Skocz do zawartości


Zdjęcie

seria i jak się przed nią obronić


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
487 odpowiedzi w tym temacie

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
garry: Zejście z linii ataku funkcjonuje w innych szkołach, jasne.
Ale w Aikigo nie funkcjonuje nic innego i to jest problem.
Atak? Jak sobie wyobrażasz wykorzystanie energii ataku nieatakującego przeciwnika? Poza tym zdajsz sobie chyba sprawe, że ataków nie ćwiczy się na trenigach Aikido, więc byłby to atak laika (chyba że shomen-uchi, albo "zamachowe" tsuki uważasz za smiertelną broń :)
A o szczegółach technicznych już pisałem- nikt nie chciał słuchać :(


Szczepan: Sorry.... Samo wyszło :) Ten temat istotnie jest odwieczny, ale czy ktoś zastanowił się dlaczego ciągle powraca? IMHO dlatego, bo nikt go jeszcze nie potraktował poważnie i konstruktywnie nie rozwiązał raz na zawsze. Żydowskie przysłowie mówi :"Jeśli ktoś powiedział Ci coś, to możesz o tym zapomnieć. Jeśli to samo mówią trzy osoby, to dobrze się nad tym zastanów"
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

garry: Zejście z linii ataku funkcjonuje w innych szkołach, jasne. Ale w Aikido nie funkcjonuje nic innego i to jest problem.

Drogi Socjonie

Nikt nie traktuje takich wypowiedzi poważnie, bo to niezwykle wąskie pojmowanie aikido. Aikido ma wiele twarzy, każdy shihan uczy czego innego, innych technik, innych zasad. A ty ciągle wracasz z argumentami, że jakaś tam technika, albo jakaś tam zasada to nie aikido. Aikido to zbiór zasad i metoda nauki, zakładająca daleko idącą współpracę tori i uke, a przede wszystkim aikido to ciężka praca.

Ja przyjmuję następujące definicje:
Aikidoka: człowiek płacący składki nauczycielowi aikido.
Aikido: to, czego uczą się aikidocy.


Pozdrawiam
Leszek (po paru lekcjach jogi, na której robił niczego, czego mu się już nie zdarzyło robić na treningach aikido)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

bo nikt go jeszcze nie potraktował poważnie i konstruktywnie nie rozwiązał raz na zawsze.


A skad wiesz? To ze ty nie wiesz, czy nie jestes w stanie tego zrobic, oraz ze nigdzie tego nie widziales oznacza ze mozesz bezkarnie uogolniac na caly swiat? 8O
Zgadzam sie z wingmanem, aikido to nie teoretyzowniae "co by bylo gdyby..." tylko cwiczenie na tatami. W zaleznosci od instruktora, mozesz cwiczyc czy osiagnac rozny poziom aikido(jesli chodzi o zaawansowanie scisle techniczne czy zrozumienie duchowe). Klucz - to znalezienie odpowiedniego nauczyciela. Jest tak, poniewaz w aikido nie ma wspolzawodnictwa. Tak wiec jakiekolwiek sparringi nie rozwiazuja sytuacji, nie przyczyniaja sie do lepszego zrozumienia aikido. Bo sparring to forma wspolzawodnictwa.
Jak ktos tego nie lubi, to zmienia SW.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

A wątek rzeczywiście ciągnie się bez końca. Niech więc ktoś zamknie

napisalem ,ze mozna.. a via inet nie bede udowadniiac
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Oczywiście, że w SW odpowiedzi szuka się na treningu, a nie w Internecie
Dlatego tak przyczepiłem się (raz jeszcze przepraszam) do P. , jako do tego, który z racji dużego doświadczenia w Aikido + skłonności do poszukiwań + fizycznej bliskości "dawców" seryjnych uderzeń powinien znać odpowiedź na pytanie postawone u zarania tego tematu.

Szczepan: Skoro przez kilkanaście lat miałem przyjemność z kilkudziesięcioma uznanymi autorytetami w dziedzinie Aikido i żaden z nich nie był w stanie zademonstować mi (bo mówić to można wiele). obrony przed uderzeniem zadanym bez przemieszczenia ciała, to o czymś świadczy. O czym? Ano o tym, że nie jest to U OGÓLE możliwe.
Indukcja, drogi Szczepanie, indukcja...

Aiki: A niby dlaczego nie chesz o tym napisać? Sekretna technika, czy co?
Pytanie jest bardzo proste. Ja, jako praktyk wing-tsun i judo mogę z rękawa sypnąć Ci z 10 dokładnych opisów mozliwych sposobów neutralizacji serii. Niestety jako praktyk Aikido nie mogę podać żadnego.
I wybacz, nie neguje Twoich umiejętności, ale nie sądze, żeby udało Ci się dokonać tego, co sam Yokota sensei (bardzo szybki dynamiczny aikidoka, tak na marginesie) określił jako "niemożliwe"
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Prorock: Oczywiście, że jest wiele odmian Aikido, tak jak wiele jest gatunków drzew. Ale tak samo jak każde drzewo ma korzeń, tak u podstaw kazdej akcji w dowolej modyfikacji Aikido MUSI stać zejście z linii
ataku, poprzez przemieszczenia całego ciała. To jest rdzeń, którego nie da się usunąć nie niszczc systemu. Myśle, że co bardziej doświadczeni Aikidocy wyjątkowo poprą mnie w tej ocenie...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

Prorock: Oczywiście, że jest wiele odmian Aikido, tak jak wiele jest gatunków drzew. Ale tak samo jak każde drzewo ma korzeń, tak u podstaw kazdej akcji w dowolej modyfikacji Aikido MUSI stać zejście z linii ataku, poprzez przemieszczenia całego ciała. To jest rdzeń, którego nie da się usunąć nie niszczc systemu. Myśle, że co bardziej doświadczeni Aikidocy wyjątkowo poprą mnie w tej ocenie...

Może bardziej doświadczeni cię poprą, ale czasami to "zejście z linii ataku", wcale nie jest przemieszczeniem ciała, bo na nie po prostu nie ma czasu. Dobrze to widać np. w wejściach senseia Tissier do technik w wersji omote przy atakach na górną część ciała, np w ikkyo omote.

To tylko jeden przykład i inne mi do głowy nie przychodzą, ale wydaje mi się, że zasady aikido są po prostu rozumiane czasem w zbyt ortodoksyjny sposób, co je wynaturza. Większość zasad aikido to zasady wspólne z zasadami innych sztuk walki, a różnice wynikają głównie z innego procesu nauczania i innym priorytetom im przypisywanych. Jestem przekonany, że nawet "walka bez reguł" ma wiele wspólnego z regułami aikido. :wink: :idea:
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
socjon:na upartego,to mozna stwierdzic,ze przed seria sie obronisz,jak po pierwszym ciosie uda ci sie wejsc w irminage.tyle teori.w praktyce wolalbym nie spawdzac...i nie sprawdzam,bo to samobojstow,przeceiz dobremu piesciarzowi.co innego ktos,kto jest laikiem,wtedy MOZE.
Socjon,jakie techniki sa w judo dobre przeciw serii?tylko opisowo prosze,bo nazewnictwa w judo jeszcze nie znam (i nie spieszy mi sie :) )
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Nigdy nie byłem zwolennikiem ortodoksji (zwłaszcza w wersji Aikikai), ale z drugiej strony nie można zbytnio relatywizować, bo okaże się, że puszczenie serii z kałacha to też "wariantowa interpretacja technik aikido"
Każda tradycyjna sztuka bez względu na interpretacje i odmiane ma swój rdzeń. Tak się składa, że w Aikido jest to zejście z linii ataku.
Piszesz o Tissier... Owszem, w pewnych okolicznościach techniki Aikido da się wykonać nawet w miejscu (moim skromnym zdaniem- powinno się wręcz dążyć do minimalizacji ruchu, tak jak w Aikido Kobayashi).
Niemniej nie uciekniemy od tego, że nawet wówczas techniki wykonywane są prze udziale dyskretnego balansu bioder i nóg, a o zależnościach między szybkością pracy tych części ciała a prędkością "seryjnego" ciosu już pisałem.

Ciosu takiego IMHO uniknąć można jedynie przez bardzo krótki blok, tudzież przyjęcie go na wysoko podniesioną gardę lub unik. W każdym z tych rozwiązań traci się jednakże możliwość wykorzyskania energii tkwiącej tym ciosie... A bez niej oczywiście można rzucić się do przodu próbując wykonać np: irimi nage "na chama", ale takie numery przechodzą jedynie na treningu a technikami Aikido moga być tylko z wyglądu.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
dlatego napisalem "w teorii".
a przyjecie na garde jest o tyle dobre,ze atakujacy cie przeciwnik (mowimy o walce bez reakwic) moze sobie zrobic kuku,szczegolnie,jesli zastosujemy destrukcje (co mi wybitnie nie wychodzi :) )
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
win tsun? to ten styl ktory stworzyl pewnien policjant? no jeszcze jak byla milicja?
Moze myle cos tam.. ale to chyba tak bylo. gosc sobie stworzyl styl i nadal sobie ktorys dan.. mam nadziej , ze mocononie poprzeinaczalem..
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

garry: Zejście z linii ataku funkcjonuje w innych szkołach, jasne. Ale w Aikido nie funkcjonuje nic innego i to jest problem.

Drogi Socjonie

Nikt nie traktuje takich wypowiedzi poważnie, bo to niezwykle wąskie pojmowanie aikido. Aikido ma wiele twarzy, każdy shihan uczy czego innego, innych technik, innych zasad. A ty ciągle wracasz z argumentami, że jakaś tam technika, albo jakaś tam zasada to nie aikido. Aikido to zbiór zasad i metoda nauki, zakładająca daleko idącą współpracę tori i uke, a przede wszystkim aikido to ciężka praca.

Ja przyjmuję następujące definicje:
Aikidoka: człowiek płacący składki nauczycielowi aikido.
Aikido: to, czego uczą się aikidocy.


Pozdrawiam
Leszek (po paru lekcjach jogi, na której robił niczego, czego mu się już nie zdarzyło robić na treningach aikido)

Przykro mi Prorock, ale w moim dojo jest bardzo mało współpracy między uke i tori . Nie interesuje mnie taniec z uke .
a dostosowanie się do sytuacji . Ale aby to robić trzeba ćwiczyć nie tylko różne techniki ale różne warianty tych samych technik .Różne ataki ,także i to z wrednym uke .
Trzeba być świetnym autorytetem w aikido aby mówić co jest aikido a co nie jest .
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

win tsun? to ten styl ktory stworzyl pewnien policjant? no jeszcze jak byla milicja?
Moze myle cos tam.. ale to chyba tak bylo. gosc sobie stworzyl styl i nadal sobie ktorys dan.. mam nadziej , ze mocononie poprzeinaczalem..

:lol:
Wing Tsun to chiński styl, a ty myślałeś o Tsunami...
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Ach tak... Tsunami i Rysio Murat to były instytucje... :)

Gdyby to była prawda z tym przewracaniem w grobie to Bruce Lee słysząc, że ćwiczył system walki wymyślony przez polskiego milicjanta
osiągnąłby moc trubiny średniej wielkości :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić


(....)
Aikido to zbiór zasad i metoda nauki, zakładająca daleko idącą współpracę tori i uke, a przede wszystkim aikido to ciężka praca.

Ja przyjmuję następujące definicje:
Aikidoka: człowiek płacący składki nauczycielowi aikido.
Aikido: to, czego uczą się aikidocy.

(....)

Przykro mi Prorock, ale w moim dojo jest bardzo mało współpracy między uke i tori . Nie interesuje mnie taniec z uke, a dostosowanie się do sytuacji . Ale aby to robić trzeba ćwiczyć nie tylko różne techniki ale różne warianty tych samych technik .Różne ataki ,także i to z wrednym uke . Trzeba być świetnym autorytetem w aikido aby mówić co jest aikido a co nie jest .

OK. Chyba się za bardzo pospieszyłem z tą wypowiedzią. Wykreślam więc to "zakładająca daleko idącą współpracę tori i uke". Co powiesz na następujące definicje:

Aikido: to, czego uczą się aikidocy, zbiór zasad i metoda nauki, a przede wszystkim ciężka praca.
Aikidoka: człowiek płacący składki nauczycielowi aikido.

  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Macias: Wszystkie techniki judo są dobre. jeśli tylko uda ci przechwycić/osłonić się przed atakującą ręką jednocześnie zmieniając dystans ze średniego na krótki. O szczegóły pytaj tych z Bjj...
A dlaczego nie chesz sprawdzać? Jeśli boisz się ewentualnych obrażeń Umów się z uke, żeby uderzał nie w twarz, a w pierś, ewentualnie włóż ręcznik pod kimono i mozecie całość przećwiczyć całkiem bezboleśnie :)

soma: co robicie, gdy "wredny uke" atakuje z półdystansu?
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

Macias: Wszystkie techniki judo są dobre. jeśli tylko uda ci przechwycić/osłonić się przed atakującą ręką jednocześnie zmieniając dystans ze średniego na krótki. O szczegóły pytaj tych z Bjj...
A dlaczego nie chesz sprawdzać? Jeśli boisz się ewentualnych obrażeń Umów się z uke, żeby uderzał nie w twarz, a w pierś, ewentualnie włóż ręcznik pod kimono i mozecie całość przećwiczyć całkiem bezboleśnie :)

soma: co robicie, gdy "wredny uke" atakuje z półdystansu?

noe boje sie obrazen-dzis zostalem przez kumpla "lekko" obity na sparingu,wiec o to nie chodzi.probowalem kiedys,ale ciezko bylo wejsc,jesli ktos dobrze garde trzyma.prosty bokserski jest taki,ze jak jedna reka leci,to druga chroni brode.niestety,nie MNIE nie wchodzilo.nadal uwazam,ze iriminage,to jedna z kilku sensownych technik w aikido,ale tez ciezko ja zrobic
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić

Macias: Wszystkie techniki judo są dobre. jeśli tylko uda ci przechwycić/osłonić się przed atakującą ręką jednocześnie zmieniając dystans ze średniego na krótki. O szczegóły pytaj tych z Bjj...
A dlaczego nie chesz sprawdzać? Jeśli boisz się ewentualnych obrażeń Umów się z uke, żeby uderzał nie w twarz, a w pierś, ewentualnie włóż ręcznik pod kimono i mozecie całość przećwiczyć całkiem bezboleśnie :)

soma: co robicie, gdy "wredny uke" atakuje z półdystansu?

Aż się ciśnie mała poprawka :
" Wiele (Wszystkie) technik -i aikido (judo) jest dobrych. jeśli tylko uda ci przechwycić/osłonić się przed atakującą ręką jednocześnie zmieniając dystans ze średniego na krótki. O szczegóły pytaj tych z Bjj..."
Kiedy wredny uke skraca dystans - ja nie czekam biernie na atak . A co wtedy robię ? Trudna odpowiedz - wirtualnie . To jest cały czas "zabawa" dystansem , balansem ciała ,atemi . Reszta na macie .
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
Poprawka poprawki: Judoka nie musi przejmować sie tym, energia ataku rozproszyła się bez śladu, bo może bez problemu wykorzystać własną wykonując np: słynne wejście w nogi do którego Bjj uzurpuje prawa autorskie. A techniki Aikido wykonane "na siłę" po prostu nie wychodzą...
Chyba nikomu nie muszę uświadamiać, że nie istnieje statyczne Aikido?
Zabawa... Hmmm... Wiesz co? Niewiele wyjaśniłeś. Może postaraj się dać jakiś opis przebiegu takiej "zabawy.

Zbliża sie uke... Coraz bliżej... Niebezpiecznie blisko... Juz jest niemal na wyciagnięcie ręki... I za cholere nie wiadomo co zrobi... Co robisz Ty?
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: seria i jak się przed nią obronić
.... IMHO masz dwie opcje. Atak, lub ucieczka... Ucieczka nie może trwać w nieskończoność (jakoś łatwiej się biega do przodu, niż tyłem), atak to rozwiązanie wykraczające daleko poza zasady aikido...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024