Skocz do zawartości


Zdjęcie

SOO BAHK DO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Wiesz, kiedyś jedno dziecko z rozpędu zwróciło się do mnie na treningu "proszę księdza", ale wytłumaczyłem, że zwykle ksiądz ma czarny strój z takim białym pod szyją, a ja akurat byłem w białym z czarnym kołnierzykiem :)

Wróćmy może do TSD, zanim zrewolucjonizujemy papiestwo...

Gizmo
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
W nawiązaniu do dyskusji o zapisywaniu nazw koreańskich alfabetem łacińskim proponuję zajrzeć na link:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:)

Gizmo
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO

proponuję zajrzeć na link:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Fajny link, dzieki.

Mysle, ze stosowanie sie do standardow w zapisie terminów ze swiata sztuk walki (nazw technik, stylow itp.) jest dobre. Odejscie od standardu wprowadza niepotrzebne zamieszanie.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Tylko co jest tym standardem?? Co podręcznik, to inny zapis, a co kolejne wydanie, to inne nazewnictwo... :)

Gizmo
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO

Tylko co jest tym standardem?? Co podręcznik, to inny zapis, a co kolejne wydanie, to inne nazewnictwo... :)


Jesli brak jednego, ogolnego standardu, to przyjmujemy na wlasne potrzeby ten system, ktory uwazamy za najlepszy (wg. swoich kryteriow) i sie do niego konsekwentnie stosujemy. Czytelnika informujemy we wstepie jaka transkrypcje stosujemy.

Nie ma chyba wiekszego znaczenia jaka stosujemy transkrypcje, o ile jest jednoznaczna i niezbyt trudna do stosowania w praktyce.

Z czasem powinien sie wylonic jakis standard, i wtedy nalezy sie do niego dostosowac.

Ja sie nie znam na koreanskim, ale np. w chinskim nie ma dla mnie wielkiej roznicy, czy stosowana transkrypcja to pinyin, system rosyjski czy Wade-Giles. Innych nie znam tak dobrze, ale jesli by sie okazaly potrzebne, moge sie nauczyc. Bopomofo jest troche trudny, bo ma duzo symboli, ale tez jest OK. Najgorzej jak musze czytac cos jakiegos kolesia, ktory miesza transkrypcje, raz cos pisze w jednej, innym razem w innej, czesto sie myli, czasem stosuje autorski system zapisu, a do tego zdarza mu sie jeszcze zapisywac te same nazwy raz wg wymowy w jednym dialekcie, innym razem w innym. Tam po prostu nie wiadomo jak przeczytac dany zapis, jesli nie znasz akurat zapisanego slowa.

Dla mnie precyzyjny zapis jest oznaka profesjonalizmu i dobrego stylu.

Twoj link mi sie podoba dlatego, ze porzadkuje troche dla mnie sposoby transkrypcji jezyka koreanskiego.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
I racja. W koreańskich systemach jest niestety tak, że transkrypcje stosowano dosyć dowolnie, a potem te dosyć dowolne zapisy (często po prostu polegające na tym, że mistrz sobie fonetycznie zapisał po angielsku tak, jak mu sie wydawało, że będzie najbardziej poprawnie) stawały się uświęconym tradycją nazewnictwem danego stylu... Zaczyna się to zresztą już od samej nazwy - jak zobaczyłem któregoś pięknego dnia nazwę taekwondo zapisaną zgodnie z wymaganiami jakiejś kolejnej reformy transkrypcji, mało z fotela nie spadłem... Ale to tak na marginesie.

Gizmo
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Zamieściłem terminologię stosowaną w Tang Soo Do - zapraszam.

MarKos
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
.... oczywiście na swojej stronie
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Terminologia solidnie przedstawiona. Rzadko można znaleźć tak obszerne nazewnictwo na innych stronach TSD.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Dzięki Sir! Mam w planach przedstwiać jeszcze większą i to w trzech językach koreański, polskim i angielskim. Teraz pracuję nad galerią, może uda mi sie za kilka dni to zamieścić. Zapraszam

MarKos
Tang Soo!
  • 0

budo_horang-i
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO

Jest jedna sekcja Tang Soo Do w Polsce, chyba w Pionkach. Materiałów piśmiennych po polsku raczej nie uzyskasz, chyba że cos wewnętrznie zostało wydane, ale w takim przypadku mam prawo nie wiedzieć. Leży u mnie jedna pozycja grand mastera :) Kang Uk Lee, ale same hyungi.
O materiałach do kyoksul zapomnij. Już szukałem :)



:D IRA i jak będzie z tymi Hyung'ami da rade je skopiować i mi odsprzedać? :roll: :wink: Byłbym wdzięczny. :D
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Troche z czasem zalegam więc zrzucam na ciebie obowiązek przypominanie się. postaram się to zeskanować.
P.S. masz może coś ciekawego na wymianę?
  • 0

budo_horang-i
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO

Troche z czasem zalegam więc zrzucam na ciebie obowiązek przypominanie się. postaram się to zeskanować.
P.S. masz może coś ciekawego na wymianę?



A co cię właściwie interesuje-mam trochę materiałów z różnych systemów walki wręcz
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Różne rzeczy mnie interesują, więc jeżeli możesz napisz co masz łatwiej będzie mi wybrać.
  • 0

budo_horang-i
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
:D a tak wogóle intaresują Cię japońskie, chiński czy koreańskie systemy walki-posiadam do aikido, ju-jiutsu, judo, kyokushin, shotokan, gosoku-ryu, taekwon-do, hapkido, wing tsun, shaolin chang chuan, tai chi chuan :D
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
Głównie koreańskie, z resztą się zobaczy :) Podaj co masz.
Właśnie wysyłam kilka maili z pierwszą formą TSD.
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
poznajecie tajemniczą postać na niektórych zdjęciach?
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
ten w krzakach?? :evil: czy to ten "gentelmen" o którym napisano tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ?? :evil: :twisted: Od mojego znajomego z Holandii wiem, że mistrz Salam, znakomicie się dogada z polskim kolegą :twisted:
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
to ten sam człowiek, ale z tego co mi wiadomo to w związku z tą sprawą z PUT była sprawa sądowa, którą pan D. wygrał wiec chyba nie powinno sie mowic o tamtym zdarzeniu. kto to mistrz Salam i o co chodzi z tym "dogadaniem" ;>
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: SOO BAHK DO
No tak jesli sąd oczyścił pana D. z zarzutów to nie ma co gadać - a zamieściłem to bo kiedyś mi się w wyszukiwarce przypałętało :)
Mistrz T.Salam Holender- jest szefem European Moo Duk Kwan Tang Soo Do Federation, teraz już mocno starszy pan. Nie znam szczegółów, ale podobno mistrz Salam ma dość komercyjne podejście do sztuk walki. A z tego co widzę p. D. też tak traktuje s.w. jednak nie chcę drążyć sprawy dalej, bo może się, mylę :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024