Skocz do zawartości


Zdjęcie

N690 w Benchmade .


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

N690 w Benchmade .
Witam. Postanowiłem oswoić się nieco z N690 ,w tym celu wykombinowałem sobie nabycie :
Dołączona grafika

Byłbym wdzięczny za parę słów o nożu, oraz ogólnie o n690 w BM.

P.S. - Rybak , jeśli się nie mylę posiadasz to cudo , może mała recka?
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
CHOLERA jasna znalazłem przypadkiem , jeśli nikt nic nie doda, proszę moderatora o wykopanie tematu ,szkoda miejsca .
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
co znalazles, jakies info n/t n690??
podzielilbys sie z nami...:)
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Rybak go ma z 440C. Ja też pytałem jak to jest w praktyce z tą N690, jakie wrażenia z użytkowania i porównanie z innymi stalami. W zasadzie nikt mi nie był w stanie konkretnie odpowiedzieć. Na razie widzę wokół tej stali głównie "propagandę sukcesu" :-) ale konkretnych rzetelnych testów użytkowych jakoś nie widać.
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

Rybak go ma z 440C. Ja też pytałem jak to jest w praktyce z tą N690, jakie wrażenia z użytkowania i porównanie z innymi stalami. W zasadzie nikt mi nie był w stanie konkretnie odpowiedzieć. Na razie widzę wokół tej stali głównie "propagandę sukcesu" :-) ale konkretnych rzetelnych testów użytkowych jakoś nie widać.


O N690 na forum było. Na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] masz Col Moschina z tej stali w recenzji Seikena.
  • 0

budo_cactus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łorsoł

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Nóż bardzo fajny, jak pisał Rybak, bardzo dobrze leży w ręce, ale (przynajmniej w moim egzemplarzu) widać niedokładności w wykonaniu - u mnie przedni jelec (dobrze mówię?) był wykonany trochę "na odwal się" - niesymetryczny i trochę niedoszlifowany. Na szczęście da się to poprawić.

Klinga wykonana dużo lepiej - nie zauważyłem żadnych nierówności.

Mam tylko brzydkie podejrzenia co do wkladki "kydexowej" w pochwie - czasami jak wyciągam nóż, to na ostrzu zostają jakieś drobne czarne wiórki, więc się zastanawiam, czy w środku nie jeździ po niej krawędzią tnącą. A że PiterM pisał, że te pochwy "kydexowe" de facto bywają wykonane z zytelu, który dzięki zawartości włókien szklanych tępi noże, to moja podejrzliwość wzrosła niepomiernie...
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
O to właśnie chodzi ,jestem chory na shrapnela , a potestowałbym na czymś tańszym i mniej pancernym . A N690 w oczach firm z niej produkujących to 8smy cud swiata :wink: . Ciekawe jak ma się to do rzeczywistości ?
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

co znalazles, jakies info n/t n690??
podzielilbys sie z nami...:)



Nic czego nie da się przeczytać " na pierwszy rzut googla " , dlatego sępie o jakiesik prywatne i niekoniecznie obiektywne odczucia posiadaczy żelastwa. :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
No tak - u mnie sie nie ma do czego przyczepic, ale wiorki rzeczywiscie som.

Ale Cactus - to nie jest kydex, tylko jakis nylon jesli dobrze rozumiem, co pisza na BM-stronie. Co prawda w opisie pochwy Gamera a nie DPT, ale to to samo.

N690 u ER i BM moze sie roznic - choc tak prawde mowiac nie wierze, zeby normalny zjadacz chleba mial to odczuc, zwlaszcza w wykonaniu tych firm.

Ja mam z N690 monochroma tylko i jestem bardzo zadowolony - a Gamery z N690 maja Marecki (na pewno) i Jumbo (chyba).

To juz wiesz, kogo pytac ;)
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

No tak - u mnie sie nie ma do czego przyczepic, ale wiorki rzeczywiscie som.



Kij z wiórkami ,jeśli pochwa nie niszczy ostrza . :!:
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Odnośnie nożyka to mogę dodać że jest naprawdę bardzo fajny. Mnie leżał w ręce doskonale i generalnie padobał mi się. Jednak z uwagi na ciężar oraz jego "pękatość" oststecznie zdecydowałem się na "cieniasa" Gamera i na grzyby mi bardzo on pasuje :-) .
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

O N690 na forum było. Na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] masz Col Moschina z tej stali w recenzji Seikena.


Tak jak Rybak napisał, nie nima co porównywać ER z red class BM. Sam materiał to przecież nie wszystko, a mogę głowę dać że treatment stali w nożach ER z górnej półki a BM "made in Taiwan" jest zupełnie inny, a i jakość samego materiału bazowego też może być inna ;-) .
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Dlatego może ma któś porównanie , używał BM i ER ? Ale z drugiej strony jeśli Bm jest cacy to z Extremą może być już tylko lepiej ???
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
to beda tylko subiektywne wrazenia...
nie znajdziesz w ofercie ER i Benchmade'a podobnych nozykow coby testy wiarygodne wyszly :wink:
a wracajac do zachwytow nad N690, chyba nie sadzicie, ze dali stal o parametrach s30v i cenie 70% nizszej :) to ma byc srednia stal dla normalnego zjadacza chleba... marketing :)
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
No właśnie, marketing i propaganda... Może kiedyś doczekam się testu w stylu: "Wziąłem 2 BM Gamery jeden z 440C drugi z N690, przeciąłem X metrów tektury i lin, rozprułem X drzrwi od lodówek ;-) wystrugałem , przerąbałem X kijków, robiłem to, to i tamto. Po czym stwierdziłem, że ostrze ze stali XXX jest lepsze ponieważ....".
Wypowiedzi użytkowników tanich noży z N690 są w tonie "jest OK" "jestem zadowolony" itp. ale dokładnie to samo mówią o nożach z 440C. Pomiędzy "just OK" użytkowników a "excellent top class modern steel" producentów, ja przynajmniej, czuję pewien rozdźwięk.
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

No właśnie, marketing i propaganda... Może kiedyś doczekam się testu w stylu: "Wziąłem 2 BM Gamery jeden z 440C drugi z N690, przeciąłem X metrów tektury i lin, rozprułem X drzrwi od lodówek ;-) wystrugałem , przerąbałem X kijków, robiłem to, to i tamto. Po czym stwierdziłem, że ostrze ze stali XXX jest lepsze ponieważ....".
Wypowiedzi użytkowników tanich noży z N690 są w tonie "jest OK" "jestem zadowolony" itp. ale dokładnie to samo mówią o nożach z 440C. Pomiędzy "just OK" użytkowników a "excellent top class modern steel" producentów, ja przynajmniej, czuję pewien rozdźwięk.



poklon więte Słowa
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .

No właśnie, marketing i propaganda... Może kiedyś doczekam się testu w stylu: "Wziąłem 2 BM Gamery jeden z 440C drugi z N690, przeciąłem X metrów tektury i lin, rozprułem X drzrwi od lodówek ;-) wystrugałem , przerąbałem X kijków, robiłem to, to i tamto.

Zapomniales "440C zlamal sie kiedy sie na nim powiesil ..., N690 dopiero, kiedy powiesil sie na nim ..." 8)

Po czym stwierdziłem, że ostrze ze stali XXX jest lepsze ponieważ....".
Wypowiedzi użytkowników tanich noży z N690 są w tonie "jest OK" "jestem zadowolony" itp. ale dokładnie to samo mówią o nożach z 440C. Pomiędzy "just OK" użytkowników a "excellent top class modern steel" producentów, ja przynajmniej, czuję pewien rozdźwięk.

No bo to jest problem.

Ja wlasnie musialem troche podziubac w plytach pilsniowych podlogi dookola rury c.o. - wzialem do tego moje Heavy Duty Cutting and Abusing Tools :lol: , czyli PIKE i monochroma.

Przezyly oba, wiecej uzywalem monochroma, bo bylo duzo uzywania jako loma (takiego "ciecia przez podwazanei i wylamywanie" ;) ), wiec nie chcialem zrobic kuku PIKowej rekojesci.

Ale co to ja chcialem... No wlasnie - dlaczego nie wzialem mini SOCOMa? (Tak naprawde tez nim probowalem, ale szybko dalem sobie spokoj - troche sie balem o czubek, mimo, ze cial niezle).

Bo oba - a takze Gamer, albo DPT - to sa po prostu tanie nozyki do ciecia, rzniecia i ewentualnie zlamania. Ktore latwo odkupic.

Jesli porownasz z innymi nozami za takie smieszne pieniadze, to widzisz, ze maja niewielka konkurencje, ale poza tym...?

Komu by sie chcialo robic jakie super-powazne testy nozy za 30 dolcow, ktorych nikt raczej nie bedzie uzywac do czegos wiecej, niz jakies lekkie prace? Moze do Cliffa Stampa napisz ;)

Poza tym - Czego sie spodziewasz, poza "OK".

"OK" znaczy "zadowolony jestem", odpowiada moim wymaganiom, nie musze go ostrzyc co piec minut.

Ty masz Gamera na grzyby, ja monochromem kroje czasem jedzenie, otwieram - i kroje na mniejsze kawalki, zeby sie zmiescily latwiej do kosza - rozne opakowania (tektura, karton, folie), odizolowuje i przecinam kable, silikonowe przewody od czujnikow cisnienia itp. duperele - czyli robi to, co mozna robic na codzien takim malym nozykiem. Podostrzyc go musze moze raz na dwa tygodnie, jesli akurat jest "on rotation" i go czesto uzywam.

Jestem zadowolony - i tyle. Nie potrzebuje wiedziec, czy zanim przestanie golic, to moge nic przeciac 40, czy 80 metrow tektury, bo nie robie tego ciagle. Wydaje mi sie, ze rzeczywiscie PIKA tepi sie troche szybciej, ale nie na tyle, zebym to jakos wyraznie mogl zauwazyc.

Na bladeforums, albo benchmadeforum ktos napisal ciekawa rzecz - zdaje sie w dyskusji o roznicach miedzy S30V a ATS-34 chyba, albo inna z podobnych stali.

Stwierdzil, ze jesli akurat pracujesz np. w rzezni i dzielisz swinskie tusze, to zapewne zauwazysz, ze jedna stal musisz podostrzac co trzy godziny, a druga co trzy i pol - ale jako "zwykly" uzytkownik, ktory ma w kieszeni nozyk EDC, nie odczujesz jakichs baardzo wyraznych roznic, kiedy jest on z dowolnej "premium steel".

I ja sie do tego zdania - popartego zreszta przez wielu innych piszacych - rowniez na podstawie moich skromnych doswiadczen przychylam.

Roznica miedzy VG-10 Spyderco i AUS6 z CRKT byla kosmiczna, miedzy VG-10 (Endura) i 440C (Griptilian) trudna do okreslenia, byc moze z lekkim wskazaniem na Endure, Endura/monochrome mniej wiecej podobnie, jak sie juz nauczylem ostrzyc :) itd., itp.

Ale nie cialem niczego z tasma miernicza w reku - uwazam, ze to nie bardzo ma sens rowniez dlatego, ze nie jestes w stanie okreslic od jakiego "poziomu ostrosci" startujesz. Naostrzyles dwa noze tak, ze np. gola wlosy?

No super, ale jestes w stanie powiedzien 100%, ze oba sa tak samo ostre? Poza tym - to, jak noz tnie, to przeciez jest rowniez kwestia geometrii klingi.

Do tego - do jakiego momentu chcesz sprawdzac?

Czy to, ze przestal golic, ma byc wyznacznikiem? Czy to, ze juz nie wchodzi w paznokiec? Czy tez calkowite stepienie?

Jak definiujesz "calkowite stepienie"? I co to znaczy, ze "juz nie goli"? Czy to faktycznie jest jakis okreslona granica, ktora da sie dokladnie pokazac?

Wiarygodnych i majacych rezczywiscie jakas "moc wypowiedzi" testow chyba nie zobaczysz nigdy - to wszystko jest subiektywne.

A na dodatek - co Ci po tym, ze noza nie musisz ostrzyc przez miesiac, jak Ci sie nim niewygodnie pracuje...?

No, to sobie pomarudzilem, kto czytal do konca ten sam sobie winien ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Rybak napisał:

No, to sobie pomarudzilem, kto czytal do konca ten sam sobie winien


Przeczytałem i zgadzam się z Tobą całkowicie . ALE:
-czyż nie byłoby miło w razie niepowodzenia w zakupie zwalić winy na kogoś innego ,kto nas utwierdził w wyborze?
- czy nie prościej zdać sie na wybór innych, każdy nawet nieudany zakup lepiej strawić jesli " ludziska tak gadają to tak jest" .

z wielkim :wink: K.O.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Ja upatrywałbym różnicę gdzie indziej....N690 zdaje się być mniej krucha od 440...Tej wypowiedzi nie opieram na swoich doświadczeniach lecz na przeczytanych opiniach więc głowy tu nie położę.Ale logicznie to wygląda (uzycie takiego materiału przez np ER w swoich nożach)
  • 0

budo_pieswidmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 656 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Suwałki

Napisano Ponad rok temu

Re: N690 w Benchmade .
Eeeee tam, marudzicie... :? 440 czy 690? To tylko cyferki. Weź nóż do reki, poużywaj sobie! :) :) :) Albo Ci pasuje, albo nie :roll: . Mi ER Fulcrum II D z N690 pasuje. Spyderco Dragonfly z AUS8 też. Military z S30V. No extra. Jedne się wolniej tępią inne się łatwiej ostrzy... Ale jako takiej istotnej różnicy nie odczuwam. Myślę że różnica w trzymaniu ostrza może mieć zasadnicze znaczenie w dwóch wypadkach:
1. U zawodowca, dla którego nóż jest narzędziem codziennej pracy (tak jak wspomniany już rzeźnik)
2. Ktoś kto nie ma ostrzałki, albo ma ale nie umie się nią posługiwać. Dla takiego kogoś każde stępienie noża może być problemem... :roll:

A dla kogoś kto ma ostrzałkę i nie jest zawodowcem, myślę że trzymanie ostrza nie powinno być jakimś zasadniczym, podstawowym kryterium doboru noża... Wygoda noszenia, trzymania, bezpieczeństwo blokady (foldery), masa noża - na to zwróć uwagę. Nóż EDC będziesz cały czas NOSIŁ a czasami UŻYWAŁ. Zastanów się co jest dla Ciebie ważniejsze - stal czy ergonomia...

Myślę że problem czy 440C czy N690 może tylko rostrzygnąć ktoś kto ma dwa takie same noże ale z głowniami z tych (różnych) stali i (co bardzo ważne) zna się gość na ostrzeniu noży, ma w tym doświadczenie i umie te dwa noże naostrzyć do takiego samego poziomu początkowego...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024