Skocz do zawartości


Zdjęcie

terminologie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
140 odpowiedzi w tym temacie

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
nie, to nie jest wycofanie sie z dyskusji, ale w momencie kiedy większośc z was stara się nie dyskutować, ale uswiadamiać ( nie wiem komu ) "jaki to ja jestem głupi ". to bez sensu.

sprawa rozwoju duchowego ma znaczenie, i właśnie systemy walki tego nie oferują, w odróżnieniu do tradycyjnych sztuk ( nie tylko kendo ). to że ktoś sam duchowo sie rowija świadczy dobrze tylko o nim samym, ale jeszcze raz powtarzam - w systemach walki nie ma wpisanego czegoś takiego jak rozwój duchowy - to tak najprościej mówiąc - i dlatego bez sensu jest nazywac te wsystemy jako 'bushido", na tej zasadzie można i powiedziec że zapasy i boks to też bushido, a to nieprawda.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

W sztukach walki nie ma wpisanego programu wzbogacania życia duchowego, odnajdywania własnej drogi;


no i własnie nieprawda, w tradycyjnych sztukach ten program jest, i na dodatek jest rzeczą najwazniejszą., bushido to własnie droga.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
( sorki za te posty ale nie mam okna edysji popraednich )

i to nie jest tak że wmówiłem sobie że jestem lepszy bo droga samuraja itp. po prostu uważam że tradyjyne sztuki zawieraja w sobie pierwiastek ducha walki, związany z zen, a zen w systemach typu bare-cnuckle, czy mix fighting nie ma.
  • 0

budo_wrezz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Hyakusen. Tak sobie staram się rozgryźć to całe pojęcie bushido i ciągle nie do końca je rozumiem i staram się zbliżyć do konkretu i pomogła by mi pewnie Twoja odpowiedź na następujące pytanie:
Jakie pozytywne zmiany w swoim charakterze zauważyłeś odkąd trenujesz kendo ? Jakie cechy uwypukliły się w Tobie, jakie zanikły ? Mógłbyś mi odpowiedzieć na tak zadane pytanie ?
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
odpowiem ale w prywatnej rozmowie, bo jak to zrobię tutaj, to będzie to następna pożywak dla tych , którzy nie umieją udzielić głosu w dyskusji innego niż obszczekiwanie.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Hyakusen znowu "idealizujesz" tzw. tradycyjne sztuki walki. Zapomniałes o "sprawie karateków". Kiedy to grupa karateków kilka lat temu zajmowała sie włamaniami. widać nie na wszystkich zadziałałał program wzbogacenia duchowego. oczywiście możesz powiedzieć mi ze to wyjatek, że reszta ćwiczacych "tradycyjnie" to kryształowe charaktery. co ty na to?

p.s. nie chce Cie obszczekać poprostu pytam.

a tak offtopic czy gdyby kiedyś ktoś wyzwał cie na pojedynek na ostre miecze (oczywiście sytuacja hipotetyczna), zgodziłbyś sie ?
chodzi mi o motywy dla których ćwiczysz to co ćwiczysz.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
napisałem już niejeden raz że zachowanie zależy od tego kto ćwiczy - widać ci karatecy traktowali bushido podobnie jak lniektórzy tutaj - nie możesz powiedzieć że bushido jest do dupy bo gdzieś tam karatecy okradali - to ich sprawa. i ja wcale nie idealizuję, napisałem też że wiem że rzadko który samuraj potrafił naprawdęprzestrzegać zasad drogi wojownika.

a a propo tego pojedynku - nie zgodziłbym się. ja trenuję dla siebie, a nie dla pojedynków, sprawdzić sie moge podczas keiko, a nie w pojedynku - wogóle uważam że weszelkie formy turniejów zabijają dyucha walki, ewytwarza się niezdrowa rywalizacja na zasadzie " jestem lepszy a on jest gorszy". a trzeba powiedzieć " jestem lepszy niż byłem poprzednio". dlatego nie jeżdżę na zawody, turnieje, staże to inna sprawa.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

wogóle uważam że weszelkie formy turniejów zabijają dyucha walki, ewytwarza się niezdrowa rywalizacja na zasadzie " jestem lepszy a on jest gorszy". a trzeba powiedzieć " jestem lepszy niż byłem poprzednio". dlatego nie jeżdżę na zawody, turnieje, staże to inna sprawa.

to straszne uogulnienie, konfrontacja nie wyklucza w zaden sposob (a wrecz przeciwnie) dazenia do bycia lepszym niz sie bylo, przeciwnik nam w tym pomaga, stawia w sytuacji ktora samemu ciezkoby bylo wytwozyc.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
oczywiście, ale przyznasz że sztuki walki zostały w większości sprowadzone do treningów aby tylko uzyskac jak najlepsze wyniki na zawodach, a nie po to powstały. rywalizacja jasne, ale na zdrowych zasadach, a nie wedle idei " teraz im pokaże" i "cieniasy".
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
powstaly zapewne z checi przezycia, i to wlasnie rywalizacja sportowa wydaje mi sie ta 'szlachetniejsza' droga, tak jak nie mozna patrzec z gory na karate z powodu karatekow-zlodzei, tak nie mozna na sportowcow z powodu tych ktorzy maja cos nie tak z glowa.

sport z definicji ma ksztaltowac i cialo i ducha!!
  • 0

budo_fafar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

nie chodziło o to czy samuraj podążał drogą bushido, tylko o to co współczesant systemy alki opisane wcześniej maja z bushido wspólnego. a mają niewiele, jak ktoś słusznie zauważył brakuje w nich ideologii ZEN. i nie tylko ZEN,

Opacznie zrozumiałeś moje intencje.
Wg. ciebie drogą wojownika może podążać tylko wyznawca buddy i w dodatku wg. sekty ZEN. Coś pomieszałeś.
Co do karateków. Karate nie ma nic wspólnego z żadną religią, to brutalna forma samoobrony - przynajmniej w rozumieniu okinawczyków. Aby było zaakceptowame przez japończyków przyjeło taką, a nie inną formę - między innymi wmieszano i zen.
W kulturze europejskiej, po okresie kopiowania wszystkiego jak leci, formy walki przejęte z kultur wchodnich (nie tylko japońskiej) ewaluowały tak, jak np. karate w Japonii.
Rozumując tak, jak dotychczas dzielisz wojowników na wspaniałych samurajów i motłoch.
Biedny motłoch nie zna ZEN ! Biedny motłoch nie zna feudalizmu ! Biedny motłoch nie wie, co to bushido ! Biedny motłoch nie macha kataną !
Acha sport - rozumiem, że w kendo nie ma rywalizacji sportowej, tylko czyste lewitowanie ;)
Zejdź na ziemie. Prosze.
  • 0

budo_głaziev
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Oczywiście kendo jest nierozerwalnie powiązane z drogą samuraja, rozumiem też, że jest to termin bardzo nadużywany. To że człowiek ćwiczy kendo nie powoduje automatycznie, że człowiek żyje według bushido etc. Ten termin był nadużywany, często był martwy w czasach samurajów, a co dopiero dzisiaj. Dla mnie nie ma znaczenia co ćwiczysz, czy wogóle ćwiczysz, czy postępujesz według drogi samurajów (co mi trochę nie pasuje do teraźniejszości), czy według przesłania Pana Cogito, ważny jest sam fakt. I nie da ci na to gwarancji żaden system, sztuka i inne tam...
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

oczywiście, ale przyznasz że sztuki walki zostały w większości sprowadzone do treningów aby tylko uzyskac jak najlepsze wyniki na zawodach, a nie po to powstały. rywalizacja jasne, ale na zdrowych zasadach, a nie wedle idei " teraz im pokaże" i "cieniasy".


Widac ze nie walczyles na zawodach, tam sie czuje ducha walki, a przeciwnika dazy sie najwiekszym szacunkiem przed, po i w trakcie walki, porazka uczy...wygrana tez...
  • 0

budo_|wojtek|
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mielec

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Ale niektórzy mają tak, że jak wygrają na pierwszych zawodach to im się może w głowach poprzewracać i będą myśleć że są najlepsi.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Hyakusen , czytam tak ten temat i czytam i nie wiem czy sie smiac czy plakac z twoich postow i podejscia do SW.
Odpowiedz mi na jedno pytanie jak , dlugo to Kendo trenujesz ( czy moze zebys sie lepiej poczul kultywujesz) ?
Rok , dwa , takie mam wrazenie.Posluze sie przypowiescia z kregow Zenu ktorym to slowem tak podpierasz to cos czego nie umiesz okreslic slowami.
JEstes jak tak filizanka na herbate , zachlysnoles sie czyms innym od szarej codziennosci , inna idealogia , tym zenem , tym shinajem , napelniles sie tym ( wlasnie jak ta filizanka herbata) do samych brzegow i juz koniec , nic wiecej nie przyjmujesz ( nie wlejesz ) , bo myslisz ze to jest caly swiat.
Koniec pewnie znasz , wylej to , otworz sie i spojrz na te same rzeczy inaczej.Potrenuj jeszcze 10 ,20 jak wytrzymasz to moze 30 lat i wtedy napisz post na ten sam temat
SW czy Bushido to nie siedzenie w zazen i medytowanie o pierdolach przeczytanych w ksiazkach ktore rozumiesz czy nie.Bushido to walka z przeciwnosciami z samym soba.
Czy myslisz ze taki Silva , zapierzajacy 10 godzin dziennie , wychodzacy do walk iz kazdym nie reprezntuje ducha Bushido , a robisz to ty przychodzac na 2 godzinki 3 razy w tygodniu na sale , siadajac na parkiecie i starajac sie na sile zrozumiec o "mizu no koro " .
Mysl sobie tak dalej ale sam i nie denerwuj porzadnych ludzi .
PS
Niedaleko mnie jest symaptyczny , sprawiajacy ludziom duzo doznan i radosci burdelik Eden , uwazasz ze oni tez naduzywaja nazwy ?
  • 0

budo_dollyo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

Widac ze nie walczyles na zawodach, tam sie czuje ducha walki, a przeciwnika dazy sie najwiekszym szacunkiem przed, po i w trakcie walki, porazka uczy...wygrana tez...


"...ot i słowa geniusza." poklon
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

Ale niektórzy mają tak, że jak wygrają na pierwszych zawodach to im się może w głowach poprzewracać i będą myśleć że są najlepsi.


No fakt, dzieciaki tak maja
  • 0

budo_watson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 397 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
Seiken - true...
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie
wogóle uważam że weszelkie formy turniejów zabijają dyucha walki, ewytwarza się niezdrowa rywalizacja na zasadzie " jestem lepszy a on jest gorszy". a trzeba powiedzieć " jestem lepszy niż byłem poprzednio". dlatego nie jeżdżę na zawody, turnieje, staże to inna sprawa.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
podobny belkot mozesz znalezc i u Rysia Murata.

Pozdrawíam MH!
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: terminologie

Hyakusen , czytam tak ten temat i czytam i nie wiem czy sie smiac czy plakac z twoich postow i podejscia do SW.

podobny belkot mozesz znalezc i u Rysia Murata.


no wspaniale dyskutujecie, zamiast cos konkretnego to same proby ponizenia. nie rozumiem tego, skad wy sie bierzecie ?

nnie trenuje niewiadomo jak dlugo, ale wystarczajaco dlugo by miec na ten temat swoja opinie, i powinniscie ja uszanowac, a nie non stop pierdolic jak to ja krótko trenuja, co ja wiem i inne tego typu gówno. zastanówcie się, ja tu przyszedłem dyskutować , ale widzę że to co usłyszałem o vortalu w pełni sią sprwawdza - nie stać was na dyskusję, mam już dość tych marnych prób udowodnienia mi że nic nie wiem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024