Skocz do zawartości


Zdjęcie

formy tradycyjne a sportowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_kungfu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

formy tradycyjne a sportowe
Jaka jest różnica między formami tradycjnymi a sportowymi?

Czy można powiedzieć, że te tradycyjne są jak japońskie kata - zestawem technik do walki? Ale widziałem w formach tradycyjnych KF kilka prostych elementów akrobatycznych.

Więc jak to jest? Czy forma przekaza nam przez nauczyciela (nawet stworzona przez niego do potrzeb walki) jest już tradycyjna??
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
Teraz w Chinach jak na zawodach tradycyjnych prezentowane są formy sportowe to uważa się je za "tradycyjne". No cóż taka specyfika. :wink:
Na poważnie formy tradycyjne powinny zawierać techniki do walki niestety nie zawsze te techniki są realne :twisted: Ale to już problem ćwiczących dany system. Inna sprawa że zrozumienie tego przychodzi dopiero z czasem i nie jest niestety szybko.
MW[/list]
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
Jak zawsze w takich tematach można bez końca pisać i spekulować. Trzeba na początku zdefiniować czym jest "forma tradycyjna"?! Dopiero później porównywać i analizować. Jest to zbyt ogólny temat...

Nie wiem czy oprzeć się np. na czasie i tradycyjnośc rozumieć jako "wiek formy" ale jak wiadomo wszystkie przekazy ulegają z zmianom i stare skrypty są dziś róznie oddtwarzane, nie mówiąc o zmianach jakich dokonują sami mistrzowie.

Trzeba pamiętać , że style walki nawet najbardziej tradycyjne są otwarte i żyją, wciąż ulegają jakimś modyfikacjom itd.
  • 0

budo_master of death
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vallinor

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
jak dla mnie formy sportowe to tylko "gimnastykowe świrowanie" :cry:
te techniki według mnie są czysto "pod publiczkę" i już :!:

w formach tradycyjnych istnieją techniki, które można z powodzeniem wykożystać w realnej walce (oczywiście nie wszystkie ) i takie jest moje zdanie :peace:

pozdrawiam wszystkich fanów Tradycji !!
  • 0

budo_jedrek t
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
no tak... nie nazwal bym form sportowych "gimnastykowym swirowaniem". rzeczywiscie formy sportowe maja jak najmniej wspolnego z walka ale nie wiem czy to jest swirowanie... a jesli jest to w to cale swirowanie trzeba wlozyc tyle pracy ze nei wiem czy kedykolwiek w cos tyle wlozyles... jesli tak to chyba powinienes miec choc troche poszanowania do tego sportu... co do tradycji to ja ja bardzo cenie ale nic na to nie poradze ze puki moge to cwicze sport gdyz bardziej mi sie podoba (pewnie za pare lat przezuce sie na tradycje;) )
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
sie mi skromnie wydaje, i tylko wg mojej oceny, że "sportowe" najprościej rozumieć w kontekscie "najbardziej udziwnione", które wymagają znacznego wysiłku gimnastyczno-akrobatycznego (ogólnie bardzo wysokiej sprawności fizycznej jako swoistego przejawu młodzieńczej gibkości, którą na stare lata trudno mówić że się posiada), czegoś w rodzaju wręcz "cyrkowej" demonstracji ala z gimnastyki artystycznej czy łyżwiarstwa figurowego (oczywiście z całym szacunkiem dla tego kunsztu w rodzaju sztuki dla sztuki), jednakże w znacznej części nie mającej wprost przełożenia na praktyczne i realne wykorzystanie/zastosowanie, co jest przejawem rezerwowanym dla tych "tradycyjnych", które nawet jeśli są zmieniane, to po to żeby je dopasować do czasów, okoliczności i rzeczywistości właściwej dla chwili obecnej, najczęsciej wtedy są bardzo proste, oszczędne, wręćz brzydkie dla oka widza postronnego (nieciekawe), ponadto większość systemów nastawionych na praktyczne zastosowania jako pierwszoplanową metodykę (szczególnie te o zacięciu sportowozawodniczym), stosuje sparring i przyrządówkę, w dalszej kolejności pozostawiając "mieszanie powietrza".
  • 0

budo_gpw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:usa-chicago

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
Guardian ,nie rozpoczyna sie wypowiedzi od ''sie mi wydaje...." :)
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
Adwesarzu Ty mój :wink: , daj Ty lepiej spokój :-) .
Jak chcesz, miast slangu, literackiej polszczyzny, złóż do mnie specjalne zamówienie, wtedy będę pisał dwie wersje (dla Ciebie i reszty świata), za drobnym ryczałcikiem oczywiście :wink: .
Jak będę chciał porad odnośnie polskiego, to wpierwej zwrócę się do profków : Miodka or Bralczyka.
Uwagi nie do thema, a będące "wrażeniem artystycznym" o mjenia, ślij na priva, jak tak mnie lubisz.
  • 0

budo_master of death
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vallinor

Napisano Ponad rok temu

Re: formy tradycyjne a sportowe
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :)

ja trenuję tradycję :-)
wiem że w sportowe formy trzeba włożyć sporo wysiłku żeby się ich nauczyć i szacunek dla ludzi którzy to robią, bo mi się te formy podobają, chociaż i tak jest to dla mnie "tylko" cyrkowanie i głównie akrobatyka ...:roll:
no ale każdy ma swoje zdanie i niech tak pozostanie (niech każdy robi to co mu się podoba i co mu sprawia przyjemność)

pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024