Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy rozmiar ma znaczenie? ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Pod tym frywolnym nieco tytułem chciałem rzucić temat do dyskusji:
Czy waszym zdaniem przy wyborze nauczyciela aikido jego budowa ciała (wzrost, waga ogólne warunki fizyczne) ma znaczenie :?: Tzn. jesli jestem niski i szczupły powinienem raczej szukac nauczyciela o podobnych walorach, bo bedzie to gwarancją, ze jego sposób pracy i wykonywania technik bedzie bardziej uzyteczny dla mnie? Czy jest sens bedac mikrusem uczyc się u bysiora o posturze Stefana S. albo czy jeśli jestem niezle wysportowany i zbudowany to moze też nie powinienem sie męczyć i ograniczać moich naturalnych predyspozycji do wdrażania sie w ruch kogos o zupełnie niepodobnych warunkach fizycznych :?:

I na rozgrzewnę argument ZA takim mysleniem: Po coś kurde wymyślono kategorie wagowe w dyscyplinach gdzie sparing weryfikuje hierarchie i jest współzawodnictwo. Tzn. nawet bajeczny technik w wadze piórkowej jest :dupa: w starciu z gościem w wadze średniej ze o ciężkiej nie wspomnę

Dla równowagi argument PRZECIW takiemu mysleniu: wszak u podstaw wszystkich SZTUK walki lezy przekonanie że dzieki technice mały może pokonac wielkiego i silnego

No to jak to jest ??

Nagród za najbardziej wydumany topic dla rozruszania forum (ale nie tylko) prosze nie przesyłac bo poczta i bez tego ma od cholery roboty :) :) :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Najlepiej to być dużym, zdrowym i bogatym. Cała reszta sama przyjdzie :)
Co za różnica u kogo? Jak prowadzący jest dobry technicznie i ma wiedzę, którą umie przekazać to może być zarówno nikczemnego wzrostu jak i olbrzymem. Siła zawsze się kiedyś kończy. Bez techniki daleko nie zajedziesz.
Co do kategorii wagowych to zrobiono dla bezpieczeństwa. Tak samo jak ograniczono przestrzeń, wyrównano pole starć, zakazano uderzeń w pewne miejsca :) oraz założono buły na ręce.
SW stworzono do walki w bitwie gdzie nie było wyboru przeciwnika. Walili tego, który nawinął się pod nażedzie :wink: Nie było istotne mały czy duży, chudy czy gruby. Oczywiście w wielu wypadkach siła może zakryć problemy techniczne, ale nie na długo. Można o to zapytać kolegów z BJJ gddzie walki trwają długo i gdyby walczyli stricte fizycznie to wątpię czy wytrzymaliby dłużej niż 5 min.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

Siła zawsze się kiedyś kończy. Bez techniki daleko nie zajedziesz.

Wszystko ma swój koniec, zarówno siła jak i technika. Tak jak traci się parametry fizyczne, tak często traci się parametry techniczne, a nawet, o zgrozo, umysłowe. Cytując poetę: "Wszystko z czasem parszywieje".

Są rożne strategie, można stawiać na masę, siłę, technikę, wszechstronność, specjalizację, talent, selekcję. Każda z tych strategii ma swoje zady i walety. Do wyboru, do koloru.

Przy rekreacyjnym uprawianiu sztuk walki zwykle celem jest polepszenie sobie jakości życia, usprawnienie fizyczne, odstresowanie, bycie zdrowszym. I tu dobrze się wpisuje każda praca nad własnym ciałem, niezależnie od tego, czy nad siłą, czy nad techniką.
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Ja moze sprobuje troche z innej strony.
Mam nauczyciela (nauczycieli Ci u nas dostatek) wyzszego ode mnie o glowe. I jak slysze na treningu, ze mam zrobic zejscie na zewnatrz "jeden maly kroczek", tak lekko liczac poltora metra, to mi sie slabo robi. A z drugiej strony nauczyciel o podobnych kwalifikacjach nizszy ode mnie o pol glowy, byl znaccznie bardziej przekonywujacy.


Ale jesli gosc ma, nazwe to eufemistycznie "predyspozycje" do walki, to trzeba na niego dziadka robiacego sztuczki jedi, inaczej to jak walka z lokomotywą.

Wyzej ktos napisal, ze jak sie ma kase to sie wszystko ulozy. No tak, jak lazi za toba czterech szerokich to to tez jest aikido.
Jakby nie patrzec sztuka walki bez walki.
  • 0

budo_blah...
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ściana wschodnia:)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

Czy waszym zdaniem przy wyborze nauczyciela aikido jego budowa ciała (wzrost, waga ogólne warunki fizyczne) ma znaczenie :?:


chyba teoretycznie wielkosc:P twojego przeciwnika nie powinna miec znaczenia. to oto chodzi...podchodzisz sobie do krasnoludka a on rzuca cie na sciane:P....ale w sumie nie wiem. za to jesli chodzi o budowe ciala...to podobno pakierzy:P sa tak spieci ze pieeeeeeeknie na nich wchodzą wszystkie dzwignie :)
choc gorzej jest z takim pakierem jak nie najlepiej u ciebie z zejsciami jest:P
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Warunki fizyczne nie maja wiekszego znaczenia.. Tamura sensei jest niezbyt wielkiej postury..a jak wymiata... (mimo tych swoich siedemdziesieciu paru latek....) 8) :) :)
  • 0

budo_morfeusz76
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Twoje pytanie labedziu jest jak najbardziej na miejscu.w przypadku kazdej sztuki walki wielkosc ma znaczenie.Sam wielokrotnie cwiczylem u duzych trenerow jak i bardzo malych.I roznica w wykonywanych przez nich technikach jest kolosalna.Kazdy dostosowuje swoje ruchy do warunkow fizycznych.Np.Wysoki i silny Aikidoka przy technice "iriminage" nie musi robic nic innego jak przyciagnac goscia do swojego ramienia,zakrecic i rzucic.Natomiast jesli jestes maly to musisz najpierw nad gosciem popracowac,czyli go obnizyc,i dopiero zakrecic i rzucic.Wysoki nie bedzie napastnika obnizal bo nie ma takiej potrzeby.I ta sama technika w wykonaniu Aikidokow o roznych warunkach fizycznych bedzie wygladala inaczej.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
hmmmm czy to znaczy ze nauczyciel wysoki tylko dla wysokich a niski dla niskich...tezszy dla tegich a szczuplejszy dla szczuplejszych??? :?: :roll: :?: :roll:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
pewnie ze warunki fizyczne maja wplyw na wykonywanie technik... ale chyba to nie o to chodzi... zeby w dojo byli wszyscy jednakowego wzrostu.... hehe.. a moze robic weryfikacje i zapisy pod tym katem???... moze jeszcze wszyscy blondyni i niebieskoocy??? ... kiedys to juz przerabialismy...hehe.... i chyba to jakas przesada (ze nie powiem dosadnie- paranoja...)
  • 0

budo_morfeusz76
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Tak "a czarny dla czarnych a bialy dla bialych".Bez zadnych podtekstow rasowych. 8O :lol: Jesli cwiczysz Aikido lub cos innego to powinienes wiedziec o co chodzi.Najlepiej podpatrzyc jak techniki robia duzi i mniejsi.I napewno zobaczysz roznice.
  • 0

budo_szalony
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Wkoncu normalny temat.

Wedlug mnie to nie ma znaczenia czy instruktor jest wielki czy maly bo itak technike musimy dostosowac do swojej postury a przedewszystkim do atakujacego.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

pewnie ze warunki fizyczne maja wplyw na wykonywanie technik...

to przed chwila napisalem...
a tak na marginesie.... jaki to byl temat i rozpoczecie dyskusji??

Tzn. jesli jestem niski i szczupły powinienem raczej szukac nauczyciela o podobnych walorach, bo bedzie to gwarancją, ze jego sposób pracy i wykonywania technik bedzie bardziej uzyteczny dla mnie?

... dlatego taka wlasnie moja odpowiedz... :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Dobrze wycwiczony instruktor aikido, ma rozwiazania techniczne na kazdy rozmiar :lol: Bo zeby sobie poradzic z roznymi rozmiarami, to nie jest latwa sprawa.
Jakas godzine temu na treningu pokazywalem koshinage z ataku ushiro kubishime.Pokazalem na co uke przewyzszal mnie o poltorej glowy, a potem na uke ktorego jak przewyzszalem o glowe. Pewne zasady sa niezmienne(jak np wytracenie z rownowagi) ale juz sposob jak to zrobic, rozni sie mocno w zaleznosci od rozmiaru i wagi.

Dobry instruktor pokazuje ZASADY dla wszystkich, natomiast konkretne sposoby dojscia do roznych pozycji dla przypadkow extremalnych(jak np. Labedz lub Jezyk) wyjasnia indywidualnie. Moim zdaniem nie znaczenia rozmiar instruktora. Nawet Kimeda sensei z Toronto, ktory ma 140 w kapeluszu, to jest maszyna ze hej. I ma w swoim dojo i wielkich i malych...
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

natomiast konkretne sposoby dojscia do roznych pozycji dla przypadkow extremalnych(jak np. Labedz lub Jezyk) wyjasnia indywidualnie


e tam.. oba te "przypadki extremalne" chyba same juz nad tym pracuja... hehehe :wink: :wink: :wink:
tez bym chcial byc takim przypadkiem...zeby Sensei podchodzil i korygowal jak najwiecej... :lol: :P
  • 0

budo_blah...
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ściana wschodnia:)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
...a tak wlasciwie...uczyc sie mozesz nawet z sobowtorem...tak jest najlatwiej...
tylko nigdy nie wiedomo jaki czlowiek zaatakuje cie na ulicy...
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

...a tak wlasciwie...uczyc sie mozesz nawet z sobowtorem...tak jest najlatwiej...
tylko nigdy nie wiedomo jaki czlowiek zaatakuje cie na ulicy...

hehehe...a moze "walki z cieniem"..... albo z "robocopem"???...
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
Zależy od "dopasowania" partnerów, są płytkie, głębokie, ciasne, luźne, są takie że i 20 cm wchodzi jak w otchłań. Ale oczywiście lepiej mieć większy rozmiar 8)
o to chodziło w temacie?
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)
ja wole raczej ciasne niz luzne...... hehehe w glebokich raczej mozna sie utopić.... :) :) :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

Dobrze wycwiczony instruktor aikido, ma rozwiazania techniczne na kazdy rozmiar :lol: Bo zeby sobie poradzic z roznymi rozmiarami, to nie jest latwa sprawa.
Jakas godzine temu na treningu pokazywalem koshinage z ataku ushiro kubishime.Pokazalem na co uke przewyzszal mnie o poltorej glowy, a potem na uke ktorego jak przewyzszalem o glowe. Pewne zasady sa niezmienne(jak np wytracenie z rownowagi) ale juz sposob jak to zrobic, rozni sie mocno w zaleznosci od rozmiaru i wagi.

Dobry instruktor pokazuje ZASADY dla wszystkich, natomiast konkretne sposoby dojscia do roznych pozycji dla przypadkow extremalnych(jak np. Labedz lub Jezyk) wyjasnia indywidualnie. Moim zdaniem nie znaczenia rozmiar instruktora. Nawet Kimeda sensei z Toronto, ktory ma 140 w kapeluszu, to jest maszyna ze hej. I ma w swoim dojo i wielkich i malych...


Ale tak na serio, to gdyby Cie wyzszy 1,5 glowy Fiodor naprawde przydusil, to bys odplynal, a nie wykonal koshi nage.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy rozmiar ma znaczenie? ;)

Ale tak na serio, to gdyby Cie wyzszy 1,5 glowy Fiodor naprawde przydusil, to bys odplynal, a nie wykonal koshi nage.


Takiego Fiodora to ja malym palcem lewej reki rzucam z zamknietymi oczami. On nie cwiczy ani Ki ani tajemniczych technik, to zwykly slabeusz. Przeciez on zamiast cwiczyc to albo jest zbanowany na Vortalu albo siedzi na ircu.
Takich grubasow co maja ponad 100 kg to musisz rzucic na koshinage uzywajac glownie miesni wokol bioder i nog po odpowiednim wychyleniu z rownowagi. Nie jest to latwe, ale da sie zrobic. Nie jest to latwe, bo trzeba uwazac, zeby padajac sobie kuku nie zrobili :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024