Skocz do zawartości


Zdjęcie

Style ju-jitsu w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertzol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska-San Antonio

Napisano Ponad rok temu

Style ju-jitsu w Polsce
W takim razie mam dwa pytania:
1. Jezeli jest to mozliwe, jakie mamy szkoly (style) jiu-jitsu w Polsce, krotka ich charakterystyka i czym sie roznia.
2. Cym mozna poszerzyc trening, mam na mysli terning w klubie(i seminaria) plus jakies materialy do poszerzajace umiejetnosci (np. ksiazki, kasety), wiem ze nie jest latwo uczyc sie z takich materialow, ale zawsze mozna razem z trenerem to przeanalizowac lub spytac sie na seminarium.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce

W takim razie mam dwa pytania:
1. Jezeli jest to mozliwe, jakie mamy szkoly (style) jiu-jitsu w Polsce, krotka ich charakterystyka i czym sie roznia.


Wiekszosc szkol to szkoly modern jujitsu - nawet jak twierdza inaczej.
duzo nie ma konkretnej nazwy tylko naucza ju-jitsu samoobrony inne przyjmuja jakies nazwy np goshin-ryu
Mamy tez szkoly stylowe np
Hakko ryu, Okuyama-ryu czy tez Chi-ryu

2. Cym mozna poszerzyc trening, mam na mysli terning w klubie(i seminaria) plus jakies materialy do poszerzajace umiejetnosci (np. ksiazki, kasety), wiem ze nie jest latwo uczyc sie z takich materialow, ale zawsze mozna razem z trenerem to przeanalizowac lub spytac sie na seminarium.

Dostepne w Polsce materialy sa to ksiazki dr Kondratowicza o Ju-Jitsu
ewentualnie przetlumaczone na polski Ju-Jitsu Kirbiego czy Daito-ryu - jest troche ksiazek przedwojennych czy tez tuz powojennych np Kozakowskiego
Do tego kasety np organizacji Modern Jujitsu z Glogowa czy tez profesjonalnie wydany ich program szkoleniowy.

teraz czekam na reszta niech daje tutaj wiecej informacji ;)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
Ja na temat ksiazek: mozna bez problemow i bardzo tanio sprowadzac do Polski ksiazki z Rosji. Rosjanie sporo tlumacza zachodnich ksiazek na temat sztuk walki, troche pisza sami i sporo plagiatuja.

Zeby dac jakis przyklad... Np. w 2002 wyszla ksiazka Iwanowa -Katanskiego "Dżiu-dżitsu, uslożniennaja technika bor'by w odieżdie" - nie wiem skad zostały przerysowane techniki prezentowane w tej ksiazce, ale sa naprawde ciekawe. Niestety materiał jest stanowczo dla bardzo zaawansowanych, jest np. bardzo duzo ucieczek z roznych rzutow przez salta czy rodzaj gwiazdy na rekach. Pojecia nie mialem, ze jest az tak duzo technik tego rodzaju. Sporo roznych rzutow z nietypowych trzyman itd.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
o musze ja sobie zalatwic bo nawet nie widzialem
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
Moge pozyczyc, tyle ze sie w tym miesiacu na Smolnej na pewno juz nie pojawie.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce

(...) jakies materialy do poszerzajace umiejetnosci (np. ksiazki, kasety)


Ja proponuję np. "Sportowe Judo" autorstwa Kobayashiego i Sharpa (tłumaczone na polski i wydane przez Wydawnictwo Budo-Sport, cały czas w sprzedaży) oraz historyczne już "Judo sportowe" i "Judo mistrzów" - obie Janusza Pawluka (wbrew pozorom również bardzo łatwo dostępne, np. na Allegro).

Wprawdzie to judo, a nie ju-jitsu, ale to całkiem fajne przewodniki po rzutach i parterze, które w końcu stanowią istotny element treningu jj i programowo są w dużej mierze zbieżne.

Pozdrawiam,
M.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
jest też w niezliczonej ilości kserówek Hakko-ryu Okuyamy ale raczej dla osób już trenujących
ja polecam czeskie i słowackie książki o samoobronie i walce wręcz jest tego dużo większość oparta na j.j. i w miarę realne techniki
no i pisane przezabawnym językiem :)
  • 0

budo_robertzol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska-San Antonio

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
Dzieki za informacje.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce

ja polecam czeskie i słowackie książki o samoobronie i walce wręcz

Aniol, jak kupujesz czeskie ksiazki? Masz jakas godna polecenia ksiegarnie internetowa z Czech?
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
mam znajomka który często jeźdźi na czeską i słowacką stronę
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
I jest jeszcze jedna nowa książka, z pewnością warta uwagi:
"JUDO Pomost pomiędzy tradycją i współczesnością"
Ryszard Ruszniak, Ryszard Zieniawa

Więcej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam,
M.
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
Dziś odebrałem tę ostatnią książeczkę, jeszcze pachnie farbą drukarską :)

Mówi o judo sportowym, tylko bardzo tradycyjnym - w takiej formie, w jakiej propagował je Kano. Fajnie rozrysowana genealogia, uwzględniająca szkoły ju-jitsu, jakie miały wpływ na powstanie Kodokan Judo, wymienieni przedstawiciele tychże, sporo historii...

Technicznie bardzo bogaty materiał, zilustrowany "poglądowymi" rysunkami. O wielu zaprezentowanych technikach nie miałem pojęcia...

Z przesyłką razem wyszło 32 złote. Dobry zakup :)
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce

Ja na temat ksiazek: mozna bez problemow i bardzo tanio sprowadzac do Polski ksiazki z Rosji. Rosjanie sporo tlumacza zachodnich ksiazek na temat sztuk walki, troche pisza sami i sporo plagiatuja. (...)


Z ostatniej chwili:
W PKIN'ie rozpoczęły się wczoraj 49. Międzynarodowe Targi Książki (trwają do 23 maja). W tym roku z wielkim rozmachem prezentuje się Rosja. Wyczuwam sporą szansę na znalezienie ciekawych publikacji, choćby nt. sambo :)

Pozdrawiam,
M.
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style ju-jitsu w Polsce
Najpierw targi - było tłoczno i bardzo dużo wystawców, a ja wpadłem tylko na moment, więc mogłem wiele przeoczyć. Ogólnie jednak widziałem tylko kilka rosyjskich publikacji w ogóle poświęconych sportowi, i były to pozycje przekrojowe - po wielu dziedzinach. Samba niet :cry:

Natomiast rewelacyjnie zaprezentowało się stoisko japońskie prezentujące różnych wydawców (The Japan Foundation i Publishers Association for Cultural Exchange - Stowarzyszenie Wydawców na rzecz Wymiany Kulturowej). Dla kogoś zainteresowanego tradycyjnymi sztukami walki i w ogóle kulturą Japonii było tam kilka perełek. Z pozycji, jakie mi się spodobały, było:

- "Best Judo" - autorzy: Isao Inokuma i Nobuyuki Sato - wyd. Kodansha International Ltd.

- "The Father of Judo: A Biography of Jigoro Kano" - autor: Brian N. Watson - wyd. Kodansha International Ltd.

Obie pozycje po angielsku, bardzo przystępny język, niestety wysoka cena (odpowiednio 2910 i 3300 jenów), do tego należałoby dodać koszty przesyłki, bo na targach były tylko eksponaty (nie na sprzedaż), więc droga impreza. Najbliższe przedstawicielstwo zlokalizowane jest w Niemczech, inne są nawet w Zimbabwe, Ugandzie, i nawet w okupowanym Iraku, w Polsce niestety jeszcze nie ma. Cóż, może kiedyś doczekamy się polskich wydań...


Teraz druga rzecz (odnośnie książek) - jeszcze jedna pozycja godna polecenia: "Samoobrona" Bogusława Skuta, Fundacja "Fotografia dla Przyszłości"/Warszawska Drukarnia Akcydensowa ( heh :) ), Warszawa 1992. Widzę, że nie jest to nic innego, jak zbiorcze wydanie trzech zeszycików wydanych na początku lat siedemdziesiątych przez Wyd. "Sport i Turystyka" pt. "Judo w samoobronie", być może - zważywszy na objętość - rozszerzone o niektóre niepublikowane tam materiały/techniki. W sumie fajnie, że wyszło to w skonsolidowanej formie, i na dobrą sprawę są to techniki Goshin Jutsu i Jiu-Jistu, w dużej mierze zbieżne z tym, co przedstawili George Kirby i Krzysztof Kondratowicz w pozycjach wspomnianych wcześniej. Zainteresowani powinni bez problemu wylicytować to za klikanaście złotych na Allegro :)

Pozdrawiam,
M.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024