Skocz do zawartości


Zdjęcie

Joga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Joga
Czy jest tu ktoś kto ćwiczy jogę? Można pare słów na ten temat :)
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Hehe jedno pewne mniej kontuzyjne od SW :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Joge cwiczyc? To naprawde wielkie wyzwanie, o jakim sie nie snilo wielu twardzielom z tzw. sztuk walki.
O sobie moge powiedziec - cwicze sam i z innymi niektore asany z yogi (te latwiejsze z ktorymi i tak wiekszosc ma duze problemy). Polecam!
K_P
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Moja mama zaczęła ćwiczyć dwa lata temu. Ja na razie nie mam odwagi. :) Kubuś, ale te asany ci ktoś pokazał, co? Byłeś na jakichś zajęciach?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Najpierw uczylem sie prostych cwiczen z podrecznika (naprawde mozna sie nauczyc np. z "Yogi" Yengar, swietniei przystepnie napisany podrecznik), a pozniej bylem pare razy na seminariach, zeby zweryfikowac. Robie (ostatnio sie w tej materii opuscilem) tylko asany podstawowe m.in. niezbedne pozycje stojace. Te bradziej zaawansowane sa dla mnie za trudne, sa zbyt wielkim wyzwaniem.
Ale podrecznik Yengara jest tak skonstruowany, ze znajdzie sie tam cykle tak dla malo sprawnych starszych osob, jak i wyczynowcow.
Ze wszech miar polecam joge, takze i ludziom uprawiajacym judo, bjj, gdzie wazna jest w zasadzie elastycznosc calego ciala.
Pozdrawiam K_P
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Najpierw uczylem sie prostych cwiczen z podrecznika (naprawde mozna sie nauczyc np. z "Yogi" Yengar, swietniei przystepnie napisany podrecznik),

A to wyszło w Polsce, bo Merlin nie zna?
Zanalazłem tylko Iyengar tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
To któraś z tych książek?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Ja mam wydanie sprzed chyba 15 lat. Czarna z bialym napisem "Yoga", a te to sa ja sadze zwlaszcza "Światło Jogi", to nowsze edycje.
K_P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Z joga to jest troche tak jak z aikido, ze jest nieodlacznie zwiazana z przezyciem religijnym.
Polecam ksiazke Klasyczna Joga Indyjska z Biblioteki Klasykow Filozofii PWN 1986 w tlumaczniu L.Cyborana.

Tylko ze znakomita wiekszosc ludzi sprowadza trening do rozciagania sie. Nie jest to zle, ale..... :?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Tylko ze znakomita wiekszosc ludzi sprowadza trening do rozciagania sie. Nie jest to zle, ale..... :?

Spróbowałem podstaw jogi w listopadzie i cały czas jestem zachwycony. Moja pierwsza półtoragodzinna lekcja jogi skończyła się nieprzespaną nocą i bólem większości nierozciąganych dotychczas części ciała.

Aspekt fizyczny jogi, czyli rozciąganie i pozostawanie w asanach (pozycjach) przez dłuższy czas, to niezła szkoła dla każdego adepta sztuk walki. Rozciąganie w jodze to wyższa szkoła jazdy, wszystkie metody na rozciąganie biorą swój poczatek w jodze.
Asany wykonuje się, kontrolując ciągle każdy kawałek ciała i ciągle dążąc do pewnego ideału. To wymaga sporego wysiłku fizycznego, mięśnie mocno pracują, ja w niektórych asanach po kilku minutach jestem zlany potem.
  • 0

budo_zyx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Witam,

Prorock ma swieta racje.

probowalem troche w domu ("swiatlo yogi" yengara - szczerze polecam), pozniej u nauczyciela (ten "nauczyciel" to slowo troche na wyrost, ale i tak dowiedzialem sie w tydzien wiecej, niz przez pol roku w domu - jak zwykle diabel tkwi w szczegolach asan, ktore trudno samemu wychwycic). chalturzyc w domu mozna, ale dopiero przy nauczycielu, "czujesz" prawdziwy wysilek. IMHO joga jest fantastyczna jako uzupelnienie MA, lub nawet jako samodzielna aktywnosc fizyczna. wiekszosci ludzi joge kojarzy sie z rozciaganiem, ale jest tam mnostwo asan wzmacniajacych miesnie (w naturalny sposob: z obciazeniem wlasnego ciala). nie bedziesz po tym wyciskal na silowni wiecej, ale za to cialo bedziesz mial elastyczne jak... sam nie wiem co, ale przede wszystkim bedzie cie to cialo "sluchalo". generalnie, ja sie tym zajmowalem intensywnie (intensywnie jak dla mnie of course :wink: ) przez pol roku, i przyznaje, ze przez te pol roku (plus pol roku wczesniejszego chalturzenia w domu), cialo staje sie jak swietnie nastrojony instrument - panujesz nad nim perfekcyjnie. moge sie tylko domyslac co moze czlowiek osiagnac, gdy temu poswieci pare ladnych lat. to moze byc zabawa do poznej starosci bez obaw o kontuzje.

druga sprawa - nigdy nie slyszalem o jakichkolwiek negatywnych efektach ubocznych (a praktycznie wiekszosc sportow takowe ma: stawy, kregoslup, nawet plywanie jakos tam niespecjalnie wplywa na zatoki) jogi.

trzecia sprawa: religia. mi sie wydaje, ze to raczej system filozoficzny (azjatyckie religie/filozofie tak maja, ze sie dosc silnie przenikaja). ja osobiscie jestem typowym europejskim barbarzynca i zajmowalem sie tylko fizycznymi aspektami :oops: . nikt nas nie zmusza, zeby praktykujac joge zaczac w cos wierzyc, czy postepowac wg ichniejszych nakazow (inna sprawa, ze gdyby wszyscy wg nich postepowali, to swiat bylby calkiem, calkiem :wink: ).

ide teraz na bjj (psiakrew, bardziej dla mojej psychiki - mam fobie "spoleczno-uliczne", niz dla wielkiej milosci do MA, acz troszke lubie), ale po pierwszej powazniejszej kontuzji, wracam do jogi z zalozeniem, ze joga do konca zycia (lub zdrowia).

w necie mozna znalezc wiele informacji nt. dobroczynnego wplywu jogi na zdrowie - po moich probach sklonny jestem im wierzyc.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Z joga to jest troche tak jak z aikido, ze jest nieodlacznie zwiazana z przezyciem religijnym.

Wy aikidocy, pakujecie mistycyzm nawet do zupy :)
Ćwiczę tai chi, nie paląc kadzidełek, nie zbierając energii kosmosu, nie odrzucając fizyki na rzecz i pięciu elementów - a i tak mi świetnie robi.
Pierw trzeba opanować fizyczne rzemiosło, dopiero jak robię formę z "automatu" , po raz ktoryś, to umysł osiąga inny rytm. Sam, nie przymuszany filozofią.
  • 0

budo_rabi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 597 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
A moze jakies e-booki macie na ten temat? Chetnie bym zobaczyl o co biega. Z gory dzieki :)
  • 0

budo_dabeq
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przeworsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
ja na jodze sie nie znam chociaz nie powiem, ze to dla mnie ciekawe
ale kiedys czytalem o kobiecie, ktora cwiczac joge przez pozycje kwiat lotosu znieksztalcila sobie biodra czy cos takiego i chyba bylo podsumowane, ze jednak azjaci maja inaczej ta czesc ciala zbudowana i bardziej przystosowana czy cos takiego, czy ktos moze wie cos wiecej na ten temat? z gory dzieki
  • 0

budo_zyx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

ale kiedys czytalem o kobiecie, ktora cwiczac joge przez pozycje kwiat lotosu znieksztalcila sobie biodra czy cos takiego i chyba bylo podsumowane, ze jednak azjaci maja inaczej ta czesc ciala zbudowana i bardziej przystosowana czy cos takiego, czy ktos moze wie cos wiecej na ten temat?


coz, to rzeczywiscie kuriozum - nie slyszalem o tym wczesniej, ale wydaje mi sie interesujace. chetnie poczytam, jesli ktos dysponuje materialem lub chocby linkiem. imho jednak - tak na chlopski rozum - jak dlugo i uparcie mozna cos wykonywac, ze prowadzi to do odksztalcenia kosci (bo chyba o kosci chodzi? bo ze kregoslup, stawy czy sciegna sie rozciagaja czyli odksztalcaja, to raczej in plus niz in minus, nieprawdaz?).

skoro przypadek zostal udokumentowany, to znieksztalcenie musialo byc znaczne - dziwne, ze kobieta nie zaprzestala praktyki jogi, jesli zauwazyla niepokojace zmiany. nie obudzila sie chyba tak po prostu rano z "krzywym" biodrem (... panie doktorze, wczoraj tego nie mialam :wink: ). odksztalcenie musialo nastepowac stopniowo... pomine jednak nic nie wnoszace dywagacje: dolaczam sie do prosby przedmowcy, o dokladniejsze dane na ten temat.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

gdy temu poswieci pare ladnych lat. to moze byc zabawa do poznej starosci bez obaw o kontuzje.
(...)
druga sprawa - nigdy nie slyszalem o jakichkolwiek negatywnych efektach ubocznych (a praktycznie wiekszosc sportow takowe ma: stawy, kregoslup, nawet plywanie jakos tam niespecjalnie wplywa na zatoki) jogi.
(...)
w necie mozna znalezc wiele informacji nt. dobroczynnego wplywu jogi na zdrowie - po moich probach sklonny jestem im wierzyc.

W necie rzeczywiście nie znajdziesz niczego negatywnego o jodze, ale to nie znaczy, że te ćwiczenia nie mają negatywnych aspektów, ale sprawa nie jest taka różowa.

Wszędzie znajdziesz artykuły o tym, jaki to dobroczynny wpływ miała joga na wirtuoza skrzypiec Yehudi Menuhina. On sam piał peany na cześć jogi. To typowy przykład wyznawcy, któremu wiara zaćmiła osąd rzeczywistości. Miał on kłopoty ze zdrowiem i gdy spotkał wilekiego guru hatha yogi Iyengara, został jego uczniem. Guru nauczył go asan, jego zdjęcia wykonującego świecę i inne asany ukazały się w Newsweeku i Timesie, od czego zaczął się triumfalny pochód jogi na Zachodzie. Kłopoty Menuhina ze zdrowiem jednak się wcale nie skończyły. To, że nauczył się robić świecę, nie uchroniło go przed zwyrodnieniami, a wielu skrzypków łączy to, że im bardziej Menuhin angażował się w jogę, tym bardziej ubożały jego możliwości wirtuozerskie. O ile fascynaci jogi są zachwyceni tym, że taki wirtuoz uczył się jogi, o tyle dla skrzypków jest to poważne ostrzeżenie, bo gdy Menuhin zaangażował się w jogę, skończył się jako skrzypek.

imho jednak - tak na chlopski rozum - jak dlugo i uparcie mozna cos wykonywac, ze prowadzi to do odksztalcenia kosci (bo chyba o kosci chodzi? bo ze kregoslup, stawy czy sciegna sie rozciagaja czyli odksztalcaja, to raczej in plus niz in minus, nieprawdaz?).

Niestety to nie do końca prawda. Każda przesada jest niezdrowa. Jeśli ćwiczysz coś rekreacyjnie godzinkę dziennie, odpuszczając sobie święta, weekendy i dni, gdy ci się po prostu nie chce, to takie ćwiczenie jest zdrowe. Joga uzależnia podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, jak np. sztuki walki. Przypadki zwyrodnień są częste.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

ale kiedys czytalem o kobiecie, ktora cwiczac joge przez pozycje kwiat lotosu znieksztalcila sobie biodra czy cos takiego i chyba bylo podsumowane, ze jednak azjaci maja inaczej ta czesc ciala zbudowana i bardziej przystosowana czy cos takiego, czy ktos moze wie cos wiecej na ten temat? z gory dzieki

Jak się wzieła zaraz za lotos, bez przygotowania, to mogła się kontuzji nabawić. Azjaci o tyle mają "inna" budowę ,że nie spedzają połowy życia na krzesłach. Dziecko zrobi lotos bez trudu, bo zwykle siedzi po turecku albo w kucki, potem ileś lat szkolnych ławek to psuje.
  • 0

budo_zyx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Witam,

[quote]
W necie rzeczywiście nie znajdziesz niczego negatywnego o jodze, ale to nie znaczy, że te ćwiczenia nie mają negatywnych aspektów, ale sprawa nie jest taka różowa.

(...)

Każda przesada jest niezdrowa. Jeśli ćwiczysz coś rekreacyjnie godzinkę dziennie, odpuszczając sobie święta, weekendy i dni, gdy ci się po prostu nie chce, to takie ćwiczenie jest zdrowe.
[/quote]

Znów musze przyznac racje Prorockowi - może też zbyt bezkrytycznie wypowiadam się nt temat, ale bazowalem raczej na swoich (w zasadzie niewielkich) doświadczeniach: 3-4 razy w tygodniu po 1,5h, i spotykałem się z ludźmi tak ćwiczącymi (tyle, że od wielu lat) - stąd moje zachwyty. Na mnie to mialo wplyw wręcz cudowny (zaznaczam, że codziennie 9h spędzam przed PC), na sprawność i samopoczucie in general. zrozumialem sens wyswiechtanego powiedzenia: w zdrowym ciele zdrowy duch.

Poświęcając taki czas (1,5h) na praktykę jogi, IMHO raczej nie sposób sobie zrobić krzywdy. Spójrzmy realnie - kogo stać na większą inwestycję czasową obecnie? O ile się nie mylę mówimy wciąż o uzupełnieniu i rekreacji, nie sposobie na życie. Ergo - joga jest zdrowa w naszych realiach.

O Menuhinie muszę doczytać. Najbardziej banalna odpowiedź jaka mi się nasuwa w pierwszym odruchu, to czas pracy ze skrzypcami, ktory zaczął Menuhin poświęcać jodze. Wirtuoz ~~ to doskonala technika i interpretacja, nie KOMPOZYCJA (no, chyba że się mylę) ==> czas poświęcony na tę pracę jest chyba drugim czynnikiem po zdolnościach, ktory wyznacza sukces. Może to tak...?

Nadal podtrzymuję tezę, że joga to najmniej kontuzyjna, z największym dobroczynnym wpływem na zdrowie aktywność fizyczna.[/quote]
  • 0

budo_maya
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
na TV Club jest świetna szkoła jogi o 12:00 i 18:00, ćwiczyłam przez pół roku i miałam wręcz fazę z zachwytu. w pewnym momencie czuje się mięśnie przy samych kościach (na ja miałam faktycznie wrażenie, że jestem w stanie mięśniem poczuć kość, a oddech świadomie skierować do konkretnej części ciała, że o rozciąganiu się nie wspomnę), aspekt religijny nie jest moze konieczny, ale filozoficzny i medytacja jak najbardziej.
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
jesli chodzi o mnie to traktuje joge czysto uzytkowo - ze wzgledu na prace przed komputerem przez 10 godz pobolewalo mnie np czesto w krzyrzu - lacznie z takiemi przeboajmi jak 3 dniowe unieruchomienie w Lozku - lekarz tylko i wylacznie przepisywal przeciwbolowe i kazal lezec - dowiedzialem sie ze jeden z moich znjowmych od kilku lat zajmuje sie joga - i przygotowal mi kilka cwiczen na ten moj kregoslup - wzmacniajace miesnie i "ustawiajace" go - efekty super!!! fakt ze z wrodzoneg lenistwa nie cwicze regularnie ale jak tylko poczuje jakis dyskomfort w krzyzu zapodaje zestaw cwiczen i nastepneg dnia czuje sie jak nowow narodzony
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

na TV Club jest świetna szkoła jogi o 12:00 i 18:00, .

Teraz chyba odrobinkę godziny się zmieniły. Ale to prawda. Również uważam, że ten program jest świetny. Nawet zaraziłem tym moją mamę, która już od prawie roku codziennie po dwa razy ćwiczy.
...a jakie efekty :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024