Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kendo vs FMA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

budo_abanico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kendo vs FMA
Ciekaw jestem przy sparingach kto miał by teoretycznie większe szanse?
Czy Kendo czy Kali (ogólnie coś filipińskiego), uzbrojony w jeden kij lub dwa. Co wy na to???
W sumie ochraniacze podobne....
Jak by się to zakończyło...
Oki weźmy pod uwage jeden kij po stronie Escrimy...
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
a moze inaczej..moze kenjutsu ale tradycyjnie z mieczem i kali uzbrojone
w dwa kije? :) ...wiesz kendo czy kenjutsu tak naprawde walczy mieczem
wiec tak bedzie sprawiedliwiej..w ochraniaczach??nieee... :)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Kali wcale nie charakteryzuje sie tym ze walczy kijami - najpierw byly maczety i noze a potem dopiero kije - jeszcze teraz zdaza sie ze spory pomiedzy ludzmi na filipinach rozwiazywane sa ze gruba z maczetami idzie na grupe z maczetami ;) - na cale szczescie czesciej jest to rozwiazywane za pomoca palek.

kenjutsu i kali to dwie skrajne metody - w jednej jest spokoj i oczekiwanie na to jedno ciecie w drugiej jest tzw szal poczatkowego ataku poparty szybkoscia.
Kto wygra ? ten co nie da sie zaskoczyc ;)
To tak jakby rozwazac czy wygra polska szabla i japonska ;)
  • 0

budo_abanico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Chodzi mi jedynie o możliwość podyskutowania jak wyglądała by konfrontacja osób prezentujących odmienne style, tylko to...
Ponieważ taka konfrontacja jest możliwa w dzisiejszym swiecie...
Uwazam ze przewaga Kendo nie byla by do konca tak wysoka... zwazywszy ze zawodnicy Kendo posiadają umiejetnosc wali mieczem a obce są im ponikead dystanse Medio czy Corto... a co do piero klincz..
co do Kali Ilustrisimo to ona jest oparta na zastosowaniu maczety...
Chodzi mi generalnie w tej konfrontacji miecz kontra kij...
aha i bynajmniej FMA nie jest oparte: "tzw szal poczatkowego ataku poparty szybkoscia" kto trenuje ten wie...
Szal nie jest korzystny dla SW... szal moze zakonczyć sie tragicznie i to juz na początku walki, mimo ze jest on oparty na szybkosci...

Pozdrawiam
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA

Chodzi mi jedynie o możliwość podyskutowania jak wyglądała by konfrontacja osób prezentujących odmienne style, tylko to...
Ponieważ taka konfrontacja jest możliwa w dzisiejszym swiecie...
Uwazam ze przewaga Kendo nie byla by do konca tak wysoka... zwazywszy ze zawodnicy Kendo posiadają umiejetnosc wali mieczem a obce są im ponikead dystanse Medio czy Corto... a co do piero klincz..
co do Kali Ilustrisimo to ona jest oparta na zastosowaniu maczety...
Chodzi mi generalnie w tej konfrontacji miecz kontra kij...

W walce na bron drewniana bylbym za FMA - wlasnie ze wzgledu na walke w rozznych dystansach w tym klincz i grappling - w alce na osta bron dalbym raczej przewage mieczowi.

aha i bynajmniej FMA nie jest oparte: "tzw szal poczatkowego ataku poparty szybkoscia" kto trenuje ten wie...

W 9 stylach ktore mialem okazje obserwowac lub trenowac zasada ta jest pdstawa az w 7 - zalamac opor przeciwnika w pierwszych chwilach walki.
Widocznie po kilkunastu latach zajmowania sie FMA sie na tym nie znam ;)

Szal nie jest korzystny dla SW... szal moze zakonczyć sie tragicznie i to juz na początku walki, mimo ze jest on oparty na szybkosci...


Szal jest bardzo korzystny jesli jest odpowiednio wykorzystany - a ze czesto konczy sie tragicznie no coz czyli wnioserk ze niewlasciwie sie wykorzystuje go.

FMA jest znacznie dynamiczniejsze od japonskich sztuk jest bardziej zywiolowe bo nie oparte na filozofii i majace bardzo duzo nalecialosci europejskich przez to duzo bardziej nowoczesne i nie bojace sie lamac stereotypow.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
We wspolczesnym swiecie.... zwlaszcza.... taka konfrontacja jest... niezwykle malo prawdopodobna. Dzis uzywa sie niestety, na szczescie - broni palnej. Fakt. Japonczykom nawet ekspansje broni palnej kiedys udalo sie zatrzymac. Nie na tak dlugo jednak jak tego pragneli.
Niedawno na Discowery, widzialem jak prezentowano urzadzenie typu taser, czyli paralizator w ksztalcie pistoletu, ktory wystrzeliwuje swoj drucika opinajacy ofiare, a zdaje sie w nastepnej sekundzie moze wystrzelic kolejny taki ladunek.
To chyba lepsze niz kilkuletni trening palka, choc nie tak "romantyczne"? Prawda?
K_P
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Ogolnie sztuki walki to juz tylko relikt - najczesciej uprawiany tylko ku uciesze gawiedzi :)
  • 0

budo_abanico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Ahh my romantyczni... :) wojownicy...
Mauritius chodzi mi jeszcze o ten szał. Ja odbieram okreslenie szał jako rzecz wymykającą się kontroli, będącą ciemną stroną mocy nad którą tylko wybitnym udaje się kontrolować...
A co trenujesz z FMA? i trenowałeś...

Swoją drogą uzbrojonemu Kubusiowi Puchatkowi w taser to chyba bym schodzil z drogi... jednak on dziala na pewną odległość i jest w fazie eksperymentów...

Pozdrawiam
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Nie zgodze sie z Toba Abanico ze ludziom cwiczacym mieczem japonskim
nie znany jest bliski dystans,od tego sa techniki Tori i to dosc rozbudowane tyle ze trzeba juz sporo cwiczyc zeby swobodnie ich uzywac.
Patrzac z punktu kogos kto cwiczy mieczem...Nie znam sie na Kali ale w katori cwiczymy kij na miecz i facet walczacy kijem musi szybko uciekac
z palcami zeby ich nie stracic,tyle ze jego przewaga jest dlugosc kija.
Tutaj kije sa krotsze wiec tym bardziej tzreba uwazac zeby nie stracic reki.Imysle tez ze gosc walczacy bokenem moze i byc w gorszej sytuacji ale ciecie jest na tyle mocne ze moze zlamac kosc reki..albo kalano..ale to
tylko spekulacja...
  • 0

budo_braingame
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA

a moze inaczej..moze kenjutsu ale tradycyjnie z mieczem i kali uzbrojone
w dwa kije? :) ...wiesz kendo czy kenjutsu tak naprawde walczy mieczem
wiec tak bedzie sprawiedliwiej..w ochraniaczach??nieee... :)


istotą kali są ostrza, nie pałki.
  • 0

budo_braingame
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
gdybym miał coś wybrać w walce o własne życie, nie wybrałbym ani maczety, ani krisa, ani katany, ale europejską broń kolną.

Abanico: jak chcesz, pokażę Ci krótki dystans z mieczem, nie jest niewykonalny.

Co do rozważań teoretycznych: wszystko zalezy od szybkości.

Jeśli chodzi o praktykę: Dog Brothers, taśmy z pierwszej serii, część 5.
Oczywiście jest to tylko przykład, ale pokazuje plusy i minusy każdej z broni.

Ćwiczę i mieczem i maczetą, wszystko zalezy od wyboru taktyki i jej realizacji. Miecz ma niewątpliwą przewagę dystansu.
  • 0

budo_b.anderas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
A jakie style ćwiczycie?
Martius: jakie to 7 i 9 stylów?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
[quote name="budo_Abanico"]
Mauritius chodzi mi jeszcze o ten szał. Ja odbieram okreslenie szał jako rzecz wymykającą się kontroli, będącą ciemną stroną mocy nad którą tylko wybitnym udaje się kontrolować... [/quote]

Wiem ja to troche zle okreslilem i wziales to doslownie bardziej mi chodzi o zasade szybkiego przelamania oporu niz typowego szalu z zamknietymi oczami bez kontroli ;)
Ale szal ktory da sie wykorzystac i nad nim panowac to tak


[quote]
A co trenujesz z FMA? i trenowałeś...

[/quote]

Trudno teraz powiedziec zeby cos stylowego bo najdluzej to mialem znajomego studenta za nauczyciela a potem to glownie seminaria i kontakty z roznymi stylami glownie Panpango, Lastiko z modern escrima sportowa oraz np style thaiskie jak krabi-krabong

Escrime traktuje jako uzupelnienie do jj i glownie wykorzystuje palki, rozbrojenia z noza np z inayan mnie osobiscie zalamaly ;) ale jak widze jakies ciekawe kruczki to je przejmuje do siebie ale nie caly system.
[/quote]
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA

A jakie style ćwiczycie?
Martius: jakie to 7 i 9 stylów?


Tak ja wczescniej napisalem sam nie cwicze konkrenego stylu bo traktuje to jako uzupelnienie.

Co to styli ktorym sie np przygladalem czy tez cwiczylem to m.in. tagalok, sumbrada, inayan, panpango, bergonia, doce pares, serrada, oraz kilka szkol pod ogolna nazwa escrima lub kali czy tez escrima sportowa.

jedne spotkania byly dluzsze inne krotsze a neiktore polegaly tylko na obejrzeniu pokazu tak ze o jednych mozna sobie wyrobic poglad o innych bardzo powierzchowny.

specyfika ich sie calkowicie roznila mozna by bylo sie pokusic o stwierdzenie ze np nie maja ze soba nic wspolnego
w jednych 90 % bylo pchniec w innych same ciecia a pchniec prawie wcale.
Np specyfika tagalog byla dosc rozniaca sie od innych i kierowaly nia sie troche inen zasady.
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
ja tam byłbym za FMA ze względu na szybkoś uderzenia i siłe owszem miecz może ładnie połaskotac ale wydaje mi sie że szybciej zadała by cios osoba z ratanową pałką niż np. z kataną która swoje waży :)
ale moja wypowiedz to tylko teoria ćwicze FMA i nie mialem jakiejś specjalnej styczności z wszelkimi przejawami walki mieczem :D
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
szybkosc tak - 3 uderzenia na sekunde to juz norma osoby cwiczacej troche dluzej a najlepsi i 5 uderzen osiagaja.
no ale dla wprawnego fechnistrza tez nie trudnoscia jest uderzyc raz czy dwa na sekunde aby ostrza nie bylo widac wiecej czasu moze nie byc potrzebne. Drewniany miecz tak jak napisal Benkei potrafi rozwalic czaszke lub zlamac obojczyk proste pchniecie tez nam potrafi wyjsc bokiem ;)
Dlatego to jest temat w ktorym mozna pisac tylko to co nam sie wydaje a rzeczywistosc pozostanie niewiadoma ;)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Martius a ja mam pytanie odnosnie tych 5/sekunde: czy w raz z szybkoscia w przypadku tych uderzen idzie sila ? Tylko prosze bez wzorow z fizyki, wiem ze wzrost predkosci jest proporcjonalny do wzrostu sily, po prostu zastanawiam sie czy sa to uderzenia z prawdziwego zdarzenia, czy tylko takie "pacniecia" ? ;)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA

Martius a ja mam pytanie odnosnie tych 5/sekunde: czy w raz z szybkoscia w przypadku tych uderzen idzie sila ? Tylko prosze bez wzorow z fizyki, wiem ze wzrost predkosci jest proporcjonalny do wzrostu sily, po prostu zastanawiam sie czy sa to uderzenia z prawdziwego zdarzenia, czy tylko takie "pacniecia" ? ;)


no wzory z matematyki duzo by wytlumaczyly ;)
juz nie chodzi nawet o predkosc ( przyspieszenie) ale o punkt i skutek ktory wywiera ;)

dlaczego kula przebija np czlowieka ? maly punkt duza szybkosc itp

dlaczego pejczem potrafimy zrobic dzire nawet w puszcze czy zbic butelke ?

no dobra dosc fizyki ;)

czy to sa silne uderzenia ?
chmm zapewne to nie jest sila porownywalna z sila potrzebna do przepchniecia wagonu ale w danym punkcie skutek jest ogromny
to sa jak okreslasz pacniecia z destrukcyjnym efektem.

czlowiek dostaje np w piszczel kulka z broni na gumowe kule niby nic mu nie zrobi (o ile piszczela niezlamie ;) ) ale najczesciej traci sie przytomnosc z szoku po trafieniu.
takie uderzenia potrafia niezle pokiereszowac metalowa banke wiec i czlowieka zapene tez - mam nadzieje ze nigdy na sobie ich nie odczuje - a co najgorsze nie jest to walenie na oslep a punktowo magicuy potrafia z kilkunastu np przedmiotow stracic tylko te ktore chce publicznosc (na pokazach) jakby to byly maczety to efekt jest do wyobrazenia.

Uwazam ze sila jest wystarczajaca do zrobienia krzywdy ale nie jest to sila odrzucajaca na kilka metrow ;)

mamy np dwa rodzaje kopniec kekomi-pchajace i keage-smagajace
pierwsze jest mocne-wolniejsze ale jak wejdzie to zmiecie drugie-szybkie strzelajace ale jak trafi to tez czlowieka rozlozy choc moze nie odrzuci - wlasnie uderzenia palka to takie keage
w palce sila jest najpierw z biodra,potem ramienia, nastepnie przedramienia az po nadgarstek i to jest przekazywane z jednej czesci na druga - oczywiscie mowie o cieciach nie checiach palka (tu zreszta nie ma tej szybkosci)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
To sie nazywa rzetelne wytlumaczenie, dzieki mistrzu!:)
  • 0

budo_abanico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo vs FMA
Martius a co z Krabi-krabong gdzie miales z tym stycznosc???
Raczej nie na polskie ziemi... ciekaw jestem twoich spostrzezen...

Pozdrawiam

Aha co do sparingu, chodzilo mi o kendo a wiec nie ostra bronią :P
Ratan kontra miecz bambusowy...
Ciekawie by to wyglądało... uważam ze przodowali by zawodnicy FMA, oczywiscie zaznaczam ze w sparingach z Kendo...

Pozdrawiam wszystkich...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024