Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy damast by Tlim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Nowy damast by Tlim
O coś takiego zrobiłem :)
19cm, ostrze 9cm.
Damast około 100 warstw.
Rękojeść = drewno sapel, poroże jelenia, mosiądz.
Dołączona grafika
Więcej fotek tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mam nadzieję że się spodoba :)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
No piękny - zresztą jak wszystkie twoje. Koniecznie odpowiedz mi na pytania jakie zadałem ci na PW. Mam jeszcze jedno: czy damast da się skuwać ogrzewając go w koksie, czy trzeba raczej używać węgla drzewnego (chodzi i zawartość siarki w koksie)
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Mam nadzieję że się spodoba :)


Podoba się, podoba :wink: ...Piękna głownia, profil, szlif i ten damaścik poklon . Mam jednak dwa ale - styl rękojeści i właściwości krawędzi tnącej. Co do pierwszego to oczywiście kwestia gustu, mi się po prostu podoba bardziej surowe wykończenie (samo drewno lub drewno+stal) ale jeśli chodzi o głownie to zastanawiam się jak będzie trzymać ostrość taka plecionka stali sprężynowej z niskowęglówką...
Tak czy inaczej gratuluję kolejnego Dzieła!
pzdr
Heimdall
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
tlim, Twoj damast robi wrazenie.
A nozyk, jak zwykle Twoje wyroby, podoba mi sie.

KKamiLL
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

No piękny - zresztą jak wszystkie twoje. Koniecznie odpowiedz mi na pytania jakie zadałem ci na PW. Mam jeszcze jedno: czy damast da się skuwać ogrzewając go w koksie, czy trzeba raczej używać węgla drzewnego (chodzi i zawartość siarki w koksie)

Mail:
"Hej! Konecznie chciał bym się dowiedzieć od ciebie z jakich gatunków stali skuwany jest damast z którego robisz noże, w czym jest wytrawiany, i czy damast się hartuje bo nie słyszałem o tym? Pozdrawiam Mrozik"


Zgrzewam różne gatunki, ten nóż akurat jeśli dobrze pamiętam to stal 60SGH i stal konstrukcyjna. Do większość prób które przeprowadzałem używałem pilników, resorów, stali konstrukcyjnej, przeważnie nie było mi to na 100% wiadomo co to za stal.
Noże wytrawiałem dotyczas np. odrdzewiaczem który zawiera z tego co się nie mylę kwas fosforowy, można również wytrawiać w roztworze kwasu azotowego lub chlorku żelaza.
Damast się hartuje, jak każdą inną stal.
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
jestem naprawdę pod wrażeniem poklon poklon poklon (troche zbyt ozdobny jelec i okolice , ale glownia cudo!)
a umiesz wyczarować regularny dziwer, o czarodzieju? np. jakies paseczki, drabinke moze?
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
No dzięki bardzo - resor mam, konstrukcyjną mam - jutro się do roboty biorę - no i borax oczywiście. Skuwamy w pobliżu górnej temp. kucia tak?
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
Jestem wywalony!!! Stary naprawdę niezły!!!!
A czy dobrze dostrzegłem jakby z drugiej strony damast mniej regularny wyszedł? Ale nawet jeśli.... to bez znaczenia naprawdę super!!!
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim


Mam nadzieję że się spodoba :)


Podoba się, podoba :wink: ...Piękna głownia, profil, szlif i ten damaścik poklon . Mam jednak dwa ale - styl rękojeści i właściwości krawędzi tnącej. Co do pierwszego to oczywiście kwestia gustu, mi się po prostu podoba bardziej surowe wykończenie (samo drewno lub drewno+stal) ale jeśli chodzi o głownie to zastanawiam się jak będzie trzymać ostrość taka plecionka stali sprężynowej z niskowęglówką...
Tak czy inaczej gratuluję kolejnego Dzieła!
pzdr
Heimdall


Ten nożyk to nadal eksperyment, bo tak jak Ci się wydaje parametry trzymania ostrza nie są niestety zbyt dobre. Próbuje obecnie wszelkich metod hartowania tego typu damastu, bo mam jeszcze z niego wykutych kilkanaście głowni. Mam pare pomysłów i może w tym tygodniu uda się się osiągnąć zadawalający efekt.
Obecnie skupiałem się bardziej na walorach estetycznych niż użytkowych, zwłaszcza przy nożach z damastu, ale teraz czas popracować nad tym drugim.
Pozdrawiam :)
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

jestem naprawdę pod wrażeniem poklon poklon poklon (troche zbyt ozdobny jelec i okolice , ale glownia cudo!)
a umiesz wyczarować regularny dziwer, o czarodzieju? np. jakies paseczki, drabinke moze?


Spróbujemy, spróbujemy :)
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
Gratuluję zapału i wytrwałości.
Nóż ładny a damast jeszcze ładniejszy :) . Estetycznie to on wygląda ale czy znajdzie się dla niego zastosowanie?
Jak będą jakieś wyniki dotyczące hartowania i właściwości Twojego damastu po tej obróbce to chętnie poczytam. :)
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
Tlim jak zawsze rozwalasz!!!! piękny jest !!!!
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Gratuluję zapału i wytrwałości.
Nóż ładny a damast jeszcze ładniejszy :) . Estetycznie to on wygląda ale czy znajdzie się dla niego zastosowanie?
Jak będą jakieś wyniki dotyczące hartowania i właściwości Twojego damastu po tej obróbce to chętnie poczytam. :)


Można nim np. listy otwierać i się patrzeć na niego :) :) :)
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Ten nożyk to nadal eksperyment, bo tak jak Ci się wydaje parametry trzymania ostrza nie są niestety zbyt dobre. Próbuje obecnie wszelkich metod hartowania tego typu damastu, bo mam jeszcze z niego wykutych kilkanaście głowni. Mam pare pomysłów i może w tym tygodniu uda się się osiągnąć zadawalający efekt.
Obecnie skupiałem się bardziej na walorach estetycznych niż użytkowych, zwłaszcza przy nożach z damastu, ale teraz czas popracować nad tym drugim.
Pozdrawiam :)


podoba mi sie takie podejscie do sprawy.
Full profi

gratuluje

KKamiLL
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Można nim np. listy otwierać i się patrzeć na niego :) :) :)


no niby tak :)
ale pomysl jakie by to bylo piekne - noz nie tylko wspaniale wygladajacy (damast skuwany) ale tez uzytkowy... ehhh

btw. nozyk jest piekny - ciekawe jak by wygladal gdyby rekojesc to bylo tylko drewno (najlepiej z pinami mozaikowymi ;) ), a garda stalowa... Taki mniej ozdobny... a bardzie uzytkowy...
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Można nim np. listy otwierać i się patrzeć na niego :) :) :)


no niby tak :)
ale pomysl jakie by to bylo piekne - noz nie tylko wspaniale wygladajacy (damast skuwany) ale tez uzytkowy... ehhh

btw. nozyk jest piekny - ciekawe jak by wygladal gdyby rekojesc to bylo tylko drewno (najlepiej z pinami mozaikowymi ;) ), a garda stalowa... Taki mniej ozdobny... a bardzie uzytkowy...


Wszystko z czasem, powoli :)

Na początku były tylko sztylety :)
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
tlim, ale sztylety tez mozna zrobic tak jak pisalem ;)

btw - full tang, albo hidden tang i piny mozaikowe - to moja propozycja dla Ciebie :) nozyki (wszystkie ) beda zaje...ste :)

zeby nie bylo nieporozumien - i tak mi sie podobaja, zwlaszacza sztylety...
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

tlim, ale sztylety tez mozna zrobic tak jak pisalem ;)

btw - full tang, albo hidden tang i piny mozaikowe - to moja propozycja dla Ciebie :) nozyki (wszystkie ) beda zaje...ste :)

zeby nie bylo nieporozumien - i tak mi sie podobaja, zwlaszacza sztylety...


Właśnie myślę sobie nad czymś full tang z pinami :)
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim
Dla mnie jest bomba tak jak teraz,bez zmian! Damast to przedewszystkim stal piękna (dla osoby która w busz idzie albo do lasu jest węglówka) i wykończenie jaknajbardziej gabinetowe..wszystko ok!
Moim zdaniem przemyślany projekt i konsekwentnie realizowany do końca
Taki ładny nożyk leżący gdzieś na wielkim dębowym biurku gotów kopertę otworzyc albo jabłko obrac. Zresztą podejrzewam że profesjonalny damast też nie ma górnolotnych właściwości trzymania ostrza
pozdrawiam
Raffii
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowy damast by Tlim

Rękojeść wykonana została z drewna sapel, mosiądzu i
fragmentu poroża jelenia a następnie pokryta olejem z drzewa teakowego.


to Twoj opis z allegro. ja mam pytanie, co to jest olej z drzewa teakowego? czy to tylko olej do pielegnacji teaku? czy tez uzyles mieszaniny pokostu, terpentyny i czegos tam jeszcze (nie polecam tej mieszanki)?

a o nozu to w sumie nie ma co duzo gadac... rewelacja jak diabli...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024