Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

hakama
Kto moze nosic samurajskie spodnie hakama w tradycyjnych koryu jujutsu?

Dozo yoroshiku onegai shimasu

gogatsu
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Zalezy od szkoly jj ale czesto jest to traktowane jako stroj podstawowy jak w kendo a nie tak jak w aikido jako wyroznienie ale nie ma jednoznacznej reguly.
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Jesli jest to naprawde tradycyjne jj to wowczas hakama jest czescia stroju - bez wiekszego znaczenia - jesli jest to aikido to od 4 dana wzwyz.
  • 0

budo_kojocik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Witaj,

Hakko w zasadzie jest tradycyjne. Niestety u nas w federacji jest zwyczaj, ze hakame zaklada sie od 1 dana. Z jednej strony slusznie - 1 dan, to w koncu poczatkujacy. Z drugiej strony lubie wspomnienie jednego z uczniow tworcy aikido, ktorego mistrz wyrzucil z maty za przyjscie w samych gaciach.
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Jesli jest to naprawde tradycyjne jj to wowczas hakama jest czescia stroju - bez wiekszego znaczenia - jesli jest to aikido to od 4 dana wzwyz.


ja slyszalam wersje ze od 2 kyu... ktos sprostuje?
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Jezeli chodzi o aikido to panie moga nosic hakame od 3 kyu, a panowie od 2 kyu. Jednak na stazach prowadzonych przez japonskich shihanow nosza hakamy osoby posiadajace 1 dan lub wyzsze stopnie, co chyba oznacza, ze wedlug tradycji(japonskiej) do noszenia hakamy uprawnione sa osoby posiadajace stopnie mistrzowskie.
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
:P Żadna regóła nie jest obowiazujaca.
Każde dojo w Japoni ma swoje zasady.
Znam szkoły rodowe gdzie hakama zakłada sie tylko podczas ceremoni i zajeć zewnętrznych natomiast bedac praktycznymi na codzień nawet seniorzy ćwiczą w gi.
W europie i USA jest to tylko i wyłącznie zasada organizacji bądż mistrzów lub szkół

pozdrawiam! poklon
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
dokładnie, to zależy i powinno zależeć od prowadzącego i szkoły jaką reprezentuje, byleby nie było tak, że noszenie hakamy, staje się celem samym w sobie, jak czasami bywa. Jak ktoś zacznie w kiecce biegać to przestaje trenować.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Z tego co wiem, w koryu jujutsu hakama nosi się jako tradycyjną część stroju niezależnie od stopnia, zwłaszcza, że w tradycji koryu bujutsu nie ma stopni kyu i dan (jak we współczesnym karate, judo czy aikido), tylko dyplomy w zależności od stopnia "wtajemniczenia"...
Natomiast jeśli chodzi o aikido, wszystko zależy od sekcji...U nas na przykład na hakamę uzyskuje się przyzwolenie od 3 kyu...U Wysockiego zdaje się od 1... Ale np w Yoshinkanie w ogóle nie przynosi się hakamy na trening, tylko na specjalne okazje (egzaminy etc)....Mam nadzieję, że pomogłem... :)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Aha.....W niektórych bardziej "parterowych" stylów koryu jujutsu (np. fusen ryu jujutsu) zrezygnowano z noszenia hakamy na treningach w ogóle, bo przeszkadza :wink: .... Z tego samego powodu nie ma jej we współczesnym judo (a szkoda, śmiesznie by było :lol: )

pozdr.
  • 0

budo_xzanu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest ciekawy artykul wlasnie o hakamie

zeby nie przedluzac zacytuję:

Co to właściwie jest hakama? W pisanych po polsku starych artykułach i książkach o Japonii, można znaleźć przeróżne określenia - "plisowana sodnica", "dzielona spódnica", "spódnico-spodnie", "szerokie szarawary", i tak dalej... Ciekawą definicję podaje "Japońsko-angielski słownik kendo" z 1996 roku:


hakama (rzecz.) Plisowana część odzienia zakrywająca ciało od pasa w dół, zakładana na japońską koszulę (ki-mono). W przeszłości noszona najczęściej przez bushi (rycerzy, samurajów). Hakama obecnie używana w kendo wywodzi się ze stroju do jazdy konnej i na wzór spodni posiada dwie nogawki. Regulamin walki sportowej kendo wymaga, aby zawodnicy nosili hakama.


Wszystko jasne. Ale z drugiej strony, gdzieś między wierszami, z powyższej notatki pośrednio wynika, że był to strój szlachecki - ba, nawet rycerski. Japońscy chłopi na pewno nie chodzili w hakamach.

Kolejne pytanie: co z tego? W ramach odpowiedzi posłużę się - wybaczcie - dłuższą anegdotą, zaczerpniętą z książki znanego aikidoki, Mitsugiego Saotome:

"Kiedy byłem uczniem O-sensei, każdy z nas, od chwili, kiedy wszedł na matę, musiał nosić hakamę. Nieważne jaką, zatem trening aż skrzył się od kolorów. Hakamy były najróżniejsze: od ciemnych, używanych w kendo, poprzez prążkowane - w sam raz do tradycyjnych tańców - aż po kosztowne, odświętne sendai-hira, uszyte z czystego jedwabiu. Niektórzy z nas chyba naprawdę zawarli pakt z diabłem, skoro wkładali szacowną hakamę po dziadku, tylko po to, żeby na treningu wycierać ją po macie, w technikach suwari.

Dobrze pamiętam dzień, w którym zapomniałem wziąć z domu hakamę. Już miałem wejść na matę, ubrany jedynie w dogi, kiedy zatrzymał mnie O-sensei.

- Gdzie masz hakamę? - spytał. - W gaciach staniesz przed nauczycielem? Za grosz nie masz poczucia przyzwoitości! Nie umiesz się zachować w dojo! Siadaj z boku i patrz na trening!

To była tylko jedna z połanianek jakimi wielokrotnie karmił mnie O-sensei. Ale tym razem stała się okazja do większego wykładu. O-sensei zebrał nas wszystkich po ćwiczeniach, napomknął, że hakama jest częścią kobudo i zapytał, czy coś wiemy o jej głębszym znaczeniu.

- Siedem fałd to siedem najcenniejszych wartości budo - powiedział. - To jin (miłosierdzie), gi (honor i sprawiedliwość), rei (uprzejmość), chi (mądrość), shin (szczerość), chu (wierność) i ko (rodzinna miłość). Cechy charakteru dawnych samurajów. Hakama skłania nas do refleksji nad prawdziwą naturą bushido. Nosimy ją dla podkreślenia ścisłych związków z tradycją, przekazywaną aż do naszych czasów przez liczne pokolenia. Aikido zrodziło się z ducha bushido, a przeto w codziennej praktyce też musimy zachować tych siedem cnót, które nam kiedyś dano".

W następnym akapicie ten sam Saotome z dezaprobatą mówi o pewnych zasadach, w myśl których - niestety, nie tylko w Ameryce - hakama stanowi przywilej yudansha. Powiada wprost: "[hakama] została zepchnięta z piedestału cnoty i stała się jedynie oznaką Ťmistrzostwať. Zwiedziłem wiele dojo, w wielu różnych krajach. Tam gdzie yudansha nosili hakamę, tam ci sami yudansha nie mieli pokory. Hakama była dla nich powodem do pychy, cennym trofeum i oznaką przewagi nad innymi. W takim aspekcie, ukłon w stronę portretu O-sensei, którym rozpoczynali i kończyli trening, stawał się czystą kpiną z pamięci Mistrza i wyznawanych przez niego reguł sztuki..."

Na tym nie koniec. "[...] w pewnych dojo - pisze Saotome - kobiety (i tylko one) ze stopniem kyu mają obowiązek noszenia hakamy, ze względu - jak to powiadają - na dobre obyczaje. Dla mnie jest to obraza i dyskryminacja obu płci naraz; zakłada bowiem, że aikidocy podczas treningu myślą o tych sprawach, o których właśnie wtedy nie powinni myśleć".



Tyle aikido. W kendo, iaido (za wyjątkiem niektórych wojskowych odmian battodo), naginata-do i kyudo mamy mniej kłopotu, bo hakama stanowi zwyczajną część stroju. Nie ma szermierki i łucznictwa "w gaciach".

Nieco inna jest także symbolika w kendo - pięć fałd (hida) reprezentuje pięć wartości konfucjańskich; patrząc z przodu, od lewej: shin (lojalność), ai (miłość), wa (harmonię), ko (synowskie przywiązanie) i chu (wiarę). Tylna fałda jest pojedyncza i oznacza makato (szczerość, zarazem: "pojedynczy umysł"). Odnosi się to do stosunków pomiędzy panem i wasalem, ojcem i synem, mężem i żoną, starcem i młodzieńcem, i między przyjaciółmi.

Hakama nie powinna nigdy być wygniecona, a po treningu trzeba ją złożyć w określony sposób. Poza pierwiastkiem duchowym, ma to wzgląd praktyczny - prawidłowo złożona hakama leży płasko i zajmuje mniej miejsca. Najlepsza - znów mówię o używanej w kendo - jest szyta z gęstej niemal sztywnej bawełny, barwionej na kolor indygo. Wprawdzie kosztuje sporo, ale za to można jej używać przez dziesięciolecia (i nie ma w tym kszty przesady). Z początku trzeba tylko pamiętać, że skurczy się po pierwszym praniu (a powinna zakrywać kostki). A skoro już mowa o tym, to DOBRĄ hakamę należy prać ręcznie, wywiniętą na lewą stronę i suszyć w ocienionym miejscu - broń Boże, nie na słońcu.

W ten to sposób, niemal machinalnie odbyliśmy drogę gdzieś od miłosierdzia do zwykłego prania. Takie bowiem jest oblicze budo - zwyczajne... i bardzo ludzkie. Czasem warto, aby yudansha też o tym pamiętali.


Witold Nowakowski - "Tatami" - jesień '03
  • 0

budo_kojocik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Czytalem ten artykul o hakamie i bardzo go lubie. Cytat o przychodzeniu na treningi w gaciach wielokrotnie przytaczam.

Niedawno pytalem o hakame mojego nauczyciele, sensei Antonio Garcia i stosunek do hakamy naszego Shodai Soke. Dowiedzialem sie, ze do polowy lat 70-tych w hombu dojo hakame nosili (i to nie zawsze) shihani. Wszyscy pozostali cwiczyli w spodniach. Dla mnie jest to tym ciekawsze, ze sam soke Okuyama nigdy nie zalozyl stroju europejskiego i cale zycie uzywal wylacznie tradycyjnego stroju japonskiego.
Tak wiec w AFAIK hakko hakamy dla starszych uczniow (dan) podobno pojawily sie wlasnie pod konic lat 70-tych.

Hakama ma dla mnie nieodparty urok, uwazam ze powinna byc normalna czescia stroju treningowego
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Witam!

O-sensei zebrał nas wszystkich po ćwiczeniach, napomknął, że hakama jest częścią kobudo i zapytał, czy coś wiemy o jej głębszym znaczeniu.


Jak juz bylo wspomniane, specyfika niektorych styli uniemozliwia noszenie hakamy na treningach. Wowczas glebsze znaczenie symbolizuje pas. Pisal o tym Kaisen w "Budodharmie", wielokrotnie porownojac przekaz pasa do przekazu hakamy. Chociaz nie bylo tam mowy o siedmiu faldach, tylko raczej o przekazie mistrzow czy ciaglym byciu poczatkujacym, to jednak glebia tej symboliki zostala zachowana.
Tak wiec niezaleznie od stylu, ktory praktykujemy, zawsze sa wskazowki ku temu, zeby nie zapominac o duchu budo...

Pozdrawiam :D
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Witold - bardzo mi sie podobala podroz z toba od wznioslosci az do prania hakamy - pewnie ze kazdy powinien ja nosic - i choc nie zawsze wymaga sie jej na zajeciach - niekiedy jest niezbedna - np. w Takagi Yoshin Ryu sa techniki w parterze w ktorych uzywa sie hakamy do krepowania przeciwnika... a jak w gaciach przyjdziesz na takie zajecia to chyba sznurkiem od gaci trzeba bedzie sie posluzyc... :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024