Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polonus sum!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Polonus sum!
właściwie coś podobnego jest już rozkręcone ale spróbuje zadać pytanie nieco inaczej:
do wszystkich kendoków, aikidoków adeptów iaido oraz kenjitsu:
dlaczego katana a nie szabla? dlaczego duch samurajskiej tradycji a nie rycerska krew przodków spod Wiednia czy Sommosierry? ilu z was dyskutujących na forum o rużnych typach tsuby odróżnia janówkę od batorówki a karabelę od węgierki? co spowodowało że wybraliście wschodnią szermierkę a nie naszą rodzimą tradycję?
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
O dawna czekałęm na to pytanie :)
To samo pytanei zadał mi facet z naszej skecji.
Odp: Kiedy widze szable polską to odrazu widze grubego/hudego sarmate z kuflem piwa i mózgiem jak muszelka. Duża grupa takich kolesi jeśli nei pamiętacie sprzedała nasz kraj na jakieś 123 lata.
Kwiat naszego rycerstwa to były głównei bandziory żadko umiejące czytać lubiące jedynie chlać i mordować w imię boga( tak jak połowa tamtejszej europy). Bitwy traktowali jak plac zabaw.
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!

Odp: Kiedy widze szable polską to odrazu widze grubego/hudego sarmate z kuflem piwa i mózgiem jak muszelka. Duża grupa takich kolesi jeśli nei pamiętacie sprzedała nasz kraj na jakieś 123 lata.
Kwiat naszego rycerstwa to były głównei bandziory żadko umiejące czytać lubiące jedynie chlać i mordować w imię boga( tak jak połowa tamtejszej europy). Bitwy traktowali jak plac zabaw.


Dziekuje Aniolowi za to pytanie!

Co do kolegi Enda...a historie Japonii to kolega zna (chociaz w zarysach)?? Samuraje to byli wylacznie uduchowieni, medytujacy wojownicy uzywajacy wprawdzie mieczy, ale tylko do szlachetnej walki o pokoj rzecz jasna. Sake to oni nie tykali w ogole, zabijali wylacznie w imie tolerancji i postepu (a nie jakiegos tam Boga). Aha, a roninow to w ogole nie bylo.

Radze sie zapoznac, zanim sie zacznie snuc....opowiesci dziwnej tresci.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
End: Nie przesadzaj... Nie każdy szlachciura to był pijak i zadymiarz... Swoją drogą w tym okresie polska szlachta była bardzo (BARDZO) dobrze wykształcona (bo była bogata) ...Więc Nie gadaj bzdur... Sienkiewicz to nie źródło wiedzy historycznej :?
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
odbiegacie panowie troszkę od tematu: ponowię więc pytanie: co spowodowało że wolicie katanę bądź dao od czarnej szabli, czy też kamę od czekana? ewentualnie argumenty przeciwne np: dlaczego akurat glewia a nie naginata?
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Chcialem zaznaczyc, ze nic do Japonczykow nie mam, a etos bushido bardzo mi sie podoba, podobnie jak europejski rycerski.

Nie lubie jedynie, powszechnego niestety u nas, jakby wstydu z przynaleznosci do wlasnej nacji. Skandynawowie na przyklad, sa dumni ze swoich przodkow Wikingow, a ich to chyba za wzor etyczny i kulturowy...trudno stawiac.

A u nas dla wielu, szlachcic to wylacznie pijany dewot...to niby lepszy "postepowy" rewolucjonista francuski (czesto tez pijany) z gilotyna??
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!

dlaczego katana a nie szabla?


u mnie odpowiedz jest dosc skomplikowana a moze wlasciwie dosc prosta. Polska szabla nie jest otoczona tradycja, nie tylko z punktu widzenia technicznego ale i kulturalnego jest calkowicie zapomniana, zagubiona, zero informacji, zero przekazu.

Miecz japonski - wprost przeciwnie - jest centralnym symbolem w kulturze japonskiej. Do dzisiaj najwieksze przedsiebiostwa oraz politycy z kazdej partii wspieraja finansowo i organizacyjnie ta tradycje. Miecz japonski to SYSTEM, to tradycja sama w sobie, przejawiajaca sie w najrozniejszych aspektach zycia. Japonczycy byli w stanie przystosowac ta tradycje do wspoczesnych warunkow, wprowadzajac elementy rozwoju duchowego w momencie kiedy miecz stracil wartosc praktycznego narzedzia na wspolczesnym polu walki.

Tak ze porownujac, to nie ten sam kaliber. Juz nie mowiac o tym ze kultury orientalne maja magiczne wlasciwisci przyciagajace zainteresowanie nas europejczykow. To co masz na co dzien, to cie nudzi. To co dalekie, tajemnicze, niezwykle, niezrozumiale - to wzbudza nie tylko ciekawosc, ale i pozadanie poznania. troche jak z kobietami, nie? :wink:

Oczywiscie jestem doskonale swiadomy ze kodeks Bushido zostal wymyslony juz po upadku klasy samurajow, w dodatku przez jakiegos intelektualiste-idealiste co nigdy miecza nie trzymal.
Mozna o tym przeczytac tutaj:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!


Odp: Kiedy widze szable polską to odrazu widze grubego/hudego sarmate z kuflem piwa i mózgiem jak muszelka. Duża grupa takich kolesi jeśli nei pamiętacie sprzedała nasz kraj na jakieś 123 lata.
Kwiat naszego rycerstwa to były głównei bandziory żadko umiejące czytać lubiące jedynie chlać i mordować w imię boga( tak jak połowa tamtejszej europy). Bitwy traktowali jak plac zabaw.


Dziekuje Aniolowi za to pytanie!

Co do kolegi Enda...a historie Japonii to kolega zna (chociaz w zarysach)?? Samuraje to byli wylacznie uduchowieni, medytujacy wojownicy uzywajacy wprawdzie mieczy, ale tylko do szlachetnej walki o pokoj rzecz jasna. Sake to oni nie tykali w ogole, zabijali wylacznie w imie tolerancji i postepu (a nie jakiegos tam Boga). Aha, a roninow to w ogole nie bylo.

Radze sie zapoznac, zanim sie zacznie snuc....opowiesci dziwnej tresci.


A ty czytaj posty innych. Na tym forum w tym dziale an temacie "cudze chwalicie .... (miecze)" napsiałem :
"Poza tym jestem polakiem. I nie mam zamiru sie tego wypierać.
Nie ciwcże Iaido po to by być japonczykiem. "nieważne jak bardzo się będziesz starał, nie można byc bardziej japońskim niż sam japonczyk"( To samo odnosi się do innych kultur np. afromarykańskiej ) Ćwiczę Iaido i studiuje etos samurajów ponieważ nie spodobał mi się etos rycerstwa europejskiego i polskiego( porostu co innego mnie intersuje). Tak samo europejczycy jak i japonczycy stosowali hamskie chwyty, pili alkohol( ale wydaje mi się że w japoni było takich pijakow mniej) zamiast wody i wiele rzeczy do których dzisjesza historia woli się nei przynawać. W europie ludzie mordowali innych ludzi bo tamci byli poganami albo im się nudziło. W japoni jedna prowincja najrzeżdzała drugą by zmniejszyc zaludninie. Jedni są warci drugich. To nei ma znaczenia czyją kulturę wojenną kultywujemy. Wszystkiemu przysłuża tem sam cel-zabijać. A że jedni uważaja to za sztukę a inni za rozrwykę to juz inna sprawa."
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
A wspomnijąc o sarmatach i o ich wspaniałych szablach( nei tierdze że sa do bani)powiedzcie jak ci ludzie zachowywali się na sejmikach ?! A prawo liberum veto?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Nie mieszajcie kilku rzeczy do kupy. Jedni zachowywali sie skandalicznie, inni szlachetnie. Ale chyba nie o to chodzi. Zdaje sie mowilismy o szermierce. Tutaj chyba jednak Polska cos wniosla - chocby ciecie "polskie".
K_P
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Dlaczego nie szabla tylko systemy wschodnie? Ze wzgledu na brak jakiegokolwiek przekazu. Ktos zafascynowany szabla w dziecinstwie (a od tego chyba sie zaczyna) mogl (przynajmniej do niedawna) cwiczyc szermierke sportowa. A ile ma to wspolnego z ta wspaniala szabla husarska lub karabelka to nie trzeba chyba wspominac. I na tym koniec. Cala polska tradycja to przekazywana czasem przez pokolenia szabla do powieszenia na scianie. Ale to jest problem calej kultury tzw zachodniej. Zbyt dawno temu uznano, ze sa lepsze rodzaje broni niz "szabelka" i ta musiala wyladowac na smietniku jako nieprzydatna. Od pewnego czasu zaczyna sie sytuacja zmieniac, probuje sie odtwarzac sposoby uzycia broni bialej, ale czy odtwarza sie prawidlowo... Tego to sie juz nie dowiemy :cry:
A na wschodzie odstawili bron biala stosunkowo pozniej, no i zostaly grupy, ktore jeszcze nie zapomnialy jak tego uzywac, i przekazuja swoja wiedze dalej.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
czemu robicie z naszej XVI wiecznej szlachty pijakow i warcholow ? :D nasza armia w tym czasie byla wedlug mnie najlepsza w calej Europie dokopalismy najnowoczesniejszej armii tamtych czasow armii szwedzkiej i tureckiej i jeszcze Sobieski dobil Turkow pod Wiedniem :) . Naprawde wprawia mnie w zdumienie jaki wtedy byl duch narodowy i jak potrafili sie szybko jednoczyc w obronie kraju a ze pili coz przypadlosc narodowa :)

Pozdrawiam
Lukew
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!

czemu robicie z naszej XVI wiecznej szlachty pijakow i warcholow ? nasza armia w tym czasie byla wedlug mnie najlepsza w calej Europie dokopalismy najnowoczesniejszej armii tamtych czasow armii szwedzkiej i tureckiej i jeszcze Sobieski dobil Turkow pod Wiedniem . Naprawde wprawia mnie w zdumienie jaki wtedy byl duch narodowy i jak potrafili sie szybko jednoczyc w obronie kraju a ze pili coz przypadlosc narodowa

Pozdrawiam
Lukew


owssem Lukew i co z tego, polacy machali szablami z różnymi sukcesami zresztą, pospolite ruszenia niewiele były warte (pod Trzcianką i inne), a tymczasem Europa się rozwijała. Jaspończycy w ciągu 150 lat wyprzedzili Europę w niemal każdej dziedzinie, a startowali z poziomu średniowiecznego państwa, odizolowanego i zapóźnionego w niemal każdej dziedzinie. Polacy gonią Europę od tysiąca i nie mogą dogonić, wyjątkiem były czasy dynastii Jagiellonów, kiedy Polska naprawdę była potężnym państwem o wysokim poziomie kultury i życia (brak było w Polsce powstań chłopskich, charakterystycznych dla innych krajów europejskich), potem się zaczęła szarmacka wolnośc i państwo szło po równi pochyłej w dół.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!

nasza armia w tym czasie byla wedlug mnie najlepsza w calej Europie dokopalismy najnowoczesniejszej armii tamtych czasow armii szwedzkiej


ale najnowocześniejsza nasza nie była?

wiesz, wygrać z wrogiem na swoim terytorium, przy poparciu własnej ludności, kiedy jeszcze wróg jest odrębny wyznaniowo, to nie jest szczególny wyczyn
(to samo tyczy też np. tzw. "cudu nad wisłą" w 1920)

i tureckiej i jeszcze Sobieski dobil Turkow pod Wiedniem :) . Naprawde wprawia mnie w zdumienie jaki wtedy byl duch narodowy i jak potrafili sie szybko jednoczyc w obronie kraju


e tam, Sobieski winien był się z Turczynem zjednoczyć, pakt jakiś podpisać, wtedy byłoby ciekawie.
Bo co nam z tego zwycięstwa przyszło?
To, że nam sojusznik 90 lat później odebrał część terytorium.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
panowie odbiegacie znacznie od tematu! pytanie było o motywy wyboru takiej a nie innej szermierki a nie dywagacje na temat kto w historii był cacy a kto be!!!
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Ja osobiście wybrałem kendo (szermierkę japońską) ze względu na duży nacisk , który jest położony na rozwój ducha (śmiejcie się śmiejcie :twisted: ) a nie tylko część sportową . Niestety współczesna europejska szermierka jest tylko sportem... Niczym więcej. Element skuteczności, realności technik, egzotyka itp. rzeczy miały małe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze broni ...
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Jakoś tak po prostu jak trzymam w ręku katanę, albo jak widzę np. w TiVi katanę wykutą przez starego płatnerza (albo miecznika nie znam poprawnej nazwy :oops: :D ) to aż mi ciary idą po plecach. A jak jeszcze ten miecz jest w ręku porządnego samuraja... Ech...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
To trzeba bylo wybrac yoge, albo w ogole Zen, przeciez "duch" nie musi sie ujawniac w tzw. sztukach walki.
A juz nie zartujac, mnie sie to japonskie hartowanie ducha (kiedys dlatego wybralem kyokushin), wydaje mi sie... po latach takie... surowe, jakies w poprzek ludzkiej natury i... bezduszne...
Wystarczy zobaczyc jak manifestowal sie Zen japonski (opisywal to m.in. F. Kapleau ), a jak np. wietnamski (opisywany m.in. przez T. Nhata).
Kiedys burzylem sie przeciwko zadowoleniu, z jakim jeden z mistrzow Zen, (nie pomne juz imienia), mowil: "Kiedy bylem mlody, bylem gwaltowny jak tygrys, dzis (tzn. po wielu latach medytacji) jestem jak kotek".
Widocznie tez mi wowczas imponowal tygrys. Teraz jestem, albo tak mi sie wydaje, coraz blizszy zrozumienia sensu tych slow.
K_P
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Nie musi zdecydowanie nie musi... Ale tu chodziło mi o pewną równowagę z rozwoju ducha i ciała. Nie tylko ciało ale też nie tylko duch...
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Polonus sum!
Znalazłęm przypadkiem ciekawy artykuł -> [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024