Skocz do zawartości


Zdjęcie

Walka mieczem na euro sport??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Walka mieczem na euro sport??
Kurde ostatnio lecialy te pokazy sztuk walk , troche pozno bylo ale zainteresowaly mnie koreance z katankami (pocieli troche slomianych mat i bambusow, potem jakas pani powywijala mieczem ;) ), problem mam taki , ze galy mi sie kleily i nie zapamietalem jak to sie zwie :? (costam Gundo/gumdo)
znaczyc to mialo "droga miecza" , chyba ;)
Ogladal kto i moze zapamietal ?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

(costam Gundo/gumdo)
znaczyc to mialo "droga miecza" , chyba ;)

Gumdo to koreańskie kendo. Różnice są głównie polityczne, bo zasady, sprzęt i techniki są takie same.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
słyszałem też nazwe kundo.

Co do róznic to sa różnice i to spore, oni robią samoobronę przed atakiem mieczem, na pokazach widziałem pokazy kundo/gumdo na których klient atakował drugiego shinajem, a potem byl bity, po za tym machali tam kataną itp... Nawet ciekawe było, jakaś odmiana :?
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
Zaciekawilo mnie to bo speaker gadal cos , ze to polaczenie Iaido,kendo i kenjutsu ...ale widocznie tylko gadal ;)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
tylko gadal co mu kazali, połącz karate, aikido, bjj i zobacz co wyjdzie - nie da się połączyć kilku sztuk walki, majacych inne zasady i cele.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
Nazywa sie to Shim Gum Do, ale widzialem to po raz pierwszy przy okazji tej wlasnie gali, wiec poza doprecyzowaniem nazwy nic blizszego nie powiem, fakt, ze pokaz byl dosc ciekawy (a spikera to proponuje zostawic bez komentarza :) ).
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
no to się nam wkrada jakaś nieścisłoś bo pod nazwą shim gun do kryje się jakiś bardzo dziwny kompleksowy system o ile dobrze pamiętam będącym połączeniem aikido, taekwondo, karate, kendo, kobudo i jeszcze kilku innych (wiadomości czerpię z ulotki którą kilka lat temu w/w styl kolportował po Krakowie) super skuteczny itp. twórca pokonał setki wrogów itd tysiące technik (to też wiem z ich ulotki)
natomiast gumdo (gundo, kundo) to faktycznie koreańska wersja kendo
to może ustalmy o czym właściwie rozmawiamy
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

natomiast gumdo (gundo, kundo) to faktycznie koreańska wersja kendo

W piśmie japońskim używa się chińskich znaków, nazywa się to kanji.
W piśmie koreańskim też używa się chińskich znaków i nazywa się to hanja.

To są chińskie znaki oznaczające drogę miecza, sztukę walki mieczem. Pierwszy znak to miecz, drugi to droga.
剣道
Po koreańsku to słowo czyta się kundo, gundo.
Po japońsku to słowo ma czytanie けんどう, czyli kendo.

Oczywiście ani w koreańskim, ani w japońskim jest tylko jedna samogłoska nosowa, czyli nie rozróżniają m od n;
kundo może być również czytane jako kumdo,
gundo jako gumdo,
kendo jako kemdo.

Oczywiście jak we wszystkich sztukach walki istnieją ludzie, którzy robią różne rzeczy pod tym samym szyldem, są skłóceni, zakładają organizacje i twierdzą, że ich kendo, kundo, gumdo jest lepsze i prawdziwsze. Ale z punktu widzenia języka, wszystkie te czytania to jedno i to samo słowo.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

no to się nam wkrada jakaś nieścisłoś bo pod nazwą shim gun do kryje się jakiś bardzo dziwny kompleksowy system o ile dobrze pamiętam będącym połączeniem aikido, taekwondo, karate, kendo, kobudo i jeszcze kilku innych (wiadomości czerpię z ulotki którą kilka lat temu w/w styl kolportował po Krakowie) super skuteczny itp. twórca pokonał setki wrogów itd tysiące technik (to też wiem z ich ulotki)
natomiast gumdo (gundo, kundo) to faktycznie koreańska wersja kendo
to może ustalmy o czym właściwie rozmawiamy


Hmm, no tez sie zdziwilem w tym Bercy, bo tez kojarzylem te nazwe jako jakos nieokreslona hybryde, a tu prosze, dali calkiem moim zdaniem dorzeczny pokaz z mieczami - inna sprawa, ze hybrydowo to to wygladalo swoja droga - wygladalo to, jak Marcin mowi, z deka inaczej niz kenjutsu czy iaido. (Troche, jakby tu rzecz "dynamiczniejsze" nawet troche elementow akrobatyki, wprowadzanie elementow walki golymi rekami np. kopniec itd.). Interesujace calkiem. No, a co do tego kolportazu w Krakowie, to juz sam nie wiem - w Polsce jakas kwatera tego stylu jest i to faktycznie blisko Krakowa, bo w Brzesku oto adres:

Polish Shim Gum Do Association
ul Wojska Polskiego 3/18
32-800 Brzesko
POLAND
Head Instructor Tomasz Kudla

(za strona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] na ktora zajrzalem wlasnie z ciekawosci).

Coz, na stronie owej mozna wyczytac, ze Shim Gum Do zawiera techniki miecza, pustych rak (shin boep), dzwignie, uciski i uwolnienia (hosinsul, co ciekawe, o ile wiem, TKD tez sie posluguje tym terminem, ciekawe czy u nich to to samo), dlugiego i krotkiego kija, oraz dwu mieczy (to mnie przyznaje zainteresowalo, jako ze,o ile wiem, praktyka podwojnego miecza jest w Japonii juz dosc rzadka). Styl ma bardzo wyrazne korzenie zenistyczne. No coz, tyle wiem (zreszta wiekszosci z tych rzeczy dowiedzialem sie przed chwila :wink: ). Aniol: widziales moze trening jakis czy cos, czy tylko ulotki?
Prorock: poklon
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

Oczywiście ani w koreańskim, ani w japońskim jest tylko jedna samogłoska nosowa, czyli nie rozróżniają m od n;


O ile wiem, to w koreańskim jest i m, i n. W zapisie hangul są na to dwie różne litery. Można zapisać kun i kum i będą to dwa inne zapisy...

Gizmo
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

Oczywiście ani w koreańskim, ani w japońskim jest tylko jedna samogłoska nosowa, czyli nie rozróżniają m od n;


O ile wiem, to w koreańskim jest i m, i n. W zapisie hangul są na to dwie różne litery. Można zapisać kun i kum i będą to dwa inne zapisy...

Gizmo

Przepraszam, :oops: zagalopowałem się, wielkie dzięki za wyłapanie usterki poklon . W koreańskim są dwie samogłoski nosowe. W alfabecie hangul znak
ㄴ czyta się n
ㅁ czyta się m
Oczywiście to nie zmienia faktu, że 剣道 ma cztery różne czytania w języku koreańskim.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
Nie ma sprawy - widzę zresztą, że z fachowcem mam do czynienia nielichym (choć m i n to raczej spółgłoski ;) ), ja tam nigdy poza hangul nie wyszedłem w poznawaniu pism azjatyckich, a ze znaków chińskich jestem w stanie rozpoznać może z 10 (te, które występują w nazwach bliżej znanych mi sztuk walki...).

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
tylko ich ulotki
na trening nie zdążyłem dotrzeć, jakoś szybko przestali istnieć
a szkoda bo czytając niektóre kawałki ich ulotki byłem baaaardzo ciekawy
min. twórca w/w systemu zrobił pokaz swoich technik miecza i dostał 10 dan w kendo 8O
nie pamiętam już całości ale takie same stopnie dostał bodajże w aikido :?
dlatego jestem bardzo ciekawy jak toto wygląda
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

(choć m i n to raczej spółgłoski ;) )

Jeszcze raz dziękuję poklon za wyłapanie błędu. :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

min. twórca w/w systemu zrobił pokaz swoich technik miecza i dostał 10 dan w kendo 8O



ot tak sobie odstał 10 dan w kendo, toż to znowu cos dla naiwniaków, przecież zeby zdać na ósmy dan kendo to trzeba się nielicho namęczyc, ludzie podchodza do egzaminów x razy, nie słyszałem żeby ktos dostal jakis wysoki dan w kendo tak za fri bo ładny był. Kolejny Takeuchi.
  • 0

budo_minamoto yoshiie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
Broń boże nie chcę się czepiać ale tylko w sprawie formalnej.

Widzę, że są tu jacyś języko znawcy, ja coprawda na koreańskim nie znam się zupełnie ale na japońskim co nieco tak. I zaznaczam, iż kendo zawsze czyta się kendo a nie kemdo. Wynika to z tego, głoskę "n" czyta się w japońkim jak "m" tylko wtedy gdy wystepuje przed spółgłoską "m" "b" "p" lub "z", w pozostałych przypadkach n to zawsze n.

To tyle.

Pozdrawiam
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

zaznaczam, iż kendo zawsze czyta się kendo a nie kemdo. Wynika to z tego, głoskę "n" czyta się w japońkim jak "m" tylko wtedy gdy wystepuje przed spółgłoską "m" "b" "p" lub "z", w pozostałych przypadkach n to zawsze n.

Dla Japończyków nie jest to takie oczywiste, gdy muszą coś zapisać alfabetem łacińskim, to zupełnie jest im wszystko jedno, czy piszą m czy n. To tylko nam to sprawia różnicę, Japończykom nie.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

Broń boże nie chcę się czepiać ale tylko w sprawie formalnej.

No dobra, trochę się zagalopowałem z tymi nosówkami, :oops: jedyne poprawne japońskie czytanie to kendo.
  • 0

budo_minamoto yoshiie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??
Oj Prorok nie śmiałbym korygowac czyjiś wypowiedzi bez uprzedniego potwierdzenia swoich tez. Wszystko co napisałem jest potwierdzone u rodowitego Japończyka.
I chyba nie do końca mogę się zgodzić, z tym że jest im wszystko jedno czy napiszą m cz n, przecież sposób zapisu alfabetem łacińskim zwany romanji jasno określa jak zapisac dane znaki (mimo ze czasem wymawia się je ciut inaczej).

Pozdrawiam
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka mieczem na euro sport??

przecież sposób zapisu alfabetem łacińskim zwany romanji jasno określa jak zapisac dane znaki

To nie jest takie proste. Np. słowo ローマ字 wg czterech najczęściej używanych sposobów transkrypcji romaji wygląda tak:
rōmaji
rômazi
rômazi
roomazi

oczywiście po angielsku i polsku piszemy to jeszcze inaczej: romaji
Szczegóły w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Warto również pamiętać, że dla przeciętnego Japończyka alfabet łaciński to taka sama egzotyka jak dla nas grażdanka (alfabet rosyjski). Większość Polaków zetknęła się z nim w szkole, ale niewielu z nas potrafi nim cokolwiek zapisać, bo nie używamy go na codzień.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024