Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zaczac?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Jak zaczac?
No dobra, przedej czy pozniej i tak ktos by pewnie zapytal...
Jak zaczac bawic sie w robienie nozy? Skad brac materialy, jak obrabiac itp. itd.? Rzeczy drewniane latwiej zrobic, ale wogole nie wiem jak zabrac sie do metalu. Moze maly tutorial?
Pozdrawiam!
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Najlepiej rozne tutoriale, na rozne warunki. Tj. np. "jak zaczac: w mieszkaniu", "jak zaczac: na dzialce" w domku, garazu itd, no moze troche przesadzam ale pewne ogolne kategorie dodalyby przejzystosci.
Bowiem jeden ma swoj warsztat przy domku a drugi potrzebuje jakis rozwiazan "stealth and compact" do mieszkania w bloku [np. ja :) ]
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
To ja też jestem za "stealth and compact" :) ... ja osobiście używam dwóch rodzajów pilników (jeden do profilowania "z grubsza" i drugiego do wykańczania), imadła (bez tego się nie obejdzie) oraz kamienia do ostrzenia noży (tego najzwyklejszego), ja robię tak że owijam jeden koniec grubego pilnika materiałem a drugi koniec gumą (np. z dętki rowerowej), koniec z gumą umieszczam w imadle a koniec z materiałem opieram o ramię, biorę to co chcę obrobić (obecnie nożyczki krawieckie :wink: ) i jazda, gdy z grubsza jest już obrobione wtedy w imadło poziomo wkładam ten pilnik "wykończeniowy"... no a potem już ostatnie szlify na kamieniu... i tyle...tym sposobem idze w miarę cicho ale okroopnie wolno :? :? ....
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Pierwszy jaki nóż zrobiłem to był "neck". Zacząłem od porządnego Gerlachowskiego noża do smarowania masła(!) i pilnika do metalu - pot i łzy... ale się udało. Zrobiony na obozie harcersko-żeglarskim, ot taki mały EDC, był i tak o wieeele lepszy niż blaszane finki w owym czasie (no jasne, bo to już w ogóle było gówno prima sort). Pochwa na szyjkę z drewna, żywicy i sznurka. Nóż się trzymał na wcisk, ale siedział pewnie. Jak sobie to przypomnę... czysta masakra. Ale był, a ja byłem niezły szczyl bo miałem "aż" 13 lat! No i to, że zrobiłem z niego neck'a to jakoś tak "samo" wyszło, bo przecież nigdy wcześniej o neck'u nie słyszałem! Ale był.

Po kilku latach podobnych zabaw przyszedł czas na pierwszy nóż, który na prawdę nadawał się do użytku. Początek liceum... obóż żeglarski. Wspólne ognisko z jakimiś żeglarzami - skautami ze Szwecji. Oczywiście zeszło na noże... rano przy rozstaniu dostałem od nich ostrze do noża puukko ze stali węglowej! WOW, to było coś... rączkę dorobiłem z sezonowanej brzozy, pochwa klasyczna dla puukko. Używałem go przez wiele lat jako wyjazdowego EDC. Co ja mówię, nadal go czasem używam! Dla przyjemności. W każdym razie jest to dla mnie nożyk o tyle ważny, iż pięć lat temu zaistniał w... Blade Magazine! Otóż rok wcześniej wysłałem im zdjęcie i krótki list na temat noży jakie noszę i używam. Jakie było moje zaskoczenie, gdy prawie po roku zobaczyłem tą fotkę w Blade w dziale "Knife I carry":

Dołączona grafika

No a potem to już poszło z górki... stal, piłki, pilniki, szlifierka stołowa. Potem teść zafundował mi dostawkę do swojej stacjonarnej piły tarczowej, a tą dostawką okazała się szlifierka pasowa na pasy o szerokości 5cm! Nie ma regulowanej prędkości, ale można już powalczyć! Oczywiście miękka stal, a potem hartowanie. W Łodzi jest wiele miejsc gdzie można zahartować ostrze. Idziesz do pierwszego z brzegu zakładu "ciężkiego" np. PONAR (robią szlifierki przemysłowe, wiertła, frezy itp.), zachodzisz do hartowni (tu trzeba wykazać się sprytem) z nożem (lub nożami) i czteropakiem żywca. "Pan Kazio", który przez pół życia hartuje różne stale, wita cie z otwartymi ramionami i po paru dniach odbierasz zahartowaną klingę. No i dla tego na razie stosuję proste do hartowania stale, czyli 440C i czasem jakiś najzwyklejsza węglówka. A reszta to już tylko inwencja własna... okładziny, piny, filework. I najważniejsze, to się nie spieszyć - wtedy efekt będzie jak trzeba! Powodzenia!
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Piter, kiedy w takim razie zobaczymy fotki Twoich customow??
Z Twojej wypowiedzi wynika ze po prostu ukrywasz swoje wyroby ale jak w ktoryms momencie wrzucisz cos na forum to kazdemu szczeka z wrazenia spadnie na stale :-)

Tak wiec czekam z niecierpliwoscia na zdjecia

KKamiLL
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Jak zajmowałem się robieniem noży, to sporadycznie sięgałem po aparat... teraz jest odwrotnie. Ale ostatnio nabrałem dobrej motywacji i jak tylko skończę to odsłonię kilka swoich projektów. A w każdym razie, jak już zaczną przypominać noże :)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
To rzeczywiscie pasjonujace, ale tylko rozpaliles moja rzadze wiedzy nie wyjasniajac niczego! Powiedz z czym sie zabrac do tego, jakie narzedzia trzeba miec - maly tutorial, prooosze :wink:
  • 0

budo_mateo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Co do tutoriali, na tej stronce interesujące informacje powinni znaleźć nie tylko początkujący: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?

Co do tutoriali, na tej stronce interesujące informacje powinni znaleźć nie tylko początkujący: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

poklon Wypas, wlasnie o cos takiego mi chodzilo!
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?
Nuuu tak! Piter zrobił nóż, trafił do gazety, a Nam pozostaje tylko wzmianka w Super Expresie, że np. Niejaki Jumbo, podczas szlifowania własnoręcznie robionego noża, po skopaniu szlifu ugryzł wirującą tarczę szlifierki kątowej... :)

Piter, Ty Nas dopinguj, nie załamuj!!! 8)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zaczac?

Nuuu tak! Piter zrobił nóż, trafił do gazety, a Nam pozostaje tylko wzmianka w Super Expresie, że np. Niejaki Jumbo, podczas szlifowania własnoręcznie robionego noża, po skopaniu szlifu ugryzł wirującą tarczę szlifierki kątowej... :)

Piter, Ty Nas dopinguj, nie załamuj!!! 8)

No wlasnie! Jakies wskazowki od doswiadczonych nozorobow... Przekazcie swa wiedze!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024