Skocz do zawartości


Zdjęcie

Joga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Ale chyba przed cwiczeniami jogi trzeba super mięsnie rozgrzać . Bo jak patrze na filmiki to jogini nawet nie sa spoceni a roziącgnieci są za ja...


Nawet poczatkujacy zaczynaja od asan ktore wcale nie sa latwe dla czlowieka z ulicy (np. pies glowa w dol jako czesc powitania slonca), ja tam sie zawsze rozgrzewam, przynajmniej stawy. Niekoniecznie ci ktorzy wymyslali asany wiedzieli WSZYSTKO o cwiczeniach fizycznych.
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
I jeszcze jedno a propos rozgrzewki - joga pochodzi z kraju w ktorym mozna sie spocic od samego lezenia w cieniu. W Polsce jest jednak inaczej wiec lepiej sie rozgrzac.
  • 0

budo_imp
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Jest taki kanal w tv - club, leci tam Jerry Springer i joga :) Fajna sprawa czasami sie powyginac :wink:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
xiao - co do klimatu masz racje. Bronilbym jednak ich wiedzy na temat cwiczen. Mieli nieslychana intuicje, poparta setkami lat obserwacji. W zasadzie wszystkie wspolczesne systemy "rozciagajaco-gimnatyczne" - to jest yoga pomniejszona o cos, a to o systemy oddechowy, a to o trudniejsze cwiczenia etc.

Co do rozgrzewki oczywiscie mozna - zaczynajac od lekkiego, najbardziej chyba naturalnego - truchtu.

Yoga a medytacja.
Tak jak zaakceptowalem yoge, tak nie moge i nie potrafie zakceptowac tradycyjnego systemu religijnego Indii i wszytskiego co on implikuje. Nie do przyjecia jest dla mnie system kastowy utrwalany przez te religie, a calosc wlacznie z medytacja - wedlug mnie jest - straszliwie przekombinowana.

O wiele bardziej pasuje mi system medytacji japonskiego zen, choc razi jego surowosc (oparty na oddechu i koanie), identyfikuje sie z wiekszoscia aspektow zwiazanych z medytacja buddyzmu tybetanskiego (zachwycil mnie swoim humanistycznym podejsciem), zwlaszcza, ze wiedze na ten temat, mamy (w formie ksiazek), z pierwszych ust J.S.Dalajlamy.

K_P
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

xiao - co do klimatu masz racje. Bronilbym jednak ich wiedzy na temat cwiczen. Mieli nieslychana intuicje, poparta setkami lat obserwacji. W zasadzie wszystkie wspolczesne systemy "rozciagajaco-gimnatyczne" - to jest yoga pomniejszona o cos, a to o systemy oddechowy, a to o trudniejsze cwiczenia etc.


Totez ja wcale nie umniejszam ich wiedzy, zajebisci sa, tym bardziej, ze w pewnym momencie dosc powszechne jest porzucenie zainteresowania cialem, tak jakby trudno bylo juz cos wiecej osiagnac... To moim zdaniem o czyms swiadczy. Ale czemu nie korzystac przy okazji ze wspolczesnej wiedzy :D

Co do rozgrzewki oczywiscie mozna - zaczynajac od lekkiego, najbardziej chyba naturalnego - truchtu.


Ja stosuje krazenia wszystkiego co sie da, od powolnych do szybkich, dorzucam pajacyki i inne rzeczy ktore mozna robic w mieszkaniu.



Tak jak zaakceptowalem yoge, tak nie moge i nie potrafie zakceptowac tradycyjnego systemu religijnego Indii i wszytskiego co on implikuje. Nie do przyjecia jest dla mnie system kastowy utrwalany przez te religie......
a calosc wlacznie z medytacja - wedlug mnie jest - straszliwie przekombinowana.


Niewielu europejczykow rozumie ten system i te religie. Zgodze sie, ze przez wieki uleglo to wszystko straszliwemu przekombinowaniu i starczej degregoladzie (podobnie jak w Europie chrzescijanstwo albo demokracja) ale system kastowy na poczatku wygladal zupelnie inaczej. Np. przynaleznosc do kasty nie byla dziedziczna - decydowalo to, co soba reprezentujesz. Moim zdaniem duzo lepsze niz wspolczesny (i falszywy) egalitaryzm. Warto zajrzec do "Autobiografii Jogina" Paramahamsy Joganandy, sporo tam jest takich ciekawostek.



O wiele bardziej pasuje mi (...) medytacja buddyzmu tybetanskiego (zachwycil mnie swoim humanistycznym podejsciem), zwlaszcza, ze wiedze na ten temat, mamy (w formie ksiazek), z pierwszych ust J.S.Dalajlamy.



Bardzo cenie Buddyzm ale tybetanski jest przekombinowany na maxa! Dokladnie to samo co z hinduizmem. Warto zajrzec do tekstow pierwotnego buddyzmu (latwo znalezc w sieci a na papierze np. "Muttawali" pod redakcja I. Kani) aby sie o tym przekonac. Tym niemniej jest tam power!

Pozdrawiam
Xiao
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Buddysci tybetanscy sa dzis w luksusowej sytuacji, zwlaszcza w Europie, czy Ameryce - nie musza czerpac wiedzy o buddyzmie z "drugiej reki". Prace Dalajlamy sa w kazdej ksiegarni. Czyli nie musimy ogladac tego swiata poprzez pryzmat czlowieka, ktory np. korzeniami tkwi w chrzescijanstwie, co zawsze implikowalo nieznosnymi porownaniami i uproszczeniami.
A ksiazki na ktora sie powolujesz nie znam.
K_P
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Warto zajrzec do tekstow pierwotnego buddyzmu

Nie ma czegos takiego jak pierwotny buddyzm - mozna mowic o "pierwotnych" naukach Buddy ale tu tez bedzie ciezko znalezc kogos kto ma racje bezwzgledna, z tego co wiem buddysci hinajany np. uwazaja ze tylko ich nauki pochodza od historycznego Buddy. Zreszta istnieje wiele szkol buddyzmu opierajacych sie na pogladzie tozsamym z pogladem historycznego Buddy ale nie przekazanym przez niego tylko np. doswiadczonym pozniej - tak o ile sie nie myle jest w Dzogczen.

latwo znalezc w sieci a na papierze np. "Muttawali" pod redakcja I. Kani

Ta ksiazka w teorii zawiera zrodlo buddyjskie i tlumaczenie i niestety tu widac jaki wplyw na tresc ma tlumaczenie. Dla mnie ta ksiazka przez sposob w jaki tlumacz uzywa jezyka jest wrecz nieznosna, uzywa wielu zwrotow majacych nadac jezykowi bardziej "historyczny" charakter i dodatkowo to chyba tam spotkalem sie z przekladem ze do buddy ktos zwraca sie "Blogoslawiony" - czyli slawiony przez boga 8O

Dokladnie to samo co z hinduizmem.

Hinduizm zawiera w sobie kupe rzeczy - podobno tez prawie "czyste" buddyjskie nauki mahajany:)

ale system kastowy na poczatku wygladal zupelnie inaczej.

Z tego co wiem w czasach kiedy zyl Budda czyli 2550 lat temu ten system juz wygladal tak jak teraz.
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Warto zajrzec do tekstow pierwotnego buddyzmu

Nie ma czegos takiego jak pierwotny buddyzm - mozna mowic o "pierwotnych" naukach Buddy .......


...i o pierwotnej sandze i paru innych pierwotnych rzeczach z ktorych robi sie cos w rodzaju pierwotnego buddyzmu :D
To byl skrot myslowy, nie czepiajmy sie slow.

Zreszta istnieje wiele szkol buddyzmu opierajacych sie na pogladzie tozsamym z pogladem historycznego Buddy ale nie przekazanym przez niego tylko np. doswiadczonym pozniej - tak o ile sie nie myle jest w Dzogczen.


Buddzym pod tym wzgledem niczym sie nie rozni od innych religii - wchlania okoliczne zwyczaje, pomniejsze religie, szamanizm, magie... Trudno zeby w takim tyglu nie powstawaly rzeczy nowe ktore sa oczywiscie "tozsame" z pierwowzorem :wink:

Dla mnie ta ksiazka przez sposob w jaki tlumacz uzywa jezyka jest wrecz nieznosna...


Ksiazka ma niewatpliwie swoje wady (chociazby arbitralny wybor sutr i krotkosc fragmentow), ale i tak na polskim rynku wydawniczym jest to perla (Muttavali - sznur perel :) )
Obszerne tlumaczenia sutr dostepne sa w sieci we wszystkich cywilizowanych jezykach a jak ktos chce to i w palijskim.

A co do systemu kastowego - nie wiem czy 2500 lat temu byl juz dziedziczny, w kazdym razie bramini byli juz na tyle nadeci, ze Budda ich nie lubil podobnie jak pozniej Jezus faryzeuszy.
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
chyba jeszcze tego nie bylo...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Czytalem. Wyjatkowe poplatanie z pomieszaniem. I mnostwo wypowiedz dyletantow.

K_P
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

...i o pierwotnej sandze i paru innych pierwotnych rzeczach z ktorych robi sie cos w rodzaju pierwotnego buddyzmu

o ile powiesz ze pierwotna sanga to bezposredni uczniowie Buddy to jest ok, ale jak juz powiesz ze nauki hinajany sa pierwotne a reszta to dodatek to juz mozesz uslyszec od niektorych ze sie z tym nie zgadzaja - ze istnieja nauki ktore przekazal Budda inne od tych ktore wystepuja w hinajanie, wiec te nauki tez beda pierwotne w sensie ze zostawil je Budda ale nie beda uwazane np. za pierwotne w hinajanie co wiecej duzo szkol bedzie mowilo ze nie zostawil ich Budda ale ze zostaly stworzone pozniej itd. jak to zwykle z systemem starszym niz 100 lat :D

Obszerne tlumaczenia sutr dostepne sa w sieci we wszystkich cywilizowanych jezykach a jak ktos chce to i w palijskim.

nowlasnie zrobilem eksperyment i wpisalem na googla i prosze 1 zdanie:

Oto, co słyszałem: pewnego razu Błogosławiony przebywał w Śravasti,

rece opadaja :D

a co do artykulu:
oto fragment:
Paradoksalnie cechy, które składają się na doskonałą praktykę jogi – niezwykła wrażliwość, perfekcjonizm i chęć panowania nad sobą – odnoszą się także do anoreksji.

taaak, co wiecej niezwykla wrazliwosc, prefekcjonizm i chec panowania nad soba wystepija chyba w kazdym znanym ludzkosci sporcie, sa czesto cecha najlepszych uczniow w szkolach itd. to jest takie dziennikarstwo jak ja bym napisal:
Paradaoksalnie to ze Aids jest choroba odnosi sie tez do anoreksji ktora rowniez jest choroba. Lubie czytac takie artykuly to dobra rozrywka z zakresu logiki :D
  • 0

budo_jagas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
zaciekawiliście mnie. muszę w wakacje spróbować. znacie może jakąś wartą polecenia szkołę jogi w wawie (najlepiej okolica bemowo, wola, chomiczówka)?
z góry dziękuję
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

a co do artykulu:
oto fragment:
Paradoksalnie cechy, które składają się na doskonałą praktykę jogi – niezwykła wrażliwość, perfekcjonizm i chęć panowania nad sobą – odnoszą się także do anoreksji.

taaak, co wiecej niezwykla wrazliwosc, prefekcjonizm i chec panowania nad soba wystepija chyba w kazdym znanym ludzkosci sporcie, sa czesto cecha najlepszych uczniow w szkolach itd. to jest takie dziennikarstwo jak ja bym napisal:
Paradaoksalnie to ze Aids jest choroba odnosi sie tez do anoreksji ktora rowniez jest choroba. Lubie czytac takie artykuly to dobra rozrywka z zakresu logiki :D


No żes mnie rozwalił :? O ile perfekcjonalizm można podciągnąć pod wszystko, to panowanie nad soba i wrażliwość ...
W jakim sporcie ?? Boks a może lekkoatletyka , a może piłka nozna ??
Że są cechą najlepszych uczniów - no ok , chociaż ta wrażliwość często przeszkadza jak cholera, a nie pomaga :wink:
Więc wyjaśnij ta swoją logikę 8)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

W jakim sporcie ?? Boks a może lekkoatletyka , a może piłka nozna ??

Mysle ze dowolny sport wymaga doskonalego czucia i swiadomosci wlasnego ciala. Pocwicz kickboksing u kogos dobrego to zobaczysz na ile detali ulozenia ciala i relacji jego czesci do siebie trzeba zwrocic uwage. Co wiecej mysle ze bokser wogole ma doskonale poczucie przestrzeni go otaczajacej i relacji z przeciwnikiem.

Sam artykul przeczytalem do konca i nie jest taki zly. Szczegolnie wnioski jak to wspolczesni ludzie przenosza swoje wlasne psychozy na to co robia - stad raczej sie biora w jodze te anorektyczne fazy.

Oczywiscie w calym artykule wszyscy eksperci od Yogi sa z Kalifornii itp. a jakos nikogo z Indii:) pewno reporterce sie nie chcialo szukac.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
Chyba swiatowe centrum yogi jest teraz na Jamajce, tam bowiem dziala chyba syn Iyengara, najwybitniejszego, a przynajmniej najbardziej znanego nauczyciela ostatniego 50-lecia.

K_P
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

Chyba swiatowe centrum yogi jest teraz na Jamajce, tam bowiem dziala chyba syn Iyengara


Chyba jednak w Punie, dopuki Iyengar zyje... Podobno na lekcje z nim czeka sie po kilka lat.
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
A nawet "dopooki" :D (gdzie jest Edit?)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga
W ogole "stary" Iyengar, z tego co czytalem - nie prowadzi zajac z nikim... zdrowym. Zajal sie bez reszty yoga jako sposobem terapii w wyjatkowo trudnych przypadkach medycznych.
Tez sam sie podobno nie ustrzegl jakies groznej kontuzji. Zmiena tez wykonanie pewnych asan.
Ja widzialem w TV jak jakis Iyengar (syn?), zaprasza do cwiczenia, a jego trenerzy pokazuja asany gdzies w osrodku na Jamajce, w bajkowym miejscu. To co oni pokazuja - asany ujete w sekwencje ruchowe - to dosyc drastycznie sie rozni od tego co ja iles tam temu mialem na zajeciach, wowczas byly wyizolowane asany, wykonywane w penej kolejnosci, ale to byly cwiczenia statyczne.
Chyba sie wybiore gdzie na odswiezenie mojej wiedzy.

K_P
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

To co oni pokazuja - asany ujete w sekwencje ruchowe - to dosyc drastycznie sie rozni od tego co ja iles tam temu mialem na zajeciach, wowczas byly wyizolowane asany


To co opisales wyglada troche jak joga Ashtanga, ale to zupelnie inna szkola. Staje sie popularna wsrod bialych innastrancow bo jest taka "sportowa", bardziej dynamiczna, wlasciwie bez przerw w czasie cwiczen. Robi sie duzo psow pomiedzy innymi asanami. Czyzby ci od Iyengara szli w podobnym kierunku?
  • 0

budo_randoraf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Joga

zaciekawiliście mnie. muszę w wakacje spróbować. znacie może jakąś wartą polecenia szkołę jogi w wawie (najlepiej okolica bemowo, wola, chomiczówka)?
z góry dziękuję


Jest szkoła na Woli (Ciołka 16) tel 505 91 24 24 .Więcej adresów szkół jogi (cała Polska) na stronce [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Pozdro i miłego ćwiczenia :-
)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024