Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny pas Aikido w rok??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
Witam

Kilka lat temu, zdarzyl mi sie taki okres w zyciu, ze na treningi chodzilem, po jakies 15 godzin tygodniowo... I moje wnioski z tego okresu sa takie:

Moj organizm wytrzymal tylko kilka miesiecy, pozniej bylem osowialy i mialem mala chec do aktywnosci fizycznej. Cwiczenie po ponad 30 godzin tygodniowo wyobrazam sobie tylko wtedy, gdy masz zaplecze odnowy biologicznej: dietetyk, masazysta, sauna, lekarz i Bog wie co jeszcze. Przez rok? Bez powyzszych warunkow to mysle, ze to nie ma sensu... no chyba, ze japonczycy to robokopy ;)

U siebie zauwazylem, na poczatku ogromny wzrost umiejetnosci, ale pozniej duzy regres. W momecie gdy cialo jest zbyt zmeczone, luki odruchowe (pamiec miesniowa) ktore powstaja, zaczynaja przeczyc tym co powstaly wczesniej i mamy taka sytuacje, ze zaczynamy sie poruszac coraz wolniej i mniej skladnie...

Natomiast co do stopni...

ech, po pierwsze to jaki ma sie stopien jest wazne tylko wtedy kiedy chce sie byc nauczycielem, bo czy osoba bez stopnia i "poparcia" jakiejs federacji miala by szanse utrzymac klub na polskim rynku... Tak szczerze to do kogo pojdzie osoba chcaca cwiczyc aikido w Wawie? Do goscia bez stopnia? Do piatego dana? Czy moze do najstarszego klubu w Warszawie? Mysle, ze odpowiedz jest prosta... Stopien jest Ci w tym momecie potrzebny, dopiero zaawansowani adepci nie patrza na stopien swojego nauczyciela tylko na jego umiejetnosci technicze i dydaktyczne.
No i tu wlasnie pojawia sie shodan w rok, dwa czy nawet 3 (a wlasciwie nie pojawia sie). Popatrzcie jak to jest rozwiazane w Polsce. Na przykladzie PFA: kilka wysokich stopni (4 i 5 danow). Wymagania egzaminacyjne pozwalajace zrobic czarny pas w minimum 6,5 roku, pod warunkiem wydania kupy kasy (sumarycznie okolo 1400zl, w tym egzamin na shodan okolo 1000) i uzyskania zgody senseia. Jak dla mnie same klody pod nogami, majace wydluzyc okres po ktorym adept dostaje czarny pas. No coz perspektywa wydania tysiaka na egzamin, na czarny pas, jakos nie wydaje mi sie kuszaca. No coz moze nie musze budowac poczucia wlasnej wartosci na posiadaniu tegoz wlasnie. Natomiast jesli chodzi o Hombu Dojo, glowna kwatere Aikikai, to tam bardzo czesto daja dana na zakonczenie zajec na uniwerytecie, za zaliczenie cyklu zajec z
wf-u. Cykl trwa bodajze dwa lata.
No coz bywa i tak.

Uzdrawiam
Emerque
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
co do kursu senshusei to mozna jeszcze dodac ze na koncu jest egzamin i nie jest powiedziane ze sie go zdaje, to raz, a dwa to to ze istotnie ten kurs jest otwarty dla wszystkich niezaleznie od stopnia i umiejetnosci, ale w sumie to nie slyszalem zeby ktos z europy tam pojechal nie cwiczac wczesniej przynajmniej 2-3 lata...
a kurs jest intensywny - te 8 minut hajime to cos sie komus poprzestawialo... u Nagano Senseia na stazach takie hajime to przynajmniej 0.5h i w gore... a to nie sa intensywne treningi...
mam kolezanke w Monachium, Marie Luise ktora byla na tym kursie i tez fajniaste rzeczy opowiadala - typu stanie w niskiej (80% ciezaru ciala na przedniej nodze, tylnia prosta, jedna z typowych w Yoshinkanie) pozycji podczas tai-no-henko przez 1h... ludzie padali jak muchy...
poza tym do dzis istnieje dosc mocne rozdzielenie cywilow biaracych udzial w kursie od policjantow - tylko czasami maja treningi razem, no i jeszcze jest tak ze czesto dostaje sie stalego partnera na jakis czas i jak sie trafi na poczatkujacego to bida...
no i oprocz tych treningow (dosc intensywnych) musisz sie jakos utrzymac - honbu nie zapewnia ci nic, ani lokum, ani pracy, a kasa idzie (w koncu tokio) - no i jak ktos nie ma pelnego konta to trzeba dodatkowo pracowac - Marie np. jako native speker niemiecki dawala lekcje niemieckiego
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

U siebie zauwazylem, na poczatku ogromny wzrost umiejetnosci, ale pozniej duzy regres. W momecie gdy cialo jest zbyt zmeczone, luki odruchowe (pamiec miesniowa) ktore powstaja, zaczynaja przeczyc tym co powstaly wczesniej i mamy taka sytuacje, ze zaczynamy sie poruszac coraz wolniej i mniej skladnie...


Masz rację, taki intensywny trening- w naszych warunkach, czyli bez odnowy biologicznej itp-jest prostą drogą do zaj.........nia się, a jeśli dodatkowo ktoś pracuje to hmmmm nawet nie chcę myśleć.

A co do czarnego pasa w rok po tym kursie to chyba go dostają tylko dlatego że wytrzymali ten rok :wink: a czy poziom techniczny odzwierciedla tak intensywne nauczanie to podejrzewam inna para kaloszy

Pozdro
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
emerque-te ceny w PFA sa z dupy wziete i bardzo ciekaw jestem,czy uzasadniali by je w taki sposob jak ty.pewnie tak,bo kto ci powie wprost,ze chodzi o dojenie kasy
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
to Macias

Myslalem, ze to wlasnie napisalem. W naszym pieknym kraju, chodzi tylko o lojenie kasy.... a dobrych klubow z dobrymi instruktorami jest jak na lekarstwo, a jesli juz sa to nikt o nich nie wie.....

Uzdrawiam
Emerque
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
O kursie Senshusei można sobie poczytać w "Angry White Pyjamas : A Scrawny Oxford Poet Takes Lessons From The Tokyo Riot Police". Napisal to Anglik, ktory wkrecil sie na ten kurs, gdy po roku pracy w Tokyo jako nauczyciel angielskiego zaczal tyc z bezruchu. Bardzo ciekawa pozycja, sporo ciekawostek o Yoshinkanie.

Dołączona grafika

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

blackgirl: to bardzo ciekawy temat. Niniejszym jako prezydent Internetowej Akademii Aikido przyznaję Ci czarny pas. :)

A mozesz mi powiedziec, za co lekko na mnie najechales?

Nie mogę, bo nie najechałem. :-) To tylko moje ciężkie poczucie humoru....
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

blackgirl: to bardzo ciekawy temat. Niniejszym jako prezydent Internetowej Akademii Aikido przyznaję Ci czarny pas. :)

A mozesz mi powiedziec, za co lekko na mnie najechales? Forum stoi, tematu nie bylo.. z calym szacunkiem,ale wcale nie musisz pisac jak Ci sie nie podoba...
pozdrawiam gorąco
blackgirl

Blackgirl nie ma się co denerwować, mi Kyrielejson chciał przyznać 9dana :) :) :)
  • 0

budo_wia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

Blackgirl nie ma się co denerwować, mi Kyrielejson chciał przyznać 9dana :) :) :)


On też?
A moją propozycją to się nie pochwalisz?
http://budo.net.pl/v...der=asc&start=0
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??


Blackgirl nie ma się co denerwować, mi Kyrielejson chciał przyznać 9dana :) :) :)


On też?
A moją propozycją to się nie pochwalisz?
http://budo.net.pl/v...der=asc&start=0

Sorki, ale chyba rozumiesz, tyle tych propozycji ludzie mi składają że zupełnie o nich zapominam :) :D :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
blackgirl mozna.. zaplacisz i mozna..
BTW.. nie zapchali ci skrzynki po umieszczeniu twoich zdjec na vortalu?
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
JA sie nie obraze za 9 dan...tylko niehc ja zdobede najpierw te wczesjniejsze 8 danów :) ...(LEGALNIE)
  • 0

budo_blackgirl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 456 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ankh-Morpork

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
OT

blackgirl mozna.. zaplacisz i mozna..
BTW.. nie zapchali ci skrzynki po umieszczeniu twoich zdjec na vortalu?

Nie zapchali, a z jakiek okazji mieliby to zrobic??
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

Nie zapchali, a z jakiek okazji mieliby to zrobic??


:wink: :)
I właśnie po tym się poznaje kobiete....

Pancer (wręcz wzruszony)
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
A jak dam moje foty....to kobiety rzucą sie na moja skryznke ???
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
Mam wątpliwości, ale może ci niezdecydowani coś ci prześlą :) :)
Aiki nie zazdraszczaj. Blackgirl ma się czym pochwalić, a ty jesteś brzydki :) :) :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
i stary.. ale za to świetnie gotuje...
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??

Cwiczenie po ponad 30 godzin tygodniowo wyobrazam sobie tylko wtedy, gdy masz zaplecze odnowy biologicznej: dietetyk, masazysta, sauna, lekarz i Bog wie co jeszcze. Przez rok?...


Jeśli harmonogram ćwiczeń i cały plan treningu jest rozłożony na ten okres (jeden rok) to nie wydaje mi się zeby nie było to nie wykonywalne..

....U siebie zauwazylem, na poczatku ogromny wzrost umiejetnosci, ale pozniej duzy regres. W momecie gdy cialo jest zbyt zmeczone, luki odruchowe (pamiec miesniowa) ktore powstaja, zaczynaja przeczyc tym co powstaly wczesniej i mamy taka sytuacje, ze zaczynamy sie poruszac coraz wolniej i mniej skladnie...


Bo trening jest nie poukładany i brak w nim logiki.. maraton to sobie można zafundowac biegając wokół ogródke po 3 h dziennie i tez się zajebiesz.. Pytanie po co? Przez ponad 5 lat miałem codziennie Aikido na wyciągniecie ręki.. 7 dni w tygodniu, kiedy tylko chciałem.. Trenowanie z braku laku, dla zabicia nudy bo mieszkałem 35cm nad Dojo (architektoniczna norma grubości płyty dzielącej kondygnacje budynku pomiędzy salą treningową, a moim pokojem ;) ) Wydaje mi się ze usystematyzowanie treningów jest kluczowym posunięciem, które ułatwi takie intensywne trenowanie.. ów program na pewno nie jest ot tak do przezycia.. Napewno można się tam ostro napocić, ale skoro umiejętności swieżego (w rok) Yudanshy nie odstają od tego z 8 letnim stażem, to warto się ów programowi przyjżeć.. Poza tym cwiczenie rok pod okiem wysokiej pozycji Shihana jest porównywalne z 30 letnim treningiem u "ambitnego" pseudo-sandana ...


Na przykladzie PFA:... ... Jak dla mnie same klody pod nogami, majace wydluzyc okres po ktorym adept dostaje czarny pas.


Walić w takim układzie PFA.. Ćwiczysz dla siebie, czy dla organizacji? gdzie tkwi problem? Potrzebujesz menagera, który Ci egzaminy bedzie ustalał? To jest Twoje Aikido więc się nim dobrze zajmij.. Bozia raczki i język dała, więc samemu załatw sobie egzamin... Czasy Caratu się dawno juz skonczyły... :roll:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
heheh.. jaka organizacja? PFA? pytalem - to nie wiedza kto jest prezesem, wykazalem zawyżanie statystyk w "osiągnieciach" - i cisza.. pytalem o sensowne staże z Hombu Dojo.. cisza..
ale kwestionowac inne stopnie to maja sile.. to jakas sekcja z PFA oferuje 1 dan w rok? Pewnie z pieczatka Hombu Dojo..

".. jest śmiesznie, będzie jeszcze śmieszniej../J.Pietrzak/
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas Aikido w rok??
Uchideshi napisał o godz. 0:43:
Poza tym cwiczenie rok pod okiem wysokiej pozycji Shihana jest porównywalne z 30 letnim treningiem u "ambitnego" pseudo-sandana ...

Można to tylko chyba wytłumaczyć późną godziną pisania :D :lol: :D :lol: :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024