Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate vs Zapasy !!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Ehm. Mi się wydaje, że problem leży tutaj (nie mówimy koniecznie o sytuacji zawodowiec vs zawodowiec jak w UFC, tylko o takich dwóch przeciętnych kolesiach z liceum np., którzy obie sztuki walki ćwiczą tak ze 3-4 lata) między innymi w tym, że zapaśnik ma większą ilość "niekrzywdzących" chwytów niż np. karateka. No bo lowkick lowkickiem ale w takiej walce to szansa na lowkicka będzie hm... jedna? To kiepsko to widzę. Tutaj faktycznie pomógłby tylko pojedynczy, dobrze wymierzony cios, przy założeniu, że zapaśnik jakiś bardzo wprawiony w blokowaniu nie jest, no ale cios musiałby być bardzo mocny = bardzo duże ryzyko kontuzji. A on, jak cię dorwie, to może z tobą zrobić prawie wszystko, w szczególności nie uszkodzić bardzo mocno ale stłuc tak, żeby zabolało. Ty za to musisz mocno zaryzykować (sama walka z zapaśnikiem to ryzyko, ale ryzykujesz też że aby wygrać, będziesz musiał go poważnie uszkodzić). I tak źle, i tak niedobrze - wcale nie wiem, czy lepiej dla ciebie będzie w takiej walce oberwać czy też np. to, że koleś wyląduje w szpitalu ze złamanymi żebrami zakładając, że jakoś wpakujesz mu z całej siły yoko-geri. Tak więc jak tu już ci tu sporo osób pisało - lepiej takiej walki zdecydowanie unikać. A jak już do niej dojdzie, udawać kogoś, kto nic nie umie - zawsze zyskasz przynajmniej element zaskoczenia niezbędny do wyprowadzenia czystego ciosu :>
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Yokogeri to trochę samobujczy atak, bezpieczniej już kopnąć poprawne mae-geri (to takie które składa, i wygląda jak strzał z bicza zrobione w odpowiednim momencie nie do złapania) potem prosty lewy-prawy jak sie da to jeszcze łokieć hehe.... żeby tak można było (łatwo pisać trudniej zrobić) :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Hehe fajnie się temat rozwinął. Proponuję empirycznie, poproście swoich instruktorów od karate niech się umówią na trening z zapaśnikami na ich sali i na ich warunkach. No i powodzenia.
Nie to, żebym wynosił zapasy na piedestał bo tak nie jest - ale znam obie strony i stąd moje konkluzje.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
A jeszcze jedno do Maniaka - prawda, że karate poszło do przodu w parterze. Jak wspomniałeś shidokan czy daido. Ale jest jedno proste doświadcznie - zadaj se pytanie co w sytuacji walki robi shdokan, daido, muay thai - wali w ryja, nogę ręką itp a zapaśnik zawsze myśli jak poskłądać przeciwnika. To duża różnica, i choćby się taki karateka zaparł dwoma nogami to i tak zalegnie na podłodze, pytanie tylko w jakim stylu to zrobi i co zrobi później.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Poprawcie mnie jezeli się mylę, ale...
1 ... normalny zapaśnik nie umie uderzać, kopać, blokować uderzeń i walczyć w dystansie - chyba że to trenuje np. na thaiboksie, ale wtedy nie jest to "czysty" zapaśnik tylko zawodnik MMA - ponadto zwykły zapaśnik nie jest przyzwyczajony do przyjmowania ciosów, na lowkicków, do tego ze ktoś go uderza w głowę bo takiego zagrożenia NIE ma podczas walk zapaśniczych
2 ... normalny karateka nie umie walczyć w parterze, i słabo radzi sobie w zwarciu (choć trochę ćwiczy walkę łokciami i kolanami i podcięcia - ale ustępuje tu rzucaczom i Thaiboxerom), chyba że trenuje też JJ BJJ czy shidokan. Karateka nie umie się bronić przed rzutami i nie jest przyzwyczajony do walk w zwarciu bo takich technik NIE ma w walkach karate
3 ...normalny zapasnik rzuca i to jest jego najgroźniejsza broń - wysoki/a nawet niski rzut na beton (bo tu nie ma maty) a parterze zapasnik chce położyć na łopatki (tak jak judoka dazy do rzucenia na plecy) i nie trenuje dźwigni ani duszenia bo nie o to chodzi w zapasach prawda??? A zapasnik klasyczny nie zrobi wejscia w nogi bo tego nie umie...
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

A zapasnik klasyczny nie zrobi wejscia w nogi bo tego nie umie...


Błędne założenie, bardzo często klasycy to umieją nawet jak nie walczą w wolnym.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Jezeli to jedyny błąd....

:)
Dzięki i pozdrawiam!
Ps. nie neguję że fizycznie zapaśnik będzie silniejszy od karateki ze względu na metodykę treningu, zwłaszcza jeżeli chodzi o siłe statyczną.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
O sile statyczna? Rzadko mam kontakt z zapasnikami, ale czesty z judokami - ale moge zaryzykowac teze, ze ludzie trenujacy te sporty maja duza sile dynamiczna. Jako byly wieloletni przedstawiciel sportow uderzanych, a aktualnie cwiczacy glwonie bjj, moge powiedziec, ze generalnie "chwytacze" sa ogolnie silniejsi fozycznie relatywnie do masy ciala, maja relatywnie wieksza mase ciala do wzrostu (ludzie mojego wzrostu 180 cm z zapasow potrafia wazyc po 90, 100 kg, gdy tymczasem w boksie najlepiej przy tym wzroscie wazyc okolo 75 kg), i przede wszystkim sprawniejsi. W sportach chwytanych wystepuje bowiem w treningach wiele elementow sprawnosciowych, "gimanstycznych" (mnie sie najbardziej podobala "sciana wspinaczkowa" w hali zapasniczej w Koszalinie), ktorych w zasadzie nie ma w sportach uderzanych.

A problem jest w ogole idiotyczny. Chlopcy po prostu niech pojda razem na piwo, a nie eskaluja przemoc (bo, ktos w koncu zarobi kosa, albo pala w glowe i bedzie dramat), a niektorzy z nas jeszcze ich podpuszczaja.

A koledze karatece, troche sie dziwie zbytniej sklonnosci do przemocy. Niech sobie przypomni slowa przyrzeczenia. Wnioskuje, ze ma jeszcze marny stopien i lichy staz w tej dziedzinie, skoro angazuje sie w takie sprawy. Jakby startowal i cos znaczyl nie mialby czasu, ani ochoty na tkie rzeczy.
K_P
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Jarek wszystko ok, mi chodzi o to ,ze jezeli zawodnik jest dobry to bedzie tak prowadził walke ( dystans,wyczucie przeciwnika itd), aby jak najbardziej uniemozliwic zapasnikowi/judoce wypracowanie odpowiedniej pozycji do rzutu.Mysle, ze to dobry karateka jest w stanie zrobic... a z reszta sie zgadzam.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Ja mysle, ze mozna jedynie mowic o statystyce. Na jakies 10 prob, moze raz judoce (profesjonalnemu) nie uda sie wejsc w klincz.
K_P
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
MANIAK uwazam że to jest kwestia CZASU kiedy zapaśnik czy judoka wejdzie do zwarcia i parteru, a szansą karateki jest NOKAUT zanim to się stanie... dobrze widac to na pierwszych edycjach UFC ale myśle że tamci dusiciele specjalnie ćwiczyli do walk z boxerami i karatekami...
Co do pracy nóg: Dwie walki zawodników sumo z karatekami na wczesnych UFC skończyły sie zwycięstwem karateków...
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

to ze nie wykonał na mnie rzutu jest wg Ciebie wynikiem tylko i wyłacznie jego miernych umiejetnosci?

tak


A bierzesz pod uwage rowniez zawodnikow Shidokan , Kyokushin Budo Kai i Daido Juku pod uwage?


nie biore bo nawet nie wiem co to za wynalazki

smiem twierdzic, ze umiejetne unikanie sytuacji 'rzutowej' ( ) tez moze zawazyc czy przeciwnik rzut wykona


goscie na judo/zapasach zapierdalaja jak tu sie bronic przed takimi rzutami ale itak daja sie rzucac (przeczytaj post singlaub'a) ale nie , bo przeciez karateka co na treningu tylko yć ny san szi... on sie obroni

że zapaśnik ma większą ilość "niekrzywdzących" chwytów niż np. karateka


no no racja , ty mu lowkicka on jakos przezyje ale jak on ci suplesika walnie to juz mozesz miec uszczerbek na zdrowiu
  • 0

budo__biały_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
dzidiaj mi kumpel z rugby wszedł w nogi, ale zrobił to tak szybko, że nie zdązyłem zareagować :) pozostał tylko parter.
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

no no racja , ty mu lowkicka on jakos przezyje ale jak on ci suplesika walnie to juz mozesz miec uszczerbek na zdrowiu


Ehm... karateka ma _jedynie_ lowkick z takich 'mało krzywdzących' rozwiązań. A zapaśnik? Wiesz, to trochę jakbym napisał, że facet z karabinem ogólnie ma większe szanse kogoś zabić niż facet z kijem, a ty napiszesz że "no ale karabinem jak walnie kolbą to tylko ogłuszy ale jak koleś z kijem trafi czubkiem kija w krtań to śmierć na miejscu"...
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Kiedyś na Eurosporcie widziałem jakieś mistrzostwa w MMA. Goście diabelnie szybko wchodzili w nogi i przeciwników składali. Wszystko do czasu gdy zaczął walczyć gostek z Brazylii. Ani razu nie wchodził do walki w parterze, za to do perfekcji miał opanowane wydłużenie ataku i kontra z hiza geri. Wyglądało to tak, że gdy "chwytacz" próbował wejść w nogi, ten ładował takie hiza na łeb, że nokautował wszystkich po kolei.

Po prostu wydaje mi się, że nie da się z góry założyć kto kogo poskłada. Zależy to od wyszkolenia zawodników ( ameryki nie odkryłem :wink: ).
Pozdrawiam.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

nawet najlepszy karateka dobremu zapasnikowi nic nie zrobi

Kocham takie arbitralne stwierdzenia! "...najlepszy..." "...NIC nie zrobi..." :)
A który to jest ten najlepszy?
Naprawdę NIC A NIC? :)
Skąd TY to wiesz??? :?:
Co Ty w ogóle wiesz o karate. :lol:
Lubicie bzdurny argument UFC - we wczesnych edycjach zapśnicy sumo (ogromni i raczej nie kiepscy) walczyli z karatekami (i to wcale nie "najlepszymi") przynajmniej dwa razy. Obejrzyjcie sobie jak kończyły się ich wejścia w nogi... :lol:
To oczywiście o niczym nie świadczy, ale skoro UFC to często koronny argument przeciwko karate...

Zapasy są super, obalenia, rzuty itp. Ale jeszcze nie słyszałem bzdury podobnej do tej którą walnąłeś. Nawet na bjj... :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

my tu rozpatrujemy sytuację statystycznie (...) A statystyka mówi: zapaśnik rozpierdoli karatekę. Oczywiście są wyjątki. Hm są????

Kolejny "statystyk" :P
Podaj koleś te dane statystyczne. Podaj ich źródło. Albo nie piernicz, na podstawie tego co w necie wyczytałeś o danych statystycznych! :?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

Chlopcy po prostu niech pojda razem na piwo, a nie eskaluja przemoc (bo, ktos w koncu zarobi kosa, albo pala w glowe i bedzie dramat), a niektorzy z nas jeszcze ich podpuszczaja.

DOKŁADNIE :!: :drinking:
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!
Sorata widze , ze w ludzi nie wierzysz... no ale trudno, mam nadzieje, ze kiedys dobry uderzacz wyperswaduje Ci ,ze nie zawsze chwytacz dyktuje warunki pod czas walki.

Jak długo trenowałes Karate ?i jak długo trenujesz style chwytane?

A jezeli DaidoJuku , Shidokan, IBk jest dla Ciebie "wynalazkiem" to naprawde mało wiesz o Karate.

Kselos oczywiscie ja sie z tym zgadzam, bo przeciez chwytacze daza do zwarcia , tylko cały czas mowie o tym, ze dobry uderzacz bedzie tak prowadził walke, aby zminimalizowac mozliwosc wejscia w nogi czy mozliwosc rzutu, nie bedzie walczył na warunkach chwytacza...ale niektorzy tego nie rozumieja.

I jeszcze jedno Karate to nie tylko lowkicki.

Zależy to od wyszkolenia zawodników ( ameryki nie odkryłem ).

Dokładnie, wszystko opiera sie na dobrym wyszkoleniu.
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate vs Zapasy !!!!

...tylko cały czas mowie o tym, ze dobry uderzacz bedzie tak prowadził walke, aby zminimalizowac mozliwosc wejscia w nogi czy mozliwosc rzutu, nie bedzie walczył na warunkach chwytacza...


Otóż to! Strategia walki polega też właśnie na tym aby narzucic przeciwnikowi swój styl walki. Kto to pierwszy zrobi po prostu wygrywa.
Zawodnik musi umieć zachować sie w sytuacji gdy walka nie opiera się wyłącznie na zasadach zgodnym z jego stylem. Czyli znów wracamy do podstawy jaką jest dobre wyszkolenie fajtera a nie tylko styl w jakim walczy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024