bokserski prosty a karateckie tsuki - co lepsze i do czego?
Napisano Ponad rok temu
Bokserski (kick-bokserski, taj-bokserski) cios prosty, a karateckie tsuki (takie jak w shorin, shito, goju, wado, shotokan itp.).
Bokserski cios prosty ma większy zasięg niż karateckie tsuki.
Rączka zazwyczaj szybciej po nim wraca do gardy dzięki czemu mniej jest się narażonym na szybką kontrę, a i ponowić cios można szybciej.
Siła boksersiego prostego generowana jest inaczej niż siła tsuki - warunkuje ją głównie skręt całego ciała, a nie napięcie mięśni (ręki i całego ciała) jak w przypadku tsuki, dzięki czemu po bokserkim prostym łatwiej, płynniej i szybciej przechodzi się do następnych technik, uników, zmian pozycji.
Siła tsuki warunkowana jest także stabilną, "karatecką" pozycją co sprawia, że zaraz po zadaniu ciosu nieco trudniej jest karatece niż bokserowi popląsać w dowolnym kierunku (chodzi mi o to, że sposób generowania siły tsuki zmniejsza niestety mobilność i reaktywność pozycji karateki powodując, że jego praca nóg jest bardziej statyczna niż u boksera).
Reasumując - na 100% taki bokserski prosty jest znaaacznie skuteczniejszy w walce sparingowej w rękawicach bokserskich od biednego karateckiego tsuki, które w takiej walce za dobrze się nie sprawdza
A teraz moje pytanka:
1. Jakie zalety waszym zdaniem ma tsuki w porównaniu z bokserskim prostym?
2. Co myślicie o sile tych ciosów, który wydaje wam się silniejszy? (Różne źródła podają odmienne dane na ten temat.)
3. Czy istnieją waszym zdaniem sytuacje gdy tsuki można wykorzystać efektywniej niż bokserski cios prosty? Jeśli tak to jakie?
Najfajniej by było gdyby wypowiedziały sie osoby mające jakieś doświadczenia zarówno w zadawaniu ciosów karateckich jak i bokserskich (i nie uprzedzone do żadnego z tych styli) :wink: Choć oczywiście będę wdzięczny za wszystkie opinie.
Pozdrawiam
Napisano Ponad rok temu
Po drugie, mówisz o tsuki stosowanym w kihonie. Tsuki stosowane w kumite zbliża się bardzo do bokserskiego prostego - zazwyczaj wyprowadzane z gardy, z szybkim powrotem, często z wykorzystaniem też skrętu ciała / barków. Tak naprawdę w 'zawodowym' karate te dwa ciosy stają się bardzo podobne i w gruncie rzeczy ciężko mówić o jakichś poważniejszych różnicach - może tylko to, że ponieważ w karate używa się kopnięć, wiec siłą rzeczy i sposób trzymania gardy, i sposób wyprowadzenia ciosów prostych bywa inny.
Napisano Ponad rok temu
Poprawcie mnie kyokushinowcy, jeśli wypisuję tu jakieś herezje ;-)
Po pierwsze trzeba by odróżnić dwie techniki. Tsuki, czyli po naszemu pchnięcie i uchi - uderzenie.
Taki bokserski prosty to w karate (myślę, że nie tylko Kyokushin) nazywa się Seiken Ago Uchi i ja jakoś specjalnie nie widzę, żeby technika jego wykonania różniła się od "prostego". I generalnie wszystkie uchi wykonuje się podobnie, jak uderzenia w boksie - ręka po uderzeniu wraca błyskawicznie do gardy tak w kihon, jak i w walce.
No a tsuki faktycznie w walce są raczej żadko używane. Według mnie, używa się go jedynie jako uderzenia kończącego jakąś kombinację, bądź całą walkę, kiedy litościwie możemy je zastosować w celu skrócenia cierpień przeciwnika, wiedząc, że już nic niemiłego i nieprzewidywalnego z jego strony nas nie może spotkać ;-)
No i tsuki widuje się jeszcze podczas testów tameshi-wari.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
O ile dobrze pamietam to seiken ago uchi to cios podbródkowy
zalezy jak rozumiesz pojecie podbrodkowy. Po ago uchi rzeczywiscie trafiasz w podbrodek, ale jak napisal przedmowca, uderzasz w taki sposob jak bokserskim prostym.
raczej jego żadko sie używa w walce knockdown
zalezy od formuly, jesli dopuszczone sa ciosy piescia na jodan (ala formula z shidokan) to zapewniam ze ago uchi jest czesto wykorzystywany.
Napisano Ponad rok temu
Rączka zazwyczaj szybciej po nim wraca do gardy dzięki czemu mniej jest się narażonym na szybką kontrę, a i ponowić cios można szybciej.
Mysle ze masz na mysli zuki wykonywane w kihonie, a jesli tak to jestes w bledzie, bo ni jak nie mozna porownywac tych technik.
Siła boksersiego prostego generowana jest inaczej niż siła tsuki - warunkuje ją głównie skręt całego ciała
Tutaj rowniez piszesz, nieprecyzyjnie.
Bokserski prosty?? ze skretem bioder??
Wlasnie w karate zuki jest wykonywane z rotacja bioder, rotacja przedramienia, a jesli chodzi o napiecie miesni to powinno miec ono kulminacje w koncowej fazie.
Na koniec: by to moc zmierzyc i porownac trzeba by zrobic badania w ktorym by uczestniczylo kilkunastu bokkserow i karatekow o podobnych parametrach (zarowno fizycznych jak i wydolnosciowych etc.), jak i o podobnym starzu treningowym i zblizonej klasie sportowej.
Napisano Ponad rok temu
zalezy od formuly, jesli dopuszczone sa ciosy piescia na jodan (ala formula z shidokan) to zapewniam ze ago uchi jest czesto wykorzystywany
wtedy to juz nie jest formuła knockdown tylko face contact
Napisano Ponad rok temu
Bokserski prosty?? ze skretem bioder??
ja zawsze bijac prosty skrecam biodra,
mysle ze on ma na mysli cios wykonywany w walce bo tam trzeba tak uderzac Techniki z kihonu i z walki faktycznie nie mozna porównywacMysle ze masz na mysli zuki wykonywane w kihonie, a jesli tak to jestes w bledzie, bo ni jak nie mozna porownywac tych technik.
Napisano Ponad rok temu
A czemu niby nie można prównywać? Nie przypadkiem wymieniłem właśnie takie style karate (czyli stare, okinawańskie style). Lansuje się w nich przecież używanie w realnej samoobronie technik z kihon. I wcale nie jest to niewykonalne. :wink:
Poza tym uściślam: W tymże temacie chodziło mi o oczywiście cios prosty tsuki, czyli np. age-tsuki (prosty bez obrotu piąchy), względnie kara-tsuki (prosty z obrotem piąchy), lub teisho-tsuki (proste uderzenie nasadą otwartej dłoni).
Czyli o odpowiedź na pytania:
1) Jakie zalety gyaku-age-tsuki (lub giaku-kara-tsuki, lub giaku-teisho-tsuki) dostrzegacie, w porównaniu do bokserskiego prawego prostego i co sądzicie o sile tych dwu uderzeń?
2) Czy istnieją waszym zdaniem sytuacje gdy tsuki można wykorzystać efektywniej niż bokserski cios prosty?
[quote]"Tutaj rowniez piszesz, nieprecyzyjnie.
Bokserski prosty?? ze skretem bioder??"[/quote]
8O Z całym szacunkiem, proponuję Ci potrenować boks, kika, albo taja zanim zarzucisz komuś brak precyzji wypowiedzi.
Tak się składa, że prawe proste wykonuje się tam ze skrętem bioder znacznie pełniejszym niż skręt przy giaku-tsuki w większości stylów karate, nieraz aż do uniesienia pięty nogi zakrocznej...
[quote]"Wlasnie w karate zuki jest wykonywane z rotacja bioder"[/quote]
Też, ale właśnie w porównaniu bo boksu jest ona znacznie mniejsza.
[quote]"Na koniec: by to moc zmierzyc i porownac trzeba by zrobic badania w ktorym by uczestniczylo kilkunastu bokkserow i karatekow o podobnych parametrach (zarowno fizycznych jak i wydolnosciowych etc.), jak i o podobnym starzu treningowym i zblizonej klasie sportowej."[/quote]
I to jest bardzo fajny pomysł. :-)
Podobno takie badania kiedyś już zresztą robiono. Może ktoś coś bliższego o nich słyszał?
Dzieki wszystkim za wszystkie odpowiedzi. Czekam na kolejne. [/quote]
Napisano Ponad rok temu
Najsilniejszym ciosem jest bokserski prosty. Bokserzy czy thai bokserzy w przeciwieństwie do karateków nie bawią sie w śmieszne podziały na style i prosty to prosty i dlatego w k1 leją karateków jak chcą a jak jakis trener karate uczy tak uderzac jak w boksie to znaczy ze nie jest mitomanem i chwała mu za to.
karate kyokushin shidokan czy seidokaikan to wspaniałe style uderzane bo nie bawią sie w pierdoły a ich instruktory wiedza co jest lepsze ale te style uczą zakamuflonego muay thai
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
PS. Shotokan Karate (boks ma lepsze techniki ręczne, to tak dla jasnosci)
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Jak na moje to jedno i to samo :wink:
Napisano Ponad rok temu
na shotokat uczą robić zamach a nie urzerzać z gardy jak tak to pozdrów tych gości albo lepij wyjeb takiemu insruktorowi w szczeke gdy bierze zamach to oduczysz go pierdołów
Źle mnie zrozumiałeś uderzenie wyprowadzane z hikite (to swego rodzaju zamach bynajmiej na mój tok myślenia) i raczej niezbyt spotykane w kumite wyższych stopni, bo tam występuje wersja skrócona z gardy.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
to po co uczyc bzdur ktorych nie uzywa sie w walce?
Może dlatego żeby wyrobić odpowiednią motorykę (aby poprawniej wykonywać prace bioder itp. w wersj skróconej), pozatem jest aspekt samoobrony bo na ringu się to nie sprawdzi, jeżeli ktoś:
-się chwieje na nogach.
-bronić sie nie umie.
-czy też jest to atak z zaskoczenia (stań sobie luźno i zobacz czy łatwiej podnosząc lekko pięść pod biodro, walnać prostego, czy zrobić gardę? a potem walnąć. Podobnie sprawa ma się z blokami)
-...........
....to prosty wyprowadzany z hikite jest techniką zdecydowanie silniejszą bynajmiej jeżeli chodzi o początkujących (bo nim jestem) i skuteczną. Więc ma to chyba jakiś sens. Może są lepsze rozwiązania ale to nie jest znowu takie najgorsze.
PS. Spok ja prowokacji nie widzę (w końcu ktoś to po coś musiał wymyślić)
Napisano Ponad rok temu
Może dlatego żeby wyrobić odpowiednią motorykę
Ta motoryka nie pomaga zaistiec karatekom w zawodach k1 (wiem ze sa wyjatki)
[quoe] jest to atak z zaskoczenia [/qoute]
zapewniam ze bokser ktory stoi naprzeciwko Ciebie nie da Ci sie zaskoczyć nawet jeśli nie masz gardy
Napisano Ponad rok temu
PS. Powiedz mi chcesz startować w K1? Bo ja wole inny zawód i po to się uczę.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Przeciwnicy Pawlikowskiej i Sawickiego????..
- Ponad rok temu
-
Historia Zendo Karate
- Ponad rok temu
-
Nietypowe(?) Cwiczenia
- Ponad rok temu
-
bokserska walka z cieniem a kata
- Ponad rok temu
-
Forum zdechło merytorycznie, populiści tutaj górą...
- Ponad rok temu
-
Kto wygra w K1 na ME OPEN w Warszwie?
- Ponad rok temu
-
PYTANIE o cwiczenia dynamicznych i szybkich kopniec???
- Ponad rok temu
-
Ryukyu Kobudo Hozon Shinko Kai
- Ponad rok temu
-
czy jest ktos z Krakowa i moze ma opinie na temat....
- Ponad rok temu
-
kroki w karate
- Ponad rok temu