Skocz do zawartości


Zdjęcie

styl orla?!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

styl orla?!
ano niedawno spotkalem się z takim pojęciem i opiesm paru technik mianowicie szponów orla..przeczytalem że styl jest bardzo agresywny..
w jakiej odmianie kung fu możaby spotkać te techniki?!i gdzie mógłbym w necie obejrzeć albo poczytać na ten temat konkretniej...
pozdrawiam...i z góry thx za psoty rzeczowe:)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Styl Szponow Orla (Yingzhao Quan albo Yingzhao Fanzi Quan) to wlasciwie cala grupa styli, ktore mozna w uproszczeniu podzielic na odmiane polnocna i poludniowa (polnocna ma bardziej miekkie ruchy i mniej elementow akrobatycznych). Generalnie sa to style imitacyjne (xianxing), gdzie nasladuje sie wlasnie ruchy orla - uderzenia pazurami i skrzydlami, machanie skrzydlami, albo tez orla wlatujacego i zlatujacego ze skaly (tzw. "boks orla i skaly", bedacy cwiczeniem zmian pozycji).
Tradycyjnie powiada sie, ze styl (czy style) zostal stworzony przez generala Yue Fei (notabene postac czesto przewijajaca sie w podaniach o gongfu) w I pol. XII w., jednak pierwszym mistrzem stylu, o ktorym mozna powiedziec cos bardziej okreslonego jest Liu Shijun, ktory mial nauczyc sie od shaolinskiego mnicha Fa Cheng stylu Lian Quan ("ciagla piesc") oraz technik Qin Na. Potem opuscil on swego mistrza i wedrowal udoskonalajac swoj styl - dzisiejszy (dzisiejsze) Yingzhao Quan ma byc jego dzielem. Ile jest w tych przekazach prawdy, trudno orzec, ja bylbym ostrozny, bo to bardzo "sztampowa" opowiastka. :)
Yingzhao Quan ma 7 glownych zasad:

- skakac i oslepiac
- chwytac i podporzadkowywac
- zgniatac i wiazac
- pchac i ciagnac
- podcinac i rzucac
- atakowac punkty witalne i pozostawiac bez oddechu
- ciac zyly i miazdzyc kosci

Generalnie ruchy Yingzhao Quan opieraja sie na bardzo szybkich, niespodziewanych zmianach pozycji i zaskakujacych uderzeniach w punkty witalne (jest takze troche akrobatyki, na poludniu znaczaco wiecej). Sporo Qin Na.
Techniki dziela sie na trzy glowne grupy:

- chwyty i rzuty
- dzwignie
- uderzenia i kopniecia (uderza sie glownie dlonia i palcami, imitujac skrzydla i pazury orla).

No, tyle wiem na ten temat, mam nadzieje, ze chociaz troche pomoglem. :)
  • 0

budo_khaine
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
w Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec. Styl jest podobny do Qi Xing Tang Lang Quan -czyli wiadomo o co chodzi.
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

w Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec. Styl jest podobny do Qi Xing Tang Lang Quan -czyli wiadomo o co chodzi.


Od kiedy te style są podobne do siebie??? Bo ja nie ich nie widzę.
MW
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

w Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec. Styl jest podobny do Qi Xing Tang Lang Quan -czyli wiadomo o co chodzi.

8O :?:
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Może podobnie jak modliszka, szpony orła też są stylem dla kobiet, który mimo wszystko ćwiczą także mężczyźni :D

Tak się styl modliszki skojarzył autorowi artykułu w lipcowym numerze magazynu komputerowego "Enter" ("Orientalne ćwiczenia").

Cytuję:

"Polskie Towarzystwo Kung Fu Modliszki ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) to serwis, w którym panie znajdą oferty dla siebie."

To tak w odróżnieniu od Choy Lee Fut Polska i Stowarzyszenia Sportowego Jow Ga, opisanych we wcześniejszych akapitach.
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

Może podobnie jak modliszka, szpony orła też są stylem dla kobiet, który mimo wszystko ćwiczą także mężczyźni :D

Tak się styl modliszki skojarzył autorowi artykułu w lipcowym numerze magazynu komputerowego "Enter" ("Orientalne ćwiczenia").

Cytuję:

"Polskie Towarzystwo Kung Fu Modliszki ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) to serwis, w którym panie znajdą oferty dla siebie."

To tak w odróżnieniu od Choy Lee Fut Polska i Stowarzyszenia Sportowego Jow Ga, opisanych we wcześniejszych akapitach.


Jak najbardziej Panie znajdą u nas dla siebie pełną ofertę. :) :) :)
Henio i Lizak już czekają. :D
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

w Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec. Styl jest podobny do Qi Xing Tang Lang Quan -czyli wiadomo o co chodzi.


Od kiedy te style są podobne do siebie??? Bo ja nie ich nie widzę.
MW


Kurcze, odruchowo pomyslalem podobnie jak Ty, jednak poszukalem na sieci i wlazlem tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Pewnie, ze widac roznice (wiadomo, ze roznic i podobienstw mozna sie zawsze dopatrzec) ale bardziej sposob poruszania mi wlasnie tanglang przypomina (zwlaszcza to w parach), niz dajmy na to chuojiao, czy xingyi.. Moze orzel orlowi nierowny? :-)
  • 0

budo_khaine
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Mechanika jest podobna, szybkosc jest podobna, techniki sa podobne (przechwyty, etc -tyle, ze tutaj przechwyt akcentuje sie "szponami", a w "modliszce" palcami -jak modliszka) -tu nie chodzi o podobienstwo w formach.
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

Mechanika jest podobna, szybkosc jest podobna, techniki sa podobne (przechwyty, etc -tyle, ze tutaj przechwyt akcentuje sie "szponami", a w "modliszce" palcami -jak modliszka) -tu nie chodzi o podobienstwo w formach.


Mechanika jest zupełnie inna, w modliszce też są przechwyty szponami. Podobieństwa można znaleźć wszędzie w kung fu ale tutaj nie ma ich zbyt dużo. A szybko ćwiczy się wszystkie style czy to baji, pigua czy tanglang.

MW
  • 0

budo_khaine
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
W mei hua nie bedziesz robil kazdej formy na full predkosci (tzn. mozesz, ale moze byc to dosc trudne), w qi xing przechwyty szponami sa, owszem nie zaprzeczam, ale w tym systemie nie stanowi to podstawy (hmm mozesz przypomniec mi w jakiej technice sa szpony? )
Ciwczyles Ying Zhao Fan Zi Men? Bo zakladam, ze Qi Xing cwiczysz/uczysz sie.
  • 0

budo_wysota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Hmm... może ja się nie znam - w końcu Orła nigdy na żywo nie widziałem, ale sądząc nawet po tych klipach co wyżej jest link do nich, to to niewiele wspólnego z Modliszką ma... Na pierwszy rzut oka może tak - przechwyty i niektóre zbicia (bo to chyba są zbicia), ale na tym ew. "podobieństwa" sie koncza. Przeciez (przynajmniej dla mnie) od razu widać, że zupełnie inaczej się ciało zachowuje, inna motoryka jest, a że ruchy są dynamiczne... chyba wszędzie powinny być, co? Modliszka raczej nie jest tu jakimś ewenementem. No, ale jak mówiłem, nie znam się, mówię tylko z obserwacji tych wycinków (chociaż niewiele tam widać) i stylu, który od jakiegoś czasu ćwiczę.

Pozdro!
  • 0

budo_wysota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Ok, dostałem przekaz z innej planety z poleceniem umieszczenia tutaj, więc oto on:

W moim przekonaniu Pan z entera ma racje styl ewidentnie dla kobiet tak wiec w moim imieniu zapraszam wszystkie panie na sekcje modliszki A powaznie : Pozdrawiam Pana z entera - jest chyba dość zaznajomiony ze sztukami walki - jak rozumiem swoj werdykt oparl miedzy innymi na ostatnich zawodach oraz innych wystepach zawodnikow stylu modliszka.......
UFON


  • 0

budo_khaine
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
wg. mnie jesli ktos nie cwiczyl (no, ew. mial jakies wieksze pojecie niz "filmowe") czegos to nie powinien sie wypowiadac na ten temat, a w szczegolnosci jesli chodzi o kung fu, ktore to jest bardzo rozleglym tematem.
Wiec uwazam ze Pan z Entera sie myli.
  • 0

budo_wysota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
Czy ja wiem? W końcu modliszka to "ona", może to dlatego? Tylko czemu szpony orła to też "ona"? Ta "szpona"? Jedna szpona orła, dwie szpony orła...?
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

W mei hua nie bedziesz robil kazdej formy na full predkosci (tzn. mozesz, ale moze byc to dosc trudne), w qi xing przechwyty szponami sa, owszem nie zaprzeczam, ale w tym systemie nie stanowi to podstawy (hmm mozesz przypomniec mi w jakiej technice sa szpony? )
Ciwczyles Ying Zhao Fan Zi Men? Bo zakladam, ze Qi Xing cwiczysz/uczysz sie.


witam,
sporo mei hua widzialem i w dobrym wykonaniu bylo dynamiczne, moze nieco bardziej "okragle" lecz szybkie. w pewnych elementach taiji mei hua
techniki robia wrazenie "zbierania sily" i nastepnie jej eksplozywne przekazanie ( sa tu na vortalu pozamieszczane linki do video ) ale choc jest to specyficzny sposob wciaz jest to robione dynamicznie.

jesli chodzi o roznice ying zhao i tang lang. nigdy nie cwiczylem tego pierwszego w zadnym z przekazow, wiec roznice dostrzegam w oparciu o materialy. na pewnym etapie wszystko, lub prawie wszystko to jest jedno gong fu. ale rozmawiamy o kwestiach technicznych. moim zdaniem tang lang jesli juz to jest zblizony swymi korzeniami i podobienstwem do tong bei, nie do ying zhao. generalnie chodzi mi o specyfike pracy ciala wraz z poruszaniem.
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

Czy ja wiem? W końcu modliszka to "ona " (...)


mow za siebie Witek :wink: :lol:
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
"Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec"

Cześć Andrzej
Zwracam się do Ciebie jako do experta bo się pogubiłem w tych naszych Fan Zi. Czy my tez ćwiczymy w naszym przekazie tę odmiane Fan Zi ???
Jedyne co pamiętam na temat Fan Zi to że ucze się Xiao Fanzi (chyba:)
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!

"Ying Zhao Fan Zi Men nie ma za wiele kopniec"

Cześć Andrzej
Zwracam się do Ciebie jako do experta bo się pogubiłem w tych naszych Fan Zi. Czy my tez ćwiczymy w naszym przekazie tę odmiane Fan Zi ???
Jedyne co pamiętam na temat Fan Zi to że ucze się Xiao Fanzi (chyba:)


Cześć Jarek,

w chuojiaofanzi nie ma yingzhaofanzi. Co do podstylow fanzi w cjfz, to nie wiem czy funkcjonuja gdzies jako odrebne style. :-) Na razie.
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: styl orla?!
w chuojiaofanzi nie ma yingzhaofanzi. Co do podstylow fanzi w cjfz, to nie wiem czy funkcjonuja gdzies jako odrebne style. :-) Na razie.[/quote]

Jak tylko zakończę= zalicze ostatnie egzaminy to uprzedzam, że porywam Cie na duuuze piwo ewentualnie chińska knajpa i zaczne zadawac "uciążliwe" pytania :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024