Skocz do zawartości


Zdjęcie

ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
Hehehe - ale "perełka" mi się trafiła ... Oszołomów nie brak... Może do "sztuki walki w mediach?" Ktoś nie ma poważniejszych problemów...


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wschodnie sztuki walki

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i akademickiego pojawiły się w szkołach, na uczelniach, ulicach, plakaty zachęcające dzieci i młodzież do podjęcia dodatkowych form aktywności. Wśród licznych propozycji uwagę zwracają zaproszenia na treningi karate organizowane przez różne ośrodki na terenie Białegostoku.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, dlaczego temat wschodnich sztuk walki pojawia się w kontekście zagrożeń wiary katolickiej. Jaki związek może istnieć między zajęciami sportowymi a religią.
Problem polega na tym, że właśnie większość z nas kojarzy sobie wschodnie sztuki walki tylko z zajęciami sportowymi. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że od czasu Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. jedna z azjatyckich sztuk obronnych, judo, stała się dyscypliną olimpijską. Należy sobie jednak uświadomić, jakie są korzenie owego "sportu".
Sztuki walki wywodzą się z różnych krajów Wschodu: Chin, Japonii, Tajlandii, Indonezji, Korei. Wspólną ich cechą bez względu na czas i miejsce powstania jest fakt, że u początków każdej szkoły stoi fundator (założyciel, mistrz), któremu podczas długiego osamotnienia i medytacji w odkryciu zasad i reguł sztuki pomaga boska siła. Celami, którym podporządkowuje się metody ćwiczeń są: doskonalenie charakteru, osiągnięcie stanu równowagi i zgodności z naturą wszechświata oraz wewnętrznej energii ch«i, która oznacza kosmiczne tchnienie życia, energię ożywiającą wszystkie rzeczy, Jak więc można zauważyć, wschodnie sztuki walki mają swe źródło w filozofii Wschodu. I tak np. u podstaw karate leży buddyzm, głoszący panteizm, ale również przemoc, gdyż jest to sztuka zabijania bez użycia broni. Tae kwon do jest z kolei koreańską sztuką walki, zbliżoną do karate i odzwierciedla starą kulturę koreańską z jej wierzeniami. :lol: :lol:

Na kung-fu miał wpływ buddyzm, taoizm oraz myśl Konfucjusza. Kendo zaś bazuje na filozofii, będącej mieszaniną konfucjonizmu z taoizmem, shindo i buddyzmem zen.

To widoczne powiązanie sztuk walki z myślą filozoficzną Wschodu pociąga za sobą poważne konsekwencje. Wiemy chociażby, że jednym z filarów wschodnich systemów filozoficznych jest wiara w reinkarnację, zaś głównym celem stworzenia jest uwolnienie się od niej. Istnieje wiele dróg, prowadzących do tego, by przerwać łańcuch kolejnych wcieleń. Najbardziej znaną są ćwiczenia medytacyjne jogi. Inną drogą są właśnie sztuki walki czyli tzw. droga medytacji wojownika. Tak więc, sztuki walki są jedną z form medytacji, celem której jest fuzja z energiami kosmosu. Potwierdzają to znawcy przedmiotu. J. Jazarin, pisząc o judo, zauważył: "Ci, którzy uznają judo jedynie za sport, a moc i zwycięstwo za jedyne cele, są w błędzie."1 Zaś współczesny propagator karate, Higaonna, twierdzi: "Nie odrzucam całkowicie idei karate sportowego. Czuję, że jest to jeden z wymiarów czy aspektów, który wielce spopularyzuje naszą sztukę. Prawdziwe karate jest jednak jak głęboka rzeka. Gdy je zredukujemy do funkcji sportowej, zgubi swą istotę."2
Widzimy więc, że wschodnie sztuki walki są w swej istocie drogą sprzeczną z Ewangelią i stoją w opozycji do chrześcijaństwa. Stolica Apostolska w 1990 r. wypowiedziała się na temat form medytacji wschodnich, zalecając bardzo ostrożne do nich podejście.

Może więc lepiej i bezpieczniej będzie, jeśli zamiast treningów karate czy judo wybierzemy nasze rodzime dyscypliny sportu.

Joanna Jarzębińska

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jeszcze_nieumarly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
btw to dlaczego niektorzy ksieza trenuja karate?


hm o ile dobrze mi wiadomo kata w karate maja jakies powiazanie z zen. podobnie w muay thai wystepuja elementy powiazane z religia - way khru (chyba tak to sie pisze) ktory ma zjednac przychylnosc przodkow i dodac sil walczacemu. ale jezeli komus to nie odpowiada, to przeciez zawsze mozna trenowac boks czy kicka, tam zadnej glebszej ideologii nie ma. wolna wola... .
a zreszta kosciol jak zawsze miesza sie we wszystko zapominajac ze sam przejal pewne poganskie zwyczaje czy obrzedy... wiekszosc dzisiejszych dogmatow, w ktore nakazuje wierzyc kosciol sa po prostu poganska tradycja ukryta pod chrzescijanska otoczka. zycze wszystkim wiecej krytycyzmu w stosunku do instytucji kosciola... sorry jezeli kogokolwiek urazilem.


szacunek dla wszystkich... pozdrawiam
  • 0

budo_whitenoise
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
DOBRE!!!!!! :rofl:
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Może więc lepiej i bezpieczniej będzie, jeśli zamiast treningów karate czy judo wybierzemy nasze rodzime dyscypliny sportu. [/size]

Czyli kurwa jakie? Rzut bronami? Rzut beretem? Jazda na nartach za koniem po pijanemu? Jakie jeszcze rodzime dyscypliny przychodzą wam do głowy???
  • 0

budo_jeszcze_nieumarly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
bieg po piwo do sklepu
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
Bardzo fajny artykuł, jest w nim sporo prawdy...przeciez tak właśnie jest, systemy walk wywodzą sie z filozofii która w przypadku Japonii i Chin tozsama jest z religią. Poznajac styl walki poznaje sie jego geneze przejmując zasady, nasladując mistrzów tego stylu, powinno się pojąć jego filozofię i wyznac ta religię. Śmieszy mnie odtwarzanie pewnych rytualnych gestów (jak wspomniany taniec tajski) kompletnie bez zrozumienia jego istoty. Ten artukuł nie jest głupi, głupi sa ci którzy nie rozumieją tego co robia dla checy nasladując to co podpatrzyli u innych.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Bardzo fajny artykuł, jest w nim sporo prawdy...przeciez tak właśnie jest, systemy walk wywodzą sie z filozofii która w przypadku Japonii i Chin tozsama jest z religią. Poznajac styl walki poznaje sie jego geneze przejmując zasady, nasladując mistrzów tego stylu, powinno się pojąć jego filozofię i wyznac ta religię. Śmieszy mnie odtwarzanie pewnych rytualnych gestów (jak wspomniany taniec tajski) kompletnie bez zrozumienia jego istoty. Ten artukuł nie jest głupi, głupi sa ci którzy nie rozumieją tego co robia dla checy nasladując to co podpatrzyli u innych.


Ekhm - to co spotkałem na JJ, TKD, MT to był CZYSTY WYSIŁEK, a filozofia zredukowana do MINIMUM. O boksie i krav-maga nie wspomnę - są całkiem bez filozofii... 8)

Tak więc sądzęm, że ten artykuł jest bezsensowny- chyba, że ktoś naprawdę zaangażowany zaczyna na serio wyznawać filozofię (?) związaną z daną SW. Ale chyba we własnym zakresie - nie w sekcji... :wink: 8O

"Widzimy więc, że wschodnie sztuki walki są w swej istocie drogą sprzeczną z Ewangelią i stoją w opozycji do chrześcijaństwa."

A z tym się zgadzam na 30% :wink: - kto trenuje przeważnie wykazuje filozofię: "chcesz wojny - to ją będziesz miał" zamiast "nadstaw drugi policzek" i podobne tezy/zalecenia z Ewangelii.
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Widzimy więc, że wschodnie sztuki walki są w swej istocie drogą sprzeczną z Ewangelią i stoją w opozycji do chrześcijaństwa.[/color] Stolica Apostolska w 1990 r. wypowiedziała się na temat form medytacji wschodnich, zalecając bardzo ostrożne do nich podejście.
Joanna Jarzębińska


Combat, jeżeli nie dokonałeś jakiegoś skrótu, to jest to po prostu żenujący przykład dziennikarskiej niekompetencji. Najpierw powstaje teza, a potem doprawia się do niej fakty i cytaty. W tym wypadku nawet tych cytatów nie dobrano najlepiej, bo ja osobiście w cytowanych wypowiedziach, nawet jeżeli są autentyczne, nie znajduję nic wywrotowego czy antykatolickiego. Pani Jarzębińska przechodzi od delikatnie mówiąc subiektywnego opisu sztuk, poprzez cytatyz kapelusza, do zupełnie nie pasującej tezy i po robocie. Pozostaje zgłosić się do kurii po wypłatę i czekać aż tłumy młodzieży zamiast do antychrześcijańskich klubów SW ruszą do onanistycznych wspólnot oazowych. Pozdrowienia
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
Fakk brak mi słów. To nie jest śmieszne. A ja "niby" jestem człowiekiem wierzącym----------->właśnie- czy jestem? Heh... KOŚCIÓŁ PONAD WSZYSTKO...
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Combat, jeżeli nie dokonałeś jakiegoś skrótu


Nie :) Sprawdz ORYGINAL dwa razy rzuciłem linka :)

Pozostaje zgłosić się do kurii po wypłatę i czekać aż tłumy młodzieży zamiast do antychrześcijańskich klubów SW ruszą do onanistycznych wspólnot oazowych.


Oj tak!!! Mam identyczne zdanie - dziwne co? Oazy - wylęgarnie pedałów i onanistów :wink: :twisted: (bez urazy ona... oaziści)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
No ludzie, czym wy sie emocjonujecie... Przeciez takie cos to jest wrecz topos w pewnego typu "katolickich" (???!!??) publikacjach. (Cudzyslow wynika stad ze sam uwazam sie za katolika, a jednoczesnie cos mi sie chwilami wydaje, ze wierze w diametralnie odmienne dogmaty niz autorzy takich artykulow). Na poczatku sie z tego smialem i traktowalem to jako kuriozum ale po ktoryms juz z kolei takim "pomniku katolickiej mysli spolecznej" zauwazam, ze to jest chyba bardziej powszechne niz sadzilem i po prostu opadaja mi rece. Dodatkowo trzeba pamietac, ze z pomoca zarowno Biblii jak i nauczania Kosciola mozna podeprzec i udowodnic dokladnie KAZDY sad - wystarczy tylko te teksty bardziej lub mniej umiejetnie wyrwac z kontekstu... Zenada po prostu.

Troche OT - sally: to czy wschodnie systemy filozoficzne sa tam tozsame z religia to rzecz dyskusyjna - nie twierdze koniecznie, ze tak nie jest , ale rzecz wymaga dluzszej dyskusji...
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
Bjj 100% Jesus 8)
  • 0

budo_eternite22
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
Wierzyc sie nie chce. Nie chodzi mi o to ze sztuki walki nie sa zwiazane w jakis tam sposob z religia czy mistycyzmem. Ale dlaczego ma to byc sprzeczne z ewangelia. Pomijajajac wszystko inne to trenujac tkd WTF zupelnie nie odczuwam religijno-sekciarskiej inwigilacji :) dlatego bardzo mnie przeraza glupota i totalna niewiedza autorki.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Bjj 100% Jesus 8)

Na wczesnych UFC byli jacyś nawiedzeni, z wytatuowanymi krzyżami na torsie, nawet któryś łaził z krzyżem. Ale nie jestem pewien, czy księżom chodzi o takie postawy w sztukach walki :)
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

No ludzie, czym wy sie emocjonujecie... Przeciez takie cos to jest wrecz topos w pewnego typu "katolickich" (???!!??) publikacjach. (...)Dodatkowo trzeba pamietac, ze z pomoca zarowno Biblii jak i nauczania Kosciola mozna podeprzec i udowodnic dokladnie KAZDY sad - wystarczy tylko te teksty bardziej lub mniej umiejetnie wyrwac z kontekstu... Zenada po prostu."

Ja się absolutnie zgadzam :)

Oj tak!!! Mam identyczne zdanie - dziwne co? Oazy - wylęgarnie pedałów i onanistów (bez urazy ona... oaziści)


Dwie rzeczy: Dość długo bylam w oazie i wcale miło wspominam ten czas, a do tego właśnie dzieki oazie mogesęteraz śmiać z takich tekstów.
A poza tym, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale zrobiłeś własnie coś takiego jak autor przytoczonego przez ciebie tekstu; skrytykowałeś pewnagrupęosób nie majac o niej wielkiego pojęcia, a przynajmniej nie znajac grupy od środka.
:)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Dwie rzeczy: Dość długo bylam w oazie i wcale miło wspominam ten czas, a do tego właśnie dzieki oazie mogesęteraz śmiać z takich tekstów.
A poza tym, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale zrobiłeś własnie coś takiego jak autor przytoczonego przez ciebie tekstu; skrytykowałeś pewnagrupęosób nie majac o niej wielkiego pojęcia, a przynajmniej nie znajac grupy od środka.
:)


Ekhm - osobiście znałem kilka osób (zdarzyło się gadać) z tego "środowiska" - naprawdę - nie rzucam opinii ot tak sobie - bez przyczyny. Poza tym to było cholernie ironicznie - a nie na 100% serio :lol:
  • 0

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...
8O Hahaha takie teksty zawsze kojarzyły mi się z małymi pieskami wskakującymi na nogę.Dziwi mie wręcz autodestrukcyjna chęć walki ze wszystkim i z każdym kto tylko odbiega od z góry narzuconego wizerunku wiary i postępowania takiego pseudoteologa, nauczyciela.Zresztą był tam tekst o medytacji itp-przecież w chrześcijaństwie ludzie też klęczą i na swój sposób medytują(samo klęczenie to w naturze ludzkiej poddanie się,kapitulacja ,poddaństwo).
Słyszałem że w Rudzie Śląskiej powstał klub(?) Kung Fu oparty na chrześcijaństwie..... :blus:
PARANOJA
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Ekhm - osobiście znałem kilka osób (zdarzyło się gadać) z tego "środowiska" - naprawdę - nie rzucam opinii ot tak sobie - bez przyczyny. Poza tym to było cholernie ironicznie - a nie na 100% serio :lol:

Na 100% serio to nie było, ale te 70 to na pewno :)
Podejrzewam, że autor tekstu też miał jakiś kontakt z przedstawicielami sztuk walki. Bo i tu "oszolomów" trochę jest. Niestety 8)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...

Podejrzewam, że autor tekstu też miał jakiś kontakt z przedstawicielami sztuk walki. Bo i tu "oszolomów" trochę jest. Niestety 8)


Czyli sugerujesz, że wyznawanie fiozofii sprzecznej np. z nauką "kościoła", z religią etc.- jest oszołomstwem?

A gdzie wolny wybór i owa słynna chrześcijańska tolerancja :twisted: ?

Sądzisz, że inne religie są "be"?
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: ROTFL: wschodnie sztuki walki są sprzeczne z Ewangelią...


Podejrzewam, że autor tekstu też miał jakiś kontakt z przedstawicielami sztuk walki. Bo i tu "oszolomów" trochę jest. Niestety 8)


Czyli sugerujesz, że wyznawanie fiozofii sprzecznej np. z nauką "kościoła", z religią etc.- jest oszołomstwem?

A gdzie wolny wybór i owa słynna chrześcijańska tolerancja :twisted: ?

Sądzisz, że inne religie są "be"?


Aż mnie normalnie zatkało 8O

I to wszystko wywnioskowałeś z tych dwóch linijek tekstu? Szkoda tylko, że niezbyt trafnie. Bo nic takiego nie zasugerowałam. Chciałam jedynie zwrócić uwagę na to, że MA zajmujasieróżni ludzie i nie wszyscy są "normalni". Palcami pokazywać nie będę :) No ale tak jest chyba wszędzie 8)

Na temat zgodności czegokolwiek z religią, czy kościołem staram sienie wypowiadać, bo to raczej indywidualna sprawa . Przynajmniej moim zdaniem :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024