Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
Nadal nic nie zrozumiałeś... ale to już widocznie te modele tak mają
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
kolego WTsun, pisz i wypowiadaj sie normalnie tak zeby wszyscy Cie mogli zrozumiec ot tyle. Twoje wypowiedzi sa bardzo stronnicze i aroganckie. Jesli nie wiesz powiedz, a Ty stawiasz sie okoniem i naciagasz w inna strone i z zupelnie innej beczki - stad te nieporozumienia.

kolega WTC (kojarzy mi sie z dwoma wiezami) slusznie zauwazyl nasze formy wypowiedzi. To, ze uzywam roznych okreslen na Waszego nauczyciela znaczy, ze wiadomo o kim mowa. Nie chce mi sie pisac jego pelnego imienia i nazwiska wiec uzywam albo skrotow albo zamiennikow coby smieszniej i ciekawiej bylo.

Jak dla mnie Lonia Ting :wink: to czlowiek jak kazdy inny. Tak samo je, spi i pierdzi jak ja :) wiec jak dla mnie niczym specjalnym sie nie wyroznia. Nie bede bic przed nim poklonow.

Wiekszosc z Was uzywa pseudonimow na tym forum, nawet nie wiadomo z kim sie ma przyjemnosc rozmowy wiec pozartowac mozna :)
  • 0

budo_lal
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

Tak samo je, spi i pierdzi jak ja wiec jak dla mnie niczym specjalnym sie nie wyroznia


Niekoniecznie, jak zeznają wtajemniczeni pierdzi w sposób zbliżony do Yip Mana. To podobno dodatkowo potwierdza jego bliskie z nim związki...
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

A obrzed "usynowienia" czy jakos tak przyjecia na prywatnego ucznia? Ten z piciem herbatki, klekaniem i cudami? Moze koledzy przebywajacy co jakis czas w Chinach sie wypowiedza?


to chyba do mnie :) w sumie to nie ejstem pewien bo ja tu mieszkam a nie przebywam co jakis czas :wink: 8)

jest tak jak napisal tsailifo :!: jezeli uczys sie od kogos i jestes jego oficjalnym uczniem to nawet jak przedstawi Cie swojemu nauczycielowi to i tak zawsze bedziesz mial linie od niego tzn twojego pierwszego nauczyciela i nie przeskakujesz teraz na rowny poziom z nim :!:

Chinczycy sa bardzo czuli na takie rzeczy i sam znam nostwo historii na ten temat i jezeli to co tsailifo napisal jest prawda to Ting oszukuje co do swojej linii
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
Mam nadzieję że teraz wszystko jest jasne !!! 8)
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

kolega WTC (kojarzy mi sie z dwoma wiezami) slusznie zauwazyl nasze formy wypowiedzi.

ej, to nie bylem ja, co to kurnia za przyklejanie do mnie cudzych tekstow :!: :evil:

to chyba do mnie w sumie to nie jestem pewien, bo ja tu mieszkam a nie przebywam co jakis czas

tak sobie wlasnie pomyslalem, ze wypowiedz osoby przebywajacej na miejscu bylaby budujaca :lol:

osobiscie (z calym szacunkiem dla szanownych mistrzow ancestorow) nie przywiazuje az tak wielkiej wagi do konfucjanskiego rytualu jak chinczycy. Zwlaszcza w tytulach. Przeciez nie zdobede szacunku wsrod uczniow tym, ze nakaze im zwracac sie do siebie "o Boski" czy jakos smieszniej :?: Co nie zmienia faktu, ze tradycja jest cenna nauczycielka wartosci.
Z drugiej strony - mam nadzieje, ze sie nie myle w tym momencie - Yip Man tez mial kilku nauczycieli i jakos dawal sobie z tym rade. :roll: W dodatku z roznych linii przekazu :)

Niech moc bedzie z Wami wszystkimi (i ze mna tez) :wink:
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
Jak widać i chyba wszystkim wiadomo Yip Man miał dwóch nauczycieli :

1. Leung Bik (syn Leung Jan'a)
2. Chan Wan Shun (uczeń Leung Jan'a)

Dołączona grafika
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
[quote name="wtc"] ej, to nie bylem ja, co to kurnia za przyklejanie do mnie cudzych tekstow :!: :evil:

sorry, zwracam honor, tu chodzilo o Mr Gapiszona
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
Ale który z nich byl jego shifu?

Można mieć wielu nauczycieli - uczyć się od wielu nauczycieli, ale w tym wypadku, o ile zastosowanie mialy tradycyjne reguły, ceremonia bai shi itp, to jeden powinien być shifu, a drugi shibo lub shishu (w zależności od tego, czy byl starszy, czy młodszy od shifu).

Myślę, że pewien problem wynika z braku bezpośredniego przełożenia terminów chińskich. Gdy rozmowa odbywa się w języku chińskim, pewne rzeczy są jasne. Często tłumaczenie na inny język tworzy niejasność.

Po polsku można powiedzieć, że było się czyimś uczniem zarówno gdy bylo się dizi (tudi), jak i wtedy gdy się bylo xuesheng. Po angielsku już stosuje się rozróżnienie disciple/student. Więc ktoś kto uczyl się najpierw u kogoś, i został jego tudi, może się oczywiście uczyć od jego nauczyciela, ale nie jest jego tudi. Podobnie gdy uczy się u shixionga, czy shidi swojego shifu (czyli u shibo lub shishu), też nie jest tudi swojego shibo/shishu.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

Jak widać i chyba wszystkim wiadomo Yip Man miał dwóch nauczycieli :
1. Leung Bik (syn Leung Jan'a)
2. Chan Wan Shun (uczeń Leung Jan'a)

co jest jasne i oczywiste - natomiast zaden z nich nie przekazal Yip Manowi do konca swych tradycji a tymbardziej nie wyznaczyl na mistrza stylu.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
tak naprawde to instruktorem ktory wprowadzil Yip Mana w system byl najstarszy uczen Chan Wah Shuna - Ng Chung So (uwaga - nie jestem pewny na 100% poprawnosci tego nazwiska). Pozniej Yip utrzymywal jeszcze kontakty z innymi nauczycielami z Fatshan do czasu swego wyjazdu do Hong Kongu.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

A obrzed "usynowienia" czy jakos tak przyjecia na prywatnego ucznia? Ten z piciem herbatki, klekaniem i cudami? Moze koledzy przebywajacy co jakis czas w Chinach sie wypowiedza?


to chyba do mnie :) w sumie to nie ejstem pewien bo ja tu mieszkam a nie przebywam co jakis czas :wink: 8)

jest tak jak napisal tsailifo :!: jezeli uczys sie od kogos i jestes jego oficjalnym uczniem to nawet jak przedstawi Cie swojemu nauczycielowi to i tak zawsze bedziesz mial linie od niego tzn twojego pierwszego nauczyciela i nie przeskakujesz teraz na rowny poziom z nim :!:

Chinczycy sa bardzo czuli na takie rzeczy i sam znam nostwo historii na ten temat i jezeli to co tsailifo napisal jest prawda to Ting oszukuje co do swojej linii


ok, ale z tego co pisał tsaliffo to LT jest uczniem YM - co sie nie rozmija z prawdą, nie ma tam nigdzie napisane ze jest jego 'synem' [chyba ze gdzies indziej tak jest?

zaczyna sie robic merytorycznie ciekawei - dziękuje...

Dacheng - wiesz moze jakie stosuje sie okreslenia na uczniow i studentow po kantonsku?
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

ok, ale z tego co pisał tsaliffo to LT jest uczniem YM - co sie nie rozmija z prawdą, nie ma tam nigdzie napisane ze jest jego 'synem' [chyba ze gdzies indziej tak jest?


Ty faktycznie jesteś przybity i do tego ślepy !!!
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
panowie, ale profesjonalna wyszla dyskusja :)
Tsalilifo umiescil piekny schemat, ale racje ma tez Ving, bo niejaki Ng Chung rowniez zajmowal sie edukacja YM (moze jako sihing), czyli mamy juz trzy istotne osoby (choc wg. przekazu, ktorego mnie nauczano naistotniejsze mialo byc spotkanie Leung Bikiem) :idea:
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!

Dacheng - wiesz moze jakie stosuje sie okreslenia na uczniow i studentow po kantonsku?


Nie znam kantońskiego.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o tradycję Wing Tsun Kuen !!!
Ta terminologia, wraz z wymowa kantonska, jest wyjasniona na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wszystko jest ladnie rozrysowane na schemaciku pod adresem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dolaczam sie uprzejmie do prosby Gapiszona o nie obrazanie sie na forum, ani bezposrednio, ani posrednio (poprzez uzywanie lekcewazaco-pogardliwych zamiennikow nazwisk).
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024