Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_mik35
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Hej,

Jak wskazuje sam temat chciałby poprosić o waszą opinię w sprawie początków. Wiem, że takich wątków było już na forum kilka ale mój jest troszkę inny.
Podjąwszy tę brzemienną w skutki decyzję, udałem się do wybranego dojo, żeby zobaczyć jak to wygląda – wszystko ładnie pięknie, jak w książkach. Porozmawiałem z senseiem, potem zakupy – pierwsze kimono to niemalże jak … (tu każdy dopowie sobie w zależności od światopoglądu i temperamentu :-) .
No i poszedłem na pierwszy trening. Grupa ponoć w większości początkującą, ja totalnie początkujący a na domiar złego z WF-u też orłem nie byłem. Podczas treningu ćwiczyliśmy (ja w miarę możliwości) różne techniki (generalnie 2 podstawowe) których nazw nawet nie pomnę. Dla mnie skończyło się to kontuzją barku – 3 tygodnie wyjęte z życiorysu – nie wyszedł mi przewrót przy jednym z ćwiczeń. Pytanie retoryczne – jak miał mi wyjść skoro nikt mnie tego nie nauczył?
Nie zrozumcie mnie źle, mój entuzjazm nie zmniejszył się istotnie. Ale zanim pójdę na kolejny trening chciałbym zapytać o waszą opinię – czy tak powinno być – chodzi mi o program szkoleniowy. Z racjonalnego punktu widzenia to trochę jak kazać biegać przed nauczeniem chodzenia.
I rzecz ostatnia – z premedytacją nie piszę, w którym dojo miała miejsce sytuacja. Wiem po lekturze forum, że każdy ma jakieś swoje preferencje i nie chceę żeby wpłynęły one na ocenę. Powiem tylko, że dojo i sensei mają b. dobrą opinię.

pzdr wszystkich
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
troche mnie zdziwiło, ze kolega kimonko przed 1-wszym treningiem kupił... szacuneczek
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
a ja sie spytam tak- sam z siebie zrobiles brawurowy pad, czy "zmusil" cie gosc z ktorym ciwczyles?
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
hmmmm

chyba ciężko stwierdzić, czy coś było nie tak. niezbyt dokładnie opisałeś co było przyczyną urazu.
samo "nie wyszedł przewrót" to niewiele. w końcu zwykłego przewrotu to na WF uczą i nawet jak się orłem nie jest to zabić się ciężko.

być może sensei nie słyszał powiedzonka "są na świecie rzeczy, o których się nawet filozofom nie śniło" i nie przewidział, że ktoś może nie umieć zrobić "fikołka".

....... a może wypisuję bzdury?

pozdrawiam i życzę bojowego ducha.

kurm
  • 0

budo_mik35
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
odpowiadając globalnie to:
wyznaje zasadę, że jak się do czegoś zabierać to porządnie - jak człowiek się uczy pływać to nie przychodzi na pierwszy trening w dresie.
Co do tego przewrotu, to daleki jestem od brawury, chodzi o to, że wykonanie przewrotu to też pewna technika (tak przynajmniej czytałem) ergo jeżeli ktoś tobą rzuca a ty nie umiesz spaść to resztę robi grawitacja.
Myślę, że sednem sprawy jest faktyczne bycie początkującym i kwestia czy zanim człowiek rozpocznie treningi to powinien pochodzić na gimnastykę, rozciągnąć się, etc. Tak żeby nie mieć tego typu problemów.
Czy to tak wygląda? Czy może grupy początkujące uczy się stopniowo, tak jak jest to w literaturze.
Nie chcę podwarzać czyjegoś autorytetu i dlatego pytam.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???

odpowiadając globalnie to:
wyznaje zasadę, że jak się do czegoś zabierać to porządnie - jak człowiek się uczy pływać to nie przychodzi na pierwszy trening w dresie.
Co do tego przewrotu, to daleki jestem od brawury, chodzi o to, że wykonanie przewrotu to też pewna technika (tak przynajmniej czytałem) ergo jeżeli ktoś tobą rzuca a ty nie umiesz spaść to resztę robi grawitacja.
Myślę, że sednem sprawy jest faktyczne bycie początkującym i kwestia czy zanim człowiek rozpocznie treningi to powinien pochodzić na gimnastykę, rozciągnąć się, etc. Tak żeby nie mieć tego typu problemów.
Czy to tak wygląda? Czy może grupy początkujące uczy się stopniowo, tak jak jest to w literaturze.
Nie chcę podwarzać czyjegoś autorytetu i dlatego pytam.


z tym basenem to racja - pływanie w dresie to straszna męczarnia. :wink:

jeżeli chodzi o resztę - no nie wiem co wyscie tam na tym pierwszym treningu robili, ale rzucać sobą po macie to lekka przesada. więcej szacunku dla partnera :wink: :) :)
tak powaznie - skoro wiedziałeś, że jak już się oderwiesz od ziemi to będziesz miał kłopoty z przyziemieniem, to może trzeba było powiedzieć temu gościowi w czarnej spódnicy coś w stylu:
- "E mistrzuniu! mnie się narazie ciężko ląduje, więc może będę się tutaj z boczku (akcentuj rozdzielność "z" i "boczku", bo jak powiesz jednym ciągiem to mozesz dostać z liścia czyli atemi :wink: ) turlał tak dla wprawy co?"
Zkładam oczywiście, że masz więcej niż 10 lat i potrafisz odróżnić co dla Ciebie dobre a co nie no i szpanowanie przed dziewczynami za wszelką cenę masz za sobą.

pozdrawiam

kurm
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
ja powiem jedno do nas do grupy na nowy sezon doszło sporo nowych osób i min przyszedł taki Pan wiek kolo do 35 lat sadzac po wieku syna
i na pierwszym treningó cwiczylismy przewroty i pady oczywiscie w niskiej pozycji (kóre ja sam zajazylem gdzies po miesiacu) i ten Pan aqrat trafił kolomnie i sensei żekł "patrz na tego w pizdżamie obok" i Pan zalapał pady na 1 treningó a naprawde niewyglada na sportowca a kondyszke to totalnie ma zjechaną
ale jak bedzie brał ze mnie przykład do będąz niego ludzie :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
A co, nie ucza tam rolek na samym poczatku??? 8O
  • 0

budo_mik35
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???

A co, nie ucza tam rolek na samym poczatku??? 8O


ano nie :!:
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Mam nadzieję, że nie masz nic przeciw innym sztukom walki - ja trenuję karate. Chciałem podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem. Zanim poszedłem pierwszy raz na trening do Dojo (wiedziałem wcześniej, gdyż kilkukrotnie przyglądałem się treningom, że trudno oczekiwać grupy wyłącznie początkującej - bedę od pierwszego dnia ćwiczył z "różnokolorowymi" pasami, zresztą Sensei uprzedzał mnie o tym) przez rok chodziłem na siłownię, biegałem, zbierałem materiały, zaglądałem do Dojo, a przez ostatnie kilka miesiecy również rozciągałem się w domu. W ten sposób wszedłem w trening "jak w masło" i nie byłem w tyle jeśli chodzi o ogólne przygotowanie - dzięki temu naprawdę korzystałem z każdego treningu i nie miałem urazów, naciągnięć mięśni itp, zaś od Sensei słyszałem (i słyszę) merytoryczne uwagi dotyczące technik, a nie mojego przygotowania. Z całym szacunkiem dla Ciebie, MILK35 - uważam, że sztuka walki wymaga od nas dużo, to my mamy się Jej poświęcić. Jeśli nie traktujesz Aikido jak zabawę, a jak Drogę - niech będzie to dla Ciebie pierwszą lekcją. Jeśli to tylko zabawa - bardzo Ci współczuję, szkoda tylko, że nie wybrałeś jakiegoś klubu sportowego, gdzie można oczekiwać "pracy od podstaw".
Pozdrawiam Ciebie serdecznie, mając nadzieję, że nie zostanie śladu po kontuzji.
Początki są zawsze trudne. Ale najważniejsze - wytrwać.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Bardzo przepraszam za pomyłkę w nicku, mik35. Wybacz.
  • 0

budo_cardan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Teraz doceniam nasza rozgrzewke i te wszystkie przewroty w te i spowrotem przez cala sale...

Moja nauka padania trwala (i nadal nie zawsze wychodzi) jakies 2 miesiace (orlem nie jestem) wiec zycze wytrwalosci
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
moim zdaniem najlepiej sie ćwiczy na twardym podłożu typu asfalt
lub ubita ziemia bo wtedy człek sie bardzo szybko uczy ale trzeba zaczynaćod suwari waza bi idzie sie połamać
Przykład: przed wakacjami próbowałem wysokie mae ukemi na parkiecie i jakos mnie łopatka szarpała potem a na wiosce świczyłem sobie z dzieciakami na trawie potem na ziemi i teraz parkiecik to piqś
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Hmmm ja swą naukę zaczynałem od padania i od podstawowych technik, więc trochę to dziwne że nikt nawet nie pokazał ci cokolwiek jak taki pad wygląda. U nas w tej chwili jest taka sytuacja- przyszła narazie jedna początkująca, i na pierwszym jej treningu my robiliśmy swoje, a koleś w hakamie ( nie prowadzący ) podszedł do niej i zaczął instruować ją jak padać, zresztą techniki wykonywała te podstawowe. Więc myślę że można to zorganizować nawet jak jest jedna osoba w grupie osób ćwiczących jakiś czas. Tylko jest to kwestia prowadzącego, albo sam zauważy, albo ty mu powiesz że jesteś pierwszy raz i jakiś inny zestaw treningowy byś chciał :lol:

pozdro
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
budoka dobbrze pisze- trzeba sie przygotowywac do treningow rowniez poza sala/dojo. nie musi to byc od razu silka, biegi po 10 kolisow. zaczyna sie od 2-3 sesji jogigngowych w tygodniu, do tego ogolna gimnastyka-rozciaganie,pompeczki, drazek itd. jak sie ma w domu hantle i tego typu zelastwo tez nie zawadzi.
sam trening to za malo,optrzebna jeszcze "zaprawa"
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???

Z całym szacunkiem dla Ciebie, MILK35 - uważam, że sztuka walki wymaga od nas dużo, to my mamy się Jej poświęcić. Jeśli nie traktujesz Aikido jak zabawę, a jak Drogę - niech będzie to dla Ciebie pierwszą lekcją. Jeśli to tylko zabawa - bardzo Ci współczuję,


Budoka bez przesady :roll: nie każdy musi od razu traktować aikido jako drogę :wink: - szczególnie na pierwszym treningu przestraszony . Aikido można też traktować jako zabawę, formę rekreacji (nie mylić z prokreacją :wink: ) jak kto postrzego aikido to jego sprawa i nie ma tutaj czego współczuć :roll: Do takiego podejścia połowa ludzi dochodzi po latach treningu. To że Ty traktujesz to bardzo poważnie - świetnie!! Ale innym daj się po prostu bawić bo znam wielu którzy mają takie podejście i są lepsi technicznie (i mniej zakompleksieni :wink: ) niż Ci oświeceni :wink:

Desper (Mimo tego co napisał powyżej - oświecony, czytaj: traktujący aikido jako drogę 8) )
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
O.K. Desper, masz rację.
Chciałbym wyjaśnić, że z tym współczuciem - chodziło mi o uraz, jakiego doznał mik35 (współczułem mu bólu i faktu niemożności trenowania), nie zaś o sposób podejścia do sztuki walki.
Ja urazy odbieram z pokorą, jako lekcje moich braków w technice.
Nie jestem "oświecony" i nie uważam się za lepszego, niż inni - jestem przeciętny w mojej grupie - po prostu baaaardzo lubię moje treningi i nie wyobrażam sobie robić cokolwiek innego, stąd mówię, z zaangażowaniem, ale wcale nie tak śmiertelnie poważnie, o "Drodze", którą idę i chcę iść.
Pozdro -
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
Urazy się zdażają .... prędzej czy później ... w większości wypadków nie jest to wina instruktora, ale samych ćwiczących 8)
Jeśli Mik35 doznał go na początku to pech ... jedyne co mu życzyc to szybkiego powrotu do zdrowia i dalszego samozaparcia w ćwiczeniu. :)
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
To Budoka:
W takim razie sorki, mój błąd :oops: źle Cię zrozumiałem. A co do tego oswiecenia i umiejętności to absolutnie nie piłem do Ciebie, pisałem ogólnikowo, bo zauważyłem takie tendencje.

pozdróffka :wink:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pierwszy trening - czy tak to powinno wyglądać???
kurde, niektórzy to się szybko padów uczą, ja musiałem sobie połamac obojczyk po roku treningów (z wydatną pomoca kolegi), by do mnie dotarły pewne fakty. Pogratulować, dwa miechy i ktos umie pady, łoł :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024