Skocz do zawartości


Zdjęcie

BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_tob
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
biegalem codziennie rano na pewnien dystans w terenie (droga gruntowa, miejscami przechodzaca w asfalt, gorki, pagorki, duzo nierownosci) no i co pewnie dziwne nie jest zaczely sie klopoty ze stawami kolanowymi... teraz ograniczylem biegi na co drugi-trzeci dzien a w przerwach jazda rowerem i dlugie marsze.

pytanie jest nastepujace:

1) jakie sa najlepsze farmaceutyki na stawy (tabletki glownie, moga byc masci)

2) jak cwiczyc zeby "bylo dobrze" i nie rozwalic sobie kolan (sadze za biegi co drugi-trzeci dzien to optymalne rozwiazanie)


PS
najbardziej interesuja mnie dobre leki na stawy(moglbym pojsc do lekarza, ale pewnie nie jedna osoba na vortalu miala juz po kilka takich kontuzji i moze co nieco powiedziec o skutecznosci niektorych specyfikow)


pozdr
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Lekarz. Ja wiem, ze nie tej rady chciales ale lekarz.
Ja raz zlekcewazylem, drugi, potem jeszcze chcialem trzeci i niestety nie dalo rady. Szczerze mowiac gowno mozna robic majac uszkodzony staw kolanowy.
  • 0

budo_tiana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Dokladnie. Z Kolanem nie ma zartow skonsultuj sie najlepiej z lekarzem.
  • 0

budo_felipe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:się wziąłem?

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Na kolana:
kolagen i glucozamina (glucosamine) te związki przyspieszają regenerację stawów, wzamcniają ścięgna i odbudowują chrząstkę. Opóźniają zmiany i zapobiegają kontuzjom. Kolagen mozesz znaleźć w galaretkach a glukozamine w tabletkach lub preparatach do picia (arthryl). Optymalna dawka to ok 1500 siarczanu glukozaminy z KCl. Prócz samej glucosaminy takie preparaty zawierają witaminy c i czasami E. Jest wiele preparatów na rynku, ale na poczatek i tak polecam wizytę u lekarza. Ja brałem Arthryl. Zjadłęm dwa opakowania i było ok. Wadą jest cena. Taka kuracja trwa ok 6 - 8 tyg. Niektóre preparaty zawierają dodatkowo siarczan chondroityny, ale są różne opinie na temat jego skuteczności. Generalna opinia jest taka, że może utrudniać lub osłabiać działanie glukozaminy. Dorzucam jeszcze link do ćwiczeń (co prawda robiłem to już raz, ale........ 8) :[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal na PM albo tutaj.
Pozdrawiam
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Najważniejsze są buty. Musisz kupić odpowiednie buty do biegania, które zapewnią po pierwsze optymalną amortyzację, a po drugie skorygują ułożenie Twojej stopy przy kontakcie z podłożem.
Nieodpowiednie buty mogą zaszkodzić naszym stawom. Większość biegaczy doznaje kontuzji właśnie z powodu źle dobranych lub zużytych butów. Podczas biegu, na nasze stopy działa siła trzy razy większa od masy ciała, dlatego buty do biegania powinny mieć dobrą amortyzację oraz zapewniać stopie stabilność. Poza tym, ważne jest dopasowanie buta do typu stopy.

Jak znaleźć dobre buty dla siebie?

Interakcja, jaka zachodzi pomiędzy stopą a butem sprawia, że wybór odpowiednich butów to bardzo indywidualna decyzja. Każdy ma własną technikę biegania, a sposób, w jaki stawiamy stopę na podłożu decyduje o typie butów, który odpowiadałby naszym potrzebom.

Pronacja

Podczas biegu, kiedy tylna część stopy uderza o podłoże, ciężar ciała jest przenoszony najpierw na zewnętrzną część stopy, a dopiero potem na wewnętrzną – ten obrót stopy to pronacja, zwana również nawracaniem. Pronacja to część naturalnego mechanizmu amortyzacyjnego stopy. Nadmierna pronacja, kiedy opieramy się zbyt szybko i za bardzo na wewnętrznej części stopy, może jednak zwiększyć ryzyko kontuzji. Niskie sklepienie stopy (płaskostopie) z reguły łączy się z nadmierną pronacją.

BUTY KORYGUJĄCE

Niektóre buty do biegania są zaprojektowane, tak, aby zapobiec nadmiernej pronacji.

Neutralne (stability)- dla biegaczy, którzy nie mają nadmiernej pronacji oraz normalne stopy.

Amortyzujące (cushioned)- przy średniej pronacji, preferowane dla osób o łukowatej stopie.

Trzymające (motion control) – dla biegaczy o średniej aż do nadmiernej pronacji i płaskich stopach. Buty tego typu są dość ciężkie i zapobiegają niewłaściwemu przekrzywianiu się stopy do wewnątrz.

Supinacja - mała pronacja, zwana też (odwróceniem)-biegacz przenosi ciężar do wewnątrz stopy, później niż powinno mieć to miejsce, przez co jego stopa gorzej absorbuje wstrząsy. Stopy o wysokim sklepieniu (łukowate) oraz wycieranie się podeszwy od zewnętrznej strony buta wskazują na supinację. Dla biegaczy z małą pronacją najlepsze są buty amortyzujące. Należy unikać butów neutralnych lub trzymających, które chronią stopy przed nawracaniem.

Na koniec polecam inne forum - przeznaczone tylko dla biegaczy. Adresu nie podam, bo regulamin na to nie zezwala, ale z powodzeniem trafisz tam wpisując "bieganie" w googlach :)
  • 0

budo_grazka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
tob!
Przede wszystkim daj odpoczac kolanom - zero biegania.
Beda nadal bolec - idz do lekarza, ale najlepiej jakiegos z dobra opinia (moze ktos z forum ci poleci) :wink:
A gdy poczujesz sie lepiej = dobre buty (amortyzujace) + niebieganie na pietach.

Z glukozamina uwazaj - podobno przyspiesza regenerację stawów, ale czytalam gdzies na forum wspinaczkowym, ze w trakcie jej przyjmowania dochodzi najpierw do "rozmiękczenia" chrząstki stawowej i dlatego nie powinno sie obciazac stawow w trakcie kuracji :( Czy to prawda? Nie wiem! Moze jakis lekarz sie tutaj wypowie :wink:

Sam niczego na wlasna reke nie lykaj (no, moze witamine C) - tylko idz do specjalisty

Zycze zdrowka i pozdro
  • 0

budo_nishruu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Mnie ortopeda na regeneracje stawow przepisal Athryl - siarczan glukozaminy. Drogie, ale skuteczne.
  • 0

budo_felipe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:się wziąłem?

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Ja też brałem arthryl. Przepsiał mi to ortopeda. Zjadłęm aż dwa opakowania. No cóż drogie to jest, ale skuteczne.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
No Athryl, to tylko jeden z wielu dostępnych teraz na rynku preparatów zawierających siarczan glukozaminy. Ja np. stosowałem Artreum - też siarczan glukozaminy w kapsułkach 500mg. Dawka dzienna, to tak jak saszetka Atrylu - 1500mg, czyli 3 kapsuły. W opakowaniu 60 kapsułek, czyli 20-dniowa kuracja za 22zł. Producent: Puritan's Pride Bohemia - USA

Co do efektu rozmiękczającego to też słyszałem o nim, ale wg. wszelkich zaleceń stosowania glukozaminy, jest również wyszczególniony przypadek wytężonego wysiłku związanego z obciążaniem stawów i sportowców wyczynowych - znajomy lekarz opowiadał mi o badaniach przeprowadzonych nad Athrylem przez niemieckich specjalistów i wynikało z nich, że działanie jest praktycznie iluzoryczne. Wobec tego bardzo sceptycznie podszedłem do glukozaminy, nie wierząc zbytnio w efekt jej działania, jednak po 2 miesiącach sam wyraźnie go odczułem. Lepsza ruchomość w stawach, zniknęło denerwujące strzelanie przy każdym ruchu.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
W zeszłym roku brałem Artresan i rzeczywiście mi pomogło, nadgarski przestały stukać przy każdym ruchu. W czasie kuracji wspinałem się(niezbyt intensywnie), ale nie zauważyłem jakiś dolegliwości związanych z rozmiękczaniem stawów.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
co do Artresanu, kiedys pojawily sie zastrzeżenia odnośnie czystości glukozaminy, jak rowniez poczatkowo byl to chyba chlorek glukozaminy, potem na opakowaniach zaczal sie pojawiac siarczan glukozaminy...ja juz sam nie wiem z czego to robią, poniżej wklejam zestawienie preparatów glukozaminowych (zapozyczone):

1) Artreum
Siarczan glukozaminy, 500 mg/kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 3 kaps./dzień
opakowanie - 60 kaps.
cena - ok. 24 zł.

2) Artresan
Siarczam glukozaminy, 500 mg/kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 3 kaps./dzień
opakowanie - 42 kaps.
cena - ok. 22 zł.

3) Arthrostop
Siarczam glukozaminy, 500 mg/kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 3 kaps./dzień
opakowanie - 42 kaps.
cena - ok. 24 zł.

4) Glukozamina Zdrovit (musujące)
Siarczam glukozaminy, 500 mg/tab. rozp.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 1 tab./dzień
opakowanie - 20 tab.
cena - ok. 11 zł.

5) Glukozamina Zdrovit
Siarczam glukozaminy, 500 mg/kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 3 kaps./dzień
opakowanie - 42 kaps.
cena - ok. 22-24 zł.

6) Arthryl
Siarczam glukozaminy, 1500 mg/szaszetka
opakowanie - 20 szaszetek
cena - ok. 90 zł.

7) Hi Tec Glucosamine
Siarczan glukozaminy 1500 mg
Dawkowanie zalecane przez producenta - 3 kaps./dzień
opakowanie - 60 kaps.
cena - ok. 32 zł.

8) GLUCOSAMINE 900
Siarczan glukozaminy 900mg/kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 2 kaps./dzień
opakowanie - 120 kaps.
Cena - ok. 55 zł.

9) Glucosamina Plus Ekstra Strong
Siarczan glukozaminy 2KCl - 1500 mg
Siarczan chondroityny - 1200 mg
opakowanie - 90 kaps.
Dawkowanie zalecane przez producenta - 2 kaps./dzień
Cena - ok. 290 zł.

10)OLIMP Glukosamine
Siarczan glukozaminy 2KCl - 1000 mg w tym:
-siarczan glukozaminy 750 mg
-chlorek potacu 250 mg
vitamina c 30 mg
Zalecane dawkowanie 2 kap/dzien
ilosc kaps w opak - 60
cena - 25-27 zl

az mnie kolano zaczelo bolec :P
  • 0

budo_felipe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:się wziąłem?

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...

poniżej wklejam zestawienie preparatów glukozaminowych (zapozyczone):

wiem nawet skąd :) Pozdro 600
  • 0

budo_power-zone
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 416 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Jak czytam i slucham tego wszystkiego to szkoda mi slow! Wkurzaja mnie Ci lekarze, szkoda mi bardzo biednych emerytow ktorych naciagaja, bo taka jest prawda. Ktos ma w tym interes zeby poleca piekielnie drogi Arthyl, jak sa kilka razy tansze odpowiedniki a dzialanie i efekt ten sam!

Niechce byc stronniczy itp., pragne jedynie zeby klienci stosujacy preparaty sugerowane przez nasz sklep mieli jak najlepsze efekty za wydane pieniazki. Sugeruje preparat nr. 1 jezeli idzie o glukozamine Olimp 60 (25 zl) lub 120 kap (41 zl). Chociaz sa u nas preparaty glukozaminowe nawet po 100 zl, ale po co przeplacac?
  • 0

budo_ksiq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
az mi sie zimno robi jak to czytam.. dziesiatki masci, lekarze, referaty na temat butow... a przeciez sprawa jest prosta:
NIE BIEGAJ CODZIENNIE
dawaj odpoczac stawom, a jak bola to zrob sobie np tydzien przerwy i dopiero wracaj do treningow.. i tyle
  • 0

budo_v0y
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
No własnie po co przepłacać...
W aptekach sa preparaty na glukozaminie, sklad ten sam co w przypadku Olimpa, 60 tabsow - 17 zl.
Pozdrawiam
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Własnie sobie kupiłem butki Mizuno Wave Rider VII. obaczym, co na to moje kolanka.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Nie biegaj po twardej nawieszchni (takiej jak beton) - najlepiej po piasku, trawie itp.

Glukozamine bralem swojego czasu - chyba nawet mi pomogla ;) Koszt nie taki wielki, raczej warto zainwestowac.

Pozdrawiam
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
A na moje chore kolana mój ortopeda (specjalista, jakich mało) zalecił bieganie tylko po asfalcie, a nie na miękkim. Chodzi o to, żeby stopy były jak najbardziej stabilne. Ale każdy przypadek należy traktować indywidualnie...
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
1. dobre buty.
2. biegac po miekkim ( jak masz lasek w okolicy, albo cos z piaskiem ).
3. jedz ta glukozamine ( ja zaczynam od jutra ).
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BIEGANIE A STAWY KOLANOWE...
Lord, te buty kupiłeś w Polsce? W jakiej cenie?

I daj znać za jakiś czas jak się sprawują.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024