Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shihonage


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
113 odpowiedzi w tym temacie

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
emerque:
A ta kobieta idzie w strone w ktora chcesz dlatego ze sama chce tam isc ?
Czy dlatego ze nie ma innego wyjscia ? :lol:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

emerque:
A ta kobieta idzie w strone w ktora chcesz dlatego ze sama chce tam isc ?
Czy dlatego ze nie ma innego wyjscia ? :lol:

Idzie sama, bo nie ma innego wyjscia. :idea:
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
To niezle wymiatacie na tych parkietach :rofl:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

W zależności od interpretacji samej nazwy dźwigni, można do tego również podciągnąć właśnie tworzenie pewnej sztywności w kończynach partnera, przez co blokujemy jego stawy - ale czy jest to do końca dźwignia?

Moim zdaniem to jest wlasnie dzwignia, choc duzo subtelniejsza niz prymitywnie przeprostowyanie lokcia dla przykladu :lol: :lol:
Wlasnie te wytwarzanie sztywnosci w ciele uke(a nie tylko w jego konczynach!!!) pozwala na manipulowanie atakujacym niezaleznie od jego woli, poniewaz zapobiega mozliwosci kontrataku. Praca jest dosc finezyjna i zabiera pare latek zeby sie tego nauczyc. No ale alternatywa jest skazanie sie na litosc ze strony atakujacego :wink: :)

Moze jedynie niektore kokyunagi nie uzywaja tej sztywnosci, reszta technik ktore wymieniles jest nie do wykonania bez jej uzycia.

A pro pos shihonage - z miejsca: nawet nie wiem jakbyś się nie wytęrzał i sprężał to nie udźwigniesz partnera, taki to ciężar... ;) :)
Wg. mnie taka wersja przy dużo silniejszym partnerze stojącym mocno na nogach i przy okazji mającym chętkę na oporowanie jest nie do zrobienia ... a w każdym razie mi się jeszcze nie udało ... 8)

nie rozumiem, co masz zamiar dzwigac? Odpowiednie usztywnienie struktury kostnej calego ciala uke powoduje uliniowanie sily w taki sposob ze za pomoca minimalnego wysilku tori powoduje to ze uke jest wychylony z rownowagi i stoi na paluszkach --> ten stan wychylenia jest badzo charakterystyczny dla wielu technik, nie tylko shihonage, ale i koshinage...itd....bez tego uke moze zgiac nogi w kolanach i obnizajac tylko ciezar ciala zapobiec DOWOLNEJ technice uzywajac ciezaru jako kontry pasywnej. Sam to robie czesto ludziom w dojo, to wiem, nie? :wink:

Dobre cwiczenie na to jest hanmi handachi katatedori shihonage.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Słuchaj Szczepan. Pytanie z innej beczki. Czy jak tańczę z kobietą i poprowadzę ją do jakiejś figury (a robię to właśnie "naciągając" jej ręke) to czy wtedy zakładam jej dźwignie? Bo jeśli tak to dla mnie EOT.

emerque, siem nie denerwuj :lol:
Obejzyj sobie taki film This is Aikido ktory nakrecil K.Tochei. On tam pokazuje cwiczenie, ktore jest podstawa do mojego cwiczenia "wytwarzania sztywnosci" w ciele uke. Cwiczenie polega na tym, ze stajesz na przeciwko partnera, lapiesz reka za koniec jego pasa. Jesli pas pomiedzy uchwytem i cialem uke jest zluzowany, mozna szarpac do usranej smierci a uke i tak sie drgnie. Jesli natomiast pas bedzie napiety, zupelnie nieznaczne przesuniecie wlasnego ciezaru ciala spowoduje poruszenie ciala uke.

To jest jeden z podstawowych mechanizmow do wykonywania efektywnych technik w aikido(i nie tylko w aikido :wink: )

Pomedytuj na tym :wink: :lol:

Wracajac do shihonage, jesli nie wytworzysz tej sztywnosci w rece uke, on po prostu sciagnie wlasny lokiec do siebie i po herbacie, zapominj o shihonage.

Co do twojego przykladu z tancem, to widzisz, w aikido, istnieje wymiar "wojenny" bo aikido to Budo/Bujutsu. W przeciwienstwie do aikido, w tancu nie ma tego wymiaru, i partnerzy wspolpracuja maxymalnie, znaja swoja role, i ja odgrywaja zeby technika wyszla jak najlepiej.
W aikido tylko na poczatku uczenia sie uke pomaga tori, stad zludne podobienstwo do tanca. Stopniowo jednak ta pomoc maleje i tori musi znalesc narzedzia ktore by mu umozliwily uniezaleznienie sie od dobrej woli atakujacego. Mechanizm o ktorym rozmawiamy jest jednym z takich narzedzi wlasnie :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
OK, Szczepan - jednakże nie bardzo sobie wyobrażam, by uke mógł 'sflaczyć' rekę, po moim wejściu, jak i ta cała teoria 'makrodźwigni' nie jest dla mnie oczywista. Urodą shiho-nage jest właśnie to, że wzajemny układ rąk powoduje blok, który rzeczywiście pozwala unieść ręke w górę i w dół, mając uke, jak przewieszony płaszcz przez ramię. Co jednak dawno zarzuciłem, to schodzenie do maty wraz z upadajacym uke. Staram się by upadł sam, a ja w dalszym ciągu, trzymając jego dłoń, rozłuźniam ręke w łokciu. To pozwala mi na kontrolę, na okoliczność nagłego upadku.

Jakoś nikt nie odpowiedział na moje pytanie. Sama nazwa shiho-nage implikuje 4 wersje wykonania: irimi-irimi, irimi-tenkan, tenkan-irimi i tenkan-tenkan (zamiennie omote-ura jak ktoś chce). Czy trenujecie te wszystkie wersje?

Szczepan, wspomniałeś o filmiku Koichi Tohei 'This is Aikido'. Czy masz na myśli prawie godzinną projekcję ".. released by Japan Publications Trading Co., Ltd. in ca. 1964. Japan Educational Film Limited Fundamental Concept Principle and Elementary Course Demonstrated and Narratted by Master-General Koichi Tohei A Visual Authentical Textbook AIKIDO Produced by Masao Murokoshi Compiled by Kisshomaru Ueshiba Charmain of Board of Directors Directed by Koichi Tohei, 9 Dan Master-General of Aikido?" Posiadam bardzo złą kopię tego filmu, ale zrobię co bedę mógł, by to 'zdygitalizować'. Czy może jednak ktoś już to zrobił? Wiesz coś o tym?
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

emerque, siem nie denerwuj :lol:
Obejzyj sobie taki film This is Aikido ktory nakrecil K.Tochei. On tam pokazuje cwiczenie, ktore jest podstawa do mojego cwiczenia "wytwarzania sztywnosci" w ciele uke. Cwiczenie polega na tym, ze stajesz na przeciwko partnera, lapiesz reka za koniec jego pasa. Jesli pas pomiedzy uchwytem i cialem uke jest zluzowany, mozna szarpac do usranej smierci a uke i tak sie drgnie. Jesli natomiast pas bedzie napiety, zupelnie nieznaczne przesuniecie wlasnego ciezaru ciala spowoduje poruszenie ciala uke.



siem nie denerwujem. ;)

Ok rozumiem, po prostu używasz słowo dźwignia do szerszego spektrum ruchów. Dla mnie naciągnięcie ręki nie jest dźwignią. Jeśli jednak na moment przyjmę twoje nazewnictwo to:
zgadzam się większość technik w aikido, robimy za pomocą dźwigni. Jedynym wyjątkiem jest aiki nage ;) (chociaż może nie koniecznie - w sumie wytwarzamy napiecie w nogach :) ).
A teraz wracam do mojego nazewnictwa. Dźwignia dla mnie jest tylko pewnym szczególnym przypadkiem wytworzenia napięcia, ale nie są (i to sporo) techniki, w których wytwarzamy napięcie, a nie zakładamy dźwigni.
Cieszę się, że udalo mi sie zrozumiec o co Ci chodzi, mam nadzieję, że zrozumiesz, że większość z nas używa słowa dźwignia w innym znaczeniu niż Ty.
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Jakoś nikt nie odpowiedział na moje pytanie. Sama nazwa shiho-nage implikuje 4 wersje wykonania: irimi-irimi, irimi-tenkan, tenkan-irimi i tenkan-tenkan (zamiennie omote-ura jak ktoś chce). Czy trenujecie te wszystkie wersje?


Dlugo myślałem, ale w końcu wymyśliłem.
irimi-irimi tak ćwiczy się nazywamy tą wersję omote.
irimi-tenkan nie, nie ćwiczy się. Od instruktora dostajesz uwagę w stylu "albo robisz omote, albo ura"
tenkan-tenkan tak wersja ura
tenkan-irimi wersja ura wariantowo, przy bardzo szybko poruszającym się uke, który nie zatrzymuje się w momencie ataku, tylko idzie dalej
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

OK, Szczepan - jednakże nie bardzo sobie wyobrażam, by uke mógł 'sflaczyć' rekę, po moim wejściu, jak i ta cała teoria 'makrodźwigni' nie jest dla mnie oczywista. Urodą shiho-nage jest właśnie to, że wzajemny układ rąk powoduje blok, który rzeczywiście pozwala unieść ręke w górę i w dół, mając uke, jak przewieszony płaszcz przez ramię. Co jednak dawno zarzuciłem, to schodzenie do maty wraz z upadajacym uke. Staram się by upadł sam, a ja w dalszym ciągu, trzymając jego dłoń, rozłuźniam ręke w łokciu. To pozwala mi na kontrolę, na okoliczność nagłego upadku.

Mi tam obojetne, moze rzucac na shihonage stojac, schodzac na jednokolano, na dwa kolana, pewnie tez bym mogl to zrobic rzucajac sie na klate :wink: Co sie przeciez liczy, to utzymanie napiecia w rece uke, wiec jak trzeba, to sie zwieksza dystans. Trzymajac sie sztywno twojego podejscia, sam sie oganiczasz w spontaniczym reagowaniu.

Jakoś nikt nie odpowiedział na moje pytanie. Sama nazwa shiho-nage implikuje 4 wersje wykonania: irimi-irimi, irimi-tenkan, tenkan-irimi i tenkan-tenkan (zamiennie omote-ura jak ktoś chce). Czy trenujecie te wszystkie wersje?

NIe mam pojecia, co za dziwne nazewnictwo. Jakies video?

Szczepan, wspomniałeś o filmiku Koichi Tohei 'This is Aikido'. Czy masz na myśli prawie godzinną projekcję ".. released by Japan Publications Trading Co., Ltd. in ca. 1964. Japan Educational Film Limited Fundamental Concept Principle and Elementary Course Demonstrated and Narratted by Master-General Koichi Tohei A Visual Authentical Textbook AIKIDO Produced by Masao Murokoshi Compiled by Kisshomaru Ueshiba Charmain of Board of Directors Directed by Koichi Tohei, 9 Dan Master-General of Aikido?" Posiadam bardzo złą kopię tego filmu, ale zrobię co bedę mógł, by to 'zdygitalizować'. Czy może jednak ktoś już to zrobił? Wiesz coś o tym?

musze zobaczyc swoja kopie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Cieszę się, że udalo mi sie zrozumiec o co Ci chodzi, mam nadzieję, że zrozumiesz, że większość z nas używa słowa dźwignia w innym znaczeniu niż Ty.

A jak rozumiesz dzwignie?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Nie, nie mam video, ale sprawa jest prosta. Często irimi-irimi nazywa się omote, zaś irimi-tenkan, ura. Tenkan-irimi i tenkan-tenkan różnią się od poprzednich tym, że tori przemieszcza siebie i uke o 180 stopni, i następnie wykonuje jedną z tych technik. Tak więc, część pierwsza w nazwie oznacza orientację w stosunku do pozycji wejściowej, zaś druga, obrót w prawą lub lewą stronę.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage
Mam wersję bez dźwięku (Tohei), obraz bez zarzutu. Możemy pokombinować. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Nie, nie mam video, ale sprawa jest prosta. Często irimi-irimi nazywa się omote, zaś irimi-tenkan, ura. Tenkan-irimi i tenkan-tenkan różnią się od poprzednich tym, że tori przemieszcza siebie i uke o 180 stopni, i następnie wykonuje jedną z tych technik. Tak więc, część pierwsza w nazwie oznacza orientację w stosunku do pozycji wejściowej, zaś druga, obrót w prawą lub lewą stronę.

Jestes w stanie przemiescic uke o 180 stopni z ataku gyaku hanmi katatedori? Bo ja nie :cry: :cry: :cry:

Jesli dobrze cie zrozumialem to raczej to jakas polke przypomina, a nie SW. Uke krazy, krazy jak zloty pieniadz :wink: :lol:
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage

Nie, nie mam video, ale sprawa jest prosta. Często irimi-irimi nazywa się omote, zaś irimi-tenkan, ura. Tenkan-irimi i tenkan-tenkan różnią się od poprzednich tym, że tori przemieszcza siebie i uke o 180 stopni, i następnie wykonuje jedną z tych technik. Tak więc, część pierwsza w nazwie oznacza orientację w stosunku do pozycji wejściowej, zaś druga, obrót w prawą lub lewą stronę.


eee, to ja trochę inaczej zrozumiałem te nazwy.
W tej interpretacji, która podajesz jest to znacznie prostsze. Odpowiedz brzmi tak cwiczymy. Wersje irimi (zrówno tenkan jak irimi) jako podstawe i nazywamy to wtedy omote lub ura. Natomiast wersje tenkan cwiczymy wariantowo przy uke, ktory nie chce sie zatrzymac. Nazywamy wtedy te techniki omote/ura z irimi-tenkanem.

Do Szczepana:
Dźwignię zakładam wtedy gdy oś obrotu (punkt podparcia) należy do ręki uke. Jeśli nie należy to dla mnie jest to pseudodźwignia tzn. działam co najwyżej przez naciąganie stawów/ścięgien/wiązadeł/przyczepów lub przedłózenie ruchu a nie przez "ramię". Trudno jest mi to wytłumaczyć słowami, mam nadzieję, że uda się na żywo.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024