Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeet Kune Do


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_peedro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Jeet Kune Do
Jakie są wasze odczucia do do "drogi przechwytującej pięści"?
Zbiór sprawdzonych idei podanych na talerzu by uczynic nasza walke efektywna? czy odgrzewany bigos? :)

Dla mnie sensowne, bez zbednych form, mistycyzmu i robienia w konia nieswiadomego studenta :] kilka uderzen kilka kopniec i 'sluchanie' przeciwnika..

Kto trenuje? są moze jakies kluby na slasku?



dzieki za wypowiedzi
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeet Kune Do
Ja wlasnie zaczalem trenowac u Kenjiro i podoba mi sie ale jak to mowia - wszystko zalezy od trenera - przejdz sie i zobacz jezeli bedziesz mial mozliwosc.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeet Kune Do

Zbiór sprawdzonych idei podanych na talerzu by uczynic nasza walke efektywna?

Peedro, nic nigdy nie jest podane na talerzu. Instruktor moze pokazac Ci mechanike ruchu, starac wpoic jakas taktyke ale ogrom pracy do wykonania lezy po Twojej stronie. Ty musisz nauczyc sie walczyc a instruktor daje Tobie pewne wskazowki jak najszybciej stac sie efektywnym. Nic nie zastapic setek godzin spedzonych na macie i godzin wyskakanych na skakance...;)

czy odgrzewany bigos?

Sa rozne podejscia. W niektorych szkolach preferuje sie tzw. oryginalne JKD, czyli to czego uczyl Bruce za zycia, albo raczej to czego nauczyli sie poszczegolni jego studenci gdy z nim cwiczyli. I tutaj masz DOKLADNIE zbior technik jakich uczyl Bruce, czyli sidekicki, pozycja zblizona do szermierczej, silniejsza strona jako wiodaca itd.
Innym podejsciem reprezentowanym np przez Paula Vunaka czy Matta Thorntona jest koncepcja JKD. Znaczy to iz zostaly zachowane ZASADY JKD typu : trening w kazdym dystansie walki (stojka, zwarcie, ziemia), aliveness - czyli "zywy" trening, gdzie nie ma miejsca na martwe schematy typu Ty atakujesz tak ja bronie tak, nacisk polozony jest na zastosowanie technik na OPORUJACYM przeciwniku. Innymi slowy metody treningowe oparte na sparingach zadaniowych no i sparingach wolnych.
Zakres techniczny? Boks, Thai, Savate, Zapasy, Kali, BJJ, Sambo...Ludzie cwiczacy wg koncepcji JKD ciagle poszukuja co dla nich, jako indywidualnosci (budowa ciala, psychika) bedzie najlepiej dzialalo. Paul Vunak np. jako jeden z pierwszych w USA wprowadzil do programu treningowego JKD - BJJ, kiedy jeszcze Rorion Gracie nauczal go w garazu a skladki zbieral po treningu do czapki, a o Royce nikt jeszcze za bardzo nie slyszal (to tak na marginesie).
Do tego wszystkiego dochodzi bron wspolczesna typu np. noz.
Czy JKD jest dzisiaj jakas rewelacja treningowa? Czy ma nowatorskie metody? Dzisiaj w kazdej szkole MMA trenuje sie przekrojowo (no moze oprocz broni). Roznica jest taka iz metody treningowe JKD sa rozwijane juz od 1965-70 roku i wychodza troche dalej poza trening MMA. Podstawowa roznica jest taka iz trening MMA, w wiekszosci przypadkow, konczy sie na sali trenigowej. Rozumiem przez to, ze nie cwiczone sa sytuacje kiedy np. kulasz sie a kolega wyciaga noz...I co wtedy? Schodzisz do parteru,a zza plotu wychodza koledzy naszego oponenta, i co wtedy? Przychodzi Ci walczyc na schodach, w budce telefoniczne, w samochodzie i co wtedy? Usiluje przez to powiedziec ze trening JKD, w dobrej szkole, powinien przygotowac do jak najwiekszej ilosci sytuacji w jakich mozemy sie znalezc, poniewaz nie my bedziemy wybierac miejsce walki, ilosc przeciwnikow ani tez ich uzbrojenia czy tez warunkow klimatyczneych (tak, tak inaczej walczy sie na piasku po kostki a inaczej na lodzie) a przede wszystkim czasu a przez to formy jaka bedziemy reprezentowac. Taka sytuacja moze nas spotkac jutro...
No dobra bo sie rozpisalem troche. Mam nadzieje ze zalapales o co mi chodzi... :)
Owocnych treningow...
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeet Kune Do
Wlasnie mi uswiadomiles, ze uczestnicze w treningach, ktore ucza walki na ulicy, czego wczesniej sie zarzekalem, ze nie zrobie, poniewaz w samoobrone na ulicy nie wierze 8O

No ale dzieki tez roznorodnosci, na treningach jest zwyczajnie ciekawie, choc troche przeraza mnie ilosc materialu, ktory musze jeszcze poznac.

Dobranoc.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024