Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kyokushin a Shotokan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kyokushin a Shotokan
Z gory przepraszam, jesli ten temat byl juz poruszany.

Interesuja mnie konkretne roznice w wykonywanych technikach pomiedzy tymi dwoma odmianami karate. Oczywiste roznice, jak kumite w kyokushin czy polozony wiekszy nacisk na niskie pozicje i twarde bloki pomijam.

Chodzi mi np. o mae geri (przykladowo, ale o tym wlasnie mysle: konkretne techniki), czy w wykonaniu kyokushin rozni sie od tego z shotokanu ? Jesli tak to czym ? I tak dalej ... :)

Tylko prosze, zeby nie zrobila sie kolejna dyskusja o wyzszosci jednego stylu nad drugim :roll:
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
OK postaram się opisac jak wygląda sprawa z mae-geri w końcu mam już za sobą dość dużo powtórzeń tej techniki i w domu i na treningach (bynajmiej drzwi od łazienki już nie skrzypią :) heh zostanę złotą nóżką).

Jeżeli chodzi o sposób wykonania: Podnosisz kolano na wysokość biodra, maksymalnie je zginająć tak aby uzyskać jak największą siłę rozprężenia mieśni (tak jest w teori), następnie podgina się palce gdyż kopie się podbiciem (jak jest się w glanach to można z czuba :twisted: ), następuje wyrzut nogi w przód z jednoczesnym wyrzutem bioder i tkzw. wachadłem, następnie następuje szybki powrót i wydech (kopnięcie to ma mieć charakter strzału z bicza), można też ją wykonać np. z lewej pozycji następnie nie powracać do lewej spowrotem tylko zejść do prawej do przodu, co pozwala na większy wyrzut bioder (co za tym idzie siłę kopnięcia) ale zarazem ułatwia przeciwnikowi kontratak. Można mieć wątpliwości czy nie skteczniej było by kopać piętą ale z względu na tor jaki pokonuje stopa (1/4 elipsy) podbicie pozwala (ew. czubek twrdego buta) lepiej skumulować siłę techniki przez co staje się bardziej destrukcyjna, przy jej wykonyaniu należy też trzymać odowiednio gardę żeby lampy nie zebrać.

PS: Mam nadzieje że nie pokręciłem kopnięcie dobrze opanowane jest naprawde silne, na pokazie w czasie turnieju gościu dzięki mae-geri zwinął się jak scyzoryk i poszybował na glebę pare metrów, a walczył z mniejszym i potencjalnie zdawałoby się słabszym przeciwnikiem :wink:
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
Dzieki za info, ale zle mnie zrozumiales. Pytalem o roznice w konkretnych technikach, mae geri dalem za przyklad, byc moze niefortunny ...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
Swoją drogą ja jestem :) ciekaw jak wykonuje się tą technikę w kyokushin (tak samo czy moze inaczej po na zdjeciach widać różnie)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
ustawiamy stope do chusoku lub kakato, podciagajac jednoczesnie kolano powyzej lini bioder, nastepnie wykonujemy wypchniecie z rownoczesnym skretem nogi wykrocznej.
  • 0

budo_stealthninja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
ysle ze w mae-geri roznice moga wystapic nawet w tym samym stylu, sposob w jaki 'my' wykonujemy mae-geri na treninach wyglada nastepujaco:
stajac w pozycji przedniej z lewa noga z podnosimy tylna noge podkurczajac jednoczesnie stope do uda palce zadzieramy do gory tak zeby kopnac podbiciem, kolano powinno byc uniesione jak najwyzej i powinno selowac w brode napastnika. To co nastepuje po tym zalezy od tego czy kopiemy keage czy kegomi, osobiscie wole pchniecie biodra.
Warto zaznaczyc ze w identyczny sposob zaczynamy kopniecie mawashi-gehi i ura-mawashi-geri

a i jeszcze moj styl to shotokan ale z duzymi wstawkami shito-ryu
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
tak jako ciekawostka-w uechi np kopie sie mae palcami :-) no ale to off topic :-)
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
:) zapomniałem dodać że skręt nogi wykrocznej wychodzi samoistnie. stealthNinja jedyna róznica z tego co napisałeś polega na miejscu, w które celujecie (stope podciąga się razem z palcami), my walimy w przeponę, no i u nas nie ma podziału na kage i kekomi (serio piszę, mae-geri ma być po prostu jak najbardziej skuteczne i tyle :) ). Bodobnie sprawa ma się np. z blokiem soto uke nie wiem jka gdzie indziej ale my wykonuemy jego skróconą wersję, technika wykonywana jest w jednym poziomie bez podnoszenia do góry łokcia (pierwotnie wykonywaliśmy normalnie ale kumite zweryfikowało conieco, oczywiście opisuje białe pasy)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
i moje pytanie zaszlo na manowce ... poddaje sie, nadal nie wiem i juz sie nie dowiem :?
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan

tak jako ciekawostka-w uechi np kopie sie mae palcami :-) no ale to off topic :-)

a wy tsumasaki nie robicie w kata?
bo w zasadzie to na okinawie wszystko wali sie palcami (podobno)
sorry za off topic :)
  • 0

budo_stealthninja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan

i moje pytanie zaszlo na manowce ... poddaje sie, nadal nie wiem i juz sie nie dowiem :?


Chodzi mi o to ze niektore techniki zwlaszcza kopniecia roznia sie znacznie w roznych szkolach i to malo zalezy od stylu choc i sa tak ktore definitywnie zaleza od stylu jak trenujesz

:)stealthNinja jedyna róznica z tego co napisałeś polega na miejscu, w które celujecie (stope podciąga się razem z palcami), my walimy w przeponę, no i u nas nie ma podziału na kage i kekomi (serio piszę, mae-geri ma być po prostu jak najbardziej skuteczne i tyle :) ).


zauwaz ze celujemy tam kolanem, nie napisalem ze tam kopiemy, chodzi o to ze takie wyprowadzenie nogi jest dosyc szybkie i pozwala na oddanie zalu/kopniecia mae mawashi albo ura a gdzie kopniesz to juz twoja sprawa, a podzial mae-geri na keage i kegomi jest bardzo istotny, choc my na treningach za bardzo nie rozruzniamy ale keage np. sluzy do wykopywania przedmiotow z reki a kegomi do tego zeby przeciwnik poczol jak nasza noga przez wszystkie wnetrznosci dostaje sie do kregoslupa ;)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
No tak w shotokan jest rozróżnienie na np. mae geri kekomi i keage, w kyokushin tego nie ma tak samo jak nie ma tego w stylach z Okinawy.
Podobnie ma sie sprawa z yoko geri keage - w stylach okinawskich go nie ma, ciekawy jestem czy wystepuje w kyokushin? bo w shotokanie jest.

Powiedzcie czy w kyokushin jest np ura mawashi? w shorin nie ma, w shotokanie jest.

Yoko geri w shorin-ryu w odroznieniu od shotokan wykonuje sie bez maxymalnego wypychania biodra.

Mawashi geri nie wykonuje sie po szerokim łuku jak w shotokan, zamiast tego noge wyprowadza sie do przodu (kolano w zasadzie) i gdy jest w gorze to wtedy skreca sie cialo wyrzucajac noge po luku, osia skretu nogi jest w zasadzie kolano plus lekka rotacja biodrem. Tak jak w kumite :-)
Podobnie chyba jest w kyokushin
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
Ura mawashi w kyokushin jest nazywane kake geri bodajże, jak mnie moja pamięć nie zawodzi.
Co do yoko geri keage to w kyoku nie występuje, notabene totalnie nieskuteczne kopnięcie. Zostało pomnienione przez yoko keage, ale jest to forma ynamicznego rozciągania a nie kopinięcia.

Większaść kopnięć w kyokushin, popwiedziałbym jest bardzo zbliżona do kopnięć z muay thai pod wzgledem technicznym, choć np. kolana są inne i wykonanie też może odbiegać od wzorca, o ile jakiś wzorzec w ogóle jest dostęny :)
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
Największe różnice jakie ja widziałem obserwując kumpla z kyokushinu (ja trenuję shotokan), to były bloki. W kyokushinie całkiem inaczej wykonuje się np soto-uke i shuto-uke. Dokładnie opisać tego nie potrafię. MOgę tylko napisać, że w shotokanie sotouke wykonuje się wystawiając jedną rękę do przodu, podczas gdy druga wykonuje zamach "zza ucha". W Kyokushin jeśli to wyglądało tak, że obie ręce "wędrowały" za głowę. Inne różnice widać choćby w pozycji kokutsu-dachi, która w Shotokanie jest dłuższa i niższa.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
Co do yoko-geri-kage to zgodzę sie że jest niezbyt przydatne w realnej sytuacji kekomi jest znacznie bardziej skuteczne, niestety w fudokanie tym razem ćwiczy się róznież kage, naszczęście tylko w kichonie, a nie w kumite. Ciekawi mnie również jak kopie się mawashi-geri cóż może jutro na treningu się dowiem :wink:

PS: W technikach fudkoanu kłądzie się też nacisk na to by cios uzyskał jak największą prędkość na końcu zaś nastąpiło kime, a aby to osiągnąć technika powinna być wyprowadzana przy rozluźnionych mięśniach by ją zakończyć nagłym ściskiem, czy jakoś tak, chodzi bynajmiej o to że większość osób wykonuje twarde zuki, przez co trudniej się je zbija ale wadą jest mniejsza siła destrukcyjna techniki, osobiście napinam (narazie) mieśnie tak aby uzyskać możliwie najwiekszą prędkość i być w stanie wykonać kime na końcu. Piszę to bo ciekawi mnie jak ta sprawa wygląda gdzie indziej, mam nadzieję że niczego nie pokręciłem.
  • 0

budo_stealthninja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan

Mawashi geri nie wykonuje sie po szerokim łuku jak w shotokan, zamiast tego noge wyprowadza sie do przodu (kolano w zasadzie) i gdy jest w gorze to wtedy skreca sie cialo wyrzucajac noge po luku, osia skretu nogi jest w zasadzie kolano plus lekka rotacja biodrem.


no o tym mowie wlasnie ze ja w shotokanie nie cwicze mwashi po luku tylko kolano do przodui potem obrot, tylko na egzaminie musze robic tak ladnie po luku :)
  • 0

budo_gokken
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan

no o tym mowie wlasnie ze ja w shotokanie nie cwicze mwashi po luku tylko kolano do przodui potem obrot, tylko na egzaminie musze robic tak ladnie po luku :)


zalezy na jaki stopien :D

pozdr!!
Michal
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
trzeba to w tym miejscu napisać: Porównywać należy techniki wykonywane nie przez "qmpla" ale techniki wykonywane przez ludzi na naprawdę wysokim poziomie (powiedzmy nidan), w tedy różnice nie są już tak strasznie widoczne, poza tym jeszcze wiele zależy od samego człowieka, najlepiej było by porównywać bezpośrednio techniki założycieli, w tedy byłaby pewność 100% rozróżnienia, ale obaj nie żyją...

ps. a propos technik "qmpla": matką mojego qmpla jest posiadaczka 1 dena w shotokan, a synalek oczywiście trenowany przez mamusie. powiem tyle z wrażenia lekkiej walki: KK i SK to zupełnie inne style. tylko nie wiem czemu ale strasznie mi się śmiać chciało jak widziałem jego ruchy, wygłądało to jak początkujacy u nas w sekcji
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan
:) sam napisałeś odpowiedź:
"synalek oczywiście trenowany przez mamusie"

Już lepiej mógł sie zapisać na tsunami, może nauczył by sie rzucać cegłąmi albo tafiłby na jakiegoś porządnego trenera (co jest mało prawdopodobne aczkolwiek możliwe). Poziom mamsi :) to pewnie ładny balet jest jej specjalnością (czy moze wręcz przeciwnie wymiata?).

PS: Która matka daje synowi w kość, aż do bulu i nie lituje się jak widzi że synek odjeżdża :wink: , czy też nie widzi wszsytskiego lepiej niż jest w żeczywistości (mój synek jest najlepszy). Ale :) nie ma w tym nic złego, w końcu to instynkt macieżyński.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin a Shotokan

PS: Która matka daje synowi w kość, aż do bulu i nie lituje się jak widzi że synek odjeżdża


Moja hehe, z tym, ze ona nie walczy ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024