Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najlepsza broń biała...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Temat od dawna nie ruszany ale cos tu wrzuce;).
Co do spadania z konia: moj znajomy (aktualnie okres napoleonski - niegdys rycerstwo) Darek Senator (pozdrawiam!:) ma takie hobby ze jezdzi konno. Zajmuje sie tez ekwilibrystyka w tym spadaniem z konia. Jezeli z konia spadniesz w galopie to nic ci najpewniej nie bedzie. Po prostu sila upadku zostanie wchlonieta przez koziolkowanie (i nie wazne czy jestes w zbroi - w zbroi tez spadal). A tak BTW: przekaz z jakiegos sredniowiecznego turnieju mowil o mlodych rycerzach robiacych salta w zbroicach;). Zbroja plytowa (bojowa- nie turniejowa) wazy 15-25 kg i jest tak zlozona ze nie czujesz ograniczen ruchu (...no prawie). Juz bardziej ogranicza ruchy kolczuga z dlugim rekawem (serioo!!). A moja kolcza nad kolana i z krotkim rekawem wazy 8-9kg.
Co do uzbrojenia: Ludzie twierdza ze konfiguracja jedynka+tarcza jest super hiper. A ja wezme wlocznie. Wlocznia daje niesamowita przewage dystansu i nawet sredniowprawny wlocznik moze pokonac dobrego miecznika z tarcza (a nawet dwoch). Po prostu nabije sie go na wlocznie zanim zdazy podejsc i tyle - jak bede mial troszke czasu to mozna to ze mna sprawdzic (jestem fanatykiem wloczni:)).
Pozdrawiam i sory za dlugiego posta:)
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Ekwilibrystyka fajna rzecz i na pewno jestem "taki malutki" :) w temacie spadania z wierzchowca w porównaniu z Twoim znajomkiem, ale dla mnie na logikę, gruchnięcie w płytówce (tudzież innym ciężkim pancerzu) to średnio popis ekwilibrystyki :)
Rycerzy robiących salta w płytówkach wkładam między legendy :)
Natomiast w pełni się z Tobą zgadzam co do włóczni, to bardzo groźna broń. A co do sprawdzenie się :) to ja bardzo chętnie, zawsze jest czas na naukę a z chęcia powalczyłbym z fanatykiem włóczni :) Może kiedyś bozia pozwoli i się gdzieś spotkamy :) BTW, tekst "Po prostu nabije sie go na wlocznie zanim zdazy podejsc i tyle " brzmi dla mnie nieco buńczucznie i zalatuje ostrym lekceważeniem przeciwnika :)
pozdrawiam
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
W dzisiejszych czasach niewielu ludzi walczy wlocznia i dlatego zwykle wyraz twarzy miecznikow w konfrontacji z wlocznikiem przypomina literke "O":). A ten tekscik o "nabijaniu zanim zdazy podejsc" nie jest bunczuczny ani przesadzony. Aha i w kwestii tarczy u miecznika (w walce z wlocznikiem) to czesto tylko przedluza ona walke;). Czesc uderzen wlocznia wchodzi w tarcze ale jest pare fajnych bajerkow wlocznia dzieki ktorym miecznikom kopara opada:). Ponadto ja trenowalem wlocznia bez grotu czyli o jakies 40cm krotsza, a mimo to dawalem sobie niezle rade:)
(aha, osoby ktore zrobily zdziwione miny gdy przeczytaly "wlocznia bez grotu", proszone sa o wyrozumialosc, wlocznia z grotem NIE DA sie walczyc bezpiecznie. Walka nia bazuje na pchnieciach a baaaardzo ciezko jest stepic grot na tyle by nie robil krzywdy przy pchnieciu)
Pozdrawiam
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
A co do spadania w plycie - to JEST popis ekwilibrystyki:). O gruchnieciu mowa moze byc TYLKO wtedy kiedy kon idzie wolno lub mowimy o niewyszkolonym rycerzu/jezdzcu w plycie. A napewno sie szkolili w tej kwestii ;) .
Ja bym jednak tego robienia salt w plytach nie wkladal miedzy bajki - widzialem jak paru gostkow z jakiegos bractwa robilo fikolki i przeskakiwalo nad skrzyniami w plytowkach - a trzeba brac poprawke ze kiedys ludzie byli silniejsi (np. przez wykonywanie wszystkich prac fizycznie, a dzis te prace wykonuja maszyny).
Pozdrawiam
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?

Jezeli z konia spadniesz w galopie to nic ci najpewniej nie bedzie. Po prostu sila upadku zostanie wchlonieta przez koziolkowanie (i nie wazne czy jestes w zbroi - w zbroi tez spadal).


Matko Bosko Z Którewgokolwiek Bądź Kościoła! Toż stąd prosta droga do stwierdzenia, że im szybciej pociąg jedzie, tym łatwiej z niego wyskoczyć. I cała mechanika poszła w ...Przecież to herezje są. Spróbuj stary w płycie zrobić koziołkowanie. Albo lepiej nie próbuj :)

Co do uzbrojenia: Ludzie twierdza ze konfiguracja jedynka+tarcza jest super hiper. A ja wezme wlocznie. Wlocznia daje niesamowita przewage dystansu i nawet sredniowprawny wlocznik moze pokonac dobrego miecznika z tarcza (a nawet dwoch). Po prostu nabije sie go na wlocznie zanim zdazy podejsc i tyle - jak bede mial troszke czasu to mozna to ze mna sprawdzic (jestem fanatykiem wloczni:)).


Z przyjemnością przyjąłbym to wyzwanie. I o ile nie występuje różnica trzech klas, to myślę, że bym je wygrał. Ludzie nie dlatego traktowali włócznię jako broń jazdy i pospolitego żołdactwa, że im było głupio ją nosić, ale dlatego, że w walce pieszej, w zwarciu, a zwłaszcza w bitwie jej przydatność jest mocno ograniczona. Nie ma co zapatrywać się na wyczyny szkolących się przez wiele lat ludzi od yaris. Europejska włócznia była bronią dla konnych i do szyku dla piechoty . Jej długość to nie tylko zaleta. To także wada. Pamiętaj, że ludzie od miecza i tarczy mają takie sztuczki na wócznię, ze hoho :)
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
No, wydawało mi się, że mówimy o pojedynku akurat teraz :) W szyku i rozgardiaszu bitewnym to faktycznie, raczej za duży ścisk na włócznię.
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?

(aha, osoby ktore zrobily zdziwione miny gdy przeczytaly "wlocznia bez grotu", proszone sa o wyrozumialosc, wlocznia z grotem NIE DA sie walczyc bezpiecznie. Walka nia bazuje na pchnieciach a baaaardzo ciezko jest stepic grot na tyle by nie robil krzywdy przy pchnieciu)

Nie zgodzę się, takie groty jak najbardziej są do kupienia, choćby tam: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] wzór WK09
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Do Sloniaka: to nie moje slowa tylko goscia, ktory naprawde robi takie rzeczy. Ja nawet konno nie umiem jezdzic, ale on tak i na niego sie powoluje. Wierze mu:). A serio to mozna to sobie latwo wyobrazic - spadasz ze stojacego konia i robisz DUB!! A z jadacego robisz dup, dup, dup, dup, i energia upadku zostaje rozlozona. A pociagu raczej bym nie przyrownywal - pociag moze jechac nawet 4 razy szybciej niz kon a to juz za duza predkosc.
W rozgardiaszu bitewnym to sam preferowalbym raczej miecz, lecz w pojedynku - wlocznie. Jezeli wlocznik jest w miare dobry to po prostu bardzo ciezko jest dojsc na dystans uzycia miecza, a nawet jezeli uda sie to zrobic to mozna sie niesamowicie zdziwic dostajac w glowe drugim koncem wloczni (taki maly trik, uzywany z zaskoczenia;). Zaznaczam ze NIE mam tu na mysli 4-5metrowej piki, tylko krotka 1,80-2,30cm wlocznie. Tym to naprawde cuda na kiju sie robi:). A mieczem tez walczylem...fantastyczna sprawa:).
Do Gorga: Winlandowe groty znam, ale mimo wszystko nie chcialbym dostac tym w bebechy... Dla porownania - niektore sredniowieczne nadziaki mialy na koncach kulke (czasmi dosc spora) a mimo to radzily sobie swietnie z przebijaniem plyty...
Pozdrawiam
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?

Do Gorga: Winlandowe groty znam, ale mimo wszystko nie chcialbym dostac tym w bebechy... Dla porownania - niektore sredniowieczne nadziaki mialy na koncach kulke (czasmi dosc spora) a mimo to radzily sobie swietnie z przebijaniem plyty...
Pozdrawiam

Pewnie, ja też bym nie chciał dostać, ale fakt faktem, że te groty są do takich właśnie sytuacji tworzone, coby powalczyć właśnie włócznią z możliwością w miarę bezpiecznego symulowania sztychowania przeciwnika (czyli tego, co włócznik lubi najbardziej, przynajmniej tak mi się wydaje). Symulowania dlatego, że przecież tak czy inaczej nie wykonujesz sztychu "całą parą" :) Można i samym drzewcem, ale pozostaje niedosyt pewnie... :)
A co do spadania z konia to nie zgadzam się z Tobą :) Po prostu :)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Co do konia-ok:). Nigdy tego nie robilem wiec nie bede sie upieral - powtarzam to co mi powiedziano - mozliwe ze Wy macie racje, ale czy kiedys spadaliscie w plycie z konia? Jezeli tak to spoko a jezeli nie to...coz, tez dobrze (moze nawet lepiej):)
Pozdrawiam
  • 0

budo_badtrip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Hmm wydaje się więc że najlepsza byłaby hybryda miecza i włóczni : ) skoro istniała całkiem sensowna hybryda włóczni i topora to czemu by nie włóczni i miecza? Takową hybrydę widziałem bodajże na jakimś filmie kung-fu : ). Takie szerokie zaokrąglone ostrze z rękojeścią równą mniej więcej długości ostrza. W sumie kojarzyło mi się to z kataną z b.długą rączką : ))
Wiadomo że takie coś ma wady i miecza i włóczni ale czy dzięki swoim zaletom było sensownym rozwiązaniem?
  • 0

budo__dobermann_
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Suchy Las

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
hybryda japońskiego miecza i włóczni to Naginata i wyglada to to tak:

Dołączona grafika

wymiary:
Ostrze: 21 ½"
Rękojeść: 40"
Całość: 62"
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Nie widzę jakoś pchnięć tą bronią, tym bardziej na kogoś w zbroi...
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Dla mnie nie ma sensu krzyzowanie miecza z wlocznia bo wyjdzie z tego...wlocznia, tylko ze z dlugim grotem.
Pozdrawiam
Ps. A jezeli ktos sie uprze miec na koncu 2m kija cos co ma 90 cm dlugosci i wazy od 1,2 do 1,5 kg to jego sprawa :twisted:
  • 0

budo_insultdog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Naginata, o ile wiem, to nie zadna hybryda tylko po prostu popularny rodzaj wloczni. Zygulski jun pisze, ze mozna ja porownac do europejskiej glewii... i chyba faktycznie.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?

Takową hybrydę widziałem bodajże na jakimś filmie kung-fu : ). Takie szerokie zaokrąglone ostrze z rękojeścią równą mniej więcej długości ostrza. W sumie kojarzyło mi się to z kataną z b.długą rączką : ))
Wiadomo że takie coś ma wady i miecza i włóczni ale czy dzięki swoim zaletom było sensownym rozwiązaniem?


Takie jak te moze?:

Dołączona grafika

Cos w polowie drogi pomiedzy szabla a halabarda. Wyglada bardzo mocarnie, i podoba mi sie ;-) . Roznie sie to nazywa. Da dao, shuangshou dai, zhanma dao itd..
  • 0

budo_badtrip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
Naginata to swoją drogą ale ze względu na długość ostrza nie o nią mi chodziło, no ale jak już no to właśnie czemu naginaty były tak mocno zakrzywione ? Tożto faktycznie ciężej się kuje takim krzywulcem?

Cool fotos. Respekt za wyszukanie. To o co mi chodziło trzyma ten gung fuj w białej pidżamie ; ) i chyba ci kolesie w okopie. Pozostałe odmiany kojarzą mi się bardziej z katowskimi mieczami he he.
No ale ciekaw jestem jakie to to miało zalety jeśli w ogóle podczas walki...?

Skoro włócznia to taka spoko sprawa to czemu nie włócznia z ostrzami na obu końcach ?
Chyba Mongołowie takim czymś w rodzaju dwustronnej halabardy lubili machać?
Może kto jakieś fotki tego ma? Ktoś ma pojęcie o zastosowaniu takiego ustrojstwa?
  • 0

budo__dobermann_
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Suchy Las

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
odnosze wrażenie że jeszcze trochę i dojdziemy do meczy świetlnych z gwiezdnych wojen... i zacznie sie jedno wielkie bzzzzyyyzzzzz ;)
  • 0

budo_iai
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
widziałem w telewizji że bomby nuklearne są białe więc moim zdaniem to jest najlepsza broń biała :-)
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Najlepsza broń biała...?
naginata, podobnie jak każda inna broń miała swoje odmiany, tak jeśli chodzi o długość drzewca (2-6 m), jak i rodzaj ostrza. wymyślono ją przede wszystkim po to by zneutralizować dystans między konnicą i piechotą.
znałem kiedyś nawet nazwy poszczególnych typów naginat, ale teraz nie chcę kaleczyć.
myślę, że odpowiednikiem europejskim byłaby tutaj raczej pika, no i oczywiście naginata nie jest hybrydą, chyba że pikę też uznamy za hybrydę sztyletu i kija :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024