Skocz do zawartości


Zdjęcie

Foldery: Tip down/Tip up-carry...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Jak w temacie...Ciekawy jestem dlaczego i co preferujecie:
Tip down to np Military, stary AFCK, Socom... tip-up to np. Sebi, Stridery, większość noży z Axis/Roling/Ultra-lockiem...część noży ma mozliwość przełożenia klipsa wedle preferencji użytkownika.
Jeśli o mnie chodzi, to znacznie bardziej naturalne jest dobycie i otworzenie noża z klipsem od strony osi, a więc tip-down. Czemu? Rzecz w tym, że chwytasz wówczas kciukiem&palcem wskazującym za tę cześć rękojeści noża gdze praktycznie już pozostaną, a kciuk ma tylko parę milimetrów do kołka, dysku lub otworu w głowni...a więć otwierasz praktycznie już w momencie wysówania rękojeści z kieszeni. W przypadku tip-up, chwytasz wpierw za koniec rękojeści a nastepnie (po wyjęciu) musisz ją przesunąć w dłoni aby kciuk sięgnął do kołka/dysku/otworu/przycisku automatu...ale może ma to jakieś zalety???
Dla ilustracji problemu kilka fotek folderów z tip-down:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_evendim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Oba foldery ktore mam: UMS i BM Ares sa tip-up i mnie ten system pasuje. Nie mialem nigdy do czynienia z folderem tip down wiec jak by on sie spisywal - nie wiem . Natomiast co do wyciagania z kieszeni to z tip up nie ma problemu. Raczej nie chwytam noza za wystajacy koniec rekojesci tylko wsadzam kciuk do kieszeni tak zeby lezal rownolegle na rekojesci. Tak trzymajac wyciagam noz z kieszeni. W takim chwycie koniec kciuka jest od razu blisko osi noza a wiec i mechanizmu otwierajacego.
Natomiast mam wrazenie (byc moze mylne) ze klips przy osi noza jakos by mi przeszkadzal w chwycie. Ale jak pisalem - nie mialem nigdy takiego noza wiec musialbym najpierw sobie pomacac.

A zreszta UMS'a czesto nosze w pochwie na pasku i wtedy gdzie jest klips nie ma dla mnie roznicy. :-)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Tip up jesli nosze noz bardziej z przodu paska - do czestego dobywania, tip down, jesli bardziej z tylu zczajony.
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
tip-down wyciagam na poczatku 2 palcami, a potem obraca. tip-up sie nie obraca - wkladam kciuk do kieszeni, reszta palcow lapie za koniec noza/klips od strony zewnetrznej, i wyciagam.
tip-up jest dla mnie z tego powodu wygodniejszy, ze na poczatku jest pewniejszy uchwyt i nie ma obrotu.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Panowie powaznie nosicie noze w kieszeni? Ja tylko na pasku, nie dam rady w kieszeni bo z przyczepionym tam nozem ciezko wydlubac zapalniczke, drobniaki i tym podobne... No i niewygodnie jest chodzic z rekami w kieszeniach ;)
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

tip-up sie nie obraca - wkladam kciuk do kieszeni, reszta palcow lapie za koniec noza/klips od strony zewnetrznej, i wyciagam.
tip-up jest dla mnie z tego powodu wygodniejszy, ze na poczatku jest pewniejszy uchwyt i nie ma obrotu.


...ale potem musisz poluźnić uchwyt aby przesunąć w dłoni rękojeść i sięgnąć kciukiem do kołka/dysku/otworu...przynajmniej tak to u mnie wygląda, noże kciuk mam za ktrótki :wink: A w przypadku tip-down trzymasz praktycznie tak jak złapałeś, dostawiasz tylko resztę paluchów (patrz fotki).
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

Panowie powaznie nosicie noze w kieszeni? Ja tylko na pasku, nie dam rady w kieszeni bo z przyczepionym tam nozem ciezko wydlubac zapalniczke, drobniaki i tym podobne... No i niewygodnie jest chodzic z rekami w kieszeniach ;)



Eee tam, jedna z 4 (przy bojówkach 6) kieszeni można poświęcić 8) Zresztą w zimie folder noszę na kurtce, lub na prawym udzie w kieszeni bojówek (czasem przez to trzeba szukać dyskretnego mementu podczas zdejmowania kurtki aby folderek cichcem przełożyć do spodni :wink: )
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
mam dlugie paluchy, gleboko chwytam kciukiem, nieduzo musze poprawiac zeby siegnac do dziury (poza tym to afck axis, wiec dziura nawet nie jest potrzebna). natomiast pare razy z noza tip-down zsunely mi sie te 2 palce jak sie spieszylem i zle zlapalem. chociaz tip-down tez nie jest dla mnie przeszkoda. jesli noz by z mi ogolnie pasowal, poza klipsem w tip-downie to biore bez zastanowienia
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
moj glos idzie do tip up. Primo bardziej naturalnie sie wtedy wyjmuje i otwiera noz, Secundo tip up mniej sie brudzi od strony osi glownej ostrza i jest bardziej dyskretny w noszeniu.

Jedyna wada takiego rozwiazania jest to, ze noz (teoretycznie) moze Ci sie otworzyc w kieszeni. Choc mi sie jeszcze nie otworzyl zaden w taki sposob.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Cholera albo mi sie wydaje albo mi si eterminologia popieprzyla... chyba na odwrot powiedzialem to co chcioalem powiedziec :oops:
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

Cholera albo mi sie wydaje albo mi si eterminologia popieprzyla... chyba na odwrot powiedzialem to co chcioalem powiedziec :oops:


:lol:
dla jasności:

- Tip-down-carry: oznacza noszenie czubkiem w dół, a więc klips jest przy osi,
- Tip-up, czubek w górze, a więc klips jest na końcu rękojeści - chwytasz przy wyciąganiu za ten koniec

Specjalnie dla ciebie Cynik - w Socomie masz tip-down, w Amphim (auto) tip-up ( w tym drugim przypadku wydaje mi się to w pełni uzasadnione, bo głupio byłoby wyciągać ściskając między kciukiem a wskazującym przycisk auto-plunge-locka 8) )
A technika wyciągania&otwierania tip-down na wrzuconych już fotkach, moim zdaniem szybsza, kciuk ląduje na kołku/dysku/otworze znacznie bardziej intuicyjnie, no bliżej ma po prostu :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
Mnie jest w sumie wszystko jedno, z lekkim wskazaniem na tip-up.

Wyciagam noz od razu w takiej pozycji, ze nie musze niczego dalej kombinowac, dlon nie jest jakos dziwnie zadarta do gory w nadgarstku - jesli chcesz tip-down tez uchwycic jak najblizej tej pozniejszej "wlasciwej" pozycji...

A jesli sie chce szybko otwierac i wyjmowac bez straszenia postronnych noze, ktore mozna otworzyc przez flicking (jak chocby axis-locki) to IMO tylko tip-up.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
O jezu ale dojebalem hehe, widac, ze z rana nic nie wypilem - oczywiscie wole eee...
No takie jak w socomie :rofl:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

A technika wyciągania&otwierania tip-down na wrzuconych już fotkach, moim zdaniem szybsza, kciuk ląduje na kołku/dysku/otworze znacznie bardziej intuicyjnie, no bliżej ma po prostu :wink:

To prawda, ale zeby przylozyc sile musisz i tak porzadnie uchwycic rekojesc, inaczej za duzo tym juz "wylondowanym" kciukiem nie zrobisz.

Poza tym jak w ten sposob wyjmujesz noz, to tymi dwoma palcami - wskazujacy i kciuk - musisz wyjac noz i jednoczesnie juz majstrowac przy kolku/otworze.

Wlasnie przed chwila zrobilem test, i to ekstremalny, bo na lewym barku mialem moja niunie wlasnie po karmieniu ;) i trzymalem ja lewym ramieniem, a prawa reka na zmiane wkladalem i szybko wyciagalem cztery noze: Monolock, miniAFCK (down), Endure i Gripa (up). Tak z dziesiec minut chyba.

Tip-up wins hands down ;)

Ale jak juz napisalem powyzej, nie gra to dla mnie az takiej duzej roli.

Swoje EDC mam na ogol w kieszeni, nawet nie na klipsie.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

To prawda, ale zeby przylozyc sile musisz i tak porzadnie uchwycic rekojesc, inaczej za duzo tym juz "wylondowanym" kciukiem nie zrobisz.
Poza tym jak w ten sposob wyjmujesz noz, to tymi dwoma palcami - wskazujacy i kciuk - musisz wyjac noz i jednoczesnie juz majstrowac przy kolku/otworze.

Hmm, ja to widzę tak: tip-down: łapiesz kciukiem i wskazującym w okolicach śruby i ten chwyt stanowi oś rotacji - lekki ruch, aby dostawić resztę paluchów, nasępnie przesuwasz kciuk na kołek/otwór i otwierasz (patrz fotki).
tip-up: łapiesz za koniec rękojeści i klips, chwyt jest naturalny ale...ale musisz go poluzować aby przesunąć w dłoni rękojeść na tyle aby sięgnąć kciukiem do mechanizmu otwierania. No i ten moment poluzowania chwytu mi się niepodoba, ale podobnie jak część przedmówców sprawnie otwieram niezależnie od klipsu...z lekkkim wskazaniem na tip-down :wink:

Wlasnie przed chwila zrobilem test, i to ekstremalny, bo na lewym barku mialem moja niunie wlasnie po karmieniu ;) i trzymalem ja lewym ramieniem, a prawa reka na zmiane wkladalem i szybko wyciagalem cztery noze: Monolock, miniAFCK (down), Endure i Gripa (up). Tak z dziesiec minut chyba.

Jezzzu, rybak, mam nadzieję, że panowie z PiS'u nie czytają tego, no normalnie nas pogrążasz :wink: 8)

pzdr
Heimdall
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

Hmm, ja to widzę tak: tip-down: łapiesz kciukiem i wskazującym w okolicach śruby i ten chwyt stanowi oś rotacji - lekki ruch, aby dostawić resztę paluchów, nasępnie przesuwasz kciuk na kołek/otwór i otwierasz (patrz fotki).

Ze sobie pozwole skomentowac...

No i ten moment poluzowania chwytu mi się niepodoba,

:)

tip-up: łapiesz za koniec rękojeści i klips, chwyt jest naturalny ale...ale musisz go poluzować aby przesunąć w dłoni rękojeść na tyle aby sięgnąć kciukiem do mechanizmu otwierania.

Ja nic nie musze przesuwac, bo nie wyciagam dwoma paluszkami za koniec rekojesci, tylko siegam gleboko i od razu mam w dloni tyle rekojesci, ile bede trzymal pozniej (jak to juz zreszta pare osob pisalo) - a jak sie ostrze da "wyfliknac" :) to w ogole pier... nie na temat 8)

ale podobnie jak część przedmówców sprawnie otwieram niezależnie od klipsu...z lekkkim wskazaniem na tip-down :wink:

IMO to jest sprawa tak indywidualna - budowa dloni i palcow, "przyzwyczajenia ruchowe" w ogole - jak i konkretnego noza.

BTW - tak se jeszcze mysle, ze jakby sie tak ktos pokusil o biomechaniczna analize tego zagadnienia, to by moze to pierdolenie dociagnal i nawet do jakiej habilitacji... :roll:

;)

Jezzzu, rybak, mam nadzieję, że panowie z PiS'u nie czytają tego, no normalnie nas pogrążasz :wink: 8)

Ale co Ty, Wy jestescie przeciez czysci.

To przeciez jakis pojeb pisal, co dawno z kraju wyjechal i juz nie wroci.

Tak prawo, jak i sprawiedliwosc sa niezagrozone papieros
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

moj glos idzie do tip up. Primo bardziej naturalnie sie wtedy wyjmuje i otwiera noz, Secundo tip up mniej sie brudzi od strony osi glownej ostrza i jest bardziej dyskretny w noszeniu.

Jedyna wada takiego rozwiazania jest to, ze noz (teoretycznie) moze Ci sie otworzyc w kieszeni. Choc mi sie jeszcze nie otworzyl zaden w taki sposob.

wlasnie mialem dopisac ze jak nosze noz tip-up w prawej kieszeni jeansow, to nie ma prawa sie sam otworzyc. a to jest wazne, bo mam tak (specjalnie) skreconego afck, ze przy zwolnionej blokadzie otwiera/zamyka sie sama grawitacja. oczywiscie 0 blade-play. lubie axisa :)
  • 0

GośćGuest_budo_Gacor_*

Guest_budo_Gacor_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
tip-down, zdecydowanie bardziej intuicyjny i szybszy.
W przypadku MILITARY, to poezja, żaden manualny nóż, który
trzymałem w reku nie jest w stanie mu dorównac pod wzgledem
szybkości i pewności dobycia..(brakuje mi go :? )
Myśle, że to też kwestia wielkosci dłoni, modelu noża, oraz
miejsca i sposobu noszenia.
Tak wiem, duzo zmiennych, ale temat niezmiernie ciekawy.
Mam tez LCC i w przypadku tego noża tip-up nie jest żadnym
problemem, powiedziałbym nawet, że w przypadku tej konstrukcji
jest to głeboko przemyślany szczegół i zprawdza sie w 100%.
Ogólnie mój głos na tip-down w manualach! :)

Pozdrawiam

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?
[quote name="budo_rybak"]Ja nic nie musze przesuwac, bo nie wyciagam dwoma paluszkami za koniec rekojesci, tylko siegam gleboko i od razu mam w dloni tyle rekojesci, ile bede trzymal pozniej[/quote]
Po experymantach :wink: - jeśli włożę do kieszeni tip-up ale bez zaczepiania o klips, to rzeczywiście jest tak jak mówisz. Ale z klipsem zaczepionym o krawędź kieszeni nie sięgam kciukiem do kołka, w ogóle właściwego chwytu złapać nie mogę. Przecież cztery paluchy są na zawnątrz (od strony klipsa) a kciuk/widelec dłoni jest blokowany przez wyżej wymienioną krawędź kieszeni... - łapa co prawda nie moja, ale mniej więcej o to chodzi: [Img] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i wyszła habilitacja hehe 8) A może coś nie tak kombinuję, jakby co to czekam na dobre rady :wink: .

[quote name="budo_rybak"]Ale co Ty, Wy jestescie przeciez czysci.
To przeciez jakis pojeb pisal, co dawno z kraju wyjechal i juz nie wroci.
Tak prawo, jak i sprawiedliwosc sa niezagrozone papieros[/quote]
:lol: No ba, i to gdzie wyjechał...ale to tym bardziej drastyczny przyklad: Niemcy-zwyrodnialstwo-noże 8) , przed takimi perwersjami należy naród chronić. :rofl:
pzdr
Heimdall
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Foldery: Tip down/Tip up-carry...?

- łapa co prawda nie moja, ale mniej więcej o to chodzi: [Img] http://www.themartialist....lderdraw-01.jpg


Miało być [img]http://www.themartialist.com/images/folderdraw-01.jpg[/img]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024