Skocz do zawartości


Zdjęcie

bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Witam. Jestem tu nowy. Chciałbym poznać Wasze zdanie na poniższy temat:


Bokserski (kick-bokserski, taj-bokserski) cios prosty, a karateckie tsuki (takie jak w shorin, shito, goju, wado, shotokan itp.).


Bokserski cios prosty ma większy zasięg niż karateckie tsuki.

Rączka zazwyczaj szybciej po nim wraca do gardy dzięki czemu mniej jest się narażonym na szybką kontrę, a i ponowić cios można szybciej.

Siła boksersiego prostego generowana jest inaczej niż siła tsuki - warunkuje ją głównie skręt całego ciała, a nie napięcie mięśni (ręki i całego ciała) jak w przypadku tsuki, dzięki czemu po bokserkim prostym łatwiej, płynniej i szybciej przechodzi się do następnych technik, uników, zmian pozycji.

Siła tsuki warunkowana jest także stabilną, "karatecką" pozycją co sprawia, że zaraz po zadaniu ciosu nieco trudniej jest karatece niż bokserowi popląsać w dowolnym kierunku (chodzi mi o to, że sposób generowania siły tsuki zmniejsza niestety mobilność i reaktywność pozycji karateki powodując, że jego praca nóg jest bardziej statyczna niż u boksera).

Reasumując - na 100% taki bokserski prosty jest znaaacznie skuteczniejszy w walce sparingowej w rękawicach bokserskich od biednego karateckiego tsuki, które w takiej walce za dobrze się nie sprawdza :(


A teraz moje pytanka:
1. Jakie zalety waszym zdaniem ma tsuki w porównaniu z bokserskim prostym?
2. Co myślicie o sile tych ciosów, który wydaje wam się silniejszy? (Różne źródła podają odmienne dane na ten temat.)
3. Czy istnieją waszym zdaniem sytuacje gdy tsuki można wykorzystać efektywniej niż bokserski cios prosty? Jeśli tak to jakie?


Najfajniej by było gdyby wypowiedziały sie osoby mające jakieś doświadczenia zarówno w zadawaniu ciosów karateckich jak i bokserskich (i nie uprzedzone do żadnego z tych styli) :wink: Choć oczywiście będę wdzięczny za wszystkie opinie. :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Po pierwsze, tsuki przecież też jest wykonywane skrętem ciała, może nie całego, ale skręt bioder i obniżenie pozycji to konieczność.

Po drugie, mówisz o tsuki stosowanym w kihonie. Tsuki stosowane w kumite zbliża się bardzo do bokserskiego prostego - zazwyczaj wyprowadzane z gardy, z szybkim powrotem, często z wykorzystaniem też skrętu ciała / barków. Tak naprawdę w 'zawodowym' karate te dwa ciosy stają się bardzo podobne i w gruncie rzeczy ciężko mówić o jakichś poważniejszych różnicach - może tylko to, że ponieważ w karate używa się kopnięć, wiec siłą rzeczy i sposób trzymania gardy, i sposób wyprowadzenia ciosów prostych bywa inny.
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
To może spróbuję odpowiedzieć, jak ja to widzę opierając się na wiedzy wbitej mi do głowy na treningach KK.

Poprawcie mnie kyokushinowcy, jeśli wypisuję tu jakieś herezje ;-)

Po pierwsze trzeba by odróżnić dwie techniki. Tsuki, czyli po naszemu pchnięcie i uchi - uderzenie.
Taki bokserski prosty to w karate (myślę, że nie tylko Kyokushin) nazywa się Seiken Ago Uchi i ja jakoś specjalnie nie widzę, żeby technika jego wykonania różniła się od "prostego". I generalnie wszystkie uchi wykonuje się podobnie, jak uderzenia w boksie - ręka po uderzeniu wraca błyskawicznie do gardy tak w kihon, jak i w walce.

No a tsuki faktycznie w walce są raczej żadko używane. Według mnie, używa się go jedynie jako uderzenia kończącego jakąś kombinację, bądź całą walkę, kiedy litościwie możemy je zastosować w celu skrócenia cierpień przeciwnika, wiedząc, że już nic niemiłego i nieprzewidywalnego z jego strony nas nie może spotkać ;-)
No i tsuki widuje się jeszcze podczas testów tameshi-wari.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
O ile dobrze pamietam to seiken ago uchi to cios podbródkowy i raczej jego żadko sie używa w walce knockdown Nie zdagzam sie równiez co do tsuki bo my jak sie laliśmy (jaki tam semi contact 8) ) to uzywalismy tego uderzenia nonsopt :)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Róznica miedzy tsuki wykonywanym w kontaktowym stylu karate a bokserskim prostym jest moze taka ze tsuki raczej idzie po lini prostej a cios na glowe idzie do góry czyli tsuki lepiej nadaje sie do atakowania tułowia a cios bokserski glowy ale jako ze technika jest taka sama nie robi to wiekszej róznicy - prosty to prosty nie wazne jak go nazywamy
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

O ile dobrze pamietam to seiken ago uchi to cios podbródkowy


zalezy jak rozumiesz pojecie podbrodkowy. Po ago uchi rzeczywiscie trafiasz w podbrodek, ale jak napisal przedmowca, uderzasz w taki sposob jak bokserskim prostym.


raczej jego żadko sie używa w walce knockdown


zalezy od formuly, jesli dopuszczone sa ciosy piescia na jodan (ala formula z shidokan) to zapewniam ze ago uchi jest czesto wykorzystywany.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

Rączka zazwyczaj szybciej po nim wraca do gardy dzięki czemu mniej jest się narażonym na szybką kontrę, a i ponowić cios można szybciej.


Mysle ze masz na mysli zuki wykonywane w kihonie, a jesli tak to jestes w bledzie, bo ni jak nie mozna porownywac tych technik.

Siła boksersiego prostego generowana jest inaczej niż siła tsuki - warunkuje ją głównie skręt całego ciała


Tutaj rowniez piszesz, nieprecyzyjnie.
Bokserski prosty?? ze skretem bioder??

Wlasnie w karate zuki jest wykonywane z rotacja bioder, rotacja przedramienia, a jesli chodzi o napiecie miesni to powinno miec ono kulminacje w koncowej fazie.

Na koniec: by to moc zmierzyc i porownac trzeba by zrobic badania w ktorym by uczestniczylo kilkunastu bokkserow i karatekow o podobnych parametrach (zarowno fizycznych jak i wydolnosciowych etc.), jak i o podobnym starzu treningowym i zblizonej klasie sportowej.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

zalezy od formuly, jesli dopuszczone sa ciosy piescia na jodan (ala formula z shidokan) to zapewniam ze ago uchi jest czesto wykorzystywany


wtedy to juz nie jest formuła knockdown tylko face contact

:)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

Bokserski prosty?? ze skretem bioder??


ja zawsze bijac prosty skrecam biodra,

Mysle ze masz na mysli zuki wykonywane w kihonie, a jesli tak to jestes w bledzie, bo ni jak nie mozna porownywac tych technik.

mysle ze on ma na mysli cios wykonywany w walce bo tam trzeba tak uderzac Techniki z kihonu i z walki faktycznie nie mozna porównywac
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
[quote]"Mysle ze masz na mysli zuki wykonywane w kihonie, a jesli tak to jestes w bledzie, bo ni jak nie mozna porownywac tych technik."[/quote]

A czemu niby nie można prównywać? Nie przypadkiem wymieniłem właśnie takie style karate (czyli stare, okinawańskie style). Lansuje się w nich przecież używanie w realnej samoobronie technik z kihon. I wcale nie jest to niewykonalne. :wink:




Poza tym uściślam: W tymże temacie chodziło mi o oczywiście cios prosty tsuki, czyli np. age-tsuki (prosty bez obrotu piąchy), względnie kara-tsuki (prosty z obrotem piąchy), lub teisho-tsuki (proste uderzenie nasadą otwartej dłoni).
Czyli o odpowiedź na pytania:
1) Jakie zalety gyaku-age-tsuki (lub giaku-kara-tsuki, lub giaku-teisho-tsuki) dostrzegacie, w porównaniu do bokserskiego prawego prostego i co sądzicie o sile tych dwu uderzeń?
2) Czy istnieją waszym zdaniem sytuacje gdy tsuki można wykorzystać efektywniej niż bokserski cios prosty?





[quote]"Tutaj rowniez piszesz, nieprecyzyjnie.
Bokserski prosty?? ze skretem bioder??"[/quote]


8O Z całym szacunkiem, proponuję Ci potrenować boks, kika, albo taja zanim zarzucisz komuś brak precyzji wypowiedzi.
Tak się składa, że prawe proste wykonuje się tam ze skrętem bioder znacznie pełniejszym niż skręt przy giaku-tsuki w większości stylów karate, nieraz aż do uniesienia pięty nogi zakrocznej...


[quote]"Wlasnie w karate zuki jest wykonywane z rotacja bioder"[/quote]

Też, ale właśnie w porównaniu bo boksu jest ona znacznie mniejsza.



[quote]"Na koniec: by to moc zmierzyc i porownac trzeba by zrobic badania w ktorym by uczestniczylo kilkunastu bokkserow i karatekow o podobnych parametrach (zarowno fizycznych jak i wydolnosciowych etc.), jak i o podobnym starzu treningowym i zblizonej klasie sportowej."[/quote]


I to jest bardzo fajny pomysł. :-)
Podobno takie badania kiedyś już zresztą robiono. Może ktoś coś bliższego o nich słyszał?



Dzieki wszystkim za wszystkie odpowiedzi. Czekam na kolejne. :D [/quote]
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Powiem wprost: cios jest po to by powalić przeciwnika (to odpowiedz na pytnie : do czego postawione w tytule)
Najsilniejszym ciosem jest bokserski prosty. Bokserzy czy thai bokserzy w przeciwieństwie do karateków nie bawią sie w śmieszne podziały na style i prosty to prosty i dlatego w k1 leją karateków jak chcą a jak jakis trener karate uczy tak uderzac jak w boksie to znaczy ze nie jest mitomanem i chwała mu za to.
karate kyokushin shidokan czy seidokaikan to wspaniałe style uderzane bo nie bawią sie w pierdoły a ich instruktory wiedza co jest lepsze ale te style uczą zakamuflonego muay thai
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
zakamuflowanego muay thai
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Jeżeli o mnie chodzi wale proste takie jakich mnie uczą i nie nażekam, w sumie jedyna róznica to ten skręt nadgarstka (wychodzi mimo woli odruchowo jak robienie "ciasta" w WC) skręt bioder i barków (im większy tym lepiej bo pieść dalej idzie, wiekszy zasięg), no i jeszcze ten zamach cóż wolę z biodra (krótsza droga) lub gardy niż "zza siebie", moim zdaniem lepsze będzie to co lepiej opanujesz.

PS. Shotokan Karate (boks ma lepsze techniki ręczne, to tak dla jasnosci)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
na shotokat uczą robić zamach a nie urzerzać z gardy :?: jak tak to pozdrów tych gości albo lepij wyjeb takiemu insruktorowi w szczeke gdy bierze zamach to oduczysz go pierdołów
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Mi sie wydaje, ze prosty bokserski i kizami-zuki (cios prosty w karate), sa porownywalnymi technikami jezeli chodzi o sile. W zasadzie to te techniki sie zbyt wiele nie roznia, poprostu wykonanie jest lekko inne - przystosowane do formuly w ktorej sie walczy.

Jak na moje to jedno i to samo :wink:
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

na shotokat uczą robić zamach a nie urzerzać z gardy jak tak to pozdrów tych gości albo lepij wyjeb takiemu insruktorowi w szczeke gdy bierze zamach to oduczysz go pierdołów


Źle mnie zrozumiałeś uderzenie wyprowadzane z hikite (to swego rodzaju zamach bynajmiej na mój tok myślenia) i raczej niezbyt spotykane w kumite wyższych stopni, bo tam występuje wersja skrócona z gardy.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
to po co uczyc bzdur ktorych nie uzywa sie w walce? to raczej zamach na mój tok myślenia :wink: zreszta kończe tą dyskusje bo robi sie z tego prowokacja - uderzajcie jak chcecie
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?

to po co uczyc bzdur ktorych nie uzywa sie w walce?


Może dlatego żeby wyrobić odpowiednią motorykę (aby poprawniej wykonywać prace bioder itp. w wersj skróconej), pozatem jest aspekt samoobrony bo na ringu się to nie sprawdzi, jeżeli ktoś:
-się chwieje na nogach.
-bronić sie nie umie.
-czy też jest to atak z zaskoczenia (stań sobie luźno i zobacz czy łatwiej podnosząc lekko pięść pod biodro, walnać prostego, czy zrobić gardę? a potem walnąć. Podobnie sprawa ma się z blokami)
-...........
....to prosty wyprowadzany z hikite jest techniką zdecydowanie silniejszą bynajmiej jeżeli chodzi o początkujących (bo nim jestem) i skuteczną. Więc ma to chyba jakiś sens. Może są lepsze rozwiązania ale to nie jest znowu takie najgorsze.



PS. Spok ja prowokacji nie widzę ;) (w końcu ktoś to po coś musiał wymyślić)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Drogi kolego zyjesz w bajkowym świecie Temat kihonu tradycyjnych technik metod uderzania byl juz powtarzany nie raz ale zawsze znajdzie sie ktoś kto nie da sie przekonać Ja jednak spróbuje

Może dlatego żeby wyrobić odpowiednią motorykę


Ta motoryka nie pomaga zaistiec karatekom w zawodach k1 (wiem ze sa wyjatki)

[quoe] jest to atak z zaskoczenia [/qoute]
zapewniam ze bokser ktory stoi naprzeciwko Ciebie nie da Ci sie zaskoczyć nawet jeśli nie masz gardy
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
No tak masz racje po ulicy chodzą sami bokserzy :wink: i goście startujący w K1.

PS. Powiedz mi chcesz startować w K1? Bo ja wole inny zawód i po to się uczę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024