Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
Ciągle obkładamy się jakimiś ogrniczeniami, przysięgami, zyjęmy z dnia na dzień a nasza wielka kultura nic dla nas nie znaczy. Brak Tradycji, nauki płatne, zatracenie szlachetnej roli nauczyciela. Ludzie zawsze byli tylko cieniami dązącymi do zobaczenia istoty ktora ich tworzy i której cieniem są ale teraz to przybiera nowe znaczenie ? niewiem sam... nie żyłem dawniej więc obiektywnie ocenić nie mogę.

Wszystkie nasze teorie dotyczące duchowości to tylko tezy których nie możemy udowodnić bo z natury mają pozostyać tajemnicze. Po cóż ćwiczymy ?Wiekszość z nas pewnie wzmacnia tylko ciało a nie wzmacnia ducha. Każda sztuka walki w jakimś stopniu nas ogranicza, zabiera nam ludzką spontaniczność. Każda kolejna teoria ogranicza zdolności poznwacze naszego umysłu. Każda kolejna technika rozwija nasze ciało zabierając jednocześnie miejsce w naszej świadomosci/podświadomosci/nadświdomości whatever

Wszystko z czasem nas ogranicza, a najbardziej ogranicza nas czas... rozwijąc sie tylko w jednym kierunku nie ma sensu. Czy jest sens jakiegolwiek rozwoju ? skoro tylko tracimy możliwość osiągniecia drugiego bieguna ( jeśli każdy rozumie o co chodzi ).

ps. wiem że marudze
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
nie rozumiem, tzn nie wszystko rozumiem mimo ze bardzo sie staram :wink:

Każda sztuka walki w jakimś stopniu nas ogranicza, zabiera nam ludzką spontaniczność. Każda kolejna teoria ogranicza zdolności poznwacze naszego umysłu. Każda kolejna technika rozwija nasze ciało zabierając jednocześnie miejsce w naszej świadomosci/podświadomosci/nadświdomości whatever


to ze kazda teori ogranicza zdolnosci poznawcze to sie zgodze, choc z drugiej strony rowniez je rozwija :)
a ze cos rozwija cialo zabierajac miesce swiadomosci/nieswiadomosci-to jest duza jest roznica: jak cos zabiera nieswiadomosci na koszt swiadomosci to chyba dobrze bo na odwrot to chyba zle, prawda?
ale czemu sie cialo rozwija kosztem swiadomosci to nijak pojac nie moge..???
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

to ze kazda teori ogranicza zdolnosci poznawcze to sie zgodze, choc z drugiej strony rowniez je rozwija :)
a ze cos rozwija cialo zabierajac miesce swiadomosci/nieswiadomosci-to jest duza jest roznica: jak cos zabiera nieswiadomosci na koszt swiadomosci to chyba dobrze bo na odwrot to chyba zle, prawda?
ale czemu sie cialo rozwija kosztem swiadomosci to nijak pojac nie moge..???


Ciało kosztem świadomości ? przeciez to proste. Gdy rozwijasz ciało i uczysz się kolejnych ruchów jesteś coraz bardziej swiadoma możliwości ale jednoczesnie ta świadomość wchodzi w podświadomość jako pewność bądź niepewność własnych możliwości. Tak wiec wrzcając nowe uczucie w podświadomość tracisz część świadomości... Poza tym zauważ, że dresy chodzą na siłke itp.. Trening i rozwój ciała częsciowo zabiera nam umysł.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
uwazam odwrotnie: uczac sie -rozwijajac cialo poszerzasz swoja swiadomosc-na przykladzie: czesto dopoki nie boli cie jakis miesien czesto nawet nie wiesz ze go masz. rozwoj ciala poszerza nasza swiadomosc, nie tylko o swiadomosc ciala ale tez wlasnych mozliwosci (nadal nie rozumiem czemu sytuujesz ta swiadomosc w nieswiadomosci). A wiec cwiczenie powoduje ze wiemy wiecej o sobie, uswiadamiamy sobie wiecej (jak np. cos boli), ale nie myl swiadomosci z inteligencja, a tej z wiedza na jakies tematy bo to calkiem odrebne sprawy :wink:
  • 0

budo_bfree
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

serafin napisal :
Gdy rozwijasz ciało i uczysz się kolejnych ruchów jesteś coraz bardziej swiadoma możliwości ale jednoczesnie ta świadomość wchodzi w podświadomość jako pewność bądź niepewność własnych możliwości. Tak wiec wrzcając nowe uczucie w podświadomość tracisz część świadomości...


Nie zupelnie sie z tym zgadzam zawsze jest tak ze jakies pojecie o naszej pewnosci lub niepewnosci wlasnych mozliwosci mamy i jesli cwiczymy to najwyzej zmieniamy te nasze pojecie na inne, ale nie dodajemy nic nowego taie jest moje zdanie ...
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

uwazam odwrotnie: uczac sie -rozwijajac cialo poszerzasz swoja swiadomosc-na przykladzie: czesto dopoki nie boli cie jakis miesien czesto nawet nie wiesz ze go masz. rozwoj ciala poszerza nasza swiadomosc, nie tylko o swiadomosc ciala ale tez wlasnych mozliwosci (nadal nie rozumiem czemu sytuujesz ta swiadomosc w nieswiadomosci). A wiec cwiczenie powoduje ze wiemy wiecej o sobie, uswiadamiamy sobie wiecej (jak np. cos boli), ale nie myl swiadomosci z inteligencja, a tej z wiedza na jakies tematy bo to calkiem odrebne sprawy :wink:


Tak wiemy wiecej o sobie i ogolnie nasza wiedza sie powieksza ale zauwaz ze prawidlowa walka powinna rozgrywac sie bez udzialu swiadomosci no bo pomysl co by bylo gdybys nagle zaczal/zaczela zastanawiac sie czy uderzyc z rawej czy z lewej.

ps. dokoncze pozniej bo obiad mam ;)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
smacznego,
Tobie chodzi o myslenie a nie o swiadomosc (a to roznica). Bez udzialu myslenia, to tez nie do konca poprawne, moze bez udzialu swiadomego myslenia w sensie: ooo widze piesc, juz leci, teraz...eee...aha zaslonic sie i zejsc na bok...a moze odwrotnie..ŁUP
to jest myslenie poczatkujacego, zaawansowany tez mysli tylko ze skrotowo,tzn duzo szybciej i schematami gotowymi (jak dobry szachista lub kierowca) np. nie chcesz chyba powiedziec ze kierowca rajdowy nie mysli, poprawnie wychodzac calo z ciezkich sytuacji.
Ale swiadomosc to nie jest myslenie o czyms, to raczej wiedza ze cos jest mna albo mna nie jest i to ograniczona dotego krociutkiego momentu w ktorym to sie odbywa, bo nie ma przeciez swiadomosci czasu przeszlego.
  • 0

budo_bfree
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
ja bym powiedzial ze po pewnym czasie cwiczenia np obrony przed lewym prostym powiedzmy calyczas walkujac tosamo juz si enie zastanawiamy tylko to jest nasz odruch tzn odruch nabyty ;] bo takie tez bywaja cos jak ze jak wychodzimy z ubikacji to wylaczamy za soba swiatlo :P :P nawet jak wysiadzie i wychodze z lazienki czy ubikacji to zawsze mam ten odruch zeby zgasic swiatlo moze o to ci chodzi serafin ze zyskujemy jakies odruchy ..??
Np rajdowiec tez ma obcykane jak wpadnie w poslisk to wie co ma robic zabardzo sie nei zastanawia jetst to odruch ...
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
Bfree dokładnie o to.... ale teraz nie mam umyslu do rozwodzenia sie nad tym. Ostatecznie nasza podswiadomosc i tak kradnie nam swiadomosc. Ja np. nie potrafie wykonac nowej techniki inaczje niz mnie nauczono a jak widze ze ktos robi blad to az w glowie mi sie kołuje
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

Wszystko z czasem nas ogranicza, a najbardziej ogranicza nas czas... rozwijąc sie tylko w jednym kierunku nie ma sensu. Czy jest sens jakiegolwiek rozwoju ? skoro tylko tracimy możliwość osiągniecia drugiego bieguna ( jeśli każdy rozumie o co chodzi ).


Muszę się z tym nie zgodzić. Według mnie to nie rozwój, ale jego brak ogranicza nas i nasze możliwości. Człowiek jest z natury istotą ciekawską i jedynie brak chęci do poszerzania wiedzy i rozwoju własnej osobowości jest głownym ograniczeniem dla wielu ludzi.
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?


Wszystko z czasem nas ogranicza, a najbardziej ogranicza nas czas... rozwijąc sie tylko w jednym kierunku nie ma sensu. Czy jest sens jakiegolwiek rozwoju ? skoro tylko tracimy możliwość osiągniecia drugiego bieguna ( jeśli każdy rozumie o co chodzi ).


Muszę się z tym nie zgodzić. Według mnie to nie rozwój, ale jego brak ogranicza nas i nasze możliwości. Człowiek jest z natury istotą ciekawską i jedynie brak chęci do poszerzania wiedzy i rozwoju własnej osobowości jest głownym ograniczeniem dla wielu ludzi.


Patrzysz na to z innej perspektywy. Moja teoria zakłada :

1) Rozwój zabiera nam cześć nas samych, jednocześnie dając nową część

2) Czas kradnie każdą wartość

3) Zakłada moja stara *teorie osi

4) Zwraca uwage na rozwój w wielu kierunkach

po 5 i ostatnie :

!) Rozwijając sie poznajesz niepoznawalne wiec powoli pozbawiasz się możliwości wszelkiego poznania ( poznajac jush absolutnie wszystko )

*teoria osi - jest to teoria zgodnie z którą posuwając sie z zera do punktu jeden na osi jesteś oddalony o dwa a nie o jeden punkt od punktu -1.
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

1) Rozwój zabiera nam cześć nas samych, jednocześnie dając nową część

Jakoś nie potrafię zauważyć u siebie utraty części mojego jestestwa. To co było we mnie jest tam dalej, a nowe rzeczy umacniają tylko to czego już się nauczyłe.

2) Czas kradnie każdą wartość

Zgoda. Wszystkie wartości z czasem ulegają zatarciu, ale tym bardziej powinniśmy się starać, żeby nie odeszły w zapomnienie.

4) Zwraca uwage na rozwój w wielu kierunkach

Zgoda. Rozwój w wielu kierunkach jest konieczny, żebyśmy nie zamknęli się w jednej dzidzinie, ślepnąc na to co się dzieje poza nią.

po 5 i ostatnie :

!) Rozwijając sie poznajesz niepoznawalne wiec powoli pozbawiasz się możliwości wszelkiego poznania ( poznajac jush absolutnie wszystko )


Jak możemy poznać to co niepoznawalne? MOżemy jedynie próbować sobie to przybliżyć. Uważam jednak, że choćbyśmy żyli tyle samo czasu ile istnieje kosmos, to i tak zostanie dla nas coś nowego do poznania.

teoria osi - jest to teoria zgodnie z którą posuwając sie z zera do punktu jeden na osi jesteś oddalony o dwa a nie o jeden punkt od punktu -1.


A dla mnie poruszając się od punktu zero, zabieram ze sobą wszystkie punkty na osi, przez które przechodzę.
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

Oczywiscie wiemy ze lawiej jest wykonac podstawowa technike po dluzszym okresie treningu ale zauwaz, ze trenujac tylko jedno zabierasz mozliwosc nauczenia sie drugiego a przy okazji kazda sztuka wyrabia pewne odruchy i czesto sa one rozne i mowie o tym ze uczymy sie w jednym kierunku i stajemy sie przewidywalni. Tracimy nasza spontanicznosc na rzecz schematow


Zgoda. Wszystkie wartości z czasem ulegają zatarciu, ale tym bardziej powinniśmy się starać, żeby nie odeszły w zapomnienie.

Niektorzy filozofowie twierdza ze system wartosci jest zalezny od srodowiska w jakim jest on wykorzystywany i tworzony ( Starozytni Grecy byli bardzo wolni sexualnie, my nie jestemy... ). Jedyne co powinnismy zrobic to utrwalic go dla innych samemu poztajac obojetnym wobec danej wartosci.

Zgoda. Rozwój w wielu kierunkach jest konieczny, żebyśmy nie zamknęli się w jednej dzidzinie, ślepnąc na to co się dzieje poza nią.

Dobrze ze Się ze Mną Zgadzasz :)

Jak możemy poznać to co niepoznawalne? MOżemy jedynie próbować sobie to przybliżyć. Uważam jednak, że choćbyśmy żyli tyle samo czasu ile istnieje kosmos, to i tak zostanie dla nas coś nowego do poznania.

Dobra tutaj wyrazne niedopatrzenie z mojej strony, zapomnialem napisac ze nasze poznanie jest dosc wzgledne a nasza wiedza bardzo mała

teoria osi - jest to teoria zgodnie z którą posuwając sie z zera do punktu jeden na osi jesteś oddalony o dwa a nie o jeden punkt od punktu -1.

A dla mnie poruszając się od punktu zero, zabieram ze sobą wszystkie punkty na osi, przez które przechodzę.



wybacz ze nie oddzielilem mojej teorii od twojej wypowiedzi ale przybliz mi teorie ze zabierasz ze soba kazda wartosc przechodzac to kolejnego punktu. Czy dla ciebie 1 rowne jest punktowi zero i podobna anagolgia zachodzi w kazdej wartosci i momencie ?
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
Chodziło mi nie o to, że punkt zero = punkt jeden itp, tylko, że sam fakt przejścia przez punkt zostawia ślad w mojej świadomości (podświadomości albo jak kto chce), tak więc staje się w pewien sposób częścią mnie tak więc zabieram go ze sobą. Co do rozwoju technik, to uważam, że próba doprowadzenia jakiejś jednej konkretnej techniki do perfekcji niekoniecznie musi oznaczać ograniczenie się tylko do niej. Ja osobiście bardzo lubię kata i bardzo staram się doprowadzić moje techniki w kata do perfekcji, ale nie ograniczam się do tłuczenia tylko jednego kata przez x lat (jak to robili dawniej), tylko ćwicząc wszystkie poznane do tej pory staram się w między czasie poznawać inne formy. Druga rzecz, że pojedyncze techniki też nie muszą być jednakowo interpretowane. Tak jest właśnie z kata: potencjalnych aplikacji kata jest mnóstwo, a nawet jeśli uważasz, że znasz kata bardzo dobrze, możesz pokusić się o jego własną interpretację. Ale żeby to zrobić musisz dobrze poznać daną technikę (kata) i następnie poddać ją przemyśoleniom. Tak więc schematyczność treningu MA wydaje mi się pozorna, a wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy się rozwinąć my sami.
  • 0

budo_valkyria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

zyjęmy z dnia na dzień a nasza wielka kultura nic dla nas nie znaczy. Brak Tradycji, nauki płatne, zatracenie szlachetnej roli nauczyciela.

Jakoś zwrócił moją uwage ten fragment wypowiedzi Serafina. W kulturze do której tak tęsknimy, nie do pomyślenia byłby incdent taki jak na pewnej lekcji angielskiego w torunskim technikum. Po prostu szacunek dla starszych, dla nauczycieli jest na dalekim wschodzie czymś bardzo ważnym, a u nas nie wiadomo czemu, ale jest inaczej.
  • 0

budo_serafin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

Jakoś zwrócił moją uwage ten fragment wypowiedzi Serafina. W kulturze do której tak tęsknimy, nie do pomyślenia byłby incdent taki jak na pewnej lekcji angielskiego w torunskim technikum. Po prostu szacunek dla starszych, dla nauczycieli jest na dalekim wschodzie czymś bardzo ważnym, a u nas nie wiadomo czemu, ale jest inaczej.


Też Chciałbym wiedzieć czemu tak jest, mam do naszego świata przez to ogromny wyrzut. Kultura wschodu też troche zatraca się wobec ogromu nowości. Wobec "Strasznego łoskotu morderczych maszyn" ... w sumie wole jednak wasze podejście niż forum satanistyczne ( gdzie też się udzielałem ) bo wy przynajmniej nie macie tak wielkiego Ego a może poprostu niepoprawnie wychowujecie dzieci ? moj bachor jesli bedzie takowy otrzyma porzadne lekcje zycia miejmy nadzieje... i oby nie wdał sie w ojca
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
Zasadniczo kultura judeo-chrześcijańska też zakłada szacunek dla starszych - patrz: przykazanie czwarte. Jednak nasz świat niestety coraz bardziej olewa duchowość w imię zysku i choć nie jestem zbyt wierzący, przykro mi się robi jak widzę co się dzieje z naszą własną wiarą, którą deklaruje znakomita część świata zachodniego. A szkoda. Bo idee przekazywane przez nowy testament mogłyby się sprawdzić gdybyśmy tylko otworzyli się na drugiego człowieka i przestali patrzeć na wszystko przez kasę...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

!Rozwijając sie poznajesz niepoznawalne wiec powoli pozbawiasz się możliwości wszelkiego poznania ( poznajac jush absolutnie wszystko )


czasami nawiazujesz serafin do wschodu nie wiem swiadomie czy nieswiadomie :wink: w kazdym razie prezentujesz w pewnych wzgledach podobny sposob myslenia, a scislej filozofowania :wink:
poznanie ogranicza poznanie w taki sposob ze narzucaja nam sie pewne schematy, poza ktore w skutek powtarzanych nawykow w koncu nie jestesmy w stanie wykroczyc. to samo tyczy sie pewnych cwiczen, mozesz nabywac w czyms wprawy ale wazne jest by nie poddac sie gotowym schematom, to zloty srodek ktory poprostu trzeba wyczuc.


A harkonen, nie sadzisz ze biblia jako wskazowka postepowania jest juz mocno przestarzala i sie nie sprawdza. przydalo by sie to samo w jezyku ludzkim. czasem tak sobie siedze w kosciele slucham fragmentow bibli i tak sobie mysle: po jaka cholere on to czyta,nikt nic z tego nie czerpie, bo z badan wynika ze ludzie ledwo TV rozumieja a co dopiero taki jezyk, a pozatym to jest kompletnie niaaktualne. Biblia sie zdezaktualizowala, to co prazentuja jej wyznawcy to kiepski zlepek interpretacji biblijnych tekstow ktore czesto,a nawet zazwyczaj sa wewnetrznie sprzeczne. Juz jako dziecku rzucilo mi sie to w oczy (ze siostra na religii bredzi) i dlatego nie przepadam za ta religia, ale uwazam ze odpowiednio przeformułowana mogla by spelnic swoja role, ale napewno nie w formie dzis prezentowanej. Wiem to nie z uprzedzenia, tylko mnie ta religia jakis czas temu zainteresowala i poszukiwania sensu w tych tresciach spelzlo na niczym. To jak by ktos zachwycal sie starym wierszem mickiewicza, zachwycac sie zreszta mozna, ale jak u licha traktowac go jako wyznacznik filozofii czy postepowania.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?

A harkonen, nie sadzisz ze biblia jako wskazowka postepowania jest juz mocno przestarzala i sie nie sprawdza. (...) Biblia sie zdezaktualizowala,


Mógłbyś podać jakiś przykład?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jesteśmy Cieniami Samych Siebie ?
tak, choc znam tylko fragmenty...o jakichs apostolach, o tym jak duch swiety zrobil ze mowili roznymi jezykami, o tym ze jezus zmartchwystal...jakie to ma k...wodna znaczenie...?
Naprawde sluchajac tego wykonuje ciezka intelektualna prace: interpretuje to w formie symbolicznej probuje przekladac na jakies dyrektywy zwiazane z naszym zyciem i nie wychodzi mi to .Ze co ze nie krasc nie klamac, nie kopac nauczyciela...ok a teraz pytanie: Dlaczego?? czy moze biblia albo ktos odpowiedziec mi na to pytanie w miare sensownie?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024