na zakwalifikowanie techniki do grupy nage, a nie osae. Dla mnie oczywiste. Co nie znaczy, ze umiem dobrze wykonac...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

eee ten tego - pewnie bzdurę powiem, ale takie np atemi na pyszczycho powinno go lekko odgiąc.... na chwilkę.

taaaaa...to czesto stosowany argument w dyskusji......tylko w tym przypadku, czym bedzie sie roznic aikido od starego, dobrego boksu? :? I gdzie tu jest podstawowy element "prowadzenia" atakujacego? Np dzwignia wybitnie pozwala prowadzic atakujacego :P Czy udezajac nie idziesz na latwizne? a co jesli gosciu przekieruje twoje uderzenie i ci odda w dwojnasob?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Racja Szczepan. Istota rzutu (nage) poelga na rzuceniu. Dzwignia zaiste nie jet istota tej techniki. Moze jest tak, ze robisz dzwignie by wychylic i przewrocic, a nie wychylasz by potem dziwgnią przewrocic. O co chodzi? Chyba wsjo jasne? Prosze jeszcze raz zwrocic uwage na zakwalifikowanie techniki do grupy nage, a nie osae. Dla mnie oczywiste. Co nie znaczy, ze umiem dobrze wykonac...

Kwalifikacje technik do grup porobil nie kto inny jak K.Ueshiba himself. Wiec to nic nie udowadnia.

Shihonage wcale nie musi byc wykonane jako jako rzut. W rzeczywistosci, przy nie wytresowanym uke,rzutu nie da sie wykonac fizycznie, jest to zwykle obalenie. Nikt nie wycwiczony nie skoczy na twardy pad. No i rzutu NIET.

Istota shihonagi jest odwrocenie bioder atakujacego tak, zeby nie mogl skontrowac, a potem, kontynujac rozpoczeta wczesniej dzwignie, aby go skutecznie skontrolowac. Wszystko to wykonuje sie wlasnie dzwignia, a nie magia. Dzwignia jest zalozona bez przewy, od pierwszego kontaktu, az to ostatecznego unieruchomienia(ktorego rodzajow jest bez liku). Jesli w ktoryms momencie nie ma dzwigni, nazywa sie to otwacie i w tym miejscu kazdy 6 kyu moze technike skontrowac.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Po co zatem pytasz, skoro wiesz?
Kwesita interpretacji tekstu. Moim zdaniem wynika a niego ze celem jest rzut a nie dzwignia. Dzwignia to srodek. Dla mnie to czytelne.
Pusta debata... Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc...
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Po co zatem pytasz, skoro wiesz?


genau :) .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Po co zatem pytasz, skoro wiesz?
Kwesita interpretacji tekstu. Moim zdaniem wynika a niego ze celem jest rzut a nie dzwignia. Dzwignia to srodek. Dla mnie to czytelne.
Pusta debata... Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc...

siem nie denerwuj. Pytam bom ciekawy innych argumentow. Nie masz zadnych?
Mam swoje zdanie, ale nie wiadomo czy to Prawda, nieprawdaz. :)
sz(detektyw na tropie....)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Siem nie denerwujem. Po prostu dla mnie zdanie, ktore zecytowales jest czytelne, a dla ciebie nie.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Fakt. Nie mam zadnych argumentow. Za krotki w uszach jestem. Ale za kilkanascie lat treningu moze bede mial. pozdrawiam :-)
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Szczepan: toś akurat z tym pytaniem trafił jak kulą w płot ...
Wszyscy doskonale wiemy jakim to "wielkim" autorytetem K.U. był jeśli chodzi o aikido i jaką ma renomę, więc podawanie cytatów z jego książek i rozważanie czy są sensowne, czy nie może zostawimy dla potomnych.... 8)

Wallace (nie zostawiający na "największych autorytetach" suchej nitki) :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

No ale skoro przy pomocy dzwigni wykonuje sie wychylenie, to jesli dzwigni zabraknie to i wychylenia nie bedzie


no to jest bzdura.. takl sie myslalo i robilo aikido w pl 20 lat temu.. vide uke lapie na za rąsie a my robimy nikkyo.. dla niektorych czas sie zatrzymal. mozna sie nabijac z tego co pisze shihan Cognard, shihan Kobayashi.. ja kiedys pisalem o uczeniu realnosci ataku.. itd, itp...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

No ale skoro przy pomocy dzwigni wykonuje sie wychylenie, to jesli dzwigni zabraknie to i wychylenia nie bedzie


no to jest bzdura..

O ile dobrze pamiętam to Szczepan ćwiczy statycznie, u niego dźwignia=wychylenie.
Ja sobie od czasu do czasu ćwicze z takim kolegą co naście lat judo robi, wychyla bardzo dobrze, bez żadnych dźwigni :D :D

To Szczepan - lubię proste rozwiązania i atemi jest wszędzie gdzie sie da, w każdej technice. Boks też się przydaje :twisted:
A wychylenie z takiego ataku jest proste - meguri, timing, dystans. :lol: 8) 8) jak wszędzie, ale przeciez to wiesz.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

[ Kwalifikacje technik do grup porobil nie kto inny jak K.Ueshiba himself. .


Nazwa shihonage jest i była obecna w Daito ryu aikijujutsu, a zatem ostrożnie z przypisywaniem wszystkich zasług w zakresie nazewnictwa Kisshomaru Doshu :roll: :roll: :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024